Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2015., 18:16   #3961
"Što sam bivao stariji, sve manje su me ispunjavala sitna zadovoljstva koja mi je život pružao i sve jasnije sam shvaćao gdje treba tražiti prave izvore radosti i smisla. Naučio sam da biti voljen ne znači ništa, a da je voljeti sve, da je sposobnost da osjećamo, ono što daje vrijednost i ljepotu našem postojanju. Gdje god bi se na zemlji pojavilo ono što se može nazvati srećom, bilo je satkano od emocija. Novac nije ništa, moć nije ništa. Mnogi imaju i jedno i drugo, a ipak su nesretni. Ljepota nije ništa. Vidio sam lijepe muškarce i lijepe žene koji su bili nesretni usprkos svojoj ljepoti. Ni zdravlje nije sve; svatko je zdrav tko se tako osjeća; bilo je bolesnika punih volje za životom koji su je njegovali do samog kraja i bilo je zdravih koji su venuli mučeni strahom od patnje.
Ali sreća je uvijek bila tamo gdje je netko umio da voli i živio za svoja osjećanja; ako ih je njegovao, ako ih nije gazio i potiskivao, ona su mu donosila zadovoljstvo. Ljepota ne pruža radost onome tko je posjeduje, već onome tko umije da je voli i da joj se divi . . ."
Herman Hesse
__________________
Sarcasm is the body's natural reaction to stupidity.
BlackScorpio is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 18:22   #3962
" Moj život je bio tegoban, pun lutanja, i nesreća,

vodio je u odricanje i poricanje,

bio je zagorčan žuči čitavog čovječanstva,

ali je bio bogat. Bogat i gord.

Bio je to kraljevski život čak i u bijedi.

Ma koliko jadno bio proćerdan djelić puta do potpune propasti,

jezgro tog života bilo je plemenito, imalo je svoj lik i soj.

Nije se išlo za novčićima, već za zvijezdama! "



Herman Hesse ( Stepski vuk )
__________________
Sarcasm is the body's natural reaction to stupidity.
BlackScorpio is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 18:23   #3963
SLAVUJ I RUŽA

“Zašto on plače” zapita mali zeleni gušter kad je protrčao kraj njega, a rep napeo uvis.
“Zaista, zašto” reče leptir koji je lepršao za sunčanom zrakom.
“Zaista, zašto” šapne svom susedu bela rada nežnim, tihim glasom.
“Plače zbog crvene ru
že” reče slavuj.
“Zbog crvene ruže”zaviču oni, “jako smešno”!
A mali gušterčić, koji je bio cinik, nasmeja se na sav glas.
Ali slavuj je razumeo tajnu studentovog jada te je ćuteći sedeo na hrastu i promišljao o tajnoj ljubavi.

Odjednom on raširi smeđa krila za let i ustremi se u vazduh. Prolete šumarkom kao sena i kao sena prolete baštom.
Usred proplanka stajala je divna ruža pa kad ju je slavuj spazio, polete ka njoj i spusti joj se na grančicu.

“Daj mi crvenu ružu” dovikne joj, “a ja ću ti otpevati svoju najslađu pesmu”. Ali ruža odmahne glavom:
“Moje su ruže bele” odgovori ona, “bele kao pena morska i belje nego sneg na planini. Ali idi do moje sestre koja se plete oko starog sunčanika i možda će ti ona dati ono što ti želiš”.

Odlete slavuj ka ruži što se plete oko starog sunčanika.
“Daj mi crvenu ružu” dovikne joj “a ja ću ti otpevati svoju najslađu pesmu”. Ali ruža odmahne glavom:
“Moje su ruže žute” odgovori ona “žute kao kosa morske vile što sedi na prestolu od ćilibara i žuće nego sunovrat što cveta na livadi dok je kosac ne pokosi. Ali idi do moje sestre koja raste pod studentovim prozorom i možda će ti ona dati ono što želiš”.

Odlete slavuj ka ruži što raste pod studentovim prozorom.
“Daj mi crvenu ružu” dovikne joj, “a ja ću ti otpevati svoju najslađu pesmu”. Ali ruža odmahne glavom:
“Moje su ruže crvene” odgovori ona, “crvene kao golubove noge i crvenije nego silni koralj što se vije po oceanskoj pećini. Ali zima je sledila moje žile, mraz je oprljio moje pupoljke, bura je slomila moje grančice i ja neću imati ruže cele ove godine.
“Samo jednu jedinu crvenu ružu želim ja” uzvikne slavuj – jednu jedinu crvenu ružu! Zar nema nikakav način kako bih je dobio?
“Ima način” odgovori ruža, “ali je tako strahovit te se ne usuđujem da ti ga kažem”.
“Reci mi” reče slavuj, “ja se ne plašim”.
“Ako želiš crvenu ružu”, reče ruža, “moraš da je stvoriš pesmom po mesečini i obojiti je krvlju iz svoga srca. Moraš grudi da nabodeš na trn i pevati mi. Cele celcate noći moraš da mi pevaš, a trn ti se mora zabadati u srce, tvoja živa krv mora teći u moje žile da postane mojom.
“Smrt je velika cena za crvenu ružu” reče slavuj, “a život je svakom jako drag. Radost je sedeti u zelenoj šumi, motriti Sunce u zlatnim kolima i gledati Mesec u bisernim kolima. Sladak je glogov miris, slatki su zvončići što se kriju u dolini i crnica što cveta na bregu. Ali ljubav je bolja nego život, a šta je ptičje srce prema ljudskom srcu”?

Slavuj i ruža
Oscar Wilde
__________________
Sarcasm is the body's natural reaction to stupidity.
BlackScorpio is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 18:35   #3964
"Tko se bori s nemanima, treba pripaziti da sam pritom ne postane neman. A kad dugo gledaš u bezdan, i bezdan se zagleda u tebe"

"... mislim na takozvane cinike, dakle na takve koji na sebi jednostavno priznaju životinju, prostaštvo, "pravilo", a pritom imaju onaj stupanj duhovnosti i golicanja da o sebi i o sebi jednakima moraju govoriti pred svjedocima. Cinizam je jedini oblik u kojem proste duše okrznjuju ono što je čestitost"

"Moralno prosuđivanje i osuđivanje je omiljena osveta duhovno ograničenih onima koji su to manje, a također neka vrsta odštete za to da ih je priroda loše opskrbila, konačno i prigoda da se dobije duh i postane finim: - zloba produhovljuje"

"Sve ono što je moga kova, u prirodi i u povijesti, govori mi, hvali me, tjera me naprijed, tješi me: ostalo ne čujem ili smjesta zaboravim. Mi smo neprekidno u vlastitom društvu"

Nietzsche
__________________
Sarcasm is the body's natural reaction to stupidity.
BlackScorpio is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 18:54   #3965
:
 
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 23:10   #3966
"Uvijek imete budala. Demokratsko je pravo biti budala" by Stipe Mesić
__________________
"Bravo, Bepina! Svaki dan greš pametnija!"
Anđa Vlajina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 23:35   #3967
Nikada ne dozvoli nikome da ti kaže da nešto ne možeš da uradiš, ne dozvoli čak ni meni. U redu? Imaš snove koje moraš da zaštitiš. Ljudi ne mogu da urade ono što žele, i zato ti govore da ni ti to ne možeš. Ako želiš nešto, idi i uzmi to. I tačka. – film "Potraga za srećom" (otac se obraća sinu)

Znam da je ovaj citat bio već u sklopu nekog drugog posta, ali meni se sviđa i eto zato ga ponovno objavljujem.
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 01:27   #3968
Sic transit gloria mundi --> Tako prolazi slava svijeta
__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 17:20   #3969
...tada sam shvatila da se ponekad ne pojavljuje i druga mogućnost, bolje je prihvatiti darove što nam ih svijet pruža. Malo životnog iskustva što ga imam naučilo me je da nitko nije vlasnik ničega, sve je iluzija, i to od materijalnih do duhovnih dobara. Onaj tko je već izgubio nešto što je smatrao sigurnim, na kraju nauči da mu ništa ne pripada. I ako mi ništa ne pripada, ne moram trošiti vrijeme razmišljajući o stvarima koje nisu moje; bolje je živjeti kao da je danas prvi ili posljednji dan u mome životu...
Paulo Coelho
Jedanaest minuta
imagine only is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 22:20   #3970


BlackScorpio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 22:24   #3971
ZALJUBITE SE U LJUBAV: Najlepši književni citati

1. Voleti osobu znači voleti pesmu njenog srca i otpevati je kad je svi zaborave, Tomas Čambers

2. Kada te ljubav zove, sledi je, iako su joj putovi tvrdi i strmi. A kad vas krila njena ponesu, predajte joj se, iako vas mač skriven u njenim perima može raniti', Halil Džubran, 'Prorok'

3. Ljubav nas tera da radimo čudne stvari, Čarls M. Šulc

4. O dođi, noći, dođi, blaga, mila i čarna noći, daj mi mog Romea. A kada umre, raskomadaj ga na nebrojene sitne zvezdice, što tako će okrenuti lice nebu, i sav će svet u tebe se zaljubiti i neće više sjajno sunce častit', Vilijam Šekspir, 'Romeo i Julija'

5. Volim te do meseca i nazad, Sem MekBratni, 'Pogodi koliko te volim'

6. Ako me moraš voleti, neka to ne bude ni zbog čega drugoga nego zbog same ljubavi. 'Ko voli veruje u nemoguće, Elizabet Baret Brauning

7. Budi uvek sa mnom, uzmi bilo koji oblik, izludi me! Samo me nemoj ostaviti u bezdanu, gde ne mogu da te pronađem! O Bože! To je neizrecivo! Ne mogu da živim bez mog života, moje duše, Emili Bronte, 'Orkanski visovi'

8. Ovo je moja tajna: Vrlo je jednostavno, oči su slepe. Treba tražiti srcem", Antoan de Sent Experi, 'Mali princ'

9. Ti si moja zvezda, i moj astronom, i želeo bih da sam nebo, da te mogu posmatrati sa milijardu očiju. Najveće blaženstvo koje je ikada postojalo na svetu postiže se ludilom ljubavi, Platon
BlackScorpio is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 19:11   #3972
"Srbi i Hrvati su jedan te isti komad kravlje balege koji je kotač zaprežnih kola povijesti slučajno prerezao na pola".
-M.Krleža
__________________
"Bravo, Bepina! Svaki dan greš pametnija!"
Anđa Vlajina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 19:17   #3973
Ezekiel 25:17

The path of the righteous man is beset on all sides by the inequities of the selfish and the tyranny of evil men. Blessed is he, who in the name of charity and good will, shepherds the weak through the valley of darkness, for he is truly his brother's keeper and the finder of lost children. And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who would attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee.
serce28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 18:59   #3974
nije knjizevnost, ali meni je Balasevic drazi vecine klasificiranih od pjesnika

Napisi mi pesmu, mazila se je
nisam znao da li cu umeti
reci jesu moje igracke
cakle mi se u glavi
kao oni sareni staklici kaleidoskopa
i svaki put mi druga slika
u ocima kad zazmurim
ali, postoje u nama neke
neprevodive dubine
postoje u nama neke stvari
neprevodive u reci
ne znam

Napisi mi pesmu, molila je
i nisam znao da li cu umeti
voleo sam ju tako lako
a, tako sam tesko to znao da pokazem
a, onda odjednom raspored
mladeza na njenim ledjima
kao tajna mapa pokazao mi je
u koju zvezdu treba da se
zagledam i tako
eto ti pesma, ludo jedna
__________________
Life goes on.
LuNa_LOVEGOOD is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 12:27   #3975
Quote:
serce28 kaže: Pogledaj post
Ezekiel 25:17

The path of the righteous man is beset on all sides by the inequities of the selfish and the tyranny of evil men. Blessed is he, who in the name of charity and good will, shepherds the weak through the valley of darkness, for he is truly his brother's keeper and the finder of lost children. And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who would attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee.
to si gledao pulp fiction?
__________________
upamti: to ja još uvijek
šašav letim i živim.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 12:45   #3976
Quote:
iowa kaže: Pogledaj post
to si gledao pulp fiction?
Ha ha i mene podsjetilo Zakon mi taj dio kad recitira u filmu, najbolji
Gošća is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 19:18   #3977
Let me be mad, mad with the madness of absinthe
The wildest, most luxurious madness in the world

Let me be mad, mad with the madness of absinthe
Give me the fairest youth that ever gladened his mothers heart

Let me be mad
Let him be hero, saint, poet - whatever you will

Let me make of him an absintheur
And from hero he shall change to coward
From saint to libertine
From poet to brute

You doubt me?
Come then - to Paris.
__________________
x
Naked Mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 16:33   #3978
Upamti ovo dobro, kćeri, što ću ti sad reći: Poput igle na kompasu, koja uvijek pokazuje sjever, muškarčev prijekorni prst uvijek će pokazati na ženu. Uvijek.

Tisuću žarkih sunaca, K. Hosseini
__________________
Life goes on.
LuNa_LOVEGOOD is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 22:04   #3979
' Dok god postoji taj sunčev sjaj, to nebo na kojem nema ni oblačka, znam da će uvijek biti utjehe za svaku tugu. '

Anne Frank
MorningBell is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 15:39   #3980
Trebalo bi ljude ubijati bez povoda da u besposlici ne stanu slabiti ruke ili duh.
Sej Salstije govoreći o vojnicima-plaćenicima
E-Terreblanche is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:28.