Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2009., 10:25   #1
Grijač stražnjeg stakla

Lijepi pozdrav!

Evo radi se o Fiat Punto cca ~2003-2004 godište. Grijac straznjeg stakla ne radi (ne odmagljuje staklo). E sad nemogu detektirati kvar, pa ako moze par ideja:

1) provjerio sam osiguraće u kabini i kod motora, svi su "ok" iako evi primjera radi ne radi svjetlo na sredisnjoj konzoli koje obasjava desnu stranu kontrole klimatizacije (određivanje snage puhanja ventilatora), a lijeva strana (određivanje temp.) radi, sad mozda je otisla samo zaruljica, a mozda konkretno neki osigurac ali kazem: vizualna inspekcija osiguraca nije dala rezultata a ni gledanje u servisnu knjizicu nije dalo odgovor na kojem je osiguracu stavljen taj grijac (ako netko i to zna, bit cu zahvalan)

2) nakon sto se upali grijac, napon na spojnim tockama grijaca je 0V...

3) otpor grijaca mjeren na spojnim tockama (na gornjem djelu stakla ima kao sa svake strane lem, je reda velicine nekoliko ohma (jel to dovoljno malo da se proglasi kratki spoj? mislim kolko ima ispravan grijac?)

4) kad pregori grijac, da li se to vizualno vidi? Jer u biti po mojem iskustvu obicno krepa jedna ili nekoliko onih "pruga" ali ne bas grijac kompletno...

5) pa nije valjda zica negdje prekinula? Da se vozi auto elektricaru?

Hvala unaprijed!
__________________
Svaki dan pomalo!
ToTaL is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 10:37   #2
Da li čuješ "klik" od releja kad stisneš tipku (klik je vrlo karakterističan i čuje se lijevo dole - pokraj lijeve noge)?
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 10:42   #3
Aha, to se relejno ukljucuje, pa budem probao slusat, samo sa kontaktom bez motora, iako i sama "tipka" radi svojevrsni "klik". Budem poslusao, mozda je znaci relej gecrk. Jel se do toga dade lagano doci da se vidi ili je to vec "slozeni zahvat"?
__________________
Svaki dan pomalo!
ToTaL is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 11:03   #4
Quote:
ToTaL kaže: Pogledaj post
Aha, to se relejno ukljucuje, pa budem probao slusat, samo sa kontaktom bez motora, iako i sama "tipka" radi svojevrsni "klik". Budem poslusao, mozda je znaci relej gecrk. Jel se do toga dade lagano doci da se vidi ili je to vec "slozeni zahvat"?
To ti je dosta jednostavno - imaš na onom poklopcu releja nacrtano koji je osigurač koji i koji je rele koji.

Inače sve ti piše u uputama koje si valjda dobio s autom.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 11:15   #5
Je dobio sam fakat debelu knjizurinu i prolistao, pogledao bas to za osigurace al nisam nasao "rear window heater" ili tako nesto. Budem potrazio releje pa se javim

Hvala na pomoci!
__________________
Svaki dan pomalo!
ToTaL is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 11:36   #6
Slika 31, osigurač F40, 30A

Pod opisom stoji - grijač zadnjeg stakla .....

Doma imam shemu pa ti pogledam i koji je rele
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 13:34   #7
Da je koja od niti grijača u prekidu još uvijek bi bilo otpora od preostalih niti.Mislim da tebi struja ne dolazi na kontakte.Spoji - kontakt unimera ili probirlampe 12V na karoseriju(nelakirani dio) a + kontakt na ova 2 spojna mjesta na staklu,gdje dolazi struja.Predmnijevam da neće biti napona.Mogućje i prekid kabela u onom gumenom rebrastom crijevu što se vidi između karoserije i zadnjih vrata.To sve radi kad ti je grijač stakla uključen.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 16:07   #8
a ako je sam grijač pregorio, otpor mu mora biti beskonačan.
ovako mali otpor od par ohma znači da je grijač ispravan (barem neke njegove linije).
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 08:37   #9
Evo ti kompletan prikaz.

Tipka za grijač zadnjeg stakla dobiva +12V preko pina 6 na svom konektoru. Ako ti svijetle LEDice na tipki to je OK
Dalje se signal vodi na pin 32 od CIM modula (jao tebi ako je tu nešto krepalo)
CIM modul je spojen na ploču s osiguračima preko pina 6 (taj je odgovoran za rele grijača zadnjeg stakla).
Sad idemo na ploču s osiguračima

Rele koji te zanima je R11 (lijevi rele u sredini, iznad njega je jedan puno veći)
On preko osigurača F40 napaja zadnje staklo.
Rele R11 dobiva struju preko maksi osigurača F2 - no taj je sigurno ispravan jer bi inače pol auta crklo.

Dakle provjeri prvo osigurač F40
Onda rele R11
Onda pin 6 na CIM modulu (kad se uključi grijanje šajbe taj pin se spaja na masu i pali rele R11 koji + 12V dobija preko brave) - dakle dok grijanje nije upaljeno na njemu je +12 V a kad ga upališ mora otići na nulu.
Onda pin 32 na CIM modulu (kad uključiš grijanje šajbe taj pin ide na masu preko tipke za uključenje)

Ako je sve ispravno - e onda je negdje kabel u prekidu. Bolje povuci novi nego da se zafrkavaš s traženjem greške.
Ili su ti gadno oksidirali kontakti na zadnjoj šajbi.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 09:38   #10
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Evo ti kompletan prikaz.

Tipka za grijač zadnjeg stakla dobiva +12V preko pina 6 na svom konektoru. Ako ti svijetle LEDice na tipki to je OK
Dalje se signal vodi na pin 32 od CIM modula (jao tebi ako je tu nešto krepalo)
CIM modul je spojen na ploču s osiguračima preko pina 6 (taj je odgovoran za rele grijača zadnjeg stakla).
Sad idemo na ploču s osiguračima

Rele koji te zanima je R11 (lijevi rele u sredini, iznad njega je jedan puno veći)
On preko osigurača F40 napaja zadnje staklo.
Rele R11 dobiva struju preko maksi osigurača F2 - no taj je sigurno ispravan jer bi inače pol auta crklo.

Dakle provjeri prvo osigurač F40
Onda rele R11
Onda pin 6 na CIM modulu (kad se uključi grijanje šajbe taj pin se spaja na masu i pali rele R11 koji + 12V dobija preko brave) - dakle dok grijanje nije upaljeno na njemu je +12 V a kad ga upališ mora otići na nulu.
Onda pin 32 na CIM modulu (kad uključiš grijanje šajbe taj pin ide na masu preko tipke za uključenje)

Ako je sve ispravno - e onda je negdje kabel u prekidu. Bolje povuci novi nego da se zafrkavaš s traženjem greške.
Ili su ti gadno oksidirali kontakti na zadnjoj šajbi.
@CDRW, kaj je to CIM modul?
__________________
kochnice nas samo usporavaju...
KarloDelPontiac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 10:07   #11
Quote:
KarloDelPontiac kaže: Pogledaj post
@CDRW, kaj je to CIM modul?
To ti je crna kutija sa 2 x 64pinska konektora preko koje ide kompletno osvjetljenje auta i pomoćni servisi - tipa radio, sve "čukice" ....

CIM je općepoznati naziv od OPEL-a jerbo je kod njih taj modul radio teška sranja.

Inače taj modul ti pali svjetlo u autu kad ga odključaš, gasi potrošaće kod novog anlasanja mašine, izvodi dimmer funkciju kod gašenja svijetla, dozvoljava radiju da radi još 20 minuta nakon gašenja auta, odrađuje follow me home funkciju glavnih svijetala, automatsko paljenje svijetala (živijo naš zakon), radi nadzor strujnih krugova da vidiš koja je lampica krepala, koja vrata nisu zatvorena .....

Ukratko kad ti izgori svijetlo u plafonjeri - il je lampica za 0,1 € ili je CIM za 500 €

Ili što bi moja žena rekla - vidjet ćeš ti kad taj pederaj crkne (jerbo je njena Impreza pelcovana protiv takve elektronike - nema je).
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 15:07   #12
Da,da Opel je imao gadnu frku s tim CIM modulima na astrama H.
to sam ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 15:49   #13
prije desetak godina kada mi je crklo nekoliko niti na starom autu kupio sam elektroprovodljivu boju od Loctitea i premazao ih i uredno su radile
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 17:20   #14
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
To ti je crna kutija sa 2 x 64pinska konektora preko koje ide kompletno osvjetljenje auta i pomoćni servisi - tipa radio, sve "čukice" ....

CIM je općepoznati naziv od OPEL-a jerbo je kod njih taj modul radio teška sranja.

Inače taj modul ti pali svjetlo u autu kad ga odključaš, gasi potrošaće kod novog anlasanja mašine, izvodi dimmer funkciju kod gašenja svijetla, dozvoljava radiju da radi još 20 minuta nakon gašenja auta, odrađuje follow me home funkciju glavnih svijetala, automatsko paljenje svijetala (živijo naš zakon), radi nadzor strujnih krugova da vidiš koja je lampica krepala, koja vrata nisu zatvorena .....

Ukratko kad ti izgori svijetlo u plafonjeri - il je lampica za 0,1 € ili je CIM za 500 €

Ili što bi moja žena rekla - vidjet ćeš ti kad taj pederaj crkne (jerbo je njena Impreza pelcovana protiv takve elektronike - nema je).
Sjećaš li se da si mi jednom napisao da ćeš mi poslati ono o uključenju ventilatora za punto. Nisi mogao naći gdje je. Imaš li sada pri ruci to ili možda kakav link? Nije da imam problema, ali me baš interesuje.
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 10:51   #15
Molim malu pomoc vezano za mazdu premacy 2.0 ditd.
Nemam knjigu sa korisnickim uputstvima pa nemogu odgonetnuti koji je i gdje se nalazi relej grijaca stakla
Unaprijed hvala taxitata..
taxitata is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 11:52   #16
Quote:
taxitata kaže: Pogledaj post
Molim malu pomoc vezano za mazdu premacy 2.0 ditd.
Nemam knjigu sa korisnickim uputstvima pa nemogu odgonetnuti koji je i gdje se nalazi relej grijaca stakla
Unaprijed hvala taxitata..
Nije ti možda nacrtano na poklopcu osigurača/releja koji je za što zaduženi?
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
m.k is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 12:20   #17
Question

Quote:
m.k kaže: Pogledaj post
Nije ti možda nacrtano na poklopcu osigurača/releja koji je za što zaduženi?
Da to kuzim nebi trazio pomoc.
taxitata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:04.