Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2014., 13:43   #3101
prijavi se odmah za operaciju i vježbaj i na fizikalnu
patela is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 13:44   #3102
pozdravček koljenaši
evo da se pohvalim danas izvađeni konci, lakše se diše
patela is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 15:55   #3103
Quote:
Stocke kaže: Pogledaj post
Evo da se ja javim nakon 3 tjedna od operacije.

Znaci: RUPTURA LIG. CRUCIATI ANTERIORIS GENUS SIN
LAESIO MENISCI BILAT. GENUS SIN.

Odradena je obrada meniska te platika prednje krizne sveze.

U bolnici su rekli da drzim ortozu do prvog pregleda znaci 6 tjedana od operacije zapravo 6 i pol i da budem na stakama. Na pocetku sam mislio da ce tako i biti da nikako necu na nogu. No 2 tjedna od operacije ja mogu bez staka, stavim ortozu i picim okolo, da bi evo sad pocetkom treceg tjedna po ravnome, tj kuci picio bez ikakvog problema bez ortoze, po stepenicama ili van kuce me strah. Osjecam se super, nema bolova u koljenu, napokon nakon par godina muke. Koljeno mogu savit do ajmo rec 110 stupnjeva ovako odokativno

Znaci do prije tjedan dana sam radio par vjezbi koje su mi dali u lovranu, 4-5 puta dnevno po pol sata, nakon toga hladenje koljena. Znaci vjezbanje operirane noge, jer je misic atrofirao i to dosta.

No nakon istrazivanja i raspitivanja sam poceo radit malo drugacije vjezbe, poceo s malo intezivnijim vjezbanjem. Dobio sam vjezbe u kojima su ukljucenje oba dvije noge, vjezbanje trbusnih i lednih misica, te vozna kucne bicikle par minuta bez opterecenja. Znaci vjezbe se temelje na jacanju cijelog tijela, tj trenutno donjeg dijela tijela a kasnije se prelazi na cijelo tijelo.

Evo jedino pitanje koje me znaima, koliko vam je trebalo da koljeno splasne? Meni se oteklina dosta povuka ali je jos prisutna, pa me zanima samo to.

Sad cekanje prvog pregleda, te rehabilitacija u lovranu, a uz to cu i dalje picit po dodatnim vjezbama koje dobivam.

Ako tko ima pitanja slobodno nek pita...
Evo imam jedno pitanje. Proslo je mjesec dana od operacije i primjetio sam da nemam potpunu ekstenziju, ne mogu jos nogu potpuno ispravit. Da li ima nekog tko iaso nije mogao ispravit nakon mjesec dana? Da li ima potrebe zabrinjavat se?
Stocke is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 20:55   #3104
Quote:
Stocke kaže: Pogledaj post
Evo imam jedno pitanje. Proslo je mjesec dana od operacije i primjetio sam da nemam potpunu ekstenziju, ne mogu jos nogu potpuno ispravit. Da li ima nekog tko iaso nije mogao ispravit nakon mjesec dana? Da li ima potrebe zabrinjavat se?
Probat ću dati koju informaciju, nadam se da će biti od koristi, tebi i/ili drugima.
Ekstenzija je vrlo bitna stavka pri rehabilitaciji poslije ACL, puno bitnija od fleksije. Prvo što svaki dobar doktor i fizio kažu je : kreni sa vježbama za ekstenziju. Naizgled monotone vježbe - kontrakcija kvadricepsa ( popularnije nazvano "zaključavanje noge"), forsirana ektenzija ( povlačenjem ručnika ili sl. preko stopala u sjedećem položaju), ekstenzija u relaksiranom položaju - ležanjem na trbuhu preko ruba ... vrlo su bitne pri vraćanju ekstenzije.
Moje prvo pitanje je : jesi li prvi dan poslije operacije krenuo sa vježbama ili je bilo u startu određene pauze?
Moje drugo pitanje je: jesi li redovno vježbao ekstenziju?
Naime, najbitnija stvar je krenuti odmah i biti redovit. Svaki dan, po nekoliko puta dnevno. U početku koljeno kao da se zna zaključati i povući u stanje lagane fleksije, pogotovo poslije sjedenja. Stoga je vrlo bitno te intervale razbijati sa nekoliko serija vježbi za ekstenziju. U protivnom se koljeno navikava na to stanje lagane fleksije.
Nakon jedno dva-tri mjeseca redovnog "održavanja ekstenzije", pod uvjetom da sve ide OK, to "zaključavanje koljena" će se povući za stalno.
Stoga, ako nisi bio redovit ili si odugovlačio sa kretanjem na vježbe/fizikalne (pa makar vježbao i sam kod kuće), to bi objasnilo probleme sa ekstenzijom. U tom slučaju, prioniti na posao što prije i što temeljitije.

Moje treće pitanje je: što podrazumijevaš pod "nemam ekstenziju"? Boli kad pokušavaš postići ekstenziju ili fizički ne možeš postići punu ekstenziju?
Ako je prvi slučaj, to je kompletno normalno.
Ti si još u dosta ranoj fazi - mjesec dana je ništa. Nismo svi isti niti su nam rehabilitacije iste. Nakon mjesec dana nema mjesta za paniku ni zbog čega. Koljeno ti je izmesareno kompletno i trebat će mu vremena da zacijeli. Taj prvi period je najčudniji - netko ima problema sa ekstenzijom, netko sa fleksijom, netko sa oticanjem (moj slučaj), nitko nema ni sa čim problema. Stoga je savjet da nastaviš maksimalno vježbat ekstenziju do granice boli (ali ne preko) naredna dva-tri tjedna. Postoji dobra šansa da će se situacija poboljšati sama od sebe.
Problem nastaje na tri mjeseca od operacije. Do onda, koliko si ekstenzije dobio nazad- to je to, više ju nećeš dobivati.
U tvom slučaju, naravno da ne želiš ostati sa nekim terminalnim problemima.
Postoji još jedna varijanta, ali ovo shvati samo kao jednu od varijanti, bez previše panike
Moguće je da se u koljenu pojavila lezija koja blokira ekstenziju koljena. Engleski termin je cyclops lesion, službeno mislim da se zove anterior arthofibrosis. Vidljiva je na MR, ne može se riješiti vježbom, već kirurškim uklanjanjem, jednim rutinskim postupkom uklanjanja iz koljena.
Sumnjam da je to posrijedi, međutim postoji mogućnost - bolje da ti nju ukažem, iako još jednom naglašavam, bez panike
Stoga, moj savjet ti je sljedeći: nastaviti sa vježbom i monitoringom svoje sktenzije naredna dva tjedna, ali ne više od toga. nakon toga, ukoliko još fizički ne možeš postići ekstenziju, pravac kod svog doktora i tražiti MR.
Nije alarmantno stanje, ali svakako obratiti pozornost jer ne bi bilo zgodno da ti ostane koljeno koje nema komplet ekstenziju.
tadijaOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 20:58   #3105
Quote:
marinko96 kaže: Pogledaj post
tadijaOS
Hvala ti na svim savjetima, puno si mi pomogao i naucio sam dosta, drago mi je, hvala i lp.
Nema problema Marinko, sretno sa svojim koljenom i operacijom/oporavkom ako se na to odlučiš
tadijaOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 09:54   #3106
Hvala na iscrpnom odgovoru tadijaOS!

Na pocetku nisam primijetio da nemam potpunu ekstenziju jer je koljeno bilo oteceno, no sad kako se otok smanjuje i kad usporedujem noge vidim da mi operirana noga nije potpuno ispruzena. E sad ne znam kako da objasnim koliko meni fali do potpune ekstenzije... Znaci kad ispruzim zdravu nogu na ravnoj povrsini peta mi se odmakne od poda i razmaka izmedu straznjeg dijela koljena i povrsine nema. A kod operirane noge peta ostane na podu i izmedu strazneg dijela koljena i povrsine ima pol centimetra prostora.

Vjezbe sam radio od prvog dana (zakljucavanje noge i ostale vjezbe), ali eto tu s rucnikom nisam radio posto mi je nisu pokazali u bolnici, a ja nisam ranije primijetio da mi fali ekstenzije. Znaci radio sam zakljucavanje koljena, dizao i spustao nogu, radio sam adukciju i abdukciju, savijanje koljena i jos par vjezbi. Na rehabilitaciju ne mogu jos jer su mi rekli da moram pricekat prvi pregled (mejsec i pol nakon operacije), znaci za 2 tjedna.

Kad pokusam napravit ekstenziju na pocetku nema boli nego tek nakon nekog vremena zaboli ko da me probode nesto unutar koljena, ali nista strasno. Poceo sam kad sam vidio da mi fali ekstenzija raditi vjezbe s rucnom i lagano pritiskat nogu iznad koljena prema dole, a sad cu ubaciti i ovo lezanje preko ruba kreveta. Prije i nakon vjezbanja se vidi da sam dobio na ekstenziji straznji dio koljena dode do poda, ali eto drugi dan opet isto, valjda treba vremena sad da to dode na svoje.

Hahaha bome se ni meni svida ova zadnja varijanta, nije da mi se da bas opet pod noz.

E da i jedan stvar ima jos za koju ne znam da li je bitna. Ali meni su uzimali za ligament dio s patele, pa ne znam koliko je to bitno. Da li je moguce da meni patela nije dovoljno pokretljiva trenutno pa da zato ne mogu dobit ekstenziju. Ja s patelom radim vjezbe, opustim nogu i onda rukom pomicem patelu i razgibavam je, ali tetiva mi je poprilicno tvrda naspram one sa zdrave noge.

Sad cu nastavit dalje vjezbat s dodatnim vjezbama, pa javim rezultat
Stocke is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 21:06   #3107
Da, to što opisuješ na zdravoj nozi je hiperekstenzija - nekoliko stupnjeva preko ravne noge (180 st.) i to je normalno stanje mobilnog koljena. Isto bi trebalo biti i na operiranoj nozi.
Pri uzimanju patelarnog grafta, javljaju se veći problemi sa mobilnošću patele (tako da te to ne bi trebalo brinuti) i valja da radiš na samoj mobilnosti patele. Općenito je preporuka da prije bilo kakvog vježbanja, pogotovo u ovim ranim fazama, da se odvoji minut dva i malo razgiba patela. T
o što je rađen patelarni graft ti ne bi trebalo predstavljati dodatne probleme sa ekstenzijom. Štoviše, zeznutije bi trebalo biti kad se režu tetive zadnje lože. Ono što ćeš ti morati u kasnijim fazama obratiti pozornost je dobra kontrakcija kvadricepsa, i općenito vježbe za kvadriceps jer ti je tu najviše štete nastalo uzimanjem grafta. Analogno tome, ekipa bez tetiva zadnje lože prioniti na posao na loži čak i više nego na kvadriceps.
Što se tiče vježbi, jedino što bih zasada ipak izbjegavao je ovo što si opisao - tiskanje koljena prema dolje. Po mom ukusu, mjesec dana je premalo da kreneš u bilokakve forsirane pokrete. Sigurnija varijanta je još jedan oblik pasivne ekstenzije, gdje petu staviš na jednu stolicu (ili bilokakvu površinu) dok ti sjediš na drugoj i samo pustiš da težina noge forsira ekstenziju bez pritiskanje rukama. Možeš eventualno malo uprijeti prema dolje.
Još jedna zgodna vježba je kad u ležećem položaju postaviš ispod koljena smotani ručnik ili malo tvrđi jastuk i pokušavaš na 15,20,30 sec što jače stisnuti taj ručnik svojim koljenom. Meni su ga znali povlačiti sa strane i pokušati ga izvući da bi me natjerali da maksimalno stisnem koliko ide. Vrlo efikasan način vježbanja ekstenzije i kontrakcije kvadricepsa
U svakom slučaju, sretno u oporavku i slobodno pitaj ako bude bilo nejasnoća u daljnim fazama

Zadnje uređivanje tadijaOS : 29.10.2014. at 21:13.
tadijaOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 12:44   #3108
Pozdrav, forumaši!

Zna li itko koliko dugo se čeka na operaciju prednjeg križnog ligamenta na Šalati i postoji li negdje lista čekanja? Vidjela sam na internetu da zapravo postoji on-line lista čekanja, ali nemam kod po kojemu ju mogu pretražiti, a ekipa sa Šalate kaže da nema pojma o on-line listi i kodovima...
Meni je sutra godišnjica čekanja, a ništa se novo nije dogodilo.
kvaba is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 12:36   #3109
Pozz ekipa operirao sam prednji krizni ligament i meniskus radijalni i medijalni kod docenta jelica na salatu 28.10 metodom sa dvije tetive. Sad me zanima jel ima tu dobrih ljudi koji su bili kod skupih fizioterapeuta(ja idem na salatu na terapije jer nemam za platit kod strucnijih ljudi) koje se vjezbe rade za ovakav tip operacije? Pitam jer mislim da ovo sto oni nude na fizijatriji na salati nije dovoljno.
ibanez86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 09:19   #3110
Pozdrav svima! Pred otprilike godinu dana dobila sam udarac u koljeno, uz sam donji dio patele. Pritom sam u ekstenziji okrenula nogu. Bol je bila nesnosna prvih nekoliko dana, nisam mogla ispruziti nogu potpuno, a dugo stajanje i hodanje nije dolazilo u obzir. Kao sto rekoh, proslo je godinu dana i bolovi su jos uvijek tu. Spavanje na trbuhu ne dolazi u obzir, trcanje i planinarenje takodjer. Nakon premisljanja otisla sam ortopedu koji mi je dijagnosticirao hiperpresiju lijeve patele. Preporucio je fizikalnu, a u slucaju da ne bude bolje ili se bolovi pogorsaju, preporucio je artroskopiju za 3 mjeseca. Medicinske sam struke i jasno mi je da ne treba cackati po koljenu osim ako je neophodno. Dal ima netko slican problem, a da ga je uspio rijesiti fizikalnom?
islesmaura is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 17:24   #3111
Cekam operacija prednjih kriznih i meniska,a kasnije mozda i rekonst. Kriznih, pitanje? Mogu li vjezbat sad dok cekam opraciju ovih 2 tjedna koljeno je nateceno,ledim ga,smijem li neke osnovne vjezbe napinjana misica,dizanja noge?
__________________
Kako oblikovati potpise
Trip into Drumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 10:32   #3112
Quote:
Trip into Drumm kaže: Pogledaj post
Cekam operacija prednjih kriznih i meniska,a kasnije mozda i rekonst. Kriznih, pitanje? Mogu li vjezbat sad dok cekam opraciju ovih 2 tjedna koljeno je nateceno,ledim ga,smijem li neke osnovne vjezbe napinjana misica,dizanja noge?
Mislim da mozes, ali samo ako ne boli i ne javlja se prevelika bol. Ali rade pricekaj nekog iskusnijeg da ti da savjet.
Stocke is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 14:29   #3113
Prva dijagnoza je da je otisao meniskus,malo sam citao i simptomi su takvi,e sad dr. jer rekao da je pukao i krizni i da ce atrosk. utvrdit stanje,ali ja nemam nikakvih bolova,noga ide i preko 90 stupnjeva,oteklina se povlaci,3 dan je od ozljede, kod same ozljede nisam cuo tj. Imao neki osjecaj pucanja unutra,vec bol sa bocnih strana koljena,e sad vama kojima su popucali ligamenti, dali ste mogli kvrcit nogu,hodat,dali vas je boljelo? Jer je meni dr. ocito predstavio najgoru mogucnost ozljede?
__________________
Kako oblikovati potpise
Trip into Drumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 17:57   #3114
Quote:
Trip into Drumm kaže: Pogledaj post
Prva dijagnoza je da je otisao meniskus,malo sam citao i simptomi su takvi,e sad dr. jer rekao da je pukao i krizni i da ce atrosk. utvrdit stanje,ali ja nemam nikakvih bolova,noga ide i preko 90 stupnjeva,oteklina se povlaci,3 dan je od ozljede, kod same ozljede nisam cuo tj. Imao neki osjecaj pucanja unutra,vec bol sa bocnih strana koljena,e sad vama kojima su popucali ligamenti, dali ste mogli kvrcit nogu,hodat,dali vas je boljelo? Jer je meni dr. ocito predstavio najgoru mogucnost ozljede?
Isto tako je i meni bilo, znaci ligament kad pukne ne boli (tako su meni barem rekli), nego boli meniskus. Jedino sta ja nisam mogao je ispravit nogu. Znaci koljeno je bilo blokirano i nije moglo postic ekstenziju, a savijat sam je mogao.
Stocke is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 18:38   #3115
Quote:
Stocke kaže: Pogledaj post
Isto tako je i meni bilo, znaci ligament kad pukne ne boli (tako su meni barem rekli), nego boli meniskus. Jedino sta ja nisam mogao je ispravit nogu. Znaci koljeno je bilo blokirano i nije moglo postic ekstenziju, a savijat sam je mogao.
Uh,sad si me bacio unatrag, uglavnom meni kod trenutka ozljede nije bilo osjecaja pucanja,vec sam osjetio bol sa bocne nutarnje i vanjske strane koljena i nije to bila neka bol, vec mi je ta bol blokirala pokret,niti je bilo propadanja koljena?
__________________
Kako oblikovati potpise
Trip into Drumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 20:33   #3116
Quote:
Trip into Drumm kaže: Pogledaj post
Uh,sad si me bacio unatrag, uglavnom meni kod trenutka ozljede nije bilo osjecaja pucanja,vec sam osjetio bol sa bocne nutarnje i vanjske strane koljena i nije to bila neka bol, vec mi je ta bol blokirala pokret,niti je bilo propadanja koljena?

Ma cuj dok oni ne vide to artroskopski neces ni znat sta se tocno dogada s koljenom. Kad su meni otisli ligamenti koljeno je propadalo i sjecam se da nisam mogao na tu nogu stat. A kad je meniskus puknuo (par godina nakon) sam i ja osjetio bol ali samo s unutarnje strane, a noga se samo savila te je nisam mogao ispravit.
Stocke is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 14:27   #3117
Ortoped narudžba

Pozdrav,

tema baš nije koljeno, ali je vezana za operaciju. Uglavnom, muž mi ima rupturu aduktora i djelomičnu rupturu istog s jakim podljevima krvi. Treba se naručiti kod ortopeda da mu kaže da li mora na terapiju ili na operaciju. Dr. opće prakse mu je dala bolovanje 15 dana i nakon toga ga šalje na posao (svako duže hodanje i stajanje izaziva mu veliku bol), iako bolovi ne prestaju, a najraniji termi kod ortopeda mu je za 20 dana u Draškovićevoj. Zna li možda netko je li se može negdje drugdje ranije naručiti kod ortopeda (Šalata 2-3mjeseca, Božidarevićeva ne prima takve pacijente)?

Zahvaljujem.
nefreteta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 19:54   #3118
Ja sam bio na magnetskoj prije par dana i danas kod ortopeda. Utanovljeno je da mi je pukao manji dio meniska. Kaze ortoped da vjezam pa cemo vijdeti. Da zasad ne bi isao na operaciju no ako me nastavi boljeti ili ne budem mogao i dalje trcat da se javim pa ce mi ga artroskospki ociti.
Ono sto me smeta je sto ne mogu trcati bez bolova. Je li imao netko slicna iskustva? Prodi li to nakon ojacavanja misica itd?
__________________
Ljudi kazu da ono sto svi trazimo jest smisao zivota. Ne mislim da je to stvarno sto trazimo. Mislim da ono sto trazimo jest iskustvo bivanja zivim, tako da ce nasa zivotna iskustva na cisto fizickom planu imati rezonance unutar naseg najunutarnjijeg bica i stvarnosti, tako da doista osjecamo blazenstvo sto smo zivi.
Joseph Campbell
alfredo nr.2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2014., 10:19   #3119
Quote:
alfredo nr.2 kaže: Pogledaj post
Ja sam bio na magnetskoj prije par dana i danas kod ortopeda. Utanovljeno je da mi je pukao manji dio meniska. Kaze ortoped da vjezam pa cemo vijdeti. Da zasad ne bi isao na operaciju no ako me nastavi boljeti ili ne budem mogao i dalje trcat da se javim pa ce mi ga artroskospki ociti.
Ono sto me smeta je sto ne mogu trcati bez bolova. Je li imao netko slicna iskustva? Prodi li to nakon ojacavanja misica itd?

U pravilu ne. Bol kod rupture meniska u pravilu znači da pri pokretu koljena se zapinje za taj oštećeni komad i to uzrokuje bolove. Manifestira se trenutačnom boli koja "sijevne" svaki put kad se mrdne oštećeni dio. Samim time, jačanje mišića neće previše pomoći. Moje osobno mišljenje (koje treba uzeti samo kao jedno od mnogih, a ne apsolutno) je da odeš kod svog doktora, prijaviš da ne možeš trčati do bolova i zakažeš operaciju da to riješiš. Menisektomija je vrlo rutinski postupak s relativno kratkom rehabilitacijom (3-6 tjedana do ful spremnosti).. bolje riješenje bi bilo šivanje meniska - dugoročno puno bolje, ali i dugotrajniji opravak ( 3mj) .. no to je do operatera kakvu će procjenu napraviti jednom kad uđe.
@nefreteta - ostaju privatne opcije. Moja preporuka (kao i mnogih do sada) - akromion i bojanić privatno. Cijena cca 500kn.
tadijaOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 22:30   #3120
Ljudi, molim savijet. Borim se s koljenom već godinu dana, nalaz magneta kaže:
incipijentne gonartrostske promjene koljenskog zgloba...vidljive promjene intenziteta signala retropatelarne hrskavice u smsmu hondromalacije I stupnja. Artikularni izljev dominantno u u suprapatelarnom recezusu. Održan tijek tetiva ..u visini lateralnog kondila tibije straga vidljiva osteohondralna lezija odjeljena hipointenznim rubom od ostatne subhondralne kosti, u smislu blažeg koštanog edema na arealu cca 16x11x6mm. Promjene odgovaraju osteohondritisu disekansku 1 stupnja. Lateralni menisk je primjerene morfologije: U visini stražnjeg roga lateralnog meniska vidljiva je manja zona ruprure istog. Formirana manja Baker cista bez znakova rupture.
zelazny is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:49.