Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2008., 16:26   #41
SILOVANJE - ne informiranje stranke o tijeku (rezultatu) slučaja

...situacija je sljedeća... Moja nećakinja je silovana prije 2 godine. Prijavila je kazneno djelo policiji. Prošla sva ona mukotrpna ispitivanja i ponavljanja jedno te istog - kod prijave policiji, kod istražnog suca. MUP je uhvatio počinitelja. Počinitelju je određen pritvor do suđenja na Županijskom sudu. Za vrijeme istražnih radnji (nakon što su nećakinja i svjedoci dali svoj iskaz kod istražnog suca), asistentica istražnog suca (zapisničar) savjetovala nas je da angažiramo odvjetnika jer u suprotnom nećemo moći dobiti nikakve informacije o slučaju jer se radi o državnoj parnici (država tuži počinitelja) u kojoj se oštećenog tretira samo kao jednog od svjedoka i nisu mu raspoloživa ama baš nikakve informacije o slučaju (odvratno!), a ne privatnoj parnici. Angažirali smo odvjetnika po preporuci (inače vrlo cjenjen zagrebački odvjetnik koji se bavi kaznenim pravom). Platili masne pare samo da preuzme slučaj. Županijski sud je započeo sa suđenjem. Pozvani smo na raspravu. Odvjetnik tokom rasprave nije progovorio ni riječi. Državni tužitelj nije pozvao ključne svjedoke. Odvjetnik je urigirao nakon čega je tužitelj naknado pozvao ključne svjedoke (jer su prijatelji pa ajde - sramota!). Jedan od svjedoka je ostao ne ispitan, naime ta osoba je u to vrijeme imala rizičnu trudnoću i nije mogla pristupiti davanju iskaza. Županijski sud ju je svakih mjesec dana sljedeća 4 mjeseca pozivao da pristupi davanju iskaza (makar je ta osoba poslala svu važeću dokumentaciju u kojoj je jasno istaknuto da do kraja trudnoće neće moći dati iskaz, dakle sljedećih 7 mj. minimalno). Naš odvijetnik o cjeloj situaciji nije uopće informiran, već smo ga informirali mi kada je nas obavijestila prijateljica-svjedokinja. I tu priča staje. Odvjetnika smo u cjelosti isplatili i on dalje šuti. Zvali smo ga nekoliko puta kako bi nas informirao šta se događa, u kojoj je fazi slučaj. Njegov odgovor je svaki puta glasio: Trenutačno nemam tu informaciju, nazovite me sljedeći tjedan bit ću pametniji. Užasnuti smo ''pravnom državom'' i ophođenjem tog kvaziodvjetnika kojeg smo pošteno platili i angažirali a on nas ignorira. Inače, nećakinja je imala tek 18 godina kada se nevedeno desilo. U teškom je psihičkom stanju, redovito ide psihologu i boluje od PTSP-a. Molim vas savjet! Kako saznati informacije o slučaju i kome prijaviti kvaziodvjetnika?

unaprije HVALA
korinaema is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 22:00   #42
...zar doista nitko ne zna odgovor na pitanje i ne može pomoći? Baš nitko?

...ili ste samo kolegijalni pa čuvate leđa kolegi kvaziodvjetniku?
korinaema is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 22:46   #43
nitko nikom ne cuva ledja.
nek se trazi uvis u spis, a i promijenite odvjetnika. ne treba vam za to forum.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2008., 00:10   #44
Quote:
korinaema kaže: Pogledaj post
...situacija je sljedeća... Moja nećakinja je silovana prije 2 godine. Prijavila je kazneno djelo policiji. Prošla sva ona mukotrpna ispitivanja i ponavljanja jedno te istog - kod prijave policiji, kod istražnog suca. MUP je uhvatio počinitelja. Počinitelju je određen pritvor do suđenja na Županijskom sudu. Za vrijeme istražnih radnji (nakon što su nećakinja i svjedoci dali svoj iskaz kod istražnog suca), asistentica istražnog suca (zapisničar) savjetovala nas je da angažiramo odvjetnika jer u suprotnom nećemo moći dobiti nikakve informacije o slučaju jer se radi o državnoj parnici (država tuži počinitelja) u kojoj se oštećenog tretira samo kao jednog od svjedoka i nisu mu raspoloživa ama baš nikakve informacije o slučaju (odvratno!), a ne privatnoj parnici. Angažirali smo odvjetnika po preporuci (inače vrlo cjenjen zagrebački odvjetnik koji se bavi kaznenim pravom). Platili masne pare samo da preuzme slučaj. Županijski sud je započeo sa suđenjem. Pozvani smo na raspravu. Odvjetnik tokom rasprave nije progovorio ni riječi. Državni tužitelj nije pozvao ključne svjedoke. Odvjetnik je urigirao nakon čega je tužitelj naknado pozvao ključne svjedoke (jer su prijatelji pa ajde - sramota!). Jedan od svjedoka je ostao ne ispitan, naime ta osoba je u to vrijeme imala rizičnu trudnoću i nije mogla pristupiti davanju iskaza. Županijski sud ju je svakih mjesec dana sljedeća 4 mjeseca pozivao da pristupi davanju iskaza (makar je ta osoba poslala svu važeću dokumentaciju u kojoj je jasno istaknuto da do kraja trudnoće neće moći dati iskaz, dakle sljedećih 7 mj. minimalno). Naš odvijetnik o cjeloj situaciji nije uopće informiran, već smo ga informirali mi kada je nas obavijestila prijateljica-svjedokinja. I tu priča staje. Odvjetnika smo u cjelosti isplatili i on dalje šuti. Zvali smo ga nekoliko puta kako bi nas informirao šta se događa, u kojoj je fazi slučaj. Njegov odgovor je svaki puta glasio: Trenutačno nemam tu informaciju, nazovite me sljedeći tjedan bit ću pametniji. Užasnuti smo ''pravnom državom'' i ophođenjem tog kvaziodvjetnika kojeg smo pošteno platili i angažirali a on nas ignorira. Inače, nećakinja je imala tek 18 godina kada se nevedeno desilo. U teškom je psihičkom stanju, redovito ide psihologu i boluje od PTSP-a. Molim vas savjet! Kako saznati informacije o slučaju i kome prijaviti kvaziodvjetnika?

unaprije HVALA
Svjedoka se moze ispitati i u njegovom stanu dakle u tome nije problem...
vdis10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 13:53   #45
Quote:
...situacija je sljedeća... Moja nećakinja je silovana prije 2 godine. Prijavila je kazneno djelo policiji. Prošla sva ona mukotrpna ispitivanja i ponavljanja jedno te istog - kod prijave policiji, kod istražnog suca. MUP je uhvatio počinitelja. Počinitelju je određen pritvor do suđenja na Županijskom sudu. Za vrijeme istražnih radnji (nakon što su nećakinja i svjedoci dali svoj iskaz kod istražnog suca), asistentica istražnog suca (zapisničar) savjetovala nas je da angažiramo odvjetnika jer u suprotnom nećemo moći dobiti nikakve informacije o slučaju jer se radi o državnoj parnici (država tuži počinitelja) u kojoj se oštećenog tretira samo kao jednog od svjedoka i nisu mu raspoloživa ama baš nikakve informacije o slučaju (odvratno!), a ne privatnoj parnici. Angažirali smo odvjetnika po preporuci (inače vrlo cjenjen zagrebački odvjetnik koji se bavi kaznenim pravom). Platili masne pare samo da preuzme slučaj. Županijski sud je započeo sa suđenjem. Pozvani smo na raspravu. Odvjetnik tokom rasprave nije progovorio ni riječi. Državni tužitelj nije pozvao ključne svjedoke. Odvjetnik je urigirao nakon čega je tužitelj naknado pozvao ključne svjedoke (jer su prijatelji pa ajde - sramota!). Jedan od svjedoka je ostao ne ispitan, naime ta osoba je u to vrijeme imala rizičnu trudnoću i nije mogla pristupiti davanju iskaza. Županijski sud ju je svakih mjesec dana sljedeća 4 mjeseca pozivao da pristupi davanju iskaza (makar je ta osoba poslala svu važeću dokumentaciju u kojoj je jasno istaknuto da do kraja trudnoće neće moći dati iskaz, dakle sljedećih 7 mj. minimalno). Naš odvijetnik o cjeloj situaciji nije uopće informiran, već smo ga informirali mi kada je nas obavijestila prijateljica-svjedokinja. I tu priča staje. Odvjetnika smo u cjelosti isplatili i on dalje šuti. Zvali smo ga nekoliko puta kako bi nas informirao šta se događa, u kojoj je fazi slučaj. Njegov odgovor je svaki puta glasio: Trenutačno nemam tu informaciju, nazovite me sljedeći tjedan bit ću pametniji. Užasnuti smo ''pravnom državom'' i ophođenjem tog kvaziodvjetnika kojeg smo pošteno platili i angažirali a on nas ignorira. Inače, nećakinja je imala tek 18 godina kada se nevedeno desilo. U teškom je psihičkom stanju, redovito ide psihologu i boluje od PTSP-a. Molim vas savjet! Kako saznati informacije o slučaju i kome prijaviti kvaziodvjetnika?

unaprije HVALA
Koliko se sjećam...Zakon o načelima i postupcima policije u slučaju kada se radi o maloljetniku zabranjuju bilo tkome da iznosi bilo kakvu evidenciju o slučaju van u javnost pa makar i rodbini..Samo roditeljima je dopušteno..Odvjetnik vam vjerovatno neće reći ništa jer vam je to nećakinja..Znači niste skrbnik...On smije samo roditeljima iznijeti činjenice..Dok god se vrši postupak identitet žrtve i postupak moraju biti tajni...Ali opet ne bi trebali biti toliko tajni da se ništa ne zna...
The Dutchman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 13:53   #46
Quote:
...situacija je sljedeća... Moja nećakinja je silovana prije 2 godine. Prijavila je kazneno djelo policiji. Prošla sva ona mukotrpna ispitivanja i ponavljanja jedno te istog - kod prijave policiji, kod istražnog suca. MUP je uhvatio počinitelja. Počinitelju je određen pritvor do suđenja na Županijskom sudu. Za vrijeme istražnih radnji (nakon što su nećakinja i svjedoci dali svoj iskaz kod istražnog suca), asistentica istražnog suca (zapisničar) savjetovala nas je da angažiramo odvjetnika jer u suprotnom nećemo moći dobiti nikakve informacije o slučaju jer se radi o državnoj parnici (država tuži počinitelja) u kojoj se oštećenog tretira samo kao jednog od svjedoka i nisu mu raspoloživa ama baš nikakve informacije o slučaju (odvratno!), a ne privatnoj parnici. Angažirali smo odvjetnika po preporuci (inače vrlo cjenjen zagrebački odvjetnik koji se bavi kaznenim pravom). Platili masne pare samo da preuzme slučaj. Županijski sud je započeo sa suđenjem. Pozvani smo na raspravu. Odvjetnik tokom rasprave nije progovorio ni riječi. Državni tužitelj nije pozvao ključne svjedoke. Odvjetnik je urigirao nakon čega je tužitelj naknado pozvao ključne svjedoke (jer su prijatelji pa ajde - sramota!). Jedan od svjedoka je ostao ne ispitan, naime ta osoba je u to vrijeme imala rizičnu trudnoću i nije mogla pristupiti davanju iskaza. Županijski sud ju je svakih mjesec dana sljedeća 4 mjeseca pozivao da pristupi davanju iskaza (makar je ta osoba poslala svu važeću dokumentaciju u kojoj je jasno istaknuto da do kraja trudnoće neće moći dati iskaz, dakle sljedećih 7 mj. minimalno). Naš odvijetnik o cjeloj situaciji nije uopće informiran, već smo ga informirali mi kada je nas obavijestila prijateljica-svjedokinja. I tu priča staje. Odvjetnika smo u cjelosti isplatili i on dalje šuti. Zvali smo ga nekoliko puta kako bi nas informirao šta se događa, u kojoj je fazi slučaj. Njegov odgovor je svaki puta glasio: Trenutačno nemam tu informaciju, nazovite me sljedeći tjedan bit ću pametniji. Užasnuti smo ''pravnom državom'' i ophođenjem tog kvaziodvjetnika kojeg smo pošteno platili i angažirali a on nas ignorira. Inače, nećakinja je imala tek 18 godina kada se nevedeno desilo. U teškom je psihičkom stanju, redovito ide psihologu i boluje od PTSP-a. Molim vas savjet! Kako saznati informacije o slučaju i kome prijaviti kvaziodvjetnika?

unaprije HVALA
Koliko se sjećam...Zakon o načelima i postupcima policije u slučaju kada se radi o maloljetniku zabranjuju bilo tkome da iznosi bilo kakvu evidenciju o slučaju van u javnost pa makar i rodbini..Samo roditeljima je dopušteno..Odvjetnik vam vjerovatno neće reći ništa jer vam je to nećakinja..Znači niste skrbnik...On smije samo roditeljima iznijeti činjenice..Dok god se vrši postupak identitet žrtve i postupak moraju biti tajni...Ali opet ne bi trebali biti toliko tajni da se ništa ne zna...
The Dutchman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 18:54   #47
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
nitko nikom ne cuva ledja.
nek se trazi uvis u spis, a i promijenite odvjetnika. ne treba vam za to forum.
...koga da tražimo uvid u spis i tko to može tražiti? ...da, jednostavno je reći promjenite odvjetnika ali mi moramo dati 3000-5000 kn samo da novi odvjetnik prihvati slučaj, a tolko novce nemamo... i već smo ih dali starom odvjetniku, a on nije napravio svoj posao... i kakvog to smisla ima? Možemo tako u nedogled djelit novce koje nemamo... i bilo bi korektno da taj kvaziodvjetnik snosi odgovornost za svoje postupke zar ne?

@The Dutchman, da imala je 18 godina dakle, nije bila maloljetna... a ja ovdje ne tražim informacije za sebe, već za nju i njene roditelje... dakle, govorim u njihovo ime... jel mi možete sada pomoći nekim konkretnim savjetima?
korinaema is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 21:12   #48
Da li vi trazite da on bude osuden ili naknadu stete?
vdis10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 21:17   #49
Quote:
vdis10 kaže: Pogledaj post
Da li vi trazite da on bude osuden ili naknadu stete?
...koliko se razumijem u cijelu priču naknada štete je u pitanju kada se radi o građanskom postupku... Jel?

...e, znači, ne, ne radi se o građanskom postupku već o kaznenom (kojeg vodi država protiv osumnjičenog)? I nas interesira da li je on osuđen? Jer ne možemo doć do nikakvih informacija, naš odvjetnik nas jednostavno ignorira...

...koja je procedura za pokretanje građanskog potupka? Mora li on biti osuđen kazneno, da bi mi mogli pokrenuti građanski potupak? I koliki su troškovi otprilike(čisto da znamo možemo li se financijski upustiti u to)?
korinaema is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 21:32   #50
Quote:
korinaema kaže: Pogledaj post
...koliko se razumijem u cijelu priču naknada štete je u pitanju kada se radi o građanskom postupku... Jel?

...e, znači, ne, ne radi se o građanskom postupku već o kaznenom (kojeg vodi država protiv osumnjičenog)? I nas interesira da li je on osuđen? Jer ne možemo doć do nikakvih informacija, naš odvjetnik nas jednostavno ignorira...

...koja je procedura za pokretanje građanskog potupka? Mora li on biti osuđen kazneno, da bi mi mogli pokrenuti građanski potupak? I koliki su troškovi otprilike(čisto da znamo možemo li se financijski upustiti u to)?
Ako postavite zahtjev za naknadu stete, sud o njoj moze odluciti i u kaznenom postupku. (to sud uvijek pita ostecenika ili u istrazi ili na raspravi). Moze o tome odluciti a ne mora. Pa kasnije uvijek ostaje mogucnost da se pokrene gradanska parnica privatnom tuzbom zbog naknade stete.

On ne mora biti osuden kazneno da bi se pokrenula parnica. Dapace, moze biti i osloboden optuzbe u kaznenom postupku, a osteceni moze kasnije pokrenuti parnicu zbog naknade stete.

Podatke o postupku, pregled spisa stranka moze zatraziti sama ili preko branitelja / odvjetnika od tijela postupka, ovisno u kojoj fazi je postupak. Isto pravo ima i ostecenik, sam ili preko zastupnika. Naravno, tek nakon sto je ispitan u istrazi ili na raspravi, ne vjerujem da bi netko dopustio osteceniku-svjedoku da da iskaz prethodno citajuci spis Ako je predmet u fazi glavne rasprave, pretpostavljam da je spis negdje u kaznenoj pisarnici nadleznog suda. Vjerojatno sudac treba dati odobrenje.

O visini troskova tocno za pokrenuti parnicu ne bih znao, to je propisano u tarifi za naknadu troskova odvjetnika u kaznenom postupku, ali bilo koji odvjetnik ce to znati.
vdis10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 11:44   #51
Trebalo je stati: u parnicnom postupku.
vdis10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 15:20   #52
...to se zove adhezijski postupak zar ne? ...da, to sada znam, jer sam se načitala, međutim tada nisam znala... zato smo uzeli odvjetnika... koji ništa nije napravio, nije nam uopće spomenuto tu mogućnost ...pa jel moguće da netko takav radi taj delikatan posao i ne snosi nikakve posljedice za svoje postupke !!! ...narušava ugled cjeloj branši... gdje i kome da ga prijavimo? ...ili on može naprosto raditi što mu se prohtije i tako gadno zakinuti žrtve... sramota, ne znam šta bi rekla... gadi mi se taj čovjek... pa šta odvjetnička komora nema adkevatna sredstva/mjere za sankcioniranje takve neprofesionalnosti i nemarnosti!???

...kakvog smisla ima to da se pokreće građanska parnica ako je kazneni sud počinitelja proglasio nevinim? ...to mi nikako nije jasno...

...kakava je to država čiji sudovi, kada (ne)osude silovatelja, ženi/djetetu ne udostoje ni javiti jeli njihov mučitelj kažnjen!?!!!

...kako da kontaktiramo suca? Osobno, telefonski? ...

...vi @dis10 niste odvjetnik?

...šta to znači da je trebalo: stati u parničnom postupku?

...ja više ne znam što da radim, gledam djete kako psihički propada, ne izlazi iz kuće bez pratnje već 2 godine... ovo smeće od odvjetnika nam je uzelo zadnju kunu i prevarilo nas, ''pravna država'' nas tretira kao svjedoke... nju tretirao kao običnog svjedoka... stoka odvratna
korinaema is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 19:01   #53
Quote:
korinaema kaže: Pogledaj post
...to se zove adhezijski postupak zar ne? ...da, to sada znam, jer sam se načitala, međutim tada nisam znala... zato smo uzeli odvjetnika... koji ništa nije napravio, nije nam uopće spomenuto tu mogućnost ...pa jel moguće da netko takav radi taj delikatan posao i ne snosi nikakve posljedice za svoje postupke !!! ...narušava ugled cjeloj branši... gdje i kome da ga prijavimo? ...ili on može naprosto raditi što mu se prohtije i tako gadno zakinuti žrtve... sramota, ne znam šta bi rekla... gadi mi se taj čovjek... pa šta odvjetnička komora nema adkevatna sredstva/mjere za sankcioniranje takve neprofesionalnosti i nemarnosti!???

...kakvog smisla ima to da se pokreće građanska parnica ako je kazneni sud počinitelja proglasio nevinim? ...to mi nikako nije jasno...

...kakava je to država čiji sudovi, kada (ne)osude silovatelja, ženi/djetetu ne udostoje ni javiti jeli njihov mučitelj kažnjen!?!!!

...kako da kontaktiramo suca? Osobno, telefonski? ...

...vi @dis10 niste odvjetnik?

...šta to znači da je trebalo: stati u parničnom postupku?

...ja više ne znam što da radim, gledam djete kako psihički propada, ne izlazi iz kuće bez pratnje već 2 godine... ovo smeće od odvjetnika nam je uzelo zadnju kunu i prevarilo nas, ''pravna država'' nas tretira kao svjedoke... nju tretirao kao običnog svjedoka... stoka odvratna

Nije ista odgovornost u kaznenom i gradanskom postupku. Na primjer, u parnicnom postupku moze se donijeti presuda u korist ostecenog i u nekim slucajevima i ako uopce nema krivnje na strani stetnika. U kaznenom postupku to nije moguce, i bez krivnje pocinitelja nije moguce donijeti osudujucu odluku. Dakle moguce je da sud utvrdi u kaznenom postupku da pocinitelj nije pocinio k.d. silovanja, ali da parnicni sud utvrdi da je steta (materijalna, nematerijalna) ipak pocinjena, od strane stetnika. I obaveze stetnika da je naknadi ostecenici. Razliciti su ciljevi u ta dva postupka, u jednom utvrdivanje kaznene odgovornosti okrivljenika i ev. primjena sankcije, u drugom se utvrduje gradanskopravna odgovornost i kao posljedica te, naknada stete.

Kod osobe koja vodi postupak, tj. provodi radnje u njemu je moguce dobiti informacije o stanju predmeta, osobno dolaskom u sud ili telefonski.
Ostecenik ima pravo na razgledanje spisa. Ako je ujedno i svjedok koji ima posredna - neposredna saznanja o slucaju onda tek nakon sto da svoj iskaz.

Napisao sam u zadnjoj recenici "kaznenom" a trebalo je stati "parnicnom", moja greska.

Ostecenik moze i sam predlagati dokaze (npr. druge svjedoke), davati pojedina pitanja okrivljenom itd na raspravi (a i u istrazi ima pravo predlozit dokaz) i ima dosta prava u postupku. Dakle za informacije o stanju kaznenog predmeta odvjetnik nije nuzan.
vdis10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:05   #54
kazne za silovanje

baš čitam danas o osječkom manijaku gdje piše da se za silovanje može dobiti 3-10 godina zatvora. još ova desetka dobro zvuči, al 3(!) godine?! nekoj ženi je uništen život (doslovno, jer govorim o psihičkim problemima nakon svega toga), a neki kreten samo odsjedi fucking 3 godine.
ljenjivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:06   #55
A koliko si ti odsjedio da ti je 3 godine zatvora "fucking"? To uopće nije kratko razdoblje.

Kod svakog kazenenog djela postoji od-do. Pri tome se i minimum i maksimum daju u iznimnim slučajevima. Ne može kazna za silovanje biti viša od npr. kazne za ubojstvo, posebno jer je sada u silovanje uključeno i dosta više od penetracije (bez koje po starijim propisima nije bilo silovanja, već samo bludne radnje).

I, da socijalistička doktrina po kojoj su silovane mogle biti samo žene davno je ukinuta.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:12   #56
Nemoj se ničemu čuditi, kada ti zakone piše ekipa kao Vojky.

Recimo, ja bih uveo 25 g do doživotne, ili eventualno smrtnu kaznu.No to sam samo ja.

Isto bi vrijedilo i za ubojstvo.

Pedofilija, doživotna bez mogućnosti pomilovanja, bolje smrtna kazna.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:16   #57
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Nemoj se ničemu čuditi, kada ti zakone piše ekipa kao Vojky.

Recimo, ja bih uveo 25 g do doživotne, ili eventualno smrtnu kaznu.No to sam samo ja.
Dakle, ti bi npr. pijanu curu koja bi svom dečku gurnula dildo protiv njegove volje ubio ili bi joj dao 25 godina?

Ili slično npr. kad se neki par pohvata nakon diska, ona kaže da je ne dira dolje, a on mjesto da ostane kod cica gurne joj prst? Nije 3 godine dosta za to?

A nekih 70% seksualnih prijestupnika je bilo zlostavljeno u djetinjstvu ili mladosti, često zato što socijalne službe, vrtići, škola, susjedi nisu reagirali. I sada bi trebalo te ljude ubiti? Da bi se valjda olakšala savjest onih koji nisu djelovali na vrijeme. Relativno su malobrojni slučajevi da osoba s normalnom mladošću postane seksualni prijestupnik. U pitanju je najčešće (ne uvijek) djelo kod kojeg je u nekom trenutku društvo zakazalo.

Osim toga, države koje imaju smrtnu kaznu, kao SAD, imaju jedan od lošijih kaznenih sustava. Stopa kriminala je bitno veća nego u npr. skandinavskim državama gdje malo tko ostaje u zatvoru više od 18-20 godina (koliko u Europi traje prosječna doživotna).

Zadnje uređivanje Vojky : 30.12.2008. at 23:22.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:21   #58
Za silovanje postoji i kvalificirani oblik, gdje je kazna do 15 godina:

Silovanje
Članak 188.
(1) Tko drugu osobu uporabom sile ili prijetnje da će izravno napasti na njezin život ili tijelo ili na život ili tijelo njoj bliske osobe prisili na spolni odnošaj ili s njim izjednačenu spolnu radnju,
kaznit će se kaznom zatvora od tri do deset godina.
(2) Tko počini kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka na osobito okrutan ili osobito ponižavajući način, ili ako je istom prigodom prema istoj žrtvi počinjeno više spolnih odnošaja ili s njim izjednačenih spolnih radnji od više počinitelja,
kaznit će se kaznom zatvora najmanje tri godine.
(3) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovoga članka prouzročena smrt silovane osobe, ili je teško tjelesno ozlijeđena, ili joj je zdravlje teško narušeno, ili je silovana ženska osoba ostala trudna,
počinitelj će se kazniti kaznom zatvora najmanje tri godine.
(4) Ako je kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka počinjeno prema maloljetnoj osobi,
počinitelj će se kazniti kaznom zatvora najmanje tri godine.
(5) Ako je kazneno djelo iz stavka 2. i 3. ovoga članka počinjeno prema maloljetnoj osobi,
počinitelj će se kazniti kaznom zatvora najmanje pet godina.
(5) Ako su kaznenim djelom iz stavka 2. ovoga članka prouzročene posljedice iz stavka 3. ovoga članka,
počinitelj će se kazniti kaznom zatvora najmanje pet godina.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:21   #59
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Dakle, ti bi npr. pijanu curu koja bi svom dečku gurnula dildo protiv njegove volje ubio ili bi joj dao 25 godina?

Ili slično npr. kad se neki par pohvata nakon diska, ona kaže da je ne dira dolje, a on mjesto da ostane kod cica gurne joj prst? Nije 3 godine dosta za to?
Ja bi kopirao američki sustav, a ove djetinjaste usporedbe ostavi za podforum Teens.
Silovatelji su u velikom broju slučajeva recidivisti, i ti bi to kao pravnik trebao znati.Misliš da će neki silovatelj nakon 3 godine zatvora izgubiti seksualni nagon?Šta, misliš da će postati svećenik?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:24   #60
Quote:
ljenjivac kaže: Pogledaj post
baš čitam danas o osječkom manijaku gdje piše da se za silovanje može dobiti 3-10 godina zatvora. još ova desetka dobro zvuči, al 3(!) godine?! nekoj ženi je uništen život (doslovno, jer govorim o psihičkim problemima nakon svega toga), a neki kreten samo odsjedi fucking 3 godine.
"silovanje" je u ovom slučaju samo kategorija zločina, nije bilo ni u jednom slučaju onih filmskih silovanja.
tip je zaskočio cure, malo ih pohvatao i pobjegao. mislim da je najgore šta je napravio bio prst u vagini.

ne opravdavam tipa, zaslužio je godinu u zatvoru, ali više od toga bi bilo previše.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:57.