Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2014., 23:12   #3421
zvon
Quote:
kak se vuna "štuka" da nema previše škarta?
Izrežeš ploču po dijagonali ; i samo ih razvučeš po tom izrezanom dijelu. Škart su samo dva čoška...
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 14:31   #3422
Bok ljudi, zatvorio bih crne cijevi od centralnog u knauf pa me zanima par stvari. Dimenzije kutije bi bile cca 30cm visoko i 15cm duboko.

Ako sam dobro skužio na strop i zid stavljam UD profil i na ćošak di se spajaju ploče još jedan UD po cijeloj dužini? Da li treba po visini stavljati dodatno CD profil?
tomi0806 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 16:18   #3423
Quote:
tomi0806 kaže: Pogledaj post
Bok ljudi, zatvorio bih crne cijevi od centralnog u knauf pa me zanima par stvari. Dimenzije kutije bi bile cca 30cm visoko i 15cm duboko.

Ako sam dobro skužio na strop i zid stavljam UD profil i na ćošak di se spajaju ploče još jedan UD po cijeloj dužini? Da li treba po visini stavljati dodatno CD profil?
I na kut cd il ud.

koje su duzine kutije?
ppart is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 19:06   #3424
Da da to sam mislio, na kut isto. Dužina je oko 3m, ide preko cijele sobe.
tomi0806 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 19:45   #3425
Pitanja za znalce!
Planiram postaviti knauf/rigips u jednu sobu na vanjski zid i na plafon zbog izolacije. Pošto poznam na metar i vaser-vagu planiram raditi sam. Trenutno proučavam uputstva i skupljam cijene. Imam nekoliko nedoumica, pa ako ima netko da odgovori bio bih zahvalan.

1. Na zidnu konstrukciju (ŠxV 3,84x2,67m) išle bi tri ploče po širini i ostalo bi 9 cm (3x125=375cm). Kako se rješava takva situacija?

2. Na plafonu mislim spustiti ploče 10 cm. Smijem li konstrukciju izvesti tako da CD profile učvrstim na Direktni ovjes za CD . Dakle isti princip kao i na zidu samo je na plafonu. Znam da za plafon treba staviti manji razmak među profilima, preporučljivo 50 cm, može li i manje? Na koji razmak u tom slučaju staviti ovjes, pretpostavljam manji nego na zidu. Na zidu je max. 125cm.

3. Koja konstrukcija se u ovom slučaju radi prva, zidna ili stropna. Koliko sam skužio iz uputstava najprije se napravi zidna onda ide stropna, ali nigdje nisam to decidirano pročitao.

Zahvaljujem na odgovorima!
Gregaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 10:11   #3426
Talking

Prvu plocu odrezite na 1m.
1 + 1,25 + 1,25 + 0,34 m

Na direktni ovjes, pricvrstiti ga za cd vijcima za lim, pripaziti kako cete pricvrstiti direktne nosace, razmak max. 80cm

Ako je bitna izolacija zidna onda prvo zid
ppart is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 11:51   #3427
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Kakav je taj brtveni kit?
Trebam obložiti vanjski zid u zgradi ( da se poboljša izolacija), za sada imam postavljenu podkonstrukciju na cca 6cm (zid je prilično iskrivljen, negdje 5 negdje 7cm). Sad ću stavit 5cm vune pa parnu branu, a ne znam kako da zadihtam pranu branu prema zidu/stropu/ podu, i dali treba kako brtviti na kutijama za struju? Kakve kutije se koriste za ugradnju u gips ploče?

Drugo pitanje je kako i čime brusiti kod gletanja spojeva?
Nitko ništa?
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 12:00   #3428
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Kakav je taj brtveni kit?
Trebam obložiti vanjski zid u zgradi ( da se poboljša izolacija), za sada imam postavljenu podkonstrukciju na cca 6cm (zid je prilično iskrivljen, negdje 5 negdje 7cm). Sad ću stavit 5cm vune pa parnu branu, a ne znam kako da zadihtam pranu branu prema zidu/stropu/ podu, i dali treba kako brtviti na kutijama za struju? Kakve kutije se koriste za ugradnju u gips ploče?

Drugo pitanje je kako i čime brusiti kod gletanja spojeva?
Brtveni kit (u tubi kao akril) za parnu branu.

Obradite spojeve, zagladite cijeli zid i brusite brusnim papirom npr 220
ppart is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 22:32   #3429
Quote:
ppart kaže: Pogledaj post
Prvu plocu odrezite na 1m.
1 + 1,25 + 1,25 + 0,34 m
OK, kužim.

Quote:
ppart kaže: Pogledaj post
Na direktni ovjes, pricvrstiti ga za cd vijcima za lim, pripaziti kako cete pricvrstiti direktne nosace, razmak max. 80cm
Na plafonu su uložne cigle i gredice, pa cu pokušati uhvatiti gredicu da bude cvrsto.

Quote:
ppart kaže: Pogledaj post
Ako je bitna izolacija zidna onda prvo zid
Zbog izolacije ovo i radim.

Hvala i pozdav!
Gregaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 01:34   #3430
ppart is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 21:15   #3431
knauf montaža

pozdrav,

do sad sam radio par sitnica s knaufom, za koje nije bilo bitno da ispadnu majstorija, ali sad bih se upustio u uređenja stana od cca 70m2.. razgovarao sam s nekoliko majstora i cijene se kreću oko 50knm2, što mi je kad izračunam kvadraturu sveg skupa oko 7500 kn, što mi ispada dosta a imam vremena da se sam primim posla.

imam samo za napravit oblaganje gotovih zidova(nema pregradnih), večinom vanjski, nešto sitno unaturnji i strop gdje su fert gredice(nema spuštanja, potkrovlja i slično..).
dakle, sve ću radit s UD/CD profilima, no imam par pitanja.

s vanjske strane trenutno nema nakakve izolacije, iči će stiropor al tek kroz nekih 3-5 god..

-s profilima bih išao što bliže zidu, al me zanima koliko se ipak moram odmaknuti od zida da bih mogao nagurati cca 10cm vune. profil je cca 3cm pa koliko mi + mjesta treba da naguram vunu?
-dal je u redu 10 cm vune ili bih trebao stavit više/manje?
-pričam s majstorom koji će mi možda radit glazuru, pa kaže da prvo napravim knauf pa tek onda glazuru, da je tako bolje, a večina ljudi mi govori obrnuto što se i meni čini kao bolje rješenje.(da se ne namaču ploče glazurom, lakše je s profilima po ravnoj glazuri...)?
-jedan knaufer koji se godinama bavi tim poslom, kaže da netreba parna brana, da je to dobro samo u potkrovlju, a po forumima čitam da se svugdje stavlja ta folija..

- i nisam nigdje uspio vidjeti na koji način se završava knauf oko prozora. kužim da na zidu (unutarnja strana) napravim kvadratnu knostrukciju na kuju dolazi ploča i ide prema prozoru. al s čim se učvrščuje s strane od prozora, jer tamo nemam jesta za profil. ljepi se, ili?

hvala na savjetima,
Lp,
matben is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 22:45   #3432
Izolacija vunom od 100mm je ok.
Parna brana obavezno.

Nakon zidne obloge ide glazura.

Oko prozora kako ste naveli i ljepilo
ppart is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 22:58   #3433
Quote:
matben kaže: Pogledaj post
-dal je u redu 10 cm vune ili bih trebao stavit više/manje?
-pričam s majstorom koji će mi možda radit glazuru, pa kaže da prvo napravim knauf pa tek onda glazuru
-jedan knaufer koji se godinama bavi tim poslom, kaže da netreba parna brana, da je to dobro samo u potkrovlju, a po forumima čitam da se svugdje stavlja ta folija..
- i nisam nigdje uspio vidjeti na koji način se završava knauf oko prozora.
- od zida do gips ploče 10 cm, koliko je i debljina vune
- u pravilu prvo ide glazura, sam si naveo razloge, ako majstor ima ruke kao
pamet ne piše ti se dobro
- parna brana je obvezna da spriječi prodor vlage iz sobe u vunu i time njeno
propadanje, kloni se "knaufera koji se godinama bavi tim poslom", psuju ga
nakon par godina
- oko prozora ga nalijepiš za špaletu (Perlfixom) a pravokutni spoj te
ploče/trake sa pločom na zidu učvrstiš kutnim profilom (2,5m=5 kn)
__________________
mijenjam se
darac505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 23:05   #3434
Quote:
ppart kaže: Pogledaj post
Izolacija vunom od 100mm je ok.
Parna brana obavezno.

Nakon zidne obloge ide glazura.

Oko prozora kako ste naveli i ljepilo
hvala na odgovoru,
samo pitanje još.

ako prvo ide zidna obloga, odnosno knauf. dali da postavim samo profile, pa onda glazura, pa nastavak, odnosno montaža ploča, ili montiram i ploče pa se onda stavlja glazura?
tnx,
pozz
matben is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 23:11   #3435
Quote:
matben kaže: Pogledaj post
ako prvo ide zidna obloga, odnosno knauf. dali da postavim samo profile, pa onda glazura, pa nastavak, odnosno montaža ploča, ili montiram i ploče pa se onda stavlja glazura?
Prvo staviš glazuru pa nemaš nikakve brige.
Osim toga kako ćeš znati točnu visinu-debljinu glazure na svakom mjestu?
Budući da ti betonski pod sigurno nije svugdje 100% horizontalan.
Prije same glazure majstor će si napraviti vagrise (točke horizontalne ravnine)
pa glazuru nanosit prema njima, inače ćeš imati neravan pod.
Psovat će parketar ili će ti laminat radit gore-dolje.
__________________
mijenjam se
darac505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 23:11   #3436
Quote:
darac505 kaže: Pogledaj post
- od zida do gips ploče 10 cm, koliko je i debljina vune
- u pravilu prvo ide glazura, sam si naveo razloge, ako majstor ima ruke kao
pamet ne piše ti se dobro
- parna brana je obvezna da spriječi prodor vlage iz sobe u vunu i time njeno
propadanje, kloni se "knaufera koji se godinama bavi tim poslom", psuju ga
nakon par godina
- oko prozora ga nalijepiš za špaletu (Perlfixom) a pravokutni spoj te
ploče/trake sa pločom na zidu učvrstiš kutnim profilom (2,5m=5 kn)
hvala zasad,

i još pitanje,.
mogu smanjiti tu debljinu s 10 cm na 6-7-8cm pa se vuna stisne? ili nek bude 10 cm?
- i kao što je naveo gospodin post iznad, kaže prvo se stavlja zidna obloga. vjerojatno ima i to svojih prednosti, al meni se svida sto je nakon glazure čišči i naizgled ljepši/lakši posao,

- a što se tiče parne brane, zasad neće iči nikakva izolacija izvana, opet vlaga može stiči i izvana jer od zidanja, ponegdje su ostale neke rupice i slično..

tnx,
pozz
matben is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 23:25   #3437
Quote:
mogu smanjiti tu debljinu s 10 cm na 6-7-8cm pa se vuna stisne? ili nek bude 10 cm?
Mora biti 10 jer vuna nema iste karakteristike kad je stisnuta.
Ako želiš manje, stavi tanju vunu.

Quote:
al meni se svida sto je nakon glazure čišči i naizgled ljepši/lakši posao
Upravo tako
Glazura ide nakon knauf zida samo kad je u pitanju pregradni zid, da se smanji površina glazure radi rastezanja/skupljanja, koja nisu ista za estrih i parket.


Quote:
a što se tiče parne brane, zasad neće iči nikakva izolacija izvana, opet vlaga može stiči i izvana jer od zidanja, ponegdje su ostale neke rupice i slično..
Tko je išao u građevinsku školu ili fakultet znao bi da se o difuziji vodene pare.
I to u zimskom periodu kada se unutra grije a vani je hladno.
Stoga vlaga neide unutra nego van.
Budući da topli zrak sadrži veću količinu vode nego hladan.
A bez parne brane će se kondenzirati u vuni.
A mokra vuna više nije toplinski izolator nego vodič.
I počne truliti, a ni miris nije Chanel
Nije ti polietilenska folija tako skupa.
i dobro zadihtaj spojeve.
__________________
mijenjam se
darac505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 23:35   #3438
Quote:
matben kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru,
samo pitanje još.

ako prvo ide zidna obloga, odnosno knauf. dali da postavim samo profile, pa onda glazura, pa nastavak, odnosno montaža ploča, ili montiram i ploče pa se onda stavlja glazura?
tnx,
pozz
Montirati prije glazure.
Obraditi spojeve nakon susenja glazure
ppart is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 23:42   #3439
Quote:
matben kaže: Pogledaj post
hvala zasad,

i još pitanje,.
mogu smanjiti tu debljinu s 10 cm na 6-7-8cm pa se vuna stisne? ili nek bude 10 cm?
- i kao što je naveo gospodin post iznad, kaže prvo se stavlja zidna obloga. vjerojatno ima i to svojih prednosti, al meni se svida sto je nakon glazure čišči i naizgled ljepši/lakši posao,

- a što se tiče parne brane, zasad neće iči nikakva izolacija izvana, opet vlaga može stiči i izvana jer od zidanja, ponegdje su ostale neke rupice i slično..

tnx,
pozz
Koliko je izolacija debela toliki neka bude i prostor. Stisnuta vuna nema funkciju

Parnu branu postavite, zabrtvite spojeve.
ppart is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 10:03   #3440
matben,
a zakaj ideš oblagati zidove, umjesto da se jednostavno ožbukaju?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:15.