Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2009., 22:27   #1
Koja je procedura?

dragi forumaši trebam pomoć,
eto nakon tri godine braka i 17mjesečnog djeteta, zakoniti je zaključio da je to njemu previše i odselio.
pokušala sam u zadnjih godinu dana sve i svašta, ali ne ide i gotovo.
našla sam i šprance za tužbu za rastavu braka, ali što dalje? gdje se točno predaju i da li ja moram obavijestit centar ili to radi sud kad zaprimi tužbu?
ne zamjerite totalno sam zbrkana.
thalia_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 23:00   #2
Quote:
thalia_ri kaže: Pogledaj post
dragi forumaši trebam pomoć,
eto nakon tri godine braka i 17mjesečnog djeteta, zakoniti je zaključio da je to njemu previše i odselio.
pokušala sam u zadnjih godinu dana sve i svašta, ali ne ide i gotovo.
našla sam i šprance za tužbu za rastavu braka, ali što dalje? gdje se točno predaju i da li ja moram obavijestit centar ili to radi sud kad zaprimi tužbu?
ne zamjerite totalno sam zbrkana.
uh.... procedura je ovakva: napisi tuzbu za razvod ili sporazumni (ako se oboje slazete s razvodom, sto je kod tebe cini mi se slucaj - tu moras obavezno navesti s kim ce biti dijete), zatim vjencani list i izvod iz maticne knjige rodjenih za dijete i to odnesi na sud. poslije 1. rocista (koje je u mojem slucaju bilo 3 i pol mjeseca nakon predanih papira) se ide na centar za soc skrb (na sudu dobijes rjesenje s kojim ides dalje).
ja sam uzela odvjetnicu koja me zastupa besplatno (besp. pravna pomoc od HOK-a), ako ti treba mogu ti poslati info na pm kako da ostvaris isto pravo.

i.... sretno....
kvitten is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 23:16   #3
može, pošalji mi te info. i hvala ti.
ma neće ni kod nas biti jednostavno jer situacija je uhhhh.
i mislim ići sa tužbom jer on odbija bilo kakav razgovor o razvodu. ako ja nešto spomenem onda samo kaže da će me proglasit nesposobnom i dijete dati na skrb svojima.
thalia_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 23:20   #4
ne ide oduzimanje djeteta sam tak...

koliko sam skužila, on se odselio od vas - to ti je već plus...

ne brini, bit će sve u redu
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 23:50   #5
cijela situacija mi je tako crpi energiju. imam takav dermatitis od nerviranja da me maltene sram ići van.
meni je olakšanje što je odselio jer mi barem ne prigovara od 0-24.
da se razumijemo pred malim iako je još mali nisam rekla jednu negativnu stvar o njemu, a i može ga vidjet kad god želi, samo što on za to baš i nije zainteresiran.
thalia_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 00:28   #6
Quote:
thalia_ri kaže: Pogledaj post
dragi forumaši trebam pomoć,
eto nakon tri godine braka i 17mjesečnog djeteta, zakoniti je zaključio da je to njemu previše i odselio.
pokušala sam u zadnjih godinu dana sve i svašta, ali ne ide i gotovo.
našla sam i šprance za tužbu za rastavu braka, ali što dalje? gdje se točno predaju i da li ja moram obavijestit centar ili to radi sud kad zaprimi tužbu?
ne zamjerite totalno sam zbrkana.
Napravi i sporazumi zahtev i tužbu.
Pa mu prvo daj sporazumni jer je malčice lakša procedura.
Kada potpiše, sa tim na sud.
Plaća se 200 kn u pošti sudskih troškova (kod sporazumnog) i 200 kn kada je rastava gotova.
U zahtjevu za sporazumni obično se piše posredovanje Centra za soc. skrb.
Oni obavijest Centar i pozovu vas pismeno na razgovor.
E, sad ne znam da li je taj glupavi Centar moguće zaobići kod sporazuma.
Mislim da ne budući da imate malodobno dijete.
Na Centru prolazite proces pokušaja mirenja mada je to sve drugo sam ne mirenje.
Tamo se drži smireno i bez živciranja ili ispada.
Nadam se da ćeš imati ugodna iskustva sa Centrom jer ja nisam imala ( mada je meni pripalo skrbništvo).
Mi smo išli i na psihotestove u Centru. Zatim i razgovori sa njihovim psihologom.
Onda oni napišu mišljenje i amnezu vaših financija, porodica, brige oko djeteta i preporuku kome da djete pripadne.
To dobiješ na kućnu adresu a isto se dostavlja i sudu.
Zatim se pozivate na ročište na sudu.
Uz sreću riješite to na prvom ročištu.
Ali očekuj budući da imate dijete i ne znam kakva je on osoba i koliko će te se povlačiti po Centu da cijeli proces može trajati od minimalno 6 mjeseci do 1 godine.
Mislim do pravomočnog rješenja.
Sretno!!!
Ako negdje griješim neka me isprave.
__________________
Toliko smo postali jedno da kada jedna od nas plaće, druga osjeća okus soli....
Samojedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 00:34   #7
Quote:
thalia_ri kaže: Pogledaj post
cijela situacija mi je tako crpi energiju. imam takav dermatitis od nerviranja da me maltene sram ići van.
meni je olakšanje što je odselio jer mi barem ne prigovara od 0-24.
da se razumijemo pred malim iako je još mali nisam rekla jednu negativnu stvar o njemu, a i može ga vidjet kad god želi, samo što on za to baš i nije zainteresiran.
Pad imuniteta,naglo mršavljenje ti je normalan proces kod rastave. Ja sam izgledala kao srna.
A sad opet nabila kile
Ja sam imala recimo crijevnih problema (da prostite) na početku da sam cijelih 8 sati svog posla provela na WC -u a zatim po malu u vrtić i ganjala ju doma da stignem na WC.
Živci rade čuda.
Probaj se šopati vitaminima. Recimo mene je spašavao supradin - šumeći.
SVe će se to smiriti.
I lijepo od tebe i nemoj nikada malom govoriti protiv tate. To se obje o glavu onome koji blati.
A za tatu mi je žao što ga ne želi viđati.
Možda dođe ka sebi pa se posveti djetetu.
__________________
Toliko smo postali jedno da kada jedna od nas plaće, druga osjeća okus soli....
Samojedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 01:30   #8


mi na svu sreću nismo bili u braku pa ne znam tu proceduru, ali ti znam za neurodermitis: elocon, u tankom sloju jer ima kortikosteroide. meni pomaže i termalna voda uriage. a ako je ovo ri jer si u rijeci, odi na more, napuni bočicu i koristi je (moči ruku u kupki ili bar "namaži" s morem) 24h dok ne počne zaudarat, pa po novu, a i šetnja će ti dobro doći.

šopaj se vitaminima, ja sam još na prenatalu, plus dodatno magnezij šumeći, plus b komplex.

da ti kažem da zdravo jedeš i puno spavaš - ne znam baš koliko ima smisla...

drži se
tješi se: glavno da su nam djeca zdrava
__________________
uzrujavati se zbog onoga što nemaš znači uludo trošiti ono što imaš.
MariaDelMar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 00:37   #9
hvala cure na savjetima.
kakvi god da jesu naši odnosi, djetetu je otac i ne pada mi na pamet malog okretat protiv oca. a kakav će im odnos bit, to će ovisit samo o njima.

maria imaš pravo samo nek su klinici zdravi još kad bi počao i spavat, pa gdje bi mi bio kraj
thalia_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2009., 22:21   #10
A kako ide poslje rastave? Mislim na podjelu imovine, što treba pokrenuti?
Muki123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2009., 22:38   #11
Quote:
Muki123 kaže: Pogledaj post
A kako ide poslje rastave? Mislim na podjelu imovine, što treba pokrenuti?
Uh. to ti je natezanje...
zavisi što imate od imovine.
Mi smo nekako na kraju se dogovorili uz mnogo svađa i otišli javnom bilježniku gdje smo napravili ugovor o razdiobi imovine.
Ja sam to caltala nekakvih 3 000 kn jer je bio i stan u pitanju pa se kod javnog bilježnika to računa prema vrijednosti nekretnina/pokretnina.
Ali nije mi danas žao ni lipe.
__________________
Toliko smo postali jedno da kada jedna od nas plaće, druga osjeća okus soli....
Samojedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 20:54   #12
Quote:
Samojedica kaže: Pogledaj post
Uh. to ti je natezanje...
zavisi što imate od imovine.
Mi smo nekako na kraju se dogovorili uz mnogo svađa i otišli javnom bilježniku gdje smo napravili ugovor o razdiobi imovine.
Ja sam to caltala nekakvih 3 000 kn jer je bio i stan u pitanju pa se kod javnog bilježnika to računa prema vrijednosti nekretnina/pokretnina.
Ali nije mi danas žao ni lipe.
Čekaj ako dobro kužim, to se radi kod javnog bilježnika? Napraviš popis imovine i dogovoriš što kome ide? Što ako je imovina na moje ime, da li ona ide u popis? Radi se o stanu kupljenom od mog nasljeđa. Da li se i to smatra zajedničkom imovinom?
Muki123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 21:09   #13
Quote:
Muki123 kaže: Pogledaj post
Čekaj ako dobro kužim, to se radi kod javnog bilježnika? Napraviš popis imovine i dogovoriš što kome ide? Što ako je imovina na moje ime, da li ona ide u popis? Radi se o stanu kupljenom od mog nasljeđa. Da li se i to smatra zajedničkom imovinom?
kod javnog bilježnika se radi ako ste se sporazumjeli. tada se samo sastavlja ugovor.
ukoliko se sporite, to rješava sud.

stan kupljen od tvog nasljeđa on ne može dobiti (ako to možeš dokazati) jer to nije zajednička (bračna) stečevina. ipak, poželjno je da i to definirate međusobnim ugovorom, osobito ako je stan kupljen za vrijeme trajanja braka.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=ShN8UIk5-mw ...sreća je zapravo lakoća postojanja, onaj lijepi trenutak koji se jednostavno događa...
Silencium is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 19:30   #14
Quote:
Silencium kaže: Pogledaj post
kod javnog bilježnika se radi ako ste se sporazumjeli. tada se samo sastavlja ugovor.
ukoliko se sporite, to rješava sud.

stan kupljen od tvog nasljeđa on ne može dobiti (ako to možeš dokazati) jer to nije zajednička (bračna) stečevina. ipak, poželjno je da i to definirate međusobnim ugovorom, osobito ako je stan kupljen za vrijeme trajanja braka.
Da li postoji neki obrazac ili to sam nažvrljaš na komad papira i ovjeriš kod javnog bilježnika? I kako se to definira ako je stan već na meni, samo stavimo da smo se sporazumjeli da stan ostaje meni (i onda na njega platim porez i to po drugi put, prvi put kod kupovine stana). Za sad se još ne sporimo, manje više smo se dogovorili i on priznaje da je taj stan moj.
Muki123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 20:23   #15
Quote:
Muki123 kaže: Pogledaj post
Da li postoji neki obrazac ili to sam nažvrljaš na komad papira i ovjeriš kod javnog bilježnika? I kako se to definira ako je stan već na meni, samo stavimo da smo se sporazumjeli da stan ostaje meni (i onda na njega platim porez i to po drugi put, prvi put kod kupovine stana). Za sad se još ne sporimo, manje više smo se dogovorili i on priznaje da je taj stan moj.
Ništa ne švrati po papiru. Meni je pravnica kod javnog bilježnika napravila pravni akt. Ja se sama ne bih to usudila.
Ne znam o kakvom novom porezu pišeš
Stan u kojem ja živim je glasio na mene tako da tu nisam imala problema.
A sad ako glasi na oboje vjerojatno će ti javni bilježnik znati reći što napraviti kada sklopite sporazum o podjeli bračne stečevine.
__________________
Toliko smo postali jedno da kada jedna od nas plaće, druga osjeća okus soli....
Samojedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 22:18   #16
Quote:
Muki123 kaže: Pogledaj post
Da li postoji neki obrazac ili to sam nažvrljaš na komad papira i ovjeriš kod javnog bilježnika? I kako se to definira ako je stan već na meni, samo stavimo da smo se sporazumjeli da stan ostaje meni (i onda na njega platim porez i to po drugi put, prvi put kod kupovine stana). Za sad se još ne sporimo, manje više smo se dogovorili i on priznaje da je taj stan moj.
Nema poreza. Vi radite ugovor o podjeli bračne stečevine po kojem stan ostaje tebi. Ugovorom mogu biti definirane i neke druge stvari (auto, namještaj, štednja...). Neka vam to sastavi stručna osoba, kako biste izbjegli eventualne buduće nesporazume.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=ShN8UIk5-mw ...sreća je zapravo lakoća postojanja, onaj lijepi trenutak koji se jednostavno događa...
Silencium is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 23:05   #17
Koliko god sam gledala, nisam naišla na primjer rastave kad je u pitanju dvoje djece. Moji su 13 i 17 godina. Znam da imaju pravo birat i odlučili su se za ostat samnom. Da li isto (obzirom na dob) navodim u zahtjevu da djeca dogovorno ostaju samnom?

Da li u sporazumnom zahtjevu samo nabrajam klince?

Kaj ako muž odustane od sporazumne rastave?
Ne živimo tek 2 mjeseca skupa. Da li onda moram čekati da prođe godina?

Glupo mi je tužit i nabrajat zdravstvene probleme koje sam imala (da nestali su u ova dva mjeseca) zadnje dvije godine zbog kroničnog nezadovoljstva brakom (on je naravno bio zadovoljan).

Bojim se, kad dođemo do postupka mirenja, da bu rekel da se on ne želi rastat.
Prošlo je vrijeme kad sam tražila da idemo bračnom savjetniku, kad sam tražila promjene... sad samo želim mir u daljnjem životu.

Da li da se obratim odvjetniku da to sastavi? Ako da molim preporuku dobrog i naravno ne skupog (Zagreb)

hvala
__________________
Suze mi teku od smijeha. Ako se prestanem smijati, ostat će samo suze...
xxxyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 18:52   #18
Quote:
Silencium kaže: Pogledaj post
Nema poreza. Vi radite ugovor o podjeli bračne stečevine po kojem stan ostaje tebi. Ugovorom mogu biti definirane i neke druge stvari (auto, namještaj, štednja...). Neka vam to sastavi stručna osoba, kako biste izbjegli eventualne buduće nesporazume.
Još mi uvjek nije jasno, da li advokat napravi ugovor o podjeli bračne movine koji se odnese na ovjeru javnom bilježniku ili se cijeli ugovor sastavlja kod javnog bilježnika (mislim na to da to onda i radi javni bilježnik)? Akto to radi javni bilježnik da li je potrebno imati neke dokumente ili samo popis imovine?
Muki123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 19:09   #19
Quote:
Muki123 kaže: Pogledaj post
Još mi uvjek nije jasno, da li advokat napravi ugovor o podjeli bračne movine koji se odnese na ovjeru javnom bilježniku ili se cijeli ugovor sastavlja kod javnog bilježnika (mislim na to da to onda i radi javni bilježnik)? Akto to radi javni bilježnik da li je potrebno imati neke dokumente ili samo popis imovine?
Najbolje nazovi neki javno bilježnički ured i pitaj da li rade ugovore. To je, inače, tipski ugovor koji možda možeš naći i negdje na netu.
Podatke ne morate dokazivati. Radi se o sporazumu - znači da nitko ne opovrgava da je riječ o stanu upisanom na ime to i to, veličine te i te, upisanom u ZK pod brojem tim i tim, na lokaciji toj i toj. U ugovoru navodite da ste se sporazumjeli da nešto ostaje nekome i oboje to potpisujete. U istom ugovoru navedite i pokretnine, ako to smatrate potrebnim.
Ti taj ugovor ne podnosiš u gruntovnicu (jer nema promjene vlasništva), nego ga čuvaš za vlastite potrebe (da ti ne bi netko jednog dana osporavao vlasništvo).

Vi, dakle, samo stavljate na papir ono oko čega ste se dogovorili, kako se kasnije netko ne bi predomislio i počeo onom drugom raditi probleme.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=ShN8UIk5-mw ...sreća je zapravo lakoća postojanja, onaj lijepi trenutak koji se jednostavno događa...
Silencium is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 19:12   #20
Quote:
Silencium kaže: Pogledaj post
Najbolje nazovi neki javno bilježnički ured i pitaj da li rade ugovore. To je, inače, tipski ugovor koji možda možeš naći i negdje na netu.
Podatke ne morate dokazivati. Radi se o sporazumu - znači da nitko ne opovrgava da je riječ o stanu upisanom na ime to i to, veličine te i te, upisanom u ZK pod brojem tim i tim, na lokaciji toj i toj. U ugovoru navodite da ste se sporazumjeli da nešto ostaje nekome i oboje to potpisujete. U istom ugovoru navedite i pokretnine, ako to smatrate potrebnim.
Ti taj ugovor ne podnosiš u gruntovnicu (jer nema promjene vlasništva), nego ga čuvaš za vlastite potrebe (da ti ne bi netko jednog dana osporavao vlasništvo).

Vi, dakle, samo stavljate na papir ono oko čega ste se dogovorili, kako se kasnije netko ne bi predomislio i počeo onom drugom raditi probleme.
Thx
Muki123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:42.