Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2009., 19:51   #1
Uredan život


U načelu se smatra da svim ljudima sa psihičkim/psihološkim problemima čini dobro vođenje urednog života, a loše neurednog.
Znači da npr. dovoljno spavaju, izbjegavaju stres,zdravo se hrane.
Što Vi smatrate da se sve krije iza te fraze " uredan život" , tj. što smatrate preporučljivim stilom života za osijetljivije ljude, a što bi svakako trebalo izbjegavati.
Bilo bi mi drago da netko i opiše jedan tipični "uredan" dan.
srna001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 19:54   #2
Prvi je problem što ljudi sa psihičkim problemima često imaju poremećaj spavanja, pa poremećaj hranjenja, dekoncentraciju. Uredan život mogu voditi samo jako stabilni i materijalno situirani.
E sad, koliko je takvih?!?
Uredan život - puka floskula, čini mi se.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 20:05   #3
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Prvi je problem što ljudi sa psihičkim problemima često imaju poremećaj spavanja, pa poremećaj hranjenja, dekoncentraciju. Uredan život mogu voditi samo jako stabilni i materijalno situirani.
E sad, koliko je takvih?!?
Uredan život - puka floskula, čini mi se.
Ovo što si rekla u prvoj rečenici definitivno stoji.
Ja mislim da većina može pokušat sa stvaranjem navike npr. doručkovanja ili lijeganja i buđenja u isto vrijeme i da to nema veze sa materijalnom situiranosti, dok npr. ne mogu si svi priuštit neku vrstu rekreacije.
Dati sebi zadatak da ovaj tjedan npr. počnu doručkovat svako jutro.
Moj otac je recimo u penziji i vodi život da možeš sat po njemu rihtat( ima problema sa srcem i dijabetes).
Da ne vodi tako život mislim da više ne bi bio živ.
srna001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 20:36   #4
Evo što se savjetuje ljudima koji prestaju pušiti:
- spavanje 7-8 sati svake noći
- pijenje 6 do 8 čaša vode dnevno
- obavezan doručak
- šetanje po svježem zraku

A evo kako živi moj otac:
Doručkuje kruh sa nemasnim margarinom i čaj
nakon doručka pješači sat i pol
nakon šetnje pojede bananu
ide vani i druži se
ruča u 12 h
u 15 pojede jabuku
izađe vani
u 18 večera( povrće)
u 20 jedan nemasni jogurt
ide spavat u 22.
srna001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 20:39   #5
a kad se budi? meni je to nekak sve prerano.
__________________
UZMI VELIKI EKSER PA RADOSCU NAORUZAN ZAKUCAJ SVAKI SVOJ OSMEH DA NIKAD NE BUDES TUZAN
ožujska is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 20:43   #6
Quote:
ožujska kaže: Pogledaj post
a kad se budi? meni je to nekak sve prerano.
spavaš li ti uopće
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 20:44   #7
da.
__________________
UZMI VELIKI EKSER PA RADOSCU NAORUZAN ZAKUCAJ SVAKI SVOJ OSMEH DA NIKAD NE BUDES TUZAN
ožujska is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 20:46   #8
Quote:
ožujska kaže: Pogledaj post
a kad se budi? meni je to nekak sve prerano.
Oko 5 i 30.

Ma sati su individualni, primjer je dan kao jedna zdrava rutina. I on je u penziji, normalno da si zaposleni ne mogu tako organizirat dan. Poanta je da npr. on vodi uredan život primjeren svojim godinama: hrani se zdravo, rekreira se, druži se s ljudima... i osijeća se dobro.
srna001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 20:49   #9
Quote:
srna001 kaže: Pogledaj post
Oko 5 i 30.

Ma sati su individualni, primjer je dan kao jedna zdrava rutina. I on je u penziji, normalno da si zaposleni ne mogu tako organizirat dan. Poanta je da npr. on vodi uredan život primjeren svojim godinama: hrani se zdravo, rekreira se, druži se s ljudima... i osijeća se dobro.
al misli da če doživjet 135-tu
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 20:57   #10
Quote:
viper001 kaže: Pogledaj post
al misli da če doživjet 135-tu
Ima čovjek dvije premosnice na srcu, vodi aktivan život, ne bulji u Tv po cijele dane. Tko zna koliko će, ali trudi se pomagat svom tijelu.

Ja mu se sada osobno divim na samodisciplini, prije mi je to izgledalo previše samoograničavajuće i vojnički.
srna001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 21:05   #11
jel ovo trebala biti tema "kako ćemo organizirat svoj život kad odemo u penziju"?

ne znam što je to uredan život. ali sam hepi ako ustajem otprilike u isto vrijeme, i ručam u otprilike isto vrijeme. "uredan život" bi mi bio da npr bar jednom tjedno odem u kino ili na koncert, i da frendice viđam po nekom redu. recimo, jednom ili dvaput tjedno. a ne da ih ne viđam tjednima, a onda nabijem milijun druženja u pet dana
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 21:17   #12
Quote:
vilenica kaže: Pogledaj post
jel ovo trebala biti tema "kako ćemo organizirat svoj život kad odemo u penziju"?

ne znam što je to uredan život. ali sam hepi ako ustajem otprilike u isto vrijeme, i ručam u otprilike isto vrijeme. "uredan život" bi mi bio da npr bar jednom tjedno odem u kino ili na koncert, i da frendice viđam po nekom redu. recimo, jednom ili dvaput tjedno. a ne da ih ne viđam tjednima, a onda nabijem milijun druženja u pet dana
Ne, nije trebala biti tema kako ćemo si organizirat život kad odemo u penziju, nego kako bi bilo dobro i za njih korisno da pokušaju organizirat i živjet život ljudi koji imaju određenih psiholoških problema, ono je primjer jednog urednog i zdravog života osobe koju ja znam koja ima nekih zdravstvenih problema.

Ja sam recimo hepi i puno bolje funkcioniram kad sam naspavana.
Mislim da bi u nečelu ljudi sa psih. problemima trebali izbjegavat alkohol i velike količine kave, koje recimo ja pijem previše.
Dakle u tom stilu.
Ukoliko misliš da tema nije korisna i vrijedna diskusije, a ti zaključaj.
srna001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 21:35   #13
ma ne, samo sam se zezala na račun penzije.

ok, ajmo dalje. što imamo dosad:

- naspavati se
- izbjegavati previše kave i alkohol
- po mogućnosti doručkovati
- šetnja, hodanje

kako imati "uredan život" ako si student, ili radiš neki "neuredan" posao?
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 21:45   #14
- raditi
- druženje s ljudima koji su nam dragi ( najbolje bi bilo uživo)
- droge ni pod razno

Student može imat više-manje uredan život, a ako radiš neuredan posao to je već zeznuto.

Zadnje uređivanje srna001 : 22.03.2009. at 21:51.
srna001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 22:12   #15
Ne mogu zamisliti što bi bio "uredan život" jer savršenstvo ne postoji, sve je relativno i u oku promatrača.

Idem spavati u pristojno vrijeme, najkasnije u ponoć (to su rijetki slučajevi), obično do pola 11.
Nisam debela, nisam mršava, ne pušim, popijem jako rijetko, no stalno sam pod stresom, imam tjeskobe, depresivne faze, asocijalna sam, kontrol frik...i tako je to jedna hrpetina stresova koji stalno struje...dal je ovo uredan život? iako izbjegavam poroke nije.

ne mogu se prestati nervirati jer nemam sklopku.
guram dalje.
djetelina! is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 22:17   #16
Quote:
Što Vi smatrate da se sve krije iza te fraze " uredan život" , tj. što smatrate preporučljivim
Umjerenost...
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 22:23   #17
Quote:
A evo kako živi moj otac:
Doručkuje kruh sa nemasnim margarinom i čaj
nakon doručka pješači sat i pol
nakon šetnje pojede bananu
ide vani i druži se
ruča u 12 h
u 15 pojede jabuku
izađe vani
u 18 večera( povrće)
u 20 jedan nemasni jogurt
ide spavat u 22.
... i konstantna aktivnost!

Ja bih umrla da imam takav dan, osobno! Pa on ništa ne radi! To je njegovo pravo, ali je to po meni pretjerani odmor. Dugovječni ljudi ostaju aktivni do kraja života i osjećaju se potrebnima, to je jedna od njihovih tajni.
Ja sam osobno najbolesnija (općenito) kad nemam posla. A što se tiče psihičkih tegoba, postoji čak i jedna vrsta terapije radom, posebno pogodna za anksiozne i depresivne tegobe!

Umjerenost i u radu, odnosno, neradu.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 22:28   #18
što više prirode, priroda i boravak na svježem zraku čine čuda.
Ljeganje u isto vrijeme kao i ustajanje.
Obavezno rastezanje.
Urediti si da je sport nešto normalno tj dio naše svakodnevice.
<jesti puno povrća i voća..

I najvažnije raditi ono što nas čini sretnijima (nas ne večinu ili što su nas učili) i družiti se s ljudima koji na usrećuju.
Manje tv-a i interneta više čitanje knjiga.

Ovo gore je meni pomoglo da unesem red u svoj život pa tako i u sebe..puno sam zdravija ( u glavi ) i sretnija.
__________________
mene ako se sete na dan bezbednosti sete, ako se ne sete nikom ništa.
Planinarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 22:58   #19
Quote:
srna001 kaže: Pogledaj post

Što Vi smatrate da se sve krije iza te fraze " uredan život" , tj. što smatrate preporučljivim stilom života za osijetljivije ljude, a što bi svakako trebalo izbjegavati.
Po meni, to bi bilo izbjegavanje onih stvari s kojima se ne mozes nositi. Izazivanje "sudbine", precijenjivanje svojih snaga, bezrazlozni entuzijazam kada sve ukazuje da je pothvat u koji srljas vec unaprijed izgubljen ili da ne vrijedi truda...

To je uredan zivot, a sve drugo su propisi na nivou dijetologije i nutricionistike, feng-shui-a i ostalih stvari koji mogu biti tek plus u VEC urednom zivljenju.

Sta ti vrijedi ako se dizes ujutro u 8 i jedes zdrav i uravnotezen dorucak i vjezbas, ako na ledjima imas dugove koje ne mozes vratiti i vjerovnike koji ce ti sjesti na racun i sto ces ostati bez kuce u kojoj zivis? Ili si nakon toga superdorucka i vjezbe lupas glavu zasto te majka ne razumije il zasto ti muz ne cita misli?

Ni jedna disciplina ne vrijedi ni pisljiva boba ako je zakazala "centrala" i ako te centrale ti nisi sef.
gerbengoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 23:24   #20
Quote:
gerbengoy kaže: Pogledaj post
Po meni, to bi bilo izbjegavanje onih stvari s kojima se ne mozes nositi. Izazivanje "sudbine", precijenjivanje svojih snaga, bezrazlozni entuzijazam kada sve ukazuje da je pothvat u koji srljas vec unaprijed izgubljen ili da ne vrijedi truda...

To je uredan zivot, a sve drugo su propisi na nivou dijetologije i nutricionistike, feng-shui-a i ostalih stvari koji mogu biti tek plus u VEC urednom zivljenju.

Sta ti vrijedi ako se dizes ujutro u 8 i jedes zdrav i uravnotezen dorucak i vjezbas, ako na ledjima imas dugove koje ne mozes vratiti i vjerovnike koji ce ti sjesti na racun i sto ces ostati bez kuce u kojoj zivis? Ili si nakon toga superdorucka i vjezbe lupas glavu zasto te majka ne razumije il zasto ti muz ne cita misli?

Ni jedna disciplina ne vrijedi ni pisljiva boba ako je zakazala "centrala" i ako te centrale ti nisi sef.
djelomično si u pravu. ali barem šetati ili nešto od kretanja pomaže barem malo psihi- a ja sam nepokretnaosim što čistim po stanu i ljuta na sebe što nemam motivacije za kretanje.
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:25.