Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2007., 16:34   #1
WW3

Vidim da je na temi o WW2 započeo razgovor o 3. svjetskom ratu, pa bi se ovdje mogao nastaviti. Rasprava bi mogla biti o mogućem tijeku WW3, i to u nekim određenim godinama, npr. -Korejski rat (bilo koja godina)
-revolucija u Mađarskoj
-Kubanska kriza
-1975. - recimo da se Vijetnam zakomplicirao i da počne rat (tek toliko da se vidi odnos snaga)
-Sovjetska intervencija u Alfganistanu
-raspad SSSR-a

Ne kažem da je svih tih godina bilo moguće izbijanje rata, neke sam stavio samo da se pokrije određeno razdoblje, slobodno dodajte bilo koju godinu.
Bilo bi možda zanimljivije da se isključi nuklearno naopružanje, sa njim nema pobjednika i tijeka rata (recimo da se obje strane suzdržavaju od uporabe zbog uzajamnog uništenja-nitko ga ne želi).
Hurin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 16:40   #2
Da se WW3 vodio bez bilo kakvog oružja masovnog uništenja u konačnici bi pobjedio NATO.
Zašto?

Bilo ih je više i ekonomski su jači + mnogi komunistički režimi nisu imali neku znajačnu podršku vlastitog naroda... samo je trebalo isfurati sve kao "rat protiv komunizma" i bok.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 16:48   #3
A šta je s mogućim ratom između komunističkih zemalja, maoisti vs sssr+sateliti? Jedan manji sukob po toj liniji je bio i onaj Vijetnam-Kambodža.
A Nato jedno vrijeme bude neutralan, pa se onda uplete pred kraj.

Ili, što je s mogućom invazijom na Jugoslaviju u 80-ima od strane sssr-a?

Ili, da je sukob Indija vs Pakistan postao žešći?

Ali, sve je to nerealno, u hladnom ratu bili su samo lokalni sukobi, a velike sile nikada nisu prešle onu čarobnu crvenu granicu.

Zadnje uređivanje mahatma gandhi : 05.07.2007. at 18:22.
mahatma gandhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 18:08   #4
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Da se WW3 vodio bez bilo kakvog oružja masovnog uništenja u konačnici bi pobjedio NATO.
Zašto?

Bilo ih je više i ekonomski su jači + mnogi komunistički režimi nisu imali neku znajačnu podršku vlastitog naroda... samo je trebalo isfurati sve kao "rat protiv komunizma" i bok.
Pa u principu se nebih kladio na to .Poznato je još iz WW II da se komunisti nisu libili žrtvovati masovno svoje postrojbe radi konačnog cilja-pobjede.Naravno ukoliko bi se radilo o klasičnom sukobu bez upotrebe nuk.ili bio-kem.oružja .Nisam pobornik niti štovatelj komunizma ali mislim da bi NATO i njihovi kvazi sateliti slomili zube na tadašnjem SSSR-u a možda iz prostog razloga što je komunizam vođen čvrstom rukom ( tadašnjih godina) dok je NATO i SAD vođen kapitalom ,zelenaštvom to jest zaradom na brzu pobjedu bez puno žrtava u svojim redovima ( njihova javnost to po običaju nebi dopustila) .Za zapad ne postoje viši ciljevi osim bogačenja na tuđim plečima pa su i pobjede (kako koje -takve) takve ,stoga mislim da bi zapad (NATO,SAD )na kraju izgubio tadašnji mogući sukob.
 
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 18:16   #5
Quote:
mahatma gandhi kaže: Pogledaj post
A šta je s mogućim ratom unutar komunističkih zemalja, maoisti vs sssr+sateliti? Jedan manji sukob po toj liniji je bio i onaj Vijetnam-Kambodža.
A Nato jedno vrijeme bude neutralan, pa se onda uplete pred kraj.

Ili, što je s mogućom invazijom na Jugoslaviju u 80-ima od strane sssr-a?

Ili, da je sukob Indija vs Pakistan postao žešći?

Ali, sve je to nerealno, u hladnom ratu bili su samo lokalni sukobi, a velike sile nikada nisu prešle onu čarobnu crvenu granicu.
I to su moguća bojišta, ne mora rat bit samo između SAD-a i SSSR-a. Možda bi naši znalci mogli opisat mogući tijek tih ratova.
Hurin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 20:07   #6
Nebi ga izgubile ako ništa drugo zato kaj je istočni blok bio jedna velika i doduše čvrsta kula od karata... misliš da bi istočni njemci, Mađari, Česi... bili jako zagrijani da se bore protiv Nato-a? Naravno da nebi.
Vjerovatno bi samo čekali da ih zarobe.

Poznato je da gotovo sve ratove kroz povijest, a moderne ratove pogotovo, dobijaju prvenstveno ekonomije.

E sad-ne treba uopće razglabati o tome tko je imao veću ekonomsku moč.

Nadalje, stoji da zapadne demokracije ne vole žrtve... ali jedno je mlatiti se u nekom Bogu iza leđa Vjetnamu, bez nekoj jasnog cilja... a sasvim drugo je učestvovati u nekom tako sveobuhvatnom sukobu.
Najbolji primjer je WW2... tko se u americi protiv njega bunio kad je započeo? Jel bilo kakvih "mirovnih prosvjeda"? Nekog bunta? Nekog Flower Powera , koliko je meni poznato nije.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 20:13   #7
kaj se tiče onog što je mahatma rekao... pa potukli su se i Vjetnam i Kina. Doduše vrlo kratko je sve trajalo ali su se fino pofajtali

Rusi i Kinezi su također bili na rubu sukoba.

Invazija na Jugoslaviju u 80tim godinama
Prvi glas. Kako? zašto? Nikad čuo.
Misliš valjda nakon 48 godine? A i postojao je plan da se NATO uplete ako Rusi navale na Jugu , samo kaj se o tome šutilo.

Ni Indija ni Pakistan, u vrijeme kad su se mlatili, ne bijahu nuklearne sile. Oboje su bile bivše Britanske kolonije, mnogoljudne ali bjedne i sirote, i baš nikakav bitni čimbenič-globalno gledano, čak niti regionalno.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 20:35   #8
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
kaj se tiče onog što je mahatma rekao... pa potukli su se i Vjetnam i Kina. Doduše vrlo kratko je sve trajalo ali su se fino pofajtali

Rusi i Kinezi su također bili na rubu sukoba.
Tu se slažemo.


Quote:
Ni Indija ni Pakistan, u vrijeme kad su se mlatili, ne bijahu nuklearne sile. Oboje su bile bivše Britanske kolonije, mnogoljudne ali bjedne i sirote, i baš nikakav bitni čimbenič-globalno gledano, čak niti regionalno.
Naravno. Pa i Hurin je naglasio da se usredotočimo na ratovanje bez nuklearnog orušja. Ali zamisli pokolja da se taj rat još više rasplamsao, ili proširio na regiju pošto se i Kina tu mogla upetljati.
U zadnjoj rečenici gornjeg posta sam naglasio da je sve to nerealno, ali sad se ovdje igramo pogađanja i što bi bilo kad bi bilo.

Quote:
Invazija na Jugoslaviju u 80tim godinama
Prvi glas. Kako? zašto? Nikad čuo.
Misliš valjda nakon 48 godine? A i postojao je plan da se NATO uplete ako Rusi navale na Jugu , samo kaj se o tome šutilo.
Postojale su studije i planovi NATO-a za mogući rasplet situacije u Jugoslaviji nakon Titove smrti još u 70-ima. Jedna od njih je i moguća sovjetska invazija i instalacija lojalnijeg čovjeka. Ali, drug Tito malo duže poživio, u Kremlju došo Gorbačov i sve srušio, a vrijeme pokazalo da nam nije ni trebala strana pomoć, nego smo se sami potukli.

To nakon 1948. je jasna stvar.

Ali, ajmo malo obrnuti stvar. Šta da su zapadne sile napale Jugu kad je srušila ona dva aviona (mislim američka)?
mahatma gandhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 23:11   #9
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Da se WW3 vodio bez bilo kakvog oružja masovnog uništenja u konačnici bi pobjedio NATO.
Zašto?

Bilo ih je više i ekonomski su jači + mnogi komunistički režimi nisu imali neku znajačnu podršku vlastitog naroda... samo je trebalo isfurati sve kao "rat protiv komunizma" i bok.
Ne znam baš, tehnička superiornost nije uvijek jača od domaćeg terena (Rusi vs. Afganistan),a može se reći i da Amerikanci nemaju neku podršku vlastitog naroda (Vijetnam,Irak 2003.)
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 23:29   #10
Quote:
mahatma gandhi kaže: Pogledaj post
Ali, ajmo malo obrnuti stvar. Šta da su zapadne sile napale Jugu kad je srušila ona dva aviona (mislim američka)?
Misliš na ono sa jugo Spitfireima nad Trstom? I tu je moglo zakuhat:
Hurin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 00:04   #11
Quote:
Hurin kaže: Pogledaj post
Misliš na ono sa jugo Spitfireima nad Trstom? I tu je moglo zakuhat:

Mislim da se to odnosi na situaciju kada su srušena dva američka transportna aviona C47, za jedan od tih slućajeva znam da su srušeni Jak3 lovcima, za drugi nisam siguran ali mislim da su opet bili u pitanju Jak3.


Enivej, kao što sam već jednom napisao na frajerskom u vezi slićne teme juga je neposredno nakon WW2 bila iznimno bliska SSSRu, toliko da je plan razvoja jugoslavenske mornarice predviđao gradnju 20 krstarica i 40 razaraća, skoro za svaki otok jedan brod . Uzgred, long time ago kao mladi omladinac u sklopu obaveznih ekskurzija bio sam u Kući cvijeća i jedna od stvari koje sam zapamtio je bila maketa bojnog broda nazvanog Titograd (3 trocijevne kupole, 2 na pramcu, jedna na krmi) , možda nema nikakve veze sa stvarnim planovima a možda opet je i bilo nešto u planu, tko zna.

U svakom slućaju mislim da rušenje ta dva aviona nije moglo baš samo tako zakuhati jer su piloti bili sami krivi (žao mi ih je ali IMO pogriješili su, ne samo jednom), zalutali su u podrućje suverene države a procedure u takvim slućajevima su poznate, slijedi jaćeg od sebe i sleti gdje ti kaže, ako ga ne poslušaš... .
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 00:06   #12
Na to sam mislio, Roy.

Ali, oko Trsta je bila dosta zajebana situacija, tako da je tu moglo biti svašta.
mahatma gandhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 10:32   #13
Ova tema malo pomalo postaje čisti SF.

Kaj se tiče Indije i Pakistana... to se nije moglo rasplamsati jer nitko nije imao nikakvog interesa u to se petljati. Kina? A zašto?

Ostalo kaj se ovdje spominje je također čisti SF, no budući sam moderator i SF-a, možda da to tamo bacimo
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 10:56   #14
Ne znam, ja sam čital da su bili Spitfirei, znam da sam to zadnji put vidio u vremeplovu od jutarnjeg. Sad koliko je to pouzdano ne znam. Ali znam da je pisalo da su bili Spitfirei, to mi je bilo čudno.
Hurin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 12:15   #15
kaj se tice Titograda negdje sam procito nekaj o tim planovima, mozda cak i na frajerskom, mogao bi to netko elaborirati.
pinokiop is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 13:11   #16
Quote:
SS FRITZ kaže: Pogledaj post
Pa u principu se nebih kladio na to .Poznato je još iz WW II da se komunisti nisu libili žrtvovati masovno svoje postrojbe radi konačnog cilja-pobjede.Naravno ukoliko bi se radilo o klasičnom sukobu bez upotrebe nuk.ili bio-kem.oružja .Nisam pobornik niti štovatelj komunizma ali mislim da bi NATO i njihovi kvazi sateliti slomili zube na tadašnjem SSSR-u a možda iz prostog razloga što je komunizam vođen čvrstom rukom ( tadašnjih godina) dok je NATO i SAD vođen kapitalom ,zelenaštvom to jest zaradom na brzu pobjedu bez puno žrtava u svojim redovima ( njihova javnost to po običaju nebi dopustila) .Za zapad ne postoje viši ciljevi osim bogačenja na tuđim plečima pa su i pobjede (kako koje -takve) takve ,stoga mislim da bi zapad (NATO,SAD )na kraju izgubio tadašnji mogući sukob.
Na stranu tvoje iluzije o Zapadu koje kao da su iz kakvog marksističkog udžbenika, SSSR je bio toliko iscrpljen 2. svjetskim ratom i ekonomski i demografski da još jedan svjetski rat ne bi izdržao.
Joe Tortura is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 13:52   #17
Quote:
Joe Tortura kaže: Pogledaj post
Na stranu tvoje iluzije o Zapadu koje kao da su iz kakvog marksističkog udžbenika, SSSR je bio toliko iscrpljen 2. svjetskim ratom i ekonomski i demografski da još jedan svjetski rat ne bi izdržao.
Bingo.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 14:14   #18
Quote:
Joe Tortura kaže: Pogledaj post
Na stranu tvoje iluzije o Zapadu koje kao da su iz kakvog marksističkog udžbenika, SSSR je bio toliko iscrpljen 2. svjetskim ratom i ekonomski i demografski da još jedan svjetski rat ne bi izdržao.
Ah da,hrabri veličanstveni ameristručnjaci za rokanje na daljinu
 
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 19:58   #19
Quote:
Joe Tortura kaže: Pogledaj post
Na stranu tvoje iluzije o Zapadu koje kao da su iz kakvog marksističkog udžbenika, SSSR je bio toliko iscrpljen 2. svjetskim ratom i ekonomski i demografski da još jedan svjetski rat ne bi izdržao.
Jao jao jao... rekao sam prije, reći ću i opet.... u šezdesetim i sedamdesetim godinama jedino što je moglo zaustviti sovjetske tenkove prije toćanja nogu na gibralraru su bile nuklearke, no tada bi sve bilo gotovo...

Što se iscrpljenosti tiče... kakva crna iscrpljenost... to je rusija... izgubili su 20 milijuna ljudi, a da je trebalo izgubili bi ih još toliko.... i opet bi nastavili dalje... Uostalom, ako su bili toliko iscrpljeni, otkud im resursi za toliku vojnu silu koju su imali od 5otih nadalje...
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 20:33   #20
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Jao jao jao... rekao sam prije, reći ću i opet.... u šezdesetim i sedamdesetim godinama jedino što je moglo zaustviti sovjetske tenkove prije toćanja nogu na gibralraru su bile nuklearke, no tada bi sve bilo gotovo...

Što se iscrpljenosti tiče... kakva crna iscrpljenost... to je rusija... izgubili su 20 milijuna ljudi, a da je trebalo izgubili bi ih još toliko.... i opet bi nastavili dalje... Uostalom, ako su bili toliko iscrpljeni, otkud im resursi za toliku vojnu silu koju su imali od 5otih nadalje...
A gledaj, kada bi SSSR stvarno zauzeo cijelu Europu, njihova jedina snaga bi bila u tenkovima.Pješaštvo im je živa koma, oduvijek.Što misliš da bi se oni mogli protiv kojekakvih partizančina boriti u šumi s tenkovima???Sve zemlje u Europi bi fino uvele gerilski način ratovanja i polako tamanile Ruse
Dux_Croatorum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:28.