Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2011., 18:41   #81
Quote:
Regnikolarna kaže: Pogledaj post
A što ako navodiš neki drugi tekst u zagradama pa onda možda nastane zbrka?
Veli prijateljica da su nju učili da treba staviti u zagradu i prekrižiti, sestra da su nju učili da treba samo u zagradu, a neki vele da su ih učili da samo treba uredno precrtati. A ne želim gubiti eventualno bodove zbog takvog idiotizma (da me zaskoče jer je neuredno, križano i sl., ko zna što se nekom mota po glavi, možda naletim na perfekcionista luđeg od mene ) jer obavezno napravim par takvih grešaka. Eh, komplikacije.
Nama nisu ništa baš posebno za to rekli,ja se sjećam da sam ja par riječi,jedno 2-3 koje sam fulala prekrižila,al ne ono da ih totalno pošaraš ili nešto,nego sam onak povukla dvije crte preko i to je to.. Mislim da ti to nitko neće uzimat za zlo osim naravno ako ćeš ispravljat svaku treću riječ,računa se da će taj broj greškica ipak biti malen.
cloudy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2011., 00:31   #82
Quote:
BrokeBM kaže: Pogledaj post
pa imaš popis knjiga, nema ih previše
da znam koje su sve knjige na popisu,al je problem kaj mi se više od pola tih knjiga ne sviđa i nedaju mi se čitat,tj krenula sam ih čitat,al sam odustala jer su preeeubitačne
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 00:57   #83
Prvo pozdrav svima. Pripremam se za DM i najviše strahujem od eseja iz hrvatskog jezika. Pa sam zato potrudio pročitao par knjiga i napisao par eseja. U svojim sljedećim postovima ću postati eseje. Nadam se da će nekima bit od pomoći, a i ako tko ima kakvu primjedbu neka se slobodno izjasnit. Tu sam da učim i zahvaljujem svima na pomoći. Cjelom podforumu DM želim mnogo uspjeha na ispitima.
drIvoS is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 01:00   #84
Honore de Balzac: Otac Goriot - interpretativni esej

Otac Goriot

U ovom eseju ću pisati o problemu neograničene ljubavi, a najviše ću se baviti očinskom ljubavlju. Na to me nuka misao koja mi se mota po glavi: Vrijedi li ljubav ako je dajemo u neograničenim količinama i bezuvjetno? Ja mislim da ne vrijedi i u nastavku ću argumentirati svoje mišljenje. Tu problematiku je vjerno opisao francuski pisac realizma Honore de Balzac, najveći francuski majstor pera i jedan od najvažnijih predstavnika europskog realizma, u svom remek djelu „Otac Goriot.“

Po samom svom postanku i simbolima koji je predstavljaju (često je poistovjećuju s Božanskom ljubavlju) očinska ljubav je sveta i ne pripada niskim pobudama zemaljskog svijeta. Bezgranična je i topla, uvijek spremna da se žrtvuje i pati. Najveći je i najljepši dar koji otac daje svojoj ljubljenoj i maženoj djeci. Otac predstavlja utočište za vrijeme oluja i bura mladenačkih života. Čovjeku je mnogo lakše kad ima nekog iza sebe da mu bude makar psihološka podrška. No većina ljudi koja to blago ima, ne zna ga cijeniti, štoviše prezire ga i odbacuje.
Vrlo su lijep i vjeran primjer, koristoljubne i pohlepne kćeri Delfina i Anastasia čija ljubav se gasi i pali ovisno o količini materijalnog ugljena (haljina, nakita i zlata) kojim ih naivni otac grije. Iako cijelo vrijeme naslućuje što vodi ljubav njegovih mezimica otac želi i ostaje slijep pored zdravih očiju. Život je neprestana borba mačke i miša u kojoj je potrebno da se izborimo za svoje mladunce, da im damo med i mlijeko u bezgraničnim količinama. Problem je što mladice i mladići nesvjesno pogaze raj koji je samo za njih stvoren u zaštiti očevog srca i duše. Postoji li kazna dostojna tog zločina i mogućnost okaljanja?
Svijet je vođen i uređen višom silom koja ima samo jedan zakon, a to je zakon ravnoteže. Iako možda nije pravovremen i ponekad se čini da je zakazao on je tu i prije ili kasnije će uplesti svoje prste u ljudsku sudbinu. Dolazi u raznim oblicima: u unutarnjem samoprijekoru koji izjeda mir, u hladim i oštrim pogledima okoline , u besanim noćima, te vraća životnu ravnotežu. Oni koji pogaze čistu i iskrenu ljubav bivaju na kraju pošteno kažnjeni što i zaslužuju.
Javlja se još jedan problem na koji Vam želim ukazati i kojeg trebamo biti svijesni. Nevine dobričine koji sebe bespovratno daju i žrtvuju uvijek bivaju povrijeđene i nesretne. Koliko god se trudili nikad ne mogu, niti će moći, zadovoljiti sve prohtjeve osoba (djece) koji nesvjesno postaju njihovi idoli i vladari. Ali ljudska priroda se i za to pobrinula. Uvijek dođe trenutak kad se ljudski zarobljenici i sljepci osvjeste te se tada patnja prebacuju na posramljenu djecu. Tako funkcionira jednostrana, a neuzvaćene iskrena ljubava. Svaki otac i čovjek ima potpuno pravo da se naslađuje tim patnja i treba uživati te trenutke konačnog vraćanja u stvarnost.

Ljubav je sveta emocija i najveći životni ideal. Svatko tko toga nije svjestan živi, ali je mrtav. Zato otvorimo oči i srca i predajmo se onima koji žive da bi mi bili sretni. Potrebno je zanemariti sebe i život promatrati iz šire perspektive. Samo tada ćemo biti ono što svi želimo, potpuno sretni i stvarno živi.

518 riječi
drIvoS is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 10:46   #85
dali ima tko smjernice za pisanje eseja za nižu razinu da malo vježbam..naime pročitao sam sve knjige,naučio dosta o piscima,o razdoblju, o dijelu te sam proučavao knjigu od Davora Piskača kako napisati esej... pa ako je netko dobio u školi ulomak i smjernice preko kojemu se piče esej bio bih mnogo zahvalan
Salee55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 23:24   #86
Dakle, precrtavanje.

Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
da znam koje su sve knjige na popisu,al je problem kaj mi se više od pola tih knjiga ne sviđa i nedaju mi se čitat,tj krenula sam ih čitat,al sam odustala jer su preeeubitačne
Ne moraš ih sve čitati, ili ih ne moraš čitati cijele. Bar ja ne planiram.
Pogledat ću što mi sve piše u bilježnici, naći ću detaljne interpretacije, radnje, likove lektira, naći ću probne eseje o tim lektirama koje smo pisali na satu, kao probu, i to je to. Svi ti eseji su mi bili ocjenjeni s 5, a npr. Zločin i kaznu sam pročitala četvrtinu i to jedva, a dok sam čitala su mi misli lutale posvuda. Tako da, može se.
Regnikolarna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 23:59   #87
dali tko zna koliko ima prijavljenih za maturu ove godine a koliko je bilo prijavljenih prošle godine?? Čuo sam da oko 40 tisuća djece se prijavilo za maturu..to je ozbiljan broj jbt.. :/
Salee55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 18:57   #88
Dakle,imamo 3 vrste eseja-rasclamba dvaju ili vise tekstova,interpretativni s ulomkom i interpretativni sa zadanom temom(dakle nema ukomponirane knjizevnosti).

Moje pitanje glasi,postoji li sansa da se na eseju nadju prvi i drugi primjerak jer ja silno zelim treci,posto mogu puno srackat na bilokoju temu osim one koja zahtijeva poznavanje pravog gradiva(dakle vremenske odrednice,anafore,kjurci palci).

Dal je sigurno da ce jedna od tema bit interpretacija neke dnevne teme?
__________________
Ne znam sto hocu,al znam kad TO dobijem
Me,myself and I is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 19:57   #89
Quote:
Salee55 kaže: Pogledaj post
dali ima tko smjernice za pisanje eseja za nižu razinu da malo vježbam..naime pročitao sam sve knjige,naučio dosta o piscima,o razdoblju, o dijelu te sam proučavao knjigu od Davora Piskača kako napisati esej... pa ako je netko dobio u školi ulomak i smjernice preko kojemu se piče esej bio bih mnogo zahvalan
Ja sam ti prošle godine pisala maturu, dobila 5 iz interpretativnog eseja s ulomkom iz Zločina i kazne a isto sam se pripremala po toj knjizi koju ti spominješ, tj. priručniku.

Dakle moj ti je savjet, uz obavezno čitanje potrebnih romana iz navedenog popisa literature, dobro proučit taj priručnik (savjeti iz njega su super i trebaš ih se držat, samo ignoriraj one spike sa podcrtavanjem ključnih riječi na početku jer to je definitivno nepotrebno i zbunjujuće...samo pročitaj smjernice koje dobiješ u ispitnoj knjižici i to sa razumijevanjem, tako da točno shvatiš što te se pita a ne da ti promakne recimo jedno neprimjetno ne i onda da zezneš odgovor zbog toga), napisati nekoliko probnih eseja za vježbu i naučiti činjenice o djelima (isto imaš u priručniku za svako djelo napisano najbitnije na dvije stranice otprilike, tamo na kraju gdje su vježbe čini mi se) tako da možeš određeno djelo smjestiti u određeno književno razdoblje, reći koja je tema, kad je djelo objavljeno itd. Sve ti je to što sam nabrojila bitno za bodovanje. I obavezno radi razmake između odlomaka kao što kaže Piskač da ti esej bude pregledan a ne da u startu naživciraš ocjenjivača jer imaš hrpu rečenica bez proreda...Uglavnom, da još jednom ponovim, slijedi sve upute iz priručnika.

@Me, myself and I - nema ti tu nekog pravila oko toga koje ćeš tipove zadataka dobiti u ispitnoj knjižici za eseje...Može se dogoditi da dobiješ bilo koja dva, pa tako i prvi u kombinaciji sa drugim...Sve ovisi o sastavljačima iz MZOŠ-a...I mislim da ti je sigurno da ide interpretacija jedne dnevne teme tj. teme iz svakodnevnog života...Ja sam prošle godine imala nešto vezano za sport ali radije sam pisala Zločin i kaznu nego to jer mi je ZiK bila najbolja lektira.
realovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 12:00   #90
kolika je šansa da za esej nebude preobraženja i suze sina razmetnoga , jer po meni to je dosta komplicirano za pisati,pogotovo zbog kompozicije,stilskih figura u kojemu se nisam baš pokazao..
Salee55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 17:43   #91
Pozdrav,

da li netko ima neki besplatan priručnik kako napisati esej na držanoj maturi (B razina)?
Po meni osobno to ne bi trebalo biti teško. Ja se još uvijek nisam krenuo spremati, većinom zbog škole.
Ali mislim da je potrebno pogledati na internetu osnovne stvari o piscima, vremenu kada su stvarali i pročitati kratke sadržaje lektira kojih ima po internetu, tek toliko da se znaju likovi i o čemu se radi u djelu.
Uostalom, dobije se odlomak iz djela i na temelju njega treba napisati esej (odgovori na pitanja i citati), a ne na temelju knjige.

Ali trebao bi mi neki priručnik da vidim kako to treba oblikovati, izražaj..., pa ako ga netko ima molim ga neka ga podijeli.
Power_of_mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 20:41   #92
Quote:
Power_of_mind kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

da li netko ima neki besplatan priručnik kako napisati esej na držanoj maturi (B razina)?
Po meni osobno to ne bi trebalo biti teško. Ja se još uvijek nisam krenuo spremati, većinom zbog škole.
Ali mislim da je potrebno pogledati na internetu osnovne stvari o piscima, vremenu kada su stvarali i pročitati kratke sadržaje lektira kojih ima po internetu, tek toliko da se znaju likovi i o čemu se radi u djelu.
Uostalom, dobije se odlomak iz djela i na temelju njega treba napisati esej (odgovori na pitanja i citati), a ne na temelju knjige.

Ali trebao bi mi neki priručnik da vidim kako to treba oblikovati, izražaj..., pa ako ga netko ima molim ga neka ga podijeli.

ESEJ ZA 5 priručnik za državnu maturu
za pripremu ispita državne mature iz hrvatskog jezika

# detaljno obrađeno pisanje školskog eseja na državnoj maturi s primjerima
# omogućuje učenicima da slijedeći savjete iz priručnika, usavrše svoje umijeće pisanja
# pomaže pri oblikovanju najvažnijih vrsta tekstova iz različitih područja te raznovrsnih stilova, ponajprije eseja na državnoj maturi, seminarskih radova i učeničkih referata, ali i ostalih pisanih oblika izražavanja
# sadržava primjere pisanih uradaka

Format: pdf
br. stranica: 142

http://www.megaupload.com/?d=UR6AUV2B

[warezhr]
SinCr0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 08:58   #93
Meni nije jasno kako se treba pisati ovaj esej;pišemo li sva 3(Interpretativni,Raspravljački,Usporedna rasčlamba 2 teksta) ili...

I da li to treba izgledati kao sastavak ili kao na stranici moja matura gdje pišu on odgovori,znači kao natuknice???

Help!
Imih is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 11:17   #94
Quote:
Ivan Mihaljević kaže: Pogledaj post
Meni nije jasno kako se treba pisati ovaj esej;pišemo li sva 3(Interpretativni,Raspravljački,Usporedna rasčlamba 2 teksta) ili...

I da li to treba izgledati kao sastavak ili kao na stranici moja matura gdje pišu on odgovori,znači kao natuknice???

Help!
Nisi pisao probnu?

Imaš 2 zadatka na izbor, sad vjerojatno će to biti 1 interpretativni ili čak oba, uglavnom 1 interpretativni će sigurno biti i još jedan od ove dvije vrste.
Esej treba izgledati kao zaokružena cjelina s kratkim uvodom, dugom razradom u kojoj ćeš odgovoriti na sve smjernice, ali ih lijepo povezati a ne odvajati misli. MORAŠ povezati rečenice! I na kraju zaključak, u kojem možeš navesti svoj dojam, svoje mišljenje o djelu.
Tako da-da, treba izgledati kao sastavak, ali s 3 fizički odijeljene cjeline.

http://lektire.skole.hr/naslovnica

on-line lektire (potpuni sadrzaj)
__________________
"Ludama je milo, a ostale je stid." Đ.B. <3

Zadnje uređivanje Lady_D : 18.03.2011. at 05:52.
EmmaBovary is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 15:27   #95
Quote:
Salee55 kaže: Pogledaj post
kolika je šansa da za esej nebude preobraženja i suze sina razmetnoga , jer po meni to je dosta komplicirano za pisati,pogotovo zbog kompozicije,stilskih figura u kojemu se nisam baš pokazao..
samo da ne bude dundo maroje ja tamo ništa ne razumin
__________________
Daj reci... Je li nakon svega stvarno grijeh zastati kad čuješ sličan smijeh?
kyk@15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 09:33   #96
Ljudi ako ima još ljenčina kao ja,malo sam tražio i sažeo već interpretirana djela,sa odgovorima na smjernice da vam pomogne malo pa ako želite na PM.

Sve zajedno oko 20 stranica neće biti preteško,dosta se to lako zapamti..
Imih is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 12:48   #97
Jel zna netko stranice gdje se mogu naći opširne analize lektira za državnu maturu te razdoblja kojima pripadaju... ali da su stvarno malo opširnije?
Nadir is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 16:46   #98
Ovako:
Ja tek danas počinjem sa učenjem i sram me
Svaki dan ću obraditi jednu lektiru (kratke sadržaje, o piscu, razdoblju itd.)
Danas je na redu BARAKA PET BE. To sam čak pročitala. Sad idem obrađivati.
Nakon što ih obradim, idem čitati te priručnike.
Prošle godine sam na eseju imala 80 %. mislite li da ću uz ovakav tempo rada imati ove godine šanse za većim postotkom?
mariaanamaria is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 17:50   #99
Quote:
Nadir kaže: Pogledaj post
Jel zna netko stranice gdje se mogu naći opširne analize lektira za državnu maturu te razdoblja kojima pripadaju... ali da su stvarno malo opširnije?
Imam ja ak hoćeš našao i složio to sve zajedno?

EDIT;svima poslan link na to..danas sam isprintao,vruće još

Zadnje uređivanje Imih : 18.03.2011. at 17:55.
Imih is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 18:33   #100
nisi meni posalo
__________________
Daj reci... Je li nakon svega stvarno grijeh zastati kad čuješ sličan smijeh?
kyk@15 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:00.