Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2006., 13:33   #41
Quote:
duda kaže:
Hvala na preporuci ali duda ima svoj dvoiposoban stan i ne namjerava uskoro prodavati niti kupovati stan.
onda povlacim svoj savjet, nemojte rusiti zidove jer iako dudi ispod nicka pretenciozno pise "prosjecna zena" tesko je zamislivo da prosjecna zena doista nema kapaciteta ispravno protumaciti banalno jednostavan tekst iz poslovnog linkan u ovoj temi.
nick-za-forum is offline  
Old 23.10.2006., 13:38   #42
Quote:
nick-za-forum kaže:
onda povlacim svoj savjet, nemojte rusiti zidove jer iako dudi ispod nicka pretenciozno pise "prosjecna zena" tesko je zamislivo da prosjecna zena doista nema kapaciteta ispravno protumaciti banalno jednostavan tekst iz poslovnog linkan u ovoj temi.
"Prosječna žena" ima sasvim dovoljno kapaciteta ispravno protumačiti banalno jednostavan tekst sa isto tako banalnim naslovom i to je i napravila a to što tebi takvo tumačenje ne odgovara to je tvoj problem
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Old 23.10.2006., 15:47   #43
nick-za-forum, drži se teme.
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Old 23.10.2006., 15:53   #44
Quote:
Ipanema kaže:
nick-za-forum, drži se teme.
pripazit cu ubuduce, ali po tom kriteriju si slobodno mogla pobrisati cijelu stranicu, tamo negdje od dudine demonstracije citanja s razumijevanjem i induktivnog zakljucivanja pa nadalje...
nick-za-forum is offline  
Old 23.10.2006., 16:15   #45
Quote:
nick-za-forum kaže:
pripazit cu ubuduce, ali po tom kriteriju si slobodno mogla pobrisati cijelu stranicu, tamo negdje od dudine demonstracije citanja s razumijevanjem i induktivnog zakljucivanja pa nadalje...

Dodatak:

i bez uvreda i spustanja molim
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Old 23.10.2006., 16:28   #46
Primjer senzacionalistički naslovljenog teksta sa "maaaalom razlikom u samom tekstu" - veliki internet portal:

Nadnaslov:
Cijena kvadrata napuhanog balona
Naslov:
Cijene nekretnina prenapuhane, prijeti slom
Tekst:
Dubravko Ranilović, predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama pri HGK i vlasnik agencije Kastel u intervjuu Poslovnom ... stoga predviđa polagani pad cijena nekretnina.
...
Dakle slom ili polagani pad?
I red bi bio da ide polagani pad, ali onaj naslov "tako lijepo zvuči, ima tako lijepu boju"...(iz "Detektivske priče" Videosexa).
lappino is online now  
Old 23.10.2006., 16:33   #47
Quote:
lappino kaže:
...ali onaj naslov "tako lijepo zvuči, ima tako lijepu boju"...(iz "Detektivske priče" Videosexa).
thunderstorm is offline  
Old 24.10.2006., 02:13   #48
Quote:
Corto kaže:
Ne kuzim zasto puno ljudi misli da ce cijene nekretninama porasti kada postanemo EU??!! Zbog cega bi se to trebalo desiti?? Ljudi valjda misle da ce odjednom doci hrpa stranaca i kupovati stanove po Tresnjevci i Vrbanima?

Po iskustvu zemalja koje su nedavno pristupile EU, mogli bi ocekivati upravo suprotno.

Radim za stranu firmu i puno putujem okolo, i vidio sam da smo mi stranci bili u Pragu i Budimpesti vec par godina prije pristupanja EU. Vec tokom pristupnih pregovora su te drzave omogucile ulazak strancima i postale atraktivne za ulaganja u posao (pogotovo financijskim i trgovackim bransama), i mi smo tamo bili vec krajem 90-tih. Ulaskom u EU se obim i nacin posla uglavnom nije bitno promijenio u vecini zemalja (uz izuzetke nekih bransi, npr auto industrija u Slovackoj)
Kod nas se upravo to desilo tokom zadnjih par godina, banke, osiguranja i trgovije su uglavnom vec tu, i nije za ocekivati da ce ih biti vise kada udjemo u EU.
Za ulaganja u proizvodnju, sa nasim nivoom placa nismo konkurentni za nekakav obim ulaganja, kao npr. u Slovackoj. A ako se netko i odluci za takvo nesto, vjerovatno nece praviti tvornicu u Zagrebu, nego radije negdje gdje ce mu ponuditi besplatnu infrastrukturu x godina, gdje su ljudi spremniji raditi za manju placu nego u Zagrebu,...

Isto su tako ljudi u Pragu i Budimpesti imali ruzicasta ocekivanja od ulaska u EU, da bi godinu dana kasnije cijene nekretnina pale 15-20%. Jos k tome, kvadrat stana je tamo oko 1000 E/m2. Zasto bi mi onda ocekivali da ce stranci navaliti u Zagreb i kupovati po 2000 €/m2??

More je druga prica, to smo u prilicno specificnom polozaju.

Netko je pitao za cijene u Becu, prije dvije godine sam kupio stan u Becu, u zgradi izgradjenoj 95/96, u kvartu ala nas novi Zagreb, oko 100 m udaljen od jednog shopping i kino centra, i metroa. Stan je dvosobni, 58 m2, i cijena je bila 1700 €/m2, ali stan je bio sufinanciran od grada Beca, a ja sam zadovoljio kriterije (primanja po clanu obitelji) pa me je na kraju doslo 1413 €/m2.
U Becu je trziste nekretnina stabilno i nema tavih promjena kao tu kod nas, tako da ga sad prodajem mozda bih dobio neznatno vise nego sto sam ga platio.

da su preskupi stanovi u zagrebu jesu, zagreb nije beč a kvadrat je tamo kao kod nas, bar prema ovoj informaciji od tebe.

ali ovdje se postavlja pitanje zašto ljudi kupuju te stanove i zašto je tolika potražnja za tim skupim stanovima? očito je da se ima para, pa ako se ima para neka se onda i troši, ili terete plaće.

vjerovatno ce cijene jos padati, ali tesko ce doci do golemog pada cijena (s 2000 na 1400 npr. prije ce pasti na 1700 ). zamisli ekipu koja je danas kupila kvadrat po 2000 da za 10 godina prodaje po 1300 eura? nema logike i tu se moram sloziti sa darknessicom. osim toga, ako ljudi danas imaju para za ove skupe stanove, imat ce ih i ubuduce. meni nije jasno odakle, i zasto se toliko zaduzuju, ali ocito da mogu. kad pokupujemo sve nekretnine i ostanemo bez mogucnosti za kupovinu novih (ocito je da su mnoge friske obitelji proslih godina kupili svoju prvu nekretninu), onda ce ne pasti cijene, nego ce se gradjevinari "smiriti" i prilagoditi izgradnju novonastaloj situaciji i potraznji koja ce bit manja, koja vec i sad je manja kako smo vidjeli i za 50 %.

usporedit cu to sa "velikim snizenjima" i "akcijama" koja se oglasavaju po robnim centrima, buticima itd. prvo napušemo cijene do neba (uzmimo 2000 eura za imalo solidan kvart u zgu) pa ih onda kao snizimo na 1750-800 eura i to ispada veliko snizenje, pa je poruka uspavanoj potraznji na trzistu jasna:

probudite se, cekaju vas pokloni ispod bora
dodge-viper is offline  
Old 24.10.2006., 10:34   #49
Quote:
lappino kaže:
Primjer senzacionalistički naslovljenog teksta ...
Dakle slom ili polagani pad?
to uopce nije senzaionalisticki naslovljen tekst, a jedino je pitanje odakle se pojavila ta "maaaaala razlika u samom tekstu".

cijeli tekst je linkan na prethodnoj stranici, procitaj ga i vidjet ces da on nigdje ne ocekuje "polagani pad", on ga samo na jednom mjestu, kao vlasnik agencije - prizeljkuje, a u cijelom tekstu daje jako dobre i obrazlozene razloge upravo za ono sto stoji u naslovu - slom trzista.
nick-za-forum is offline  
Old 24.10.2006., 10:44   #50
Quote:
dodge-viper kaže:
zamisli ekipu koja je danas kupila kvadrat po 2000 da za 10 godina prodaje po 1300 eura?
ha cuj, ljudi kupe auto za 50.000 eura pa ga za 10 godina prodaju po 5.000 eura i to nije njihova dobra volja, da se njih pita oni bi ga najradije prodali za 100.000, samo sto to ne mogu.

zato ovo bas i nema logike, tko njega koji je platio 2000 eura pita hoce li on nesto ili nece, pita se kupca hoce li i koliko ovome isplatiti za stan.

a kupac, naravno, ako ima bolju ponudu, ode na tu stranu.

a sto se tice kupovine po ovim cijenama, nije tocno da je ima, bas tu je prekretnica i bas na to ukazuju podaci porezne - kolaps, nema prometa niti trgovine...

kako su kupovali do sada - uglavnom psihoticno, uglavnom zavedeni sarenim reklamama i uglavnom drzeci rast cijena vjecnom konstantom pa je tu bilo i protezanja debelo vise nego sto se moze, i kupljenja novca od rodbine i zivota na egzistencijalnom minimumu sve uz pretpostavku "sto prije kupim prije cu se obogatiti" i drugacije ne moze biti!

sto ce sada biti, tesko je reci, ali zastoji na trzistu uvijek i svugdje imaju posljedice. prva je izgleda upravo ovaj pad oglasene cijene, sto slijedi, vidjet cemo...
nick-za-forum is offline  
Old 24.10.2006., 11:57   #51
da u svakom slucaju vidjecemo sta ce vrijeme donijeti. prosle god kad su se stanovi prodavali prosjecno po 1800-1900 eura kupoprodajnih ugovora je bilo oko 120 000 u prvih 8 mjeseci. ali pretpostavljam da je to bila godina booma izgradnje pa je dobrostojeca klasa pokupovala sve sto se naslo na trzistu jer znamo da toliko novogradnje dugo nije bilo a tu sigurno da ulogu igra i psiholoski faktor ali prije svega cijene starogradnji koje su zanemarivo manje od novogradnji.

u svakom slucaju, slazem se s tobom da je vrlo znakovito da se broj kupoprodajnih ugovora vise nego duplo smanjio i postavlja se teza nisu li se oglasavale nerealno visoke cijene da bi oni koji su nasjeli odriješili kese pa onda kada se potraznja (zbog za većinu ljudi u hr previsokih cijena, tj. kreditnih anuiteta) smanji kao sto se smanjila da se onda cijene vrate nazad, uvjetno receno u "normalu".
osobno sam misljenja da cijene kvadrata u zgu nece sigurno pasti ispod prosjeka od 1600 eura, sto je na kraju krajeva bila razina od prije 2 god, a ja sam svoj stan uspio kupiti po toj cijeni i to ove god. uostalom, po novinama strucnjaci za nekretnine vec dugo pisu da su cijene novogradnje u zagrebu napuhane za cca "20%" pa je otprilike to ta razina ispod koje siguran sam nece se ici jer vecina kupuje stanove na kredit,,a potraznja takvih za stanovima je uvijek velika a ponuda kako znamo jos uvijek dosta manja, i tako ce biti i slijedecih godina, uostalom čačić je nedavno na tvu rekao da ce stanogradnja biti unosan biznis slijedecih 10-15 godina, a čovjek je bio menadžer godine u bivšoj jugi i radi u toj struci vec dugi niz godina.
dodge-viper is offline  
Old 25.10.2006., 22:27   #52
Ha, teško ti je procjenti šta će bit' sa cijenama.
Sa jedne strane imaš hrpu razloga da cijene i dalje rastu:

- banke još nisu snizile kamatne stope na razinu onih iz zapadne europe
- višestruko veća potražnja od ponude
- ulazak u EU ( da objasnim: neće netko iz Beča, Minhena ili tko zna od gdje kupit stan u ZG, ali će kupit nešto na moru. I onda će neka baba u Dalmaciji lipo bit' puna para i neće joj bit teško izdvojit za stan unuku koji studira u ZG, a i mimo toga slit' će se pare u RH, vidi slučaj sa Plivom od prije neki dan)

Sa druge strane, plaće u Hrvatskoj nisu proteklih godina slijedile rast cijena nekretnina, stoga i smanjena kupovna moć pučanstva limitira danji rast cijena.
Ne zaboravite da je sa smanjenjem kreditnih stopa stagnirala i cijena najma, koja će porasti ako se uspori rast potražnje za kupovinom stanovima i koja će opet dovesti do povećanja potražnje za stanovima.... i tako u krug.
To su sve normalni ekonomski ciklusi.
Ono što je bitno, po meni, kome je u interesu da rastu ili padaju cijene stanova?
Da rastu bitno je građevinarima, poduzetnicima, ekipi koja ima love i bankama.
Ako rastu cijene stanova, rastu i njihovi profiti.
A da padaju, bitno je samo raji.
Zato ja mislim da cijene stanova neće padati.
vafunkcooler is offline  
Old 26.10.2006., 00:33   #53
Quote:
vafunkcooler kaže:
Ha, teško ti je procjenti šta će bit' sa cijenama.
Sa jedne strane imaš hrpu razloga da cijene i dalje rastu:

- banke još nisu snizile kamatne stope na razinu onih iz zapadne europe
- višestruko veća potražnja od ponude
- ulazak u EU ( da objasnim: neće netko iz Beča, Minhena ili tko zna od gdje kupit stan u ZG, ali će kupit nešto na moru. I onda će neka baba u Dalmaciji lipo bit' puna para i neće joj bit teško izdvojit za stan unuku koji studira u ZG, a i mimo toga slit' će se pare u RH, vidi slučaj sa Plivom od prije neki dan)

Sa druge strane, plaće u Hrvatskoj nisu proteklih godina slijedile rast cijena nekretnina, stoga i smanjena kupovna moć pučanstva limitira danji rast cijena.
Ne zaboravite da je sa smanjenjem kreditnih stopa stagnirala i cijena najma, koja će porasti ako se uspori rast potražnje za kupovinom stanovima i koja će opet dovesti do povećanja potražnje za stanovima.... i tako u krug.
To su sve normalni ekonomski ciklusi.
Ono što je bitno, po meni, kome je u interesu da rastu ili padaju cijene stanova?
Da rastu bitno je građevinarima, poduzetnicima, ekipi koja ima love i bankama.
Ako rastu cijene stanova, rastu i njihovi profiti.
A da padaju, bitno je samo raji.
Zato ja mislim da cijene stanova neće padati.
al gradjevincima nije u interesu da im stanovi zjape prazni i neprodani. sve vise i vise je oglasa (velikih, poprilicno placenih) u dnevnim novinama o ponudi veceg broja stanova.... danas u vecernjem, Pionir reklamira i rapsku i vrabane, istina po oko 2000eura/m2, al to su stanovi kojima fali par mjeseci do uselenja i ne radi se samo o velikim stanovima....u subotu ,u jutranjem, Kamgrad reklamira vise stanova u banjavcicevoj (sagradjene) i borcec koji ima u planu...ne sjecam se da sam vidla takve velike reklame tih firmi u zadnjih par godina, a gradili su dost po zagrebu, imaju dobre reference, cemu sad odjednom ta reklama? da se prodaje, ne bi bila potrebna reklama. a i ocito, nije prodano u papirima kako se prica.

dal ce ici u najam? hmmm, mozda. al to znaci da ce biti viska stanova za rentanje i to definitivno nece povecavat cijenu najmu...
pa i sad imas na trzistu podosta stanova koji se rentaju.
dal ce se povecat cijena najmu? mozda i hoce, al kome ce iznajmit po vecim cijenama? treba uzet u obzir prosjecnu placu.

ovo sa strancima i nekretninama na moru je djelomicno tocno, al imas trenutno situaciju sa taljanima koji mogu kupit, pa ne kupuju, a zasto? mozda im je preskupo. ili mozda zato jer ima jeftinijih mjesta, npr, bugarska koja se reklamira kao hit destinacija u europi za ulaganje u nekretnine.....
tak da, uz dropulicku koja rusi po obali i cijene kakve jesu u odnosu na druge "morske" clanice (i one koje ce postat) EU, sumnjam da ce nam stranci letit.
Monstera is offline  
Old 26.10.2006., 01:08   #54
Quote:
nick-za-forum kaže:
informacija se nalazi na vise mjesta (znakovito, ali jutarnji sa svojim famoznim "barometrom cijena" ju ne zeli prenjeti) a jedan od linkova je ovaj: http://www.poslovni.hr/24656.aspx

rijec je o oglasenim cijenama, a kljucni dijelovi su:

- pad cijene dvosobnih stanova za cak 14.44%

- pad cijene trosobnih stanova za 9.33%

u samo tri mjeseca!

vrlo je vazno primijetiti da je ovo prvi put u posljednjih 10 godina da su cijene pale, a jos su pale za enormni postotak. to je ono najbitnije, preokrenuti trend i demonstrirati ovom nezrelom trzistu koje jos nista osim rasta nije vidjelo i koje jedva da postoji nekih desetak godina kako je nekretnina ulaganje kao i svako drugo - na njemu mozes dobiti ali i i tekako izgubiti.
I sto bi sad mi tu trebali zakljuciti? Da se ti veselis padu cijena i slomu trzista nekretnina? Kakvog trzista nekretnina? Daj mi objasni razlog tom veselju? Zasto treba preokrenuti trend?



Quote:
po mom misljenju, ovo je bilo neizbjezno, sve je ukazivalo na ovakav razvoj situacije, a jedino pitanje je bilo do kada ce suludo zagrebacko trziste pruzati nevidjeni otpor osnovnim trzisnim zakonitostima.

Neizbjezno? Kaj stvarno??? Nitko ne kupuje velike stanove pa velikim stanovima cijena pada. Svi kupuju male stanove pa njima cijena raste. Ponuda - potraznja. Jednostavan a tako mocan zakon. Ali ti TVRDIS da zagrebacko trziste PRUZA NEVIDJENI OTPOR OSNOVNIM TRZISNIM ZAKONITOSTIMA!


Sto, Bandic ce napraviti nekoliko stotina stanova i time regulirati trziste? Mislis da ce ih on davati budzasto i ispod trzisne cijene? A ne zaboravi, trzisna cijena je realna cijena, jer ju je trziste spremno platiti. Zato se zove trzisna cijena.



Quote:
nitko nije prorok, ali ono sto se obicno dogadja u ovim situacijama, kada se vise definitivno ne ocekuje nikakav porast cijene (one prave, ostvarene, po oglasima se mogu sarati i saraju svakakve nebuloze) je da prvenstveno spekulativni kapital bjezi - svi tako kupljeni stanovi idu na prodaju ekspresno, da se pokupi ono sto se okrenulo dok se jos moze, novogradnje koje imaju ogromne rezerve jer su u njihove cijene ugradjeni fantasticni profiti rezu taj profit sve do nivoa koji im je jos (debelo) isplativ, a kupci jednostavno pocinju cekati jer su ovaj put vremenom oni na dobitku...

Ej, ti govoris o spekulativnim ulaganjima u nekretnine u Zagrebu. Siguran sam da se radi tek o neznatnom postotku u ukupnom prometu koji ne moze znacajnije utjecati na cijene. Trend kupovanja malih stanova posljedica je POTREBE za stambenim prostorom a ne spekulativnih motiva. Stasala je generacija koja stanove nije dobivala od drzave, a stanovi roditelja u kojima su zivjeli su pretijesni. Skvadra si moze priustiti male stanove i to kupuje.
Kada veliki stanovi budu neznatno skuplji od malih, tada ce se poceti kupovati veliki stanovi. Tada ce malima cijena pasti a velikima ce porasti. Pa opet ispocetka. TO je trziste.

Medjutim, imam dojam da nakon ovog pocetnog, eventualno upsizing booma za nekakvih desetak godina trziste vise nece postojati kao trziste. Promet nekretninama bit ce neznatan, novi stambeni prostori nece se graditi i tako. Postoji tomu jednostavan razlog: Nema prirodnog prirastaja, populacija odumire a osvjezavanja populacije u vidu imigracije nema.

[/QUOTE]
georgeWtheNuclear is offline  
Old 26.10.2006., 01:14   #55
Quote:
vafunkcooler kaže:
Ha, teško ti je procjenti šta će bit' sa cijenama.
Sa jedne strane imaš hrpu razloga da cijene i dalje rastu:

- banke još nisu snizile kamatne stope na razinu onih iz zapadne europe
- višestruko veća potražnja od ponude
- ulazak u EU ( da objasnim: neće netko iz Beča, Minhena ili tko zna od gdje kupit stan u ZG, ali će kupit nešto na moru. I onda će neka baba u Dalmaciji lipo bit' puna para i neće joj bit teško izdvojit za stan unuku koji studira u ZG, a i mimo toga slit' će se pare u RH, vidi slučaj sa Plivom od prije neki dan)
Da mi je znati kako skvadra ukljucujuci i tebe i strucnjake odredjuje kolika je potraznja?
Ok ponudu je lako obradit oglasnik, agencije i sl...
Ali potraznja gdje, kako?
Sto nista ne govori cinjenica da je broj realizacija po poreznoj upravi koja amenuje SVE kupoprodaje nekretnina poceo opadati prije dvije godine za 20%, pa se povecao pad na 40% (u odnosu na godinu kad je vec palo za 20%) i sad u odnosu na proslu 50% a godina nije jos ni zavrsila a to je poprilican pad trgovanja...
Nikoga ko zastupa ideju rasta ne muci fakt da ljudi u vecini fakat nemaju para sljedit te cijene, i ne muci ih fakt da je pos krenuo dalje i da Banda lupa kamen temeljac sa parolom da ce se za 2 god ovdje uselit 6000 obitelji po cijeni 40% trzisne a to je tek prva lokacija, ko bi lud u takvoj situaciji kupio stan?
I cemu bi netko iz Beca npr kupovao tu nekretninu koju moze kupit negdje drugdje jeftinije, konkretno netko u threadu je kupio u becu za 1750eura po m ako to rentas puno prije ces povratit ulog...
A sto se tice nekretnina na moru ljudi tamo imaju para od rentanja ljeti da ne moraju nista podavat ne boj se ti nista za takve...
Isto kak je trziste dionica trebalo skocit sa ulaskom u pristupne pregovore za EU po nekim spekulantima pa je naprotiv palo
Konkretno u ceskoj je ulaskom u EU trziste nekretnina odreagiralo nepromjenom cijena a tamo je kvadrat (Prag) 1000Eura m, teski centar 2000, znaci ima mjesta povecanju, a u nas moze samo dolje ionako hrpa naivaca koja je uzela stanove kao ulaganje kroz rentanje je dosad imala dobit samo zbog porasta cijena a ako stanu ili krenu dolje puse generalno a po nekim procjenama takvih je 60% u zadnih nekoliko godina (ja iznajmljivao 15 god dva stana i vjeruj onaj ko to nije radio ne zna u sto se upusta to se NE isplati)...
Predvidjena reakcija inteligentnijih iz te skupine je ranija prodaja a ostali ce malo popusit pa ce i dio njih prodat a to znaci jos nekretnina na trzistu a svi znaju sto to znaci...

Z
ZEGA is offline  
Old 26.10.2006., 19:53   #56
Quote:
georgeWtheNuclear kaže:
I sto bi sad mi tu trebali zakljuciti? Da se ti veselis padu cijena i slomu trzista nekretnina? Kakvog trzista nekretnina? Daj mi objasni razlog tom veselju? Zasto treba preokrenuti trend?
cini mi se da jako malo znas, jos manje razumijes, zato cu ti pokusati pojednostavniti do krajnjih granica.

kao prvo, jesu li nekretnine u zagrebu skupe?

jesu - vani odnos kvadrata i mjesecne place iznosi 1-1 do 1-1,2 u zagrebu je to 1-4. hrvatu nekretnina predstavlja 4 puta vecu investiciju nego zapadnjaku.

zasto je dobro da nekretnine sidju do realnih okvira?

kada je nekretnina skupa, kada se nekretnina kupuje kreditom koji joj cijenu jos podupla i kada nekretninu kupuje prosjecno siromasni hrvat on je usao u enorman kredit prakticki za cijeli radni vijek. taj covjek cijeli svoj zivot od svoje placa vraca kredit, on vise nema novaca za trositi. a kada covjek ne trosi, pati gospodarstvo, ne kupuje se - ne proizvodi se. dakle isto ono gospodarstvo koje i tom covjeku i tebi osigurava placu, to je zatvoreni krug.
povrh toga, kamata, dakle jos jedan stan, napusta hrvatsku jer je to strani kapital, znaci novac zaradjen u hrvatskoj ide u neku drugu zemlju umjesto da ostaje ovdje, a vanjski dug je tim kreditima narastao sto samo po sebi ne bi bilo toliko zabrinjavajuce da se kredit ne koristi za potrosnju, dakle za nesto sto ne stvara novi novac vec se time zadovojavaju zivotne potrebe.

ovako, doista krajnje pojednostavljeno, valjda razumijes da skupim nekretninama cijela zemlja osiromasuje i zato je dobra vijest da cijene padaju.

dalje, ja doista tvrdim da zagrebacko trzise pruza nevidjeni otpor osnovnim trzisnim zakonitostima, a to tvrdim zato sto za razliku od tebe znam da trziste ni priblizno nije samo ponuda-potraznja, pa jos ponuda-potraznja do te mjere banalizirana da bi i u srednjoj skoli pao kada bi ju protumacio ovako kako ti cinis.

pokusaj sada polako i sa razumijevanjem procitati cinjenice oko kojih nema spora: ponude ima, potraznje ima - prometa nema!

hopla!

dakle tu ti je sve palo u vodu, ne samo da nema trzisne cijene u vidu ovih cijena kako ti tvrdis nego uopce nema ni trzista.

a takvo stanje, reci ce ti svaki brucos na ekonomiji, nije odrzivo. gdje je problem - zna se, kako se problem rjesava - zna se.

onaj tko tvrdi da 6000 bandicevih stanova ne predstavlja udar na trziste i da je 6000 stanova zanemarivo je valjda pao sa marsa i ovdje je nepotrebno trositi rijeci.

tocno je samo da mali stanovi, dakle oni jednosobni koji se uguravaju do 100.000 eura drze cijenu jer za njih trzista jos ima, no njihov regulator su veci stanovi. kada dvosobni padnu, past ce i jednosobni jer ih u suprotnom nitko nece kupiti ako za neznatno vise novca dobije znatno vise kvadrata. znaci nezamislivo je da mali stanovi jako rastu, a veliki jako padaju - to je povezano i postoji granica

i inace se ne slazem sa tvojom vizijom buduceg trzista nekretnina. bit ce ga kao i u svakoj zemlji. vani gradjevinska bransa posluje sa profitima od dvadesetak posto, domaca gradjevinska mafija ima i te kako manevarskog prostora za reguliranje cijena prema dolje, a da jos uvijek uspjesno posluju i zaradjuju i to ce i uciniti kada vise ne budu mogli ovako - a upravo po prometu se vidi da nece moci jos dugo.
nick-za-forum is offline  
Old 26.10.2006., 20:07   #57
Quote:
vafunkcooler kaže:
Ha, teško ti je procjenti šta će bit' sa cijenama.
Sa jedne strane imaš hrpu razloga da cijene i dalje rastu:

- banke još nisu snizile kamatne stope na razinu onih iz zapadne europe
- višestruko veća potražnja od ponude
- ulazak u EU ( da objasnim: neće netko iz Beča, Minhena ili tko zna od gdje kupit stan u ZG, ali će kupit nešto na moru. I onda će neka baba u Dalmaciji lipo bit' puna para i neće joj bit teško izdvojit za stan unuku koji studira u ZG, a i mimo toga slit' će se pare u RH, vidi slučaj sa Plivom od prije neki dan)
nisu banke kamate snizile na razinu europskih, u hrvatskoj su krediti nepovoljniji nego vani i upravo si zato bombardiran reklamama za iste.

ovaj dio sa ulaskom u eu, pa dalmacija, pa masovno preseljenje dalmatinaca u zagreb uopce nije tocan i oko njega ne treba raspravljati jer primjer imamo. ne samo da stranac koji zeli kupiti nekretninu u hrvatskoj to moze slobodno uciniti, a kako, zna svaki odvjetnik, nego je talijanima omoguceno potpuno slobodno stjecanje nekretnina u hrvatskoj. i sto se dogodilo? talijana nema, ne dolaze i ne kupuju. toliko o nekakvom navodnom ludilu bogatih stranaca za nasom obalom. isto ce se dogoditi sa svakom drugom zemljom i sa cijelom eu - nekretnine u hrvatskoj su preskupe i strancima nisu interesantne.

osim toga, ogromna je zabluda da za nasim nekretninama, bilo kojima, postoji potraznja stranaca. krenite od sebe, biste li vi kupili stan u bukurestu ili moldaviji? jednako tako razmislja hans iz minhena ili stanovnik pariza, kakav balkan, kakva hrvatska, kakav zagreb. i kakvih nekoliko stotina tisuca eura, to je veliki novac i vani.

a ni uz najbolju volju ne mogu razumjeti kakve veze ima pliva, dakle farmaceutska industrija sa nekoliko patenata i velikim trzistem sa stanovima u hrvatskoj?
nick-za-forum is offline  
Old 26.10.2006., 21:43   #58
Dajte se malo skulirajte, svi se u načelu slažu s par stvari:
1. Metoda "staklene kugle" ne radi jer ima previše varijabli.
2. Većina prognozira stagnaciju ili pad, i ja se priklanjam tome. Ako pad, ja ga prognoziram polaganim kroz par godina, na razinu od 10-15% ispod današnje cijene, jer ga regulira broj tržišnih transakcija, koji pada ali ne jako naglo (bez obzira na podatke porezne uprave).
3. Dalji rast cijena bi dalje smanjio prodaju i vrlo vjerojatno se ne bude desio (a i manjina ga prognozira).
4. Građevinarima stanovi koji stoje neprodani predstavljaju mrtvi kapital i trošak (režije, obilaženje da se netko ne useli, ev. curenje vode, smrzavanje i slično) i neminovno je da će ih prodavati po nižoj cijeni da ih prodaju. Uostalom, predugo im veže kapital za dalje ulaganje, a to im je preskupo jer im se ne isplati dizati skupe kredite kod banaka. Ne zaboravite da, oni koji imaju operativu, MORAJU dalje graditi kad završe jednu zgradu jer inače propadaju.

Iz svega je očito da smo vrlo vjerojatno negdje pri vrhu cijene prosječnog stana (dvosobni) u Zg. Sada će se vjerojatno dešavati transakcije koje su ispod ili iznad (cijene) tog vrha, a brzo će se pokazati tko stvarno mislit prodat (jer rješava daljnjom kupnjom stambeno pitanje), a tko su špekulanti koji su kupili jeftinije a sad bi skupo prodali (i još eventualno rentaju radi dodatne dobiti ili pokrivanja troškova održavanja). Ostaje pitanje psihoologije mase, da li će nastat panika ako cijene počnu padat i špekulanti pokušaju dobit koliko se još da (ko na burzi), ali mislim da je relativno malo takvih. Uostalom, netko je dobro rekao da je "zarada" na porastu cijene fiktivni novac i ne znam nikoga tko će prodavat stan ako cijene pokažu silazni trend.
Da me netko danas pita za savjet da li sada kupovati ili ne, rekao bi da kupi samo ako nađe točno šta mu se sviđa, i to po razumnoj cijeni, a nikako pod mus. Ponuda će biti sve veća i kupcima to ide u prilog.
__________________
Camping for Dummies
strma is offline  
Old 26.10.2006., 22:50   #59
Quote:
strma kaže:
Dajte se malo skulirajte, svi se u načelu slažu s par stvari:
1. Metoda "staklene kugle" ne radi jer ima previše varijabli.
2. Većina prognozira stagnaciju ili pad, i ja se priklanjam tome. Ako pad, ja ga prognoziram polaganim kroz par godina, na razinu od 10-15% ispod današnje cijene, jer ga regulira broj tržišnih transakcija, koji pada ali ne jako naglo (bez obzira na podatke porezne uprave).
3. Dalji rast cijena bi dalje smanjio prodaju i vrlo vjerojatno se ne bude desio (a i manjina ga prognozira).
4. Građevinarima stanovi koji stoje neprodani predstavljaju mrtvi kapital i trošak (režije, obilaženje da se netko ne useli, ev. curenje vode, smrzavanje i slično) i neminovno je da će ih prodavati po nižoj cijeni da ih prodaju. Uostalom, predugo im veže kapital za dalje ulaganje, a to im je preskupo jer im se ne isplati dizati skupe kredite kod banaka. Ne zaboravite da, oni koji imaju operativu, MORAJU dalje graditi kad završe jednu zgradu jer inače propadaju.

Iz svega je očito da smo vrlo vjerojatno negdje pri vrhu cijene prosječnog stana (dvosobni) u Zg. Sada će se vjerojatno dešavati transakcije koje su ispod ili iznad (cijene) tog vrha, a brzo će se pokazati tko stvarno mislit prodat (jer rješava daljnjom kupnjom stambeno pitanje), a tko su špekulanti koji su kupili jeftinije a sad bi skupo prodali (i još eventualno rentaju radi dodatne dobiti ili pokrivanja troškova održavanja). Ostaje pitanje psihoologije mase, da li će nastat panika ako cijene počnu padat i špekulanti pokušaju dobit koliko se još da (ko na burzi), ali mislim da je relativno malo takvih. Uostalom, netko je dobro rekao da je "zarada" na porastu cijene fiktivni novac i ne znam nikoga tko će prodavat stan ako cijene pokažu silazni trend.
Da me netko danas pita za savjet da li sada kupovati ili ne, rekao bi da kupi samo ako nađe točno šta mu se sviđa, i to po razumnoj cijeni, a nikako pod mus. Ponuda će biti sve veća i kupcima to ide u prilog.
nikako se ne mogu sloziti s tobom oko osnovnog pokazatelja - porezne i broja kupoprodajnih ugovora i tvoje tvrdnje da pad prodaje "nije bas toliko nagao"

ne vidim nikakvu mogucnost da se nesto prodaje, a da to porezna ne zna iz dva razloga: prvo, 90% kupoprodaje ide preko kredita, drugo i ono malo koji placaju gotovinom nije toliko ludo da izbroji sume reda velicine 100.000 eura a, da pravno ne regulira tu transakciju po hitnom postupku i da stan ostane u vlasnistvu prijasnjeg vlasnika (kojeg netko moze tuziti pa sjesti na taj stan, koji te moze prevariti, koji moze umrijeti pa stan na ostavinsku itd.)

ako se oko ovoga slazemo, onda da se vratimo na cinjenice, lani 20% ove godine 40% - to je konstantan i veliki pad, doslovno katastrofa.

slazem se i da nitko nema kristalnu kuglu, ali logicki razmisljati se moze, poklopilo se vise faktora, tocnije svi relevantni od svjetskog trenda cijena nekretnina, preko kolapsa trzista do mogucnosti i cijene iznajmljivanja i ja se kladim u pad, i to ozbiljan.

vec sama cinjenica da vise nitko ozbiljan i relevantan ne prognozira rast cijene je dovoljna, kupac sada vise nije psihotican, razmislja, kalkulira i ne zuri jer zurbom vise nista ne postize.

krenut ce bas kako si dobro primijetio i naveo ispravne razloge - od novogradnje, slijedit ce starogradnja koja se ravna po novogradnji s tim da ce u jednom trenutku svi spekulativno kupljeni na trziste po nizoj cijeni od uobicajene (da se sto prije rijese i izbjegne daljnji pad), tu i tamo uvijek izlazi i netko kome je novac hitan, pa i taj nudi povoljnije, a ostalo je inercija.

i ne slazem se da ako krene padati, da nitko nece prodavati stan. onaj tko ga misli prodavati, ako do sada i nije izlazio sa ponudom gledajuci konstantan rast cijena i kalkulirajuci, prodavat ce ga bas tada i to sto je brze moguce - a to se postize upravo nizom cijenom. naravno, onaj tko ga je kupio za zivot, taj ga nece prodavati ni ako pada ni ako raste niti on od toga ima neke koristi ili stete.
nick-za-forum is offline  
Old 26.10.2006., 23:02   #60
Vidiš da se oko svega slažemo :-) S tim da ti prognoziraš nagli pad, a ja blagi i to kroz neko vrijeme.
Nespretno sam se izrazio, ne tvrdim da porezna ne zna podatke, nego da pad prodaje (koji fakat u ukupnom broju je značajan), po meni, proizlazi i iz činjenice da je prošao prvi "bum" pada kamata na kredite i većina ljudi koji su mislili (barem svi oko mene) su kupili stanove. Pretpostavljam da će se broj transakcija sada stabilizirati na trenutnom prosjeku.
Očito se i tržište novogradnje stabilizira, profilirali su se graditelji koji će odsad raditi s manjim profitima (koji su na to spremni), a ostali će propasti i nestati s tržišta. Možda i Bandić pomogne tome (ak ništa drugo, bit će veća ponuda).
__________________
Camping for Dummies
strma is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:14.