Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2015., 18:55   #561
Quote:
Miss Hyde kaže: Pogledaj post
Postupak se još uvijek može pokrenuti, no male su vjerojatnosti da će se moći dokazati na sudu, s obzirom na vrijeme koje je prošlo i nedostatak drugih dokaza osim njihovih izjava.
a što ako javno objavi sve podatke o silovatelju?

tada ju silovatelj može pravno tužiti što mu ne ide na ruku ako je počinio zločin.
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2018., 13:07   #562
U vezi krivičnog djela silovanje, vrijedi poslušati "Poligraf" od petka:
http://radio.hrt.hr/prvi-program/ep/...afikon/277319/
"Kako će biti obilježen Dan sjećanja na žrtvu Vukovara? Zašto za neke zločine do danas nitko nije odgovarao? Kakva je budućnost grada na Dunavu? Je li Vukovar podijeljeni grad? Odgovore na ta pitanja tražimo u jutrošnjoj emisiji u kojoj gostuju zapovjednik obrane grada Branko Borković - Mladi Jastreb, predsjednik Savjeta za branitelje grada Vukovara Tomislav Josić, ministrica regionalnog razvoja Gabrijela Žalac i bivši zapovjednik obrane Siska Davorko Vidović. Kontakt emisiju uređuje i vodi Mislav Togonal."

Na primjer, u vezi toga da Vukovarke susreću na ulici svoje silovatelje koji tu i dalje mirno žive,
imenovani su i takvi koji su čak na visokim položajima u lokalnoj gradskoj upravi
usprkos tome što su ih te žene prijavile.
Gradonačelnik Penava objašnjava zašto im ništa ne može, a i u samoj emisiji kažu da se silovanje ne može dokazati ni kad je prošlo mjesec dana, a kamo li 27 godina.

Da se ne može postići sudska osuda za djelo silovanja po mirnodopskim standardima je razumljivo,
ali da se ne da učiniti baš NIŠTA je nerazumljivo,
kad vidimo da se cijeli svijet medijski trese od efekata, na primjer, #MeToo pokreta o napastovanju glumica čak i prije više desetljeća, ili seksualnih zloporaba katoličkih svećenika i od prije više desetljeća ... sve to ima itekakvog učinka na osumnjičene i na društvenu katarzu.

Kako to da se samo u Hrvatskoj ne može učiniti baš NIŠTA u vezi barem intenzivnijeg istraživanja ratnih zločina? Čak niti nešto češće privoditi osumnjičene na informativne razgovore i pritvarati, unatoč političkom utjecaju i političkim intervencijama?
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2019., 10:58   #563
Zna li netko, može li se kazna za silovanje od 1 godine zatvora preinačiti u novčanu kaznu
__________________
bijeg od stvarnosti...
fliora is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2019., 19:02   #564
Quote:
fliora kaže: Pogledaj post
Zna li netko, može li se kazna za silovanje od 1 godine zatvora preinačiti u novčanu kaznu
Jako, jako teško, gotovo nemoguće ako ne postoje neke nove činjenice koje nisu bile poznate u vrijeme donošenja Presude....
ULICA ULICE is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2019., 20:52   #565
Thumbs down

Kak je moguće da imamo ovakvu sprdačinu od presude?

https://www.24sata.hr/news/prijetio-...silovao-664423

Znam da različiti suci daju različite presude, al koji mentalni sklop mora imat sudac da trostrukom silovatelju DJETETA daje najmanje moguće kazne i onda ih zbroji u JOŠ MANJU?
Hedgie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2020., 12:55   #566
Quote:
Hedgie kaže: Pogledaj post
Kak je moguće da imamo ovakvu sprdačinu od presude?

https://www.24sata.hr/news/prijetio-...silovao-664423

Znam da različiti suci daju različite presude, al koji mentalni sklop mora imat sudac da trostrukom silovatelju DJETETA daje najmanje moguće kazne i onda ih zbroji u JOŠ MANJU?
Nevjerojatno mi je da se imanje djece u ovoj situaciji uzima kao olakotna okolnost, trebalo bi mu oduzeti djecu da ne ponovi isto na njima kad ga već privlači rodbina.
Kokanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2020., 22:03   #567
Quote:
Kokanka kaže: Pogledaj post
Nevjerojatno mi je da se imanje djece u ovoj situaciji uzima kao olakotna okolnost, trebalo bi mu oduzeti djecu da ne ponovi isto na njima kad ga već privlači rodbina.
Maloljetna djeca su inace olakotna okolnost da ista ne izgube oca i osobu koja privređuje za njih, ali slazem se da se ovdje djeca nisu morala uzeti kao olakotna okolnost.
S druge strane, to sto netko npr ubije jedno dijete, ne mora znacit da bi i drugome naudio pa tvojim zakljuccima treba oprezno pristupati. Vjestak je jedini koji moge reci je li osoba opasnost za svoju djecu ili nije.




Quote:
fliora kaže: Pogledaj post
Zna li netko, može li se kazna za silovanje od 1 godine zatvora preinačiti u novčanu kaznu
Nikada.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2020., 22:45   #568
Quote:
Nuna kaže: Pogledaj post
BOK. Prije 3 godine sam silovana. Nakon mučenja po sudovima dobila sam pravomoćnu presudu od Vrhovnog suda da je okrivljeni tzv. "Đuka" kriv za kazneno djelo, te da ide u zatvor. Za koji dan kreće građanska parnica za odštetu zbog nanešene fizičke i psihičke boli. "Đuka" je imućna osoba, te uz moju podeblju liječnićku i psihijatrijsku o nanešenoj boli imam mogućnosti tražiti materijalnu satisfakciju.Pitanja:
1. da li imam pravo tražiti od nadležnog suda u građ. parnici uvid na "Đukinu" imovinsku karticu iz porezne uprave (zadnjih 5 godina) ili je to problem;
2. dobila sam zemljišni karton iz gruntovnice istoga, u kojem piše da je jednu nekretninu prodao unazad mjesec dana; da li će navedeno sud uzeti u obzir (pod 2) za dobivanje odštetnog zahtjeva??

Hvala, buduća pravnica
1. ti moze trazit odredjenu naknadu nematerijalne stete, ali kolika ce biti dosudjena ovisi o nizu faktora.

2. on je ucionio tzv. prikratu vjerovnika,pod pretpostavkom da se se utvrdi postojanje nematerijalne stete. ti mozes pokusat utuzit,ali ako novac ima u gotovin onda je vjerojatno da se neces moci naplatiti iz te imovine. mozda bi se mogao pobijati&ponistavati pravni posao na temelju kojega je prenio imoviniu, ali sudeci po praksi mogla bi se ,nazalost nacekati, a vjrojatno izvisit.

Sretno
doncafenovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2020., 00:06   #569
Quote:
doncafenovi kaže: Pogledaj post
1. ti moze trazit odredjenu naknadu nematerijalne stete, ali kolika ce biti dosudjena ovisi o nizu faktora.

2. on je ucionio tzv. prikratu vjerovnika,pod pretpostavkom da se se utvrdi postojanje nematerijalne stete. ti mozes pokusat utuzit,ali ako novac ima u gotovin onda je vjerojatno da se neces moci naplatiti iz te imovine. mozda bi se mogao pobijati&ponistavati pravni posao na temelju kojega je prenio imoviniu, ali sudeci po praksi mogla bi se ,nazalost nacekati, a vjrojatno izvisit.

Sretno
Ovisi ti samo o tome koliko ce vjestak procijenit. On je jedini faktor.

Ne znam za sto ce ti njegov izvadak iz porezne? Da procijenis koliko da utuzis? Tablice s visinok odstete su jasno propisane, vise od toga ne mozes dobit. Imovinsko stanje pri tome nije bitno (od stetnika)

Otuđenje nekretnine nece bit uzeto u obzir jer prvo jos ti nista ne duguje i drugo nemas ni dokaz da se ne mozes namirit(jer ti jos nista ne duguje).
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2020., 09:03   #570
Quote:
doncafenovi kaže: Pogledaj post
1. ti moze trazit odredjenu naknadu nematerijalne stete, ali kolika ce biti dosudjena ovisi o nizu faktora.

2. on je ucionio tzv. prikratu vjerovnika,pod pretpostavkom da se se utvrdi postojanje nematerijalne stete. ti mozes pokusat utuzit,ali ako novac ima u gotovin onda je vjerojatno da se neces moci naplatiti iz te imovine. mozda bi se mogao pobijati&ponistavati pravni posao na temelju kojega je prenio imoviniu, ali sudeci po praksi mogla bi se ,nazalost nacekati, a vjrojatno izvisit.

Sretno
Uzgred, odgovorio si na post iz 2007...dogodi se ponekad.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2020., 20:32   #571
Kako se navodno silovanje od prije recimo 10-ak godina pa i kraće može konkretno dokazati?

Baš puno članaka po portalima ima na tu temu pa me zanima na temelju čega se netko osudi za silovanje za silovanje koje se dogodilo prije puno vremena?
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2020., 01:08   #572
Je li u Hrvatskoj seks s pijanom osobom kažnjivo djelo? Percipira li se kao silovanje ili ima li neki drugi termin, ukoliko je pod pravnom regulativom?
Mislim na situacije kada je osoba vidno pijana, a druga, trijezvenija strana iskoristi njeno pijano stanje, dakle u slučaju kada osoba pod utjecajem alkohola nikada pri punoj svijesti ne bi stupila u seksualni odnos.
Apeliram na zrelost u davanju odgovora, bez ismijavanja situacije koja je za jednu moju blisku osobu i više nego alarmantna.
venera69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2020., 01:25   #573
To je silovanje.

https://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon
čl. 153.
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2020., 01:48   #574
Quote:
venera69 kaže: Pogledaj post
Je li u Hrvatskoj seks s pijanom osobom kažnjivo djelo? Percipira li se kao silovanje ili ima li neki drugi termin, ukoliko je pod pravnom regulativom?
Mislim na situacije kada je osoba vidno pijana, a druga, trijezvenija strana iskoristi njeno pijano stanje, dakle u slučaju kada osoba pod utjecajem alkohola nikada pri punoj svijesti ne bi stupila u seksualni odnos.
Apeliram na zrelost u davanju odgovora, bez ismijavanja situacije koja je za jednu moju blisku osobu i više nego alarmantna.

Nema pristanka = silovanje
Za teži oblik potrebni su sila i prijetnja.
Prije se seks s pijanom osobom tretirao kao spolni odnošaj bez pristanka te se tako pravila razlika u odnosu na silovanje, sada toga više nema. Smatra se silovanjem.
MladiWerther is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2020., 22:59   #575
Quote:
MladiWerther kaže: Pogledaj post
Nema pristanka = silovanje
Za teži oblik potrebni su sila i prijetnja.
Prije se seks s pijanom osobom tretirao kao spolni odnošaj bez pristanka te se tako pravila razlika u odnosu na silovanje, sada toga više nema. Smatra se silovanjem.
Za samo kd silovanja je potrebna sila ili prijetnja, odnosno prinuda, nikakav tezi oblik. Tezi oblik je prijetnja na napad na tijelo u smislu ubit cu te, nanjet cu ti tjelesne ozljede ako ne pristanes na spolni odnosaj.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2020., 01:34   #576
Doslovce 2 posta iznad tvojeg imaš link na KZ i naveden broj članka.
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2020., 01:41   #577
Quote:
anđeo tame kaže: Pogledaj post
Doslovce 2 posta iznad tvojeg imaš link na KZ i naveden broj članka.
To ti je zato sto ne znas tumacit clanke zakona. Daj mi reci molim te kakav bi to bio seks bez pristanka u kojem bema sile ili prinude?
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2020., 04:22   #578
Quote:
vitality kaže: Pogledaj post
To ti je zato sto ne znas tumacit clanke zakona. Daj mi reci molim te kakav bi to bio seks bez pristanka u kojem bema sile ili prinude?
Glavno da ti znaš, očito ne znaš tumačit ni RL.

Kakvo je to pitanje kakav je seks bez pristanka u kojem nema sile ni prinude? Seks bez sile i prinude u kojem osoba nije dala svoj pristanak!
Što ti tu nije jasno? Ili ako nema sile i prinude, nema veze jel osoba pristala ili nije???
A svašta.
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2020., 05:20   #579
Quote:
Lleena kaže: Pogledaj post
Glavno da ti znaš, očito ne znaš tumačit ni RL.

Kakvo je to pitanje kakav je seks bez pristanka u kojem nema sile ni prinude? Seks bez sile i prinude u kojem osoba nije dala svoj pristanak!
Što ti tu nije jasno? Ili ako nema sile i prinude, nema veze jel osoba pristala ili nije???
A svašta.
A jel se osoba u pitanju uopće usprotivila? I jel se toliko oblokala da nije mogla stajati na nogama, komunicirati i tako to ili je naprosto bila pijana, svjesno ušla u sve to a onda sutradan požalila?

Mislim kad se dvoje nađu, izađu, popiju, zabriju ne očekuješ valjda da prije sexa idu javnom bilježniku ovjeriti pristanak?

Elem, koliko ja iščitavam iz pitanja - osoba je pristala na sex, ali samo zato što je bila pijana. Igra li pijanstvo ikakvu ulogu u tom slučaju. Ne. Pristao si. Drugi put nemoj piti.

Da je recimo pijana ušla u dućan i spiskala 10 000 eura, a onda se sutra predomislila, bi li to bila pljačka?
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2020., 06:01   #580
Zna se što znači pristanak, a što znači da osoba nije uopće u stanju dat ili uskratit pristanak (ne mora biti samo pijanstvo u pitanju).

Iskorištavanje te situacije je dno dna, ali moje osobno mišljenje uopće nije bitno, bitno je što piše u zakonu - a u zakonu piše da je silovanje, dakle igra itekako ulogu.

ps. nije "ukusno" uspoređivati trošidbu nekog novca koji se može ponovo zaraditi i silovanje koje osobi uništi ostatak života!
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:55.