Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2011., 15:11   #1
Neregistrirano službeno vozilo - čija je odgovornost?

Poštovani, molim Vas da mi razjasnite nejasnoće vezane za pitanja oko odgovornosti/krivice u slučaju kada je djelatnik/ korisnik službenog vozila isključen iz prometa jer je zatečen u upravljanju istog, a kojemu su istekle polica osiguranja i datum valjanosti teh. pregleda. Jasno mi je da će po prometnom zakonu biti kažnjeni i vozač i vlasnik (firma). Mene dakle zanima odnos odgovornosti unutar firme, ko i koliko je tu kriv? Vozač koji je zadužen za vozilo (jer nije znao da vozi takvo vozilo), voditelj voznog parka (kojem je radni zadatak briga o vozilima)? Obzirom da će vozaču doći kazna za prekršaj na njegovu adresu i njegovo ime, smije li ga firma teretiti za kaznu koju ona dobije kao vlasnik vozila (dosta visoku, do 20 000kn?). Prema najavama vlasnik firme želi da korisnik i voditelj voznog parka plate sve, ima li vlasnik pravo na to?
Unaprijed hvala.
tiramol is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 10:07   #2
Po meni ima jer se ovo može smatrati počinjenje štete poslodavcu krajnjom nepažnjom. Sad, ako si ti zadužen za vozilo, i vozilo je samo kdo tebe, a ne voze ga i drugi, tada je krivnja između vas dvojice(istina nije pola-pola, ali postoji). Ti kao vozač ćeš platiti svoju kaznu, a ovu kaznu na firmu bi po meni trebala platiti osoba zadužena za vozni park. Ista stvar je i za vatrogasne aoarate u autu.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 14:34   #3
ne znam baš, o osiguranju bi trebao brinuti vlasnik vozila -firma.
pravilnik o radu kod tog poslodavca bi mogao puno toga otkriti.

Po meni, vozač, posebno ako je riječ o vozilu koje osoba ne koristi svakodnevno nego ga koriste svi po potrebi, ne bi u konačnici trebao snositi niti kaznu jer je upravljao neosiguranim vozilom nego bi mu to trebalo biti nadoknađeno od strane poslodavca/odgovorne osobe.

Jer vozilo je sredstvo rada u tom slučaju, a o njima brigu mora voditi poslodavac.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 17:41   #4
Istina, vozilo je sfedstvo rada, i poslodavac ga mora održavati ispravnim.

Ako je posloedavac brinuo o vozilu tako da je brigu za njega prenio na radnika, tada je ispunio zadatak. Netko tu kaznu na kraju mora platiti, akio se ti kao vozač možeš izvuči, referent za vozila sigurno ne može. S druge strane, ako će potražiivati kaznu od njega, poslodavac ga mora tužiti.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:50.