Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2014., 22:12   #201
Pozdrav svima...trebam savjet u vezi nepalske vize..plan je sljedeći let ZG-Istambul-Katmandu onda nekim kopnenim prijevozom u Indiju...e sad u Indiji sam bio prošle godine i sve je više manje jasno...dakle gdje vadim nepalsku vizu ako letim Istambul-Katmandu...slobodno može i prijedlog hostela za Katmandu...datum 1.1.....hvala
__________________
web
traveller007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2015., 18:47   #202
Pozdrav svima!

Ove godine idem na odmor u planine, samo malo dalje planine.

Odlučila sam se za Nepal, idem s jednom organiziranom grupom. S obzirom na to da je većina zapisa na ovoj temi stara po nekoliko godina, zanima me tko je sve bio nedavno, i ima li preporuke koliko ponijeti džeparca za dva tjedna (za pravi doživljaj, ne previše luksuzni, ali kvalitetni - ne tražim najnižu cijenu!), dakle za fino pojesti, kupiti lijepe stvari, platiti ulaznice za muzeje i propusnice za te neke nacionalne parkove koji su u programu, itd.

U programu je i trekking. Ako netko ima iskustva s trekkingom u Nepalu, voljela bih da napiše ako je bilo nekih iznenađenja ili "da mi je bar netko rekao"

Unaprijed hvala!
felicidade is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 09:20   #203
Ja sam bila prošle godine....tjedan dana na trekingu, u Kathmanduu na dolasku i povratku...U Pokhari dva dana potpunog opuštanja...i u Chitwanu na safariju...
Za pravi doživljaj, da uopće ne štediš, mislim da ti je 1000 eura sasvim fina svota. Mi smo jeli po restačima, pili veće količine alkohola koji je najskuplji....i potrošili smo cca 700 eura po osobi. Barem mi se sad tako čini - i to govorim s uključenim smještajem koji smo birali niti najskuplji, niti najjeftiniji.
Na trekkingu smo potrošili najmanje. A " da mi je bar netko rekao" da nikako, niti u kojem slučaju ne nosim sama svoju torbu. U svakom slučaju, unajmi nosača za svoju prtljagu. A u manji ruksak osnovne stvari koje će ti trebati putem - voda, jakna i sl. Meni je bilo jako teško. I čim sam skinula ruksak s leđa sam shvatila koliko mi je korak lakši. Međutim, i to se izdrži...s par kila manje na kraju trekkinga...
Emeralda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 22:06   #204
Ja sam bio 3 nedelje u Nepalu krajem decembra i početkom januara.
Obavio sam Everest base camp treking, chitwan turu od tri dana, i ukupno 5 dana Katmandua.
Na planinu sam išao sam sa vodičem, i trošak mi je bio oko 50usd po danu za sve (vodič, smeštaj, klopa, voda, čajevi, struja..) Trekking permit sam platio 25 usd, a ulaz u NP 30 usd. Ako planiraš isti trek mogu ti detaljnije o njemu.
Jedino iznenađenje bilo je to, da je sve prošlo savršeno. Počevši od vremena, ljudi, kvaliteta hrane...

Chitwan je čini mi se bio 150 usd (3d/2n) all inclusive, sa prevozom. U Katmanduu hotel u Tamelu sam plaćao 25-30 usd. To je neka srednja cena za hotele koji imaju svoja napajanja struje i toplu vodu non-stop. Klopa u restoranima od 3 pa na više usd. Pivo nepalsko 4 usd. Ulaznica za Durbar square je 7,5 usd. Mislim da za druge destinacije nije bila viša..
laxon is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2015., 22:48   #205
Ide li netko skoro u ovom smjeru?
Ne ložim se na religijske fore iako sve poštujem i drago mi je da nekog vesele.
Što jedan površni backpacker može vidjeti u 6 dana?
Tyrion the Lion is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 14:28   #206
Ja sam planirao možda u svibnju na 11 ili 14 dana ukupno (put, boravak)...ali moram sad sve dobro vidjet..vidim da se spominje neka viza, a to nisam znao :/

EDIT:
Vidim da se viza plaća na aerodromu tamo oko 30-40 baksa i trebaju 2 slike još..

da li možda ima zainteresiranih da bi išli na taj put? Ima promo akcijska cijena za povratni let Zg-Ktm 298€ trenutno i šteta mi je to propustit...
planiram između 30.04. i 13.05. ili 3 dana manje...ovisi...
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav

Zadnje uređivanje chillout23 : 25.02.2015. at 14:50.
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 17:53   #207
Viza je upravo onako kako si rekao.
Ima li nešto zanimljivo izvan Katmandua?
Pokhara mi se čini zanimljiva. Ima li smisla otići na 2dana/1 noćenje?
Tyrion the Lion is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 18:22   #208
Pa sve to skupa je jako zanimljivo ali akcija završava preksutra flydubai.
Ima poprilično zanimljivost, ali nemam vremena sve to skupa tražiti i gledati cijene bla bla i imam feeling da je 11-14 dana pre malo da se vidi sve kak treba, jer gledam malo i uz sve piše da su rute od par dana, pa do 10-15 dana...
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 23:19   #209
Quote:
Tyrion the Lion kaže: Pogledaj post
Viza je upravo onako kako si rekao.
Ima li nešto zanimljivo izvan Katmandua?
Pokhara mi se čini zanimljiva. Ima li smisla otići na 2dana/1 noćenje?
Ako se ide autobusom,do Pokhare ima oko 8 sati,mozda i vise,ne sjecam se tocno.Prem da je udaljenost 200km.Moze se ici i sa dzipom(platis kartu isto kao za bus,samo skuplje)ili unajmit nekoga da te vozi.Obje varijante su sigurno brze od busa.
Druga opcija je avion,i sa obzirom na tako malo vremena,to jedino ima smisla.U Pokhari,nista posebno,jedino jezero.Ali odmah povise Pokhare je Annapurna Himal,zajedno sa ostalim himalajskim gromadama i prekrasnom prirodom.To se isplati vidjet pa onda mozes i riknuti
Osim toga,ako bi isao na neki trekking,onda je taj dio Himalaje jedna od opcija.Prem da meni 11 dana djeluje jako knap.

Oko Kathmandua imas Patan i Bhaktapur,stari gradovi polisi,sto je zanimljivo za vidjeti.Osim toga ljudi idu u Dhulikhel,vidjeti Lang Tang,ako vrijeme dozvoli.
Sa obzirom na tako kratko vrijeme koje imas na raspolaganju,vjerovatno je najbolje da ne putujes previse po Nepalu(makar ne busom)jer to izgleda kao u "Ko to tamo peva",odnosno traje za popizditi.
VingTsun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 00:48   #210
Quote:
laxon kaže: Pogledaj post
Ja sam bio 3 nedelje u Nepalu krajem decembra i početkom januara.
Obavio sam Everest base camp treking, chitwan turu od tri dana, i ukupno 5 dana Katmandua.
Na planinu sam išao sam sa vodičem, i trošak mi je bio oko 50usd po danu za sve (vodič, smeštaj, klopa, voda, čajevi, struja..) Trekking permit sam platio 25 usd, a ulaz u NP 30 usd. Ako planiraš isti trek mogu ti detaljnije o njemu.
Jedino iznenađenje bilo je to, da je sve prošlo savršeno. Počevši od vremena, ljudi, kvaliteta hrane...

Chitwan je čini mi se bio 150 usd (3d/2n) all inclusive, sa prevozom. U Katmanduu hotel u Tamelu sam plaćao 25-30 usd. To je neka srednja cena za hotele koji imaju svoja napajanja struje i toplu vodu non-stop. Klopa u restoranima od 3 pa na više usd. Pivo nepalsko 4 usd. Ulaznica za Durbar square je 7,5 usd. Mislim da za druge destinacije nije bila viša..

Čini mi se da si ti najbolje iskoristio svoje vrijeme u Nepalu.
Po matematici dana vidim da si išao na everest base camp barem 14 dana?
Koliki su dodatni troškovi leta KTM-Lukla, ako si letio?
Pošto je to dobro preko 5000 nadmorske kakvi su simptomi visinske bolesti?
Imaš li ideju kakav je ovaj trek
__________________
What we do in life echoes in eternity
EL GADAFY is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 19:18   #211
Kathmandu - Lukla avion je 330 usd povratna karta.
13 dana sam proveo na treku. Agencije obično organizuju trek od 12 dana, ja sam ubacio dodatni dan u svoj program, i ispostavilo se kao savršen potez. Bio sam odlično aklimatizovan i nikakvih problema sa visinom nisam imao.
Simptomi visinske bolesti su glavobolja, vrtoglavica, nesanica, kašalj, gubitak apetita...Od svega iskusio sam samo blažu glavobolju prvu noć preko 3000m, što je i uobičajeno, i jedinu noć na 5150m gde oka nisam sklopio. Što je možda bilo i od uzbuđenja jer me sutra očekivao finalni uspon na Kala Patar.

Ukoliko nemaš vremena i ovaj skraćeni trek je ok. Pogled iz Khumjunga i Tengbochea je fantastičan, ali ako odeš dalje ono što te očekuje je neopisivo rečima. Lično mislim da je šteta da kad već ideš u Nepal, pa letiš za Luklu, a da ne napraviš ceo trek.
Najtoplije preporučujem
laxon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 21:53   #212
Let

Uh, poskup let za 3 osobe 1000 USD dodatno.

A reci mi još ukratko objasni razliku izmešu tvog treka i Annapurna treka koji je jedan forumaš jako fino opisao ranije.
Koliko sam shvatio Annapurna trek je puno lakše i povoljnije obaviti ako su u Kathmanduu jer se do Pokhare puno lakše dođe.

Jel se na ovom treku vidi samu vrh Mont Everest ili ne?

Slažem se sa tobom kad si već tamo da je bolje da sve vidiš.
I još samo jedno, proširi malo priču za ovo neopisivo što te gore čeka...
__________________
What we do in life echoes in eternity
EL GADAFY is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 00:19   #213
Jes skup avion, ali mislim da vredi toliko. Ipak te dovede u podnožje Everesta, a sama uspomena na let i sletanje na aerodrom Lukla će ti trajati doživotno
Postoji alternativa, a to je busom iz Ktm do mesta Jiri pa onda peške za Namche, ali za to treba najmanje 7 dana.
Na EBC treku, od 6 najviših vrhova sveta ti vidiš njih 4 (Everest, Lhotse, Makalu i Cho oyu). Druga stvar je da imaš dodir sa autentičnim životom i kulturom Šerpa naroda. Khumbu regija je njihova izvorna regija u Nepalu, i prolazićeš kroz njihova sela gde oni žive vekovima. Namche im je aktuelna administrativna prestonica, Khumjung im je drevna prestonica, Tengboche manastir im je najsvetiji manastir, i sl.
Anapurna jeste jeftiniji i lakši trek, i bez sumnje predivna regija, ali mislim da dobiješ više sa EBC.

Everest se vidi već od poviše Namchea, Khumjunga, vidi se i iz Tengbochea. Zatim ga ne vidiš nekoliko dana dok ne prođeš Lobuche i dođeš do Khumbu glečera.

A kako opisati neopisivo Jednostavno, posle Tengbochea prelaziš 4000m i drveće i ostalo visoko rastinje nestaje, i ostaješ kao na drugoj planeti okružen onim grdosijama od planina. Prolaziš kroz veličanstvenu Pheriche dolinu, uživaš u pogledu sa Chukung Ri, pokušavaš da ostaneš nehipnotisan lepotom Nupcea uz zalazak sunca, osećaš se nestvarno hodajući pored khumbu glečera dok se približavaš EBC-u, i na kraju kao kulminacija, osvajaš Kala Patar i doživljavaš katarzu dok čekaš izlazak sunca iza Everesta...

Nezaboravno.
laxon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 07:12   #214
Ovaj opis neopisivog mi zvuči apsolutno orgazmički samo si vizualiziram hahaha
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 11:45   #215
Chillout, ako planiraš u to periodu ići, vrlo je vjerojatno da možda nećeš vidjeti bistro planine kao što možda očekuješ. U tom periodu godine u zraku je sumaglica...i planine se skrivaju iza nje... zatim počine period kiša....pričam jer sam u istom periodu bila...međutim, na pola treka su nam krenule kiše zbog kojih je sljedeće jutro bilo bistro...ali se treba rano ustati da bi se to doživjelo....brzo planine nestanu iza oblaka....ja sam bila u annapurna regiji....međutim, za mene taj trek nisu bili samo vidici....
Emeralda is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 12:12   #216
Na moju veliku žalost morao sam odustati od puta jer mi trenutna situacija ne dozvoljava više od pukog razmišljanja o putovanju a bio sam u igri do zadnjega...čak me i @Tyrion nagovarao da ipak odem, ali...želje su jedno, a stvarnost nekaj sasvim drugo. Nadam se boljem sutra...možda naleti neka full jeftina akcija poput trenutno Londre za oko 20€, pa si priuštim par dana da odem nekud tu bliže po Evropi...u Londru mi se ne ide jer sam bio 2 puta, kao i u Dublinu, pa te destinacije otpadaju. Isključivo jer nemam love za shoping

Ali hvala u svakom slučaju za info pratil sam na netu zadnjih dana vrijeme tamo kroz određene periode u godini i upoznat sam sa time

thx anyway
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 16:13   #217
Quote:
Emeralda kaže: Pogledaj post
Ja sam bila prošle godine....tjedan dana na trekingu, u Kathmanduu na dolasku i povratku...U Pokhari dva dana potpunog opuštanja...i u Chitwanu na safariju...
Za pravi doživljaj, da uopće ne štediš, mislim da ti je 1000 eura sasvim fina svota. Mi smo jeli po restačima, pili veće količine alkohola koji je najskuplji....i potrošili smo cca 700 eura po osobi. Barem mi se sad tako čini - i to govorim s uključenim smještajem koji smo birali niti najskuplji, niti najjeftiniji.
Bila si dva tjedna? Inače smještaj plaćam kroz aramžman, tako da sve što nosim sa sobom van toga, mi je baš ono za osobnu potrošnju. Dakle koliko ste trošili po osobi kad se izuzme smještaj?

Alkohol neće baš doći u obzir jer sam već iskusila njegove učinke na visokim nadmorskim visinama naše bliske Europe

Quote:
Na trekkingu smo potrošili najmanje. A " da mi je bar netko rekao" da nikako, niti u kojem slučaju ne nosim sama svoju torbu. U svakom slučaju, unajmi nosača za svoju prtljagu. A u manji ruksak osnovne stvari koje će ti trebati putem - voda, jakna i sl. Meni je bilo jako teško. I čim sam skinula ruksak s leđa sam shvatila koliko mi je korak lakši. Međutim, i to se izdrži...s par kila manje na kraju trekkinga...
Nosača? To je netko tko će mi profesionalno prevesti prtljagu s točke A na točku B? Ova organizacija s kojom idem ne predviđa onaj čisti treking s nošenjem svega sa sobom na drugo odredište, nego su to ture gdje se krene, napravi krug, i vraća natrag. Ovo drugo će mi biti korak 2.0
felicidade is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 10:49   #218
Da, dva tjedna sam sveukupno bila. Teško mi je sad točno odvojiti potrošnju, ali sam se sjetila da smo kupovali i opremu za trekking tamo (štapove, dodatnu putnu torbu u koju smo natrpali stvari koje nismo nosili na trekking i ostavili ju u hostelu da nam čuvaju, vreće za spavanje, vjetrovku za dečka). Također, i u ovu cijenu je bila uključena Barcelona jer smo na odlasku i povratku jednu noć odsjeli tamo. Rekla bih da smo baš na sebe (hrana, suveniri, dozvole za trekking, ulaznica za NP, ja išla kod kozmetičarke na depilaciju, dečko kod lokalnog brijača , lokalni prijevozi) potrošili 450 eur po osobi sve te dane.
Najviše je otišlo za Chitwan, 150 eura za dva dana bez hotela (za dvoje). Tu je bio uključen safari i još neke aktivnosti uvečer.

Što se nosača tiče....da, to je netko tko samo za tebe nosi tvoju torbu...i svoju....jer i on mora imat osnovne stvari... I kao što sam spomenula, nismo nosili sve stvari, već smo ih ostavili u hotelu. Ali bile su tu 3 majice, rezervna trenirka, vjetrovka, fliš, vreća za spavanje, voda, flasteri, tablete, energetske pločice za svih tih sedam dana, japanke za pod tuš. Pametnome dosta da zaključi da je bolje da to sam sve ne nosi.
Emeralda is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 10:59   #219
Ovo za pravi doživljaj sam rekla 1000 eura...Jer ima toliko stvari koje se može iskusiti u Nepalu, al za koje ipak treba lova...paragliding, zip flyer....svašta što uključuje ekstremne sportove...
Emeralda is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 19:36   #220
Puno hvala na savjetima, Emeralda!
felicidade is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:28.