Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2011., 19:35   #1081
...
Quote:
Od cetnicke artiljerije na slobodnom teritoriju hrvatskog dijela opcine Brcko poginuli su civili:

1. Ruza Knezevic, r. u Bosanskoj Bijeloj;
2. Simo Lukic, sin Filipov, r. 1929.g. u Bosanskoj Bijeloj;
3. Ruza Blagojevic, kci Jovanova, r. 1941.g. u Bosanskoj Bijeloj;
4. Ana Tripic, r.1945.g., u Bosanskoj Bijeloj;
5. Milena Cvijanovic, r. 1965.g., u Bosanskoj Bijeloj;
6. Marko Andic, sin Petrov, r.1945.g. u Bosanskoj Bijeloj;
7. Ruza Jurkovic, kci Franjina, r. 1940.g. u Bosanskj Bijeloj;
8. Pejo Sarcevic, sin Tunjin, r.1968.g., u Gornjem Zoviku;
9. Kata Knezevic, rodena u Donjem Rahicu;
10. Ljuba Obradovic, kci Petrova, r.1936.g. u Gornjem Zoviku;
11. Kata Ilic, r.1912.g. u Bocu;
12. Jakov Saric, sin Jozin, r.1980.g. u Bocu.

U namjeri da prosiri tzv. koridor, u kasnijem razdoblju rata, cetnicki je agresor na brcanskom ratistu posebice jako djelovao u predjelu Boderiste - Boce. Imajuci u vidu gubitke koje je agresor pretrpio na ovom ratistu, hrvatsko selo Oderiste je simbolicki nazvano Vukovar. Ne bez razloga. Opcina Brcko je, na zalost, sigurno jedna od opcina u Bosni i Hercegovini u kojoj je cetnicki agresor pocinio najmasovnije ratne zlocine nad civilnim muslimanskim i hrvatskim stanovnistvom. Ovi zlocini ne mogu se niti oprostiti niti zaboraviti. Generacije koje dolaze moraju to znati, prije svega zbog vlastite opstojnosti.
jeti2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 21:44   #1082
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Poslije OA "Angela" Svilaj, u kojoj sam izgubio jedanaest prijatelja, te u kojoj su mi bili zarobljeni sedmorica prijatelja (jedan od njih se "objesio u zatvoru" - službeno izvješće), a imajući informacije o patnjama koje su prošli u zatvorima i logorima, patnjama i "strijeljanjima" kroz koje su prolazili, čekajući sve ovo vrijeme da institucije rade svoj posao (jer imaju svjedočanstva zarobljenih), pomoći ću istima nekim detaljima:

U DGS (državna granična služba) Bosanski Brod, točnije, na graničnom prijelazu, radi osoba koja je iste (moje prijatelje) mučila, tukla i iživljavala se na njima. Za sada toj osobi neću otkriti ime (jer znam da je SIPA prije nekoliko mjeseci ispitivala o tom slučaju), ali svako strpljenje ima svojih granica.

Evo Vam materijal gospodo, izvadite predmet iz ladice.


P.S. Svaki moj post ima razlog. Ovdje je razlog da se pojedinci malo zamisle kad putuju.
Nadam se da ces u brzo objaviti ime, prolazim cesto tim putem pa bi me
zanimalo tko je taj, a mozda se i pojavi na granicnom prijelazu.
Od ustanova nema sto ocekivat, istrage tu nece biti siguran sam.
Dervencan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 21:57   #1083
Quote:
Dervencan kaže: Pogledaj post
Nadam se da ces u brzo objaviti ime, prolazim cesto tim putem pa bi me
zanimalo tko je taj, a mozda se i pojavi na granicnom prijelazu.
Od ustanova nema sto ocekivat, istrage tu nece biti siguran sam.
Istraga je pokrenuta (predistražne radnje), to znam provjereno. Ta osoba je skoro svakodnevno tamo, čak neki od policajaca koji rade tamo znaju za taj slučaj, ali oni moraju šutiti jer on ima "čvarak" više.

Polako, ne brini, čitaju službe i ovo. Možda čekaju izbore.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 12:51   #1084
Pozdrav svima...Ljudi tema je koliko znam Rat u Bosanskoj Posavini 1992., a ne zlocini...Tacno je da je bilo zlocina od pojedinaca iz reda VRS i MUP-a RSK tokom borbi...
Ljudi moj stav je da svako treba da odgovara za ono sto je naredio ili cinio drugima (ubijanje, mucenje, zatvaranje, silovanje, protjerivanje, pljackanje,...).Ne zelim da niko ne shvati da nesto pravdam, NE, NE PRAVDAM...
A sad pitanje za sve vas koji ste u to krvavo i nesrecno doba zadesili se na licu mjesta...Da li je bilo zlocina i nad Srbima u Bos. Posavini od strane HV, HOS-a i HVO-a???Dervencanin da li ti je poznata izvjesna Azra iz Rijeke, Almanas Nezirovic,Alija Selimagic, Sead Mujcin, i mnodi drugi????Jel ti poznato sta se desilo 3./4. aprila 1992. godine u s. Kostresu???
ima li ko iz Odzaka od vas???je li vam poznat Pero Vincetic i njegovi "Vatreni konji"???onda Mate Zivkovic???
Ljudi u svakom narodu ima kukolja...
milieod is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 19:18   #1085
Quote:
milieod kaže: Pogledaj post
Da li je bilo zlocina i nad Srbima u Bos. Posavini od strane HV, HOS-a i HVO-a???Dervencanin da li ti je poznata izvjesna Azra iz Rijeke, Almanas Nezirovic,Alija Selimagic, Sead Mujcin, i mnodi drugi????Jel ti poznato sta se desilo 3./4. aprila 1992. godine u s. Kostresu???
ima li ko iz Odzaka od vas???je li vam poznat Pero Vincetic i njegovi "Vatreni konji"???onda Mate Zivkovic???
Ljudi u svakom narodu ima kukolja...
Ja sam od Odžaka. Zločina je bilo i nad srbima i to nikad nisam poricao. Pero Vinctić "Konj" nema nikakve veze sa "vatrenim konjima. Mate Živković - to prezime je često u Orašju. Azra, ako je to ta je uhapšena u USA ili tu negdje te koliko znam očekuje se (ili je već isporučena). Ova gornja imena do Azre nikad nisam čuo jedino što takva prezimena imaju u okolici Bosanskog Broda.

O Odžaku možemo pričati o konkretnim imenima i detaljima. Sada sam na putu, te neću biti online par dana, ali kad se vratim pročitati ću sve i odgovoriti konkretno.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 22:07   #1086
Quote:
milieod kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima...Ljudi tema je koliko znam Rat u Bosanskoj Posavini 1992., a ne zlocini...Tacno je da je bilo zlocina od pojedinaca iz reda VRS i MUP-a RSK tokom borbi...
Ljudi moj stav je da svako treba da odgovara za ono sto je naredio ili cinio drugima (ubijanje, mucenje, zatvaranje, silovanje, protjerivanje, pljackanje,...).Ne zelim da niko ne shvati da nesto pravdam, NE, NE PRAVDAM...
A sad pitanje za sve vas koji ste u to krvavo i nesrecno doba zadesili se na licu mjesta...Da li je bilo zlocina i nad Srbima u Bos. Posavini od strane HV, HOS-a i HVO-a???Dervencanin da li ti je poznata izvjesna Azra iz Rijeke, Almanas Nezirovic,Alija Selimagic, Sead Mujcin, i mnodi drugi????Jel ti poznato sta se desilo 3./4. aprila 1992. godine u s. Kostresu???
ima li ko iz Odzaka od vas???je li vam poznat Pero Vincetic i njegovi "Vatreni konji"???onda Mate Zivkovic???
Ljudi u svakom narodu ima kukolja...

pozdrav milieod,
neznam za Azru ako je rijec o Azri Basic, eto prvi put sam za tu osobu cuo
od nicka budimo ljudi, isto tako Nezirovica, Selimagica, Mujcina neznam
za sto su osumnjecini. Neznam sto se desilo u Kostresu tih dana, zato sto
sam tada pokusao zajedno sa obitelj da prezivim od silnog granatiranje naseg sela od strane VRS. Ja sam tada preko Markovca sklonjen u Korace i to smo po noci isli, dva dana smo se skrivali u sumi spavali smo u jednoj kuci u Bijelom Brdu. A na tvoje pitanje, da nazalost je bilo zlocina nad Srbima, nemogu ti reci gdje i konkretno slucajeve i pocinitelje to neznam. A izbjegavam pricu ala "ja sam cuo od..." ovdje na forumu sam popisao moje sijecanje i ono sto sam u neposrednoj blizoj familiji rodbini dozivio i vidio. milieod smatram da imamo ovdje priliku svijedocit ono sto smo dozivjeli i drago
mi je da postavljas pitanje o zlocinu, hvala bogu nisam dozivio da je netko
ubijen pred mojim ocima u smislu zlocina, niti silovanje, nazalost vidio sam pljackanje to jesam i to na obe strane nazalost. Vidio sam ranjavanje od granate vidio sam ranjenike vidio sam ljude u totalnom shoku, vidio sam rusenje nasih kuca u nasem selu. Pljacku na hrvatskoj strani selo Lijesce, a na srpskoj strani kako su pljackali nase kuce
i poslje su iste zapaljene to smo gledali iz daljine dok smo se skrivali.
Dali su tebi milieod poznati Mihajlo Sainovic iz Dervente, ili Nebojsa Tepsic zvani Prco, ili Vujadin Vukelic, Stevan Todorevic, Slavko Trifunovic, Goran Vukman, Zivko Krivosija. Jeli tebi poznato sto se desilo 28.03.1992 u Donjim i Gornjim Vrelama? Jest tema je rat u Bosanskoj
Posavini. Meni zanimljivi podatci iz one knjige N. Simica koje si postavio u prethodnom postu, broj tenkova i broj artiljierije na srpskoj strani. A hrvatskoj strani se prebacuje namjera za sirenje rata i sukoba sa hrvatske na Bosansku stranu.
Dervencan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 22:10   #1087
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Istraga je pokrenuta (predistražne radnje), to znam provjereno. Ta osoba je skoro svakodnevno tamo, čak neki od policajaca koji rade tamo znaju za taj slučaj, ali oni moraju šutiti jer on ima "čvarak" više.

Polako, ne brini, čitaju službe i ovo. Možda čekaju izbore.


e super
Dervencan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 00:14   #1088
Quote:
Dervencan kaže: Pogledaj post
pozdrav milieod,
neznam za Azru ako je rijec o Azri Basic, eto prvi put sam za tu osobu cuo
od nicka budimo ljudi, isto tako Nezirovica, Selimagica, Mujcina neznam
za sto su osumnjecini. Neznam sto se desilo u Kostresu tih dana, zato sto
sam tada pokusao zajedno sa obitelj da prezivim od silnog granatiranje naseg sela od strane VRS. Ja sam tada preko Markovca sklonjen u Korace i to smo po noci isli, dva dana smo se skrivali u sumi spavali smo u jednoj kuci u Bijelom Brdu. A na tvoje pitanje, da nazalost je bilo zlocina nad Srbima, nemogu ti reci gdje i konkretno slucajeve i pocinitelje to neznam. A izbjegavam pricu ala "ja sam cuo od..." ovdje na forumu sam popisao moje sijecanje i ono sto sam u neposrednoj blizoj familiji rodbini dozivio i vidio. milieod smatram da imamo ovdje priliku svijedocit ono sto smo dozivjeli i drago
mi je da postavljas pitanje o zlocinu, hvala bogu nisam dozivio da je netko
ubijen pred mojim ocima u smislu zlocina, niti silovanje, nazalost vidio sam pljackanje to jesam i to na obe strane nazalost. Vidio sam ranjavanje od granate vidio sam ranjenike vidio sam ljude u totalnom shoku, vidio sam rusenje nasih kuca u nasem selu. Pljacku na hrvatskoj strani selo Lijesce, a na srpskoj strani kako su pljackali nase kuce
i poslje su iste zapaljene to smo gledali iz daljine dok smo se skrivali.
Dali su tebi milieod poznati Mihajlo Sainovic iz Dervente, ili Nebojsa Tepsic zvani Prco, ili Vujadin Vukelic, Stevan Todorevic, Slavko Trifunovic, Goran Vukman, Zivko Krivosija. Jeli tebi poznato sto se desilo 28.03.1992 u Donjim i Gornjim Vrelama? Jest tema je rat u Bosanskoj
Posavini. Meni zanimljivi podatci iz one knjige N. Simica koje si postavio u prethodnom postu, broj tenkova i broj artiljierije na srpskoj strani. A hrvatskoj strani se prebacuje namjera za sirenje rata i sukoba sa hrvatske na Bosansku stranu.
Pozdrav Dervencanin...Kao prvo, meni su ta imena nepoznata, vjerovatno ih ne spominjes po dobru...A znam za taj dogadjaj kao sto znam i za 18. ili 19.04. i napad na Kolibe Gornje srpskih snaga, i ubistva civila nesrba...Za razliku od mnogih ja citam podatke svih strana, kao npr. HIC (Hrvatski istrazivacki centar), centar za istrazivanje ratnih zlocina vlade RS, itd...ako hoces objektivno da sagledas stanje citaj o nekom dogadjaju i slusaj price i druge strane...Kao, drugo taj spisak naoruzanja i tehnike koja je ucestvovala u borbama u Bos. Posavini, je spisak naoruzanja i MTS-a koji je angazovao 1. KK VRS i IBK VRS u Operaciji "Koridor-92"...Objavio sam to da se razbije fama nekih fomurasa koji govore da su cetnici angazovali u napadu na Bos. Posavinu vise stotina, pa cak i hiljada tenkova (tenkovsku diviziju)...To je tehnika koja je ucestvovala u proboju obruca u koji je operativno gledano 1. KK VRS bio doveden...
Evo pogledaj ovaj video, ovo je Alija Selimagic...ako ne mozes sve da gledas premotaj na 2:05 sekundi i gledaj sta Alija kaze...

http://www.youtube.com/watch?v=H-0MAwm8HhU

evo jos jedan tekst...
http://www.bhdani.com/arhiva/144/t441.htm

Zadnje uređivanje milieod : 16.11.2011. at 00:16. Reason: dopuna
milieod is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 00:24   #1089
Quote:
Dervencan kaže: Pogledaj post
Meni zanimljivi podatci iz one knjige N. Simica koje si postavio u prethodnom postu, broj tenkova i broj artiljierije na srpskoj strani. A hrvatskoj strani se prebacuje namjera za sirenje rata i sukoba sa hrvatske na Bosansku stranu.
Dervencanin, pitaj ovdje ljude koji su ratovali kako se ide u napad, ako ne znas...VRS je radila ispocetka po JNA pravilima, gdje se kaze da odnos snaga u napadu mora biti 3:1 na strani napadaca da bi rezultat napadnih dejstava bio u korist napadaca...tako da je 1. KK i IBK VRS angazovao toliki broj sredstava...pa ljudi moji, ovdje kad se pogledaju sve karte iz tog perioda jasno je i laiku da je HV, HOS, HVO od maja do juna 1992. godine drzao vojsku 1. KK VRS i narod u Kninskoj i Bos. Krajini u okruzenju...zato je izvrsen proboj i "Operacija Koridor - 92"...
milieod is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 01:27   #1090
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Ovo je film http://www.youtube.com/watch?v=HXMN7...layer_embedded srpske artiljerije na položaju na Dugoj Njivi, na kojemu se vide artiljerci i starješina, isti oni koji su pucali po kolonama izbjeglica iz Modriče, po Modriči, Gradačcu i Odžaku.

Ovaj link je rezultat njihovog djelovanja http://www.youtube.com/watch?v=696dt...layer_embedded


Ako prepoznajete učesnike, molim ostavite komentar.

Jedan od ucesnika sam bio i ja ali ne gore na brdu nego dole na mostu..
Eto dakle,mogu zahvaliti onima na haubicama da ostadoh ziv,jer nisu brzo reagirali.

Taj dan nisam bio na polozaju,moja postrojba je imala odmor..
Negdje popodne pocela je jaka pucnjava iz smjera Cardaka i Garevca,i to je bilo dosta neobicno,uznemirujuce...Nas dvojica odlazimo u centar grada,nailazimo na jos jednog poznanika koji kaze da je gledao sa solitera da se kompletna vojska iz Garevca povlaci preko Bosne.

Grad je vec bio pust..Nas dvojica krecemo pjesice prema mostu.Cesto smo primorani da zalijezemo jer je granatiranje sve jace.Kada smo dosli na par stotina metara do mosta ,granatiranje je bilo tako jako da smo se uvukli u neki podrum i tamo cekali otprilike dva sata.Dim iz zapaljene Hemije( onaj crni stup dima na videu) je strasno smrdio.
Kad smo ocijenili da se granatiranje malo stisalo izasli smo na ulicu i kontamo kako preci preko rijeke Bosne..Most,ili negdje preplivati,pregaziti...
Odjednom se pored nas zaustavlja auto,koliko se mogu sjetiti PZ -poljski fiat zelenkaste boje,polupanih stakala..Tip unutra u maskirnoj uniformi kaze da ide projuriti preko mosta,pa ako hocemo s njim da upadamo u auto..Uletio sam na zadnje sjediste,na kom je bilo par zolja,on dodade gas,i mi u punoj brzini prepicismo preko mosta

Te srece poslije nas nisu bili jedan biciklista,a i jedna kamion biva pogodjen..

sb323ar pitanje za tebe..Da li imas ideju tko je mogao biti ovaj tip s autom,mozda nekog prepoznas u tom opisu?
Imam utisak da je bio s odzacke strane,jer meni je iz vidjenja totalno nepoznat,a i on je nastavio prema Odzaku kada je nas istovario u Modrickom Lugu.
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 01:43   #1091
Quote:
milieod kaže: Pogledaj post

A napuhanosti je bilo na obje strane.Evo jedan dogadjaj npr. U knjizi gen. Simica datuma 28.06.1992. godine pise u ratnom dnevniku 1. KK i u operativnom izvjestaju ViPVO VRS da je nad Odzakom pogodjen avion tipa "Orao" koji je pao u selu Crkvina.Pilot je uspio da se katapultira ali je ubijen od strane HV i HVO pripadnika u vazduhu.

A u operativnom izvjestaju OG "Istocna Posavina" HV pise da je dana 28.06.1992. godine protuzracna obrana 108. br. HV oborila avion MIG-21 koji je pao u selu Crkvine.
Ako vec ovdje govoris o prenapuhanosti , ovdje Srbi ne govore istinu...
Gledao sam pogadjanje i padanje tog aviona..

Dakle ,u prethodnom postu sam opisao da sam vecer prije presao preko mosta na Bosni,prenocili smo u M.Lugu,i ujutro nas dvojica pjesice krecemo prema Odzaku...
Koliko se mogu sad sjetiti ,vec smo izasli na glavnu cesta,cini mi se da je tu neka Ina benzinska pumpa bila,kad su pocela 4 aviona bombardirati Odzak .Napadali su u parovima,bila su to dva para razlicitih aviona,pa ja sad ne mogu znati koji je oboren,Orao ili Mig..U svakom slucaju napravili su po vise naleta i raketirali.Pucalo se na njih iz pjesackog naoruzanja,bez ucinka..

A tada nesto sto se i ne vidja bas svaki dan...Dolijece raketa,pogadja jednog u predjelu kabine,avion ostaje citav,dakle nije se raspao,eksplodirao,ali se nekontrlirano okrece u zraku,previ salta...I onda lagano ,kao list pada na zemlju..
Dakle,cista je laz da je pilot iskocio,odnosno da se katapultirao ,pa da je ubijen u zraku..Pretpostavljam da je raketa koja je pogodila aviom u predjelu kabine vec onesvijestila-ubila pilota.
Koliko je meni poznato ,avion je pao u rijeku Bosnu,na odzackoj strani,a pilot pronadjen unutra je bio Rus.
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 11:25   #1092
Quote:
milieod kaže: Pogledaj post
...A znam za taj dogadjaj kao sto znam i za 18. ili 19.04. i napad na Kolibe Gornje srpskih snaga, i ubistva civila nesrba...
Nažalost sam bio svjedok tih događaja.
Gledajući u kontekstu tadašnje situacije,nisam mogao vjerovati da veliki broj civilnog stanovništa još uvijek nije bio svjestan što se događa.
Pojedinci su tvrdili da..''nemaju veze sa ratom..'' pa njih neće nitko dirati,dok nije došlo do tragedije.
Jedna nadopuna ako ima značaja u svemu;vozač tenka je bio dečko od 19 godina negdje iz Vojvodine,pretpostavljam regrutiran,da li prisilno ili kao dragovoljac,ne znam.
Davno je bilo pa su neke slike blijede...
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 12:55   #1093
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
sb323ar pitanje za tebe..Da li imas ideju tko je mogao biti ovaj tip s autom,mozda nekog prepoznas u tom opisu?
Imam utisak da je bio s odzacke strane,jer meni je iz vidjenja totalno nepoznat,a i on je nastavio prema Odzaku kada je nas istovario u Modrickom Lugu.
Imam jedan snimak na kojem se nalazi takav automobil, koliko se sjecam, lijeva stakla su bila razbijena, u tom automobilu je prije toga poginuo jedan covjek. Prednja desna strana je bila izresetana (staklo automobila), mislim sa je bila neka lada, mozda karavan, ne sjecam se tocno a ne da mi se traziti po materijalu samo zbog toga. Pretpostavljam iz koje si postrojbe mogao biti, dacu ti jedan detalj, mozda se prisjetis, "osoba duge kose", muskarac, zgodan (cak i za mene koji nisam nastran), je li ti poznato?
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 16:44   #1094
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Imam jedan snimak na kojem se nalazi takav automobil, koliko se sjecam, lijeva stakla su bila razbijena, u tom automobilu je prije toga poginuo jedan covjek. Prednja desna strana je bila izresetana (staklo automobila), mislim sa je bila neka lada, mozda karavan, ne sjecam se tocno a ne da mi se traziti po materijalu samo zbog toga. Pretpostavljam iz koje si postrojbe mogao biti, dacu ti jedan detalj, mozda se prisjetis, "osoba duge kose", muskarac, zgodan (cak i za mene koji nisam nastran), je li ti poznato?
Ja sam usao u automobil s lijeve strane,tako da je vrlo moguce da su bas s te strane stakla bila polupana..
Ne mogu se sjetiti da li je imao dugu kosu,ali cini mi se da je imao kapu na glavi,ne onu s kacketom,ili kako se vec zove,nego vunenu ,sivomaslinastu ili zelenu..Cak ,mada u to nisam bas siguran,mislim da je imao brcice i bradicu svijetlije boje..
Ako mi imas jos sto reci, molim te na PM.

pozz
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 21:07   #1095
Pozdrav milieod,
slazem se u vezi onog sto si rekao, poslusat pricu i o drugoj strani, naravno da prije
svega prica ostane na uljudbenoj i civiliziranoj atmosferi. Da se vratim kratko na ono sto
si rekao o Kostresu 3. i 4. travnja aprila 92, pitao si me i rekao sam da neznam,
pa ako hoces i mozes, napisi sto je bilo? Mislim da ides stime na spomenutog A. Selimagica
docemo do toga. Bio sam udaljen samo 3-5 km zracne linije od tog mjesta civil dijete od 13
godina. Opet samo mogu ponoviti neznam di je rijec o vise stotina tenkova, ako je netko
spomenuo vise stotina tenkova na srpskoj strani, neznam odakle taj podatak.

U vezi Selimagica , smatram da je ovo predmet pravosudja u stvari u ovom slucaju
mozda i ratni "prijeki" sud tada 1992 godine. Sto je dalje bilo sa Selimagicem?
Dali je ziv? Dali je ubijen? Imam slijedeci problem, pazi ako si vidio slikopis
videozapis kako hoces, vidi se da je prosao fizicku torturu, tragovi vidljivi na licu
A. Selimagica, stime imam veliki problem. Da nebude zablude ne pravdam zlocin
niti dovodim u pitanje da je bilo zlocina od strane hrvatsko-muslimanski oruzanih formacija.
Razmisli samo na trenutak, izjavu i na koji nacin i pod kojim okolnostima je nastala
izjava "priznanje" da je pocinio zlodjela. Dokazano je nazalost je dokazano, da je svaki covjek
koji je izlozen torturi i mucenju spreman priznat i ubojstvo vlastite majke.
U videozapisu je u ostalom rijec o 60-70 ubijeni osoba srpske nacionalnosti u Kostresu, dali su pronadjene zrtve
tog pokolja? Dali su ekshumirane iskapane i kasnije pokopani na groblju
u Barici? Nemoj me krivo shvatit nezelim nikoga izrugat popljuvat pogotovo ne zrtve
pokolja, ako su tijela pronadjena i ako su pokopani u groblju na Barici zelio bi se sam uvjeriti prilikom slijedeceg posjeta
na tom mjestu. Toliko za sad o Kostresu.

Jos jedna stvar mozda se javi netko i sa Bosnjacko-Muslimanske strane da kaze nesto o ratu u Bosanskoj Posavini i kako je
dozivio to vrijeme, jer po meni do sada ovaj dijalog naginje vise na iskljucivo hrvatsko-srpski rat ili da se radi iskljucivo o
ratu izmedju srba i hrvata na prostoru Bosanske Posavine, do sada je malo potaknuta Bosnjacko-Muslimanska strana.
A mislim da je udio Bosnjaka-Muslimana jednako bita komponenta kao i ostale
dvije zaracene strane.

Milieod, kazes za podatke da je to broj naoruzanja i MTS-a za vrijeme Operacije
“Koridor”, a sta je prije i poslje operacije “Koridor”, koje je snage srpska strana
dopeljala na prostor Bosanske Posavine? Nemogu bas vjerovat da je ostalo na
tome da za cijelo vrijeme nije povecan broj tenkova i ostali oruzani sredstava.
Znam sigurno da su ucestovali djelovi Novo Sadskog Korpusa, neznam
kako ne pitaj dali na dragovoljnoj bazi ili direktno kao JNA jedinice, znam za ovaj
podatak jer mi je rodjak poklonio kajs i JNA kacigu sa maskirnom navlakom poljepljena, reko mi je da je to skinuo
sa jednog sto je ostavio svoje kosti na Bijelom Brdu, a taj je bio iz Novog Sada. Nije mi jasno zasto se prekriva
cinjenica da su ucestovale jedinice iz Srbije? Mozda jos netko od forumasa ima saznanja o jedinicama iz Srbije
na prostoru Bosanske Posavine, ne mislim na grupe ala Beli Orlovi, Arkanovci, nego jedinice JNA recimo Novi Sad,
Pancevo, Nis, Uzice?

Milieod, kazes ono za okruzenje prostora pod srpskom kontrolom, jest da je HV, HOS, HVO
drzao u okruzenju, ali zar stvarno vjerujes da je doslo do te situacije radi vojne premoci hrv. snaga? Ja bi prije
svega rekao da vojni vrh srpske strane i vojni “stratezi“ nije racunao na jak improviziran otpor domaceg
hrvatsko-muslimanskog stanovnistva uz podrsku od strane RH. Neznam kako su hrvatske snage dosle do
Modrice kada je presijecen „koridor“ i kako je Brigada HVO Modrice zajedno s HV-om djelovala na tom prostoru?
Neznam cak koje su hrv. jedinice ucestovale u presijecanju „koridora“ kod Modrice.
Toliko za sad .
Dervencan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 22:51   #1096
Quote:
Dervencan kaže: Pogledaj post

Milieod, kazes ono za okruzenje prostora pod srpskom kontrolom, jest da je HV, HOS, HVO
drzao u okruzenju, ali zar stvarno vjerujes da je doslo do te situacije radi vojne premoci hrv. snaga? Ja bi prije
svega rekao da vojni vrh srpske strane i vojni “stratezi“ nije racunao na jak improviziran otpor domaceg
hrvatsko-muslimanskog stanovnistva uz podrsku od strane RH. Neznam kako su hrvatske snage dosle do
Modrice kada je presijecen „koridor“ i kako je Brigada HVO Modrice zajedno s HV-om djelovala na tom prostoru?
Neznam cak koje su hrv. jedinice ucestovale u presijecanju „koridora“ kod Modrice.
Toliko za sad .
Ovdje je stvar naopako postavljena..Dakle,nije postojao nikakav koridor pa da su ga hrvatske snage u Modrici presjekle,kao da eto jadni Srbi ostanu u okruzenju,nego su Srbi Modricu napali da bi je zauzeli,kao i par tjedana prije Bosanski Samac..Samim tim cinom napada konacno je jasno bilo da je poceo rat,i naravno da vise nema setnje
Pokusali su i u Modricu uci na istu foru kao i u B.Samac..vlakom,ali su branitelji na vrijeme digli prugu u zrak na pogodnom mjestu,u dolini rijeke Bosne,i sa okolnih uzvisenja pokokali "putnike" vlaka bez voznog reda

Inace,u ciscenju Modrice krajem svibnja 92 glavni posao su odradili decki iz 3A brigade,i za dva dana ostavili grad lokalnim vlastima..U sledecih par tjedana ,do konacnog pada Modrice nije bilo HV na tom prostoru,osim sto je na sam dan povlacenja u predio Garevca dosla 123 brigada,i nakon par sati se i povukla,a za njima i svi ostali ..jebiga
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 23:09   #1097
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
U sledecih par tjedana ,do konacnog pada Modrice nije bilo HV na tom prostoru,osim sto je na sam dan povlacenja u predio Garevca dosla 123 brigada,i nakon par sati se i povukla,a za njima i svi ostali ..jebiga
Mogu potvrditi navedeno u gornjem postu, a mogu dodati da takođe na području Odžaka do pada nije bilo HV, osim nešto malo artiljerije koja je povučena u HR odmah poslije pada Modriče.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 23:39   #1098
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
Ovdje je stvar naopako postavljena..Dakle,nije postojao nikakav koridor pa da su ga hrvatske snage u Modrici presjekle,kao da eto jadni Srbi ostanu u okruzenju,nego su Srbi Modricu napali da bi je zauzeli,kao i par tjedana prije Bosanski Samac..Samim tim cinom napada konacno je jasno bilo da je poceo rat,i naravno da vise nema setnje
Pokusali su i u Modricu uci na istu foru kao i u B.Samac..vlakom,ali su branitelji na vrijeme digli prugu u zrak na pogodnom mjestu,u dolini rijeke Bosne,i sa okolnih uzvisenja pokokali "putnike" vlaka bez voznog reda

Inace,u ciscenju Modrice krajem svibnja 92 glavni posao su odradili decki iz 3A brigade,i za dva dana ostavili grad lokalnim vlastima..U sledecih par tjedana ,do konacnog pada Modrice nije bilo HV na tom prostoru,osim sto je na sam dan povlacenja u predio Garevca dosla 123 brigada,i nakon par sati se i povukla,a za njima i svi ostali ..jebiga
hvala na brzoj informaciji Maska,
iz gore navedenog razlog sam rekao da nije doslo do opisane situacije
radi hrvatske vojne premoci, nego zna se kako i po kojoj shemi. Dali je
netkome poznato zbog cega se 123 Brigada povlaci nakon par sati?
Dervencan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 23:52   #1099
Quote:
Dervencan kaže: Pogledaj post
Dali je netkome poznato zbog cega se 123 Brigada povlaci nakon par sati?
123 je bila R brigada. Tu je maska zaboravio spomenuti da nije dosla komplet brigada nego manji dio iste. Dosli su na teritorij koji ne poznaju a rasulo je vec pocelo. Iza ledja su imali rijeku Bosnu. Prelazili su malom skelom, velicine da je na nju mogao stati mozda osrednji kamion.

Pokusaj se staviti u ulogu tih ljudi, ja ih mogu razumjeti.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 09:59   #1100
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
Ako vec ovdje govoris o prenapuhanosti , ovdje Srbi ne govore istinu...
Gledao sam pogadjanje i padanje tog aviona..

Dakle ,u prethodnom postu sam opisao da sam vecer prije presao preko mosta na Bosni,prenocili smo u M.Lugu,i ujutro nas dvojica pjesice krecemo prema Odzaku...
Koliko se mogu sad sjetiti ,vec smo izasli na glavnu cesta,cini mi se da je tu neka Ina benzinska pumpa bila,kad su pocela 4 aviona bombardirati Odzak .Napadali su u parovima,bila su to dva para razlicitih aviona,pa ja sad ne mogu znati koji je oboren,Orao ili Mig..U svakom slucaju napravili su po vise naleta i raketirali.Pucalo se na njih iz pjesackog naoruzanja,bez ucinka..

A tada nesto sto se i ne vidja bas svaki dan...Dolijece raketa,pogadja jednog u predjelu kabine,avion ostaje citav,dakle nije se raspao,eksplodirao,ali se nekontrlirano okrece u zraku,previ salta...I onda lagano ,kao list pada na zemlju..
Dakle,cista je laz da je pilot iskocio,odnosno da se katapultirao ,pa da je ubijen u zraku..Pretpostavljam da je raketa koja je pogodila aviom u predjelu kabine vec onesvijestila-ubila pilota.
Koliko je meni poznato ,avion je pao u rijeku Bosnu,na odzackoj strani,a pilot pronadjen unutra je bio Rus.
Na ABG, na listi gubitaka piše da se radilo o J-22 Orao i da je pilot kapetan Bogosav Lukić poginuo. Događaj je od 28.06.1992. Odžak/Modriča
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:47.