Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2015., 12:15   #7681
Kako mogu saznati u kojem je mjesecu 1931 godine bio ramazan, je li mi može neko pomoći?
Soyleyin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 13:22   #7682
Quote:
Soyleyin kaže: Pogledaj post
Kako mogu saznati u kojem je mjesecu 1931 godine bio ramazan, je li mi može neko pomoći?
od 20 januara 1931 do 18. februara 1931
ili od 20. siječnja do 18. veljače

http://www.islamicfinder.org/dateCon...&date_result=1

moguće je odstupanje dan dva
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 13:31   #7683
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
od 20 januara 1931 do 18. februara 1931
ili od 20. siječnja do 18. veljače

http://www.islamicfinder.org/dateCon...&date_result=1

moguće je odstupanje dan dva
Hvala na pomoći.
Soyleyin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 15:11   #7684
niš'a ba...
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 04:39   #7685
Quote:
i-s-l-a-m-i-c kaže: Pogledaj post
Ime Isa je stranog porijekla u arapskom jeziku (aramejskog porijekla od riječi "Jesu'u" ili "Ješu'u) a kada se "prebaci" u arapski jezik, korijenska znacenja nemaju nekog vidljivog utjecaja - krecu se od naziva za konkretnu vrstu deve (svijetlu sa malo tamnijih podrucja na sebi) pa do nekakve veze sa korijenskom rijeci za politiku . No, Arapi ne teže pridavati značenje tim imenima koja su uzeta iz drugog jezika.

Postoji i misljenje koje gore navedenu riječ Ješu'u prevodi kao Božji spasitelj - ovo posljednje misljenje je pronadjeno na krscanskom clanku o Isusu na arapskoj wikipediji...
Znači Isa je Arabizovano ime od Ješua(Aram.) Imali neka Islamska kjniga ili nesto koja to objašnjava? Ili je ovo od tebe lično ili gde si pokupio?
Unapred hvala
miky-maus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 11:27   #7686
Quote:
miky-maus kaže: Pogledaj post
Znači Isa je Arabizovano ime od Ješua(Aram.) Imali neka Islamska kjniga ili nesto koja to objašnjava? Ili je ovo od tebe lično ili gde si pokupio?
Unapred hvala
U "Enicklopediji Kur'ana" se objašnjava:

A fourth explanation is that prior to the rise of Islam, Christian Arabs had already adopted this form from Syriac. According to the Encyclopaedia of the Qurʼān, "Arabic often employs an initial 'ayn in words borrowed from Aramaic or Syriac and the dropping of the final Hebrew 'ayin is evidenced in the form Yisho of the 'koktiirkish' Manichaean fragments from Turfan."


Sa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Isa_%28name%29

Nije mnogo ali je početak.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 03:14   #7687
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
U "Enicklopediji Kur'ana" se objašnjava:

A fourth explanation is that prior to the rise of Islam, Christian Arabs had already adopted this form from Syriac. According to the Encyclopaedia of the Qurʼān, "Arabic often employs an initial 'ayn in words borrowed from Aramaic or Syriac and the dropping of the final Hebrew 'ayin is evidenced in the form Yisho of the 'koktiirkish' Manichaean fragments from Turfan."


Sa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Isa_%28name%29

Nije mnogo ali je početak.
Mislio sam na neki Islamsku knjigu od ucenih , a wiki je tema za sebe....
hvala na wiki al treba mi nesto ozbiljnije...
miky-maus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 09:26   #7688
Quote:
miky-maus kaže: Pogledaj post
Mislio sam na neki Islamsku knjigu od ucenih , a wiki je tema za sebe....
hvala na wiki al treba mi nesto ozbiljnije...
Nije stvar u wiki, stvar je u referenci na "Enciklopediju Kur'ana". Da samo nešto piše na wiki, nema težinu, slažem se.

Ima ovdje:

http://referenceworks.brillonline.co...d354551502e495

stvari, samo se čovjek mora registrirati.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 04:37   #7689
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Nije stvar u wiki, stvar je u referenci na "Enciklopediju Kur'ana". Da samo nešto piše na wiki, nema težinu, slažem se.

Ima ovdje:

http://referenceworks.brillonline.co...d354551502e495

stvari, samo se čovjek mora registrirati.
Zahvaljujem se na trudu i vremenu
miky-maus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 09:21   #7690
Smile

Quote:
miky-maus kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem se na trudu i vremenu
Nema problema, hvala i tebi na pristojnosti, što je ovdje na ovom podforumu više iznimka nego pravilo.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 10:37   #7691
Esselamu alejkum.
neka nas malo ovdje.

hoću da podlijelim jedan ajet sa vama

On spušta kišu s neba, pa rijeke teku koritima s mjerom, i bujica nosi otpatke koji plivaju po površini. I ono što ljudi tope na vatri u želji da dobiju nakit ili oruđe ima također otpatke, slične onima. – Tako Allah navodi primjer za istinu i neistinu; otpaci se odbacuju, dok ono što koristi ljudima ostaje na zemlji. Tako, eto, Allah objašnjava primjere. 13:17

s tim da dodam jedan mali detalj.
ovdje se Korkut odlučio da zebed prevede kao otpaci iako se radi o pjeni tj šljaki
Naravno njegovo znanje je jače od mog mišljenja.
u drugom dijelu kod otpaci se odbacuju upotrijebljena je riječ džufa'a koja znači otpaci
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 12:12   #7692
nekoliko riječi o čistoći

Jedna moj prijatelj mi jednom reče da je "Musliman po defaultu metrosexualac"

ON mora vodi računa u ličnoj higijeni.
mora uklanjat dlake sa stidnih mjesta, treba biti namirisan i uredan.

Sunnet je prati ruke u zube poslije jela, praktično uoči svake molitve koja je 5 puta dnevno se peru zubi( danas ni mnogi muslimani ovo ne čine).
ne može imati mokraće i druge nečistoće na sebi je onda ne ispunjava uslov za molitvu,
Mora se kupati najmanje jednom sedmično. Ne smije prići ženi ako je džunup. mora se obavezno okupati poslije spolnog čina.
redovno mora skraćivati nokte i slično.
pere se nakon male i velike nužde iako nema dlaka na stidnim mjestima...
ne bi treba da se osjeti na hranu koja ima uznemirujući miris bijeli i crveni luk i sl...


ukratko evo jednog takvog
https://www.youtube.com/watch?v=qpYVyEoXEGs
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 16:38   #7693
imal sam malu prepirku s kolegom na temi Iran (podforum Svijet) koji inace jako postuje siitske obicaje i dosta zna o njima ali ne zeli priznati kako je musliman


sad, oko cega je nastala prepirka
sprovod ajatolaha Homeinia, ustvrdio sam kako ovo nije nacin odati postovanje pokojniku dok je kolega rekao kako se tako radi u Iranu i kako je to ispravno po islamu (trganje platna s pokojnika u koje je umotan)

izvadili su mrtvo tijelo vani i potrgali platna kojima je bilo omotano

SLIKA

jos jedna snimka

koliko sam upoznat prema islamu ovako se ne pokazuje postovanje i zaljenje
sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 17:31   #7694
Ne mogu komentarisati običaje i norme unutar šijizma jer nisma dovoljno upoznat sa njima.

meni lično nije poznato da je umrlog dozvoljeno skrnaviti, ako je ovo stvarno bilo tako, na ovakav način.
Jenda od slika jasno pokazuje da se umrlom vidi dio tijela iznad koljena odnosno to je otkrivanje njegovih stidnih mjesta a samim tim i skrnavljenje umrlog!
opet kažem ne znam kako stvari stoje unutar šijizma i da li je to kod njih dozvoljeno. kod sunija nije!
moguće je da je ona slika lažna
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 17:39   #7695
Quote:
moguće je da je ona slika lažna
slika nije lazna inace bi me moj sugovornik upozorio na to,ali zar ne vidis i u snimci istu stvar?

Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
Ne mogu komentarisati običaje i norme unutar šijizma jer nisma dovoljno upoznat sa njima.

meni lično nije poznato da je umrlog dozvoljeno skrnaviti, ako je ovo stvarno bilo tako, na ovakav način.
Jenda od slika jasno pokazuje da se umrlom vidi dio tijela iznad koljena odnosno to je otkrivanje njegovih stidnih mjesta a samim tim i skrnavljenje umrlog!
opet kažem ne znam kako stvari stoje unutar šijizma i da li je to kod njih dozvoljeno. kod sunija nije!
hm, zar nije islam = islam
bio on u formi siitskog ili sunitskog nauka? koliko sam procitao Kuran i neke stvari ucenjaka ovo mi nije normalno
zar je moguce kako siitima jest?
meni lici na idolopoklonstvo (u formi pokojnika), a sto je strogo zabranjeno u islamu
sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 08:57   #7696
[QUOTE=sivi svijet;53838044]slika nije lazna inace bi me moj sugovornik upozorio na to,ali zar ne vidis i u snimci istu stvar?

Iskreno nisam vidio situ stvar... doduše samo sam preletio fil. moguće je da si u pravu!



Quote:
hm, zar nije islam = islam
Govorimo o 1,7 mlrd ljudi i ogromnom prostoru. Što se mene tiče i šije i sunije su muslimani, ali evidentno postoje razlike u rješenjima koja su izabrali
Quote:
bio on u formi siitskog ili sunitskog nauka? koliko sam procitao Kuran i neke stvari ucenjaka ovo mi nije normalno
Nemoj koristiti tu riječ "normalno" bolje reci dozvoljeno ili prihvatljivo.
Homeini je bio velikan čak ga i mnogi sunitski krugovi smatraju velikanom islama.
Kao što rekoh. sa aspekta sunijske uleme ovakav odnos naspram umrlog u najboljem slučaju je pokuđen.

Quote:
zar je moguce kako siitima jest?
Ne znam!
Quote:
meni lici na idolopoklonstvo (u formi pokojnika), a sto je strogo zabranjeno u islamu
Ima nekih pojava kod šija koja su većini sunita bizarne i umnogome liče na nešto što se opasno približava granicama dozvoljenog. sad nazvati ih idolopoklonstvom- to je ipak pomalo preteška riječ
Ljudi ipak govore la ilahe illallah muhamedur-resulullah.
U svakom slučaju, kada bi ih morao rangirati prije bih za šije rekao da su muslimani nego za ISIL-ovce.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 16:59   #7697
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju, kada bi ih morao rangirati prije bih za šije rekao da su muslimani nego za ISIL-ovce.
ne razumijem?
ispravnije je reci, koji blize po tebi ispunjavaju pravila propisana Kuranom nego
je iili nije musliman

Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
Ima nekih pojava kod šija koja su većini sunita bizarne i umnogome liče na nešto što se opasno približava granicama dozvoljenog. sad nazvati ih idolopoklonstvom- to je ipak pomalo preteška riječ
nije preteska barem ne za mene koji promatram sve objektivno izdaleka, cak i hodocasnjenje oko Kabe ima elemente idolopoklonstva koji su zaostavstina nekih starijih paganskih vremena arapskog poluotoka
u ovom slucaju stvar je barem nekoliko puta izrazenija
sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 17:28   #7698
Quote:
sivi svijet kaže: Pogledaj post
ne razumijem?
ispravnije je reci, koji blize po tebi ispunjavaju pravila propisana Kuranom nego
je iili nije musliman
Dobro u tom slučaju onda treba šijama dati prednost. ISILovici imaju jednu tešku stvar , oni naime samo djelimično slijede Kur'an. kod nas je ili 100% ili ništa.(znaš ono kako Đuro na jednoj TV stanici reče. "70% da si ubo 100% da nisi")
Šije i sunije su 100% na Kur'anu- oni nisu!


Quote:
nije preteska barem ne za mene koji promatram sve objektivno izdaleka, cak i hodocasnjenje oko Kabe ima elemente idolopoklonstva koji su zaostavstina nekih starijih paganskih vremena arapskog poluotoka
Slažem se da je sve stvar tačke gledanja.
konkretno Kaba ima za funkciju unitarizaciju muslimana.
U svakom slučaju u historiji samog islama događalo se da je ukraden i onaj famozni Crni kamen, a tu je i vjerodostojan hadis koji kaže da je svetost čovjeka veća od svetosti Kabe.
Quote:
u ovom slucaju stvar je barem nekoliko puta izrazenija
meni je žao što ispada da se ograđujem, ali stvarno ne mogu komentarisati ništa u vezi šija jer nisam dovoljno upoznat sa njihovim propisima.

malo bih se još zadržao na pojmu idolopoklonstva.
Kao što znaš muslimani vjeruju u Allaha dž.š koji je svemogući Bog o kojem sve ovisi a On sam nije ovisan.
Osim toga, ništa na može biti a da On neće niti sva stvorenja imaju moći i uticaja osim sa Njim(billah).
Kaba je samo Bejtullah tj Kuća Božija.
ako se sruši, ako Kaba kojim slučajem nestane ništa se bitno ne bi promijenilo u vezi islama.
Svaki učeni musliman zna da ta građevina ne pribavlja ni štetu niti korist, ali je ovo mjesto posebno jer ga je Bog izdvojio nad ostalim mjestima i što je učinio poslove vrijednijim na tom prostoru. isto kao što je crnica vrijednija nad ostalim zemljama jer će posađeno sjeme u njoj dati bolji prinos u odnosu na druge. A muslimani od Kabe koju hodočaste, i Medine koju posjećuju ništa od tih struktura ne traže.
uraditi i misliti drugačije bi bilo pogrešno odnosno neislamski

eto nadam se da ćemo nastaviti ovja dijalog u jednom blagom tonu!
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 19:17   #7699
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
eto nadam se da ćemo nastaviti ovja dijalog u jednom blagom tonu!
sve pet
dobio sam odgovor na pitanje, o cemu bi ti zelio jos razgovarati?
sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 08:39   #7700
Quote:
sivi svijet kaže: Pogledaj post
sve pet
dobio sam odgovor na pitanje, o cemu bi ti zelio jos razgovarati?
Pa ono o čemu bih volio razgovarati...
Znaš nisam ja taj koji okreće i mobiliše srca, ali jesi li ikad razmišljao o tome šta je potrebno da se desi kako bi postao musliman?
Nadam se da si dovoljno ozbiljan pa nećeš reći kad na vrbi rodi grožđe
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:33.