Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2007., 20:10   #61
svi koji su imalo upoznati s njezinim djelima znaju kako su ona izlazila, zasto je ona bila zapostavljena te je uopce glupo raspravljati o vaznosti i znacenju njenih djela
__________________
Late at night
things I thought I put behind me
haunt my mind
natalie89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 20:19   #62
Quote:
natalie89 kaže: Pogledaj post
svi koji su imalo upoznati s njezinim djelima znaju kako su ona izlazila, zasto je ona bila zapostavljena te je uopce glupo raspravljati o vaznosti i znacenju njenih djela
Mišljenje kritike i generalan stav društva nam je svima jasan, ali pitam za vaše mišljenje. Smatrate li možda da su njezina djela "preprozirna" ili su za vas ipak na većoj razini. Meni naprimjer smeta to što se romanima A. Šenoe daje veći značaj i njegova se djela generalno smatraju vrednijima od Zagorkinih, a tematika im je slična samo što je Zagorka (meni) bolja i u fabuli i u karakterizaciji likova a najnajviše u upotrebi jezika. Šenou nisam, a niti hoću, ikada pročitati do kraja.
demarkis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 20:25   #63
Ja cjenim i Senou ali isto vise volim Zagorku jer se radnja brze odvija i bolje mi je obradena dok me Seonoini romani ponekad zamaraju.Moje misljenje je da su Zagorkina djela na visoj razini a oni koji ne smatraju da je to tako ocito ili nikada nisu citali njene romane ili nisu na dovoljnoj intelekyualnoj razini da ih shvate.
__________________
Late at night
things I thought I put behind me
haunt my mind
natalie89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 17:44   #64
Baš me zanima da li bi ta njena djela bila tako podcjenjena da su napisana od strane muškarca.
londres is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 21:36   #65
pa što nije pisala pod muškim imenom
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 22:03   #66
ja mislim da su vise teme kojima se bavila u njenim djelima bile problem s obzirom u kojem je vremenu zivjela ali mozda je i spol imao neku malu ulogu
__________________
Late at night
things I thought I put behind me
haunt my mind
natalie89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 18:43   #67
Zagorka je meni fenomenalna, najbolja mi je knjiga Plameni inkvizitori,pročitala sam je 2-3 puta i svaki put mi je full zanimljiva. Jako mi se sviđaju i Kći Lotrščaka i Kneginja iz Petrinjske ulice. Knjige su joj stvarno zanimljive, nemožeš stati dok ne dođeš do kraja
Spominjete i Šenou i on ima jako dobre kratke priče, Kanarinčeva ljubovca, pa priče o onom popu - ne sjećam se kako se zvao.
Laura78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 18:48   #68
meni je Senoina Branka dobra
__________________
Late at night
things I thought I put behind me
haunt my mind
natalie89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 19:30   #69
Quote:
demarkis kaže: Pogledaj post
Zagorka. Kako vam se sviđaju njezini romani? Kada ste ig čitali? Zašto? Omiljeni likovi? Zagorkin život? Što mislite o svemu tome. Ja sam se jednostavno zaljubio u njezine romane i nemogu ih prestati čitati. Koristim svaki trenutak. Neke sam čitao u osnovnoj (Kći Lotrščaka) a Gričku sam počeo u srednjoj i sad samo nastavljam Vitez slavonske ravni... Trenutno sam na Republikancima. Još imam Plamene inkvizitore, Jadranku i Gordanu. Jesam li možda koju izostavio? Pišite
Mislim da si izostavio "Kamen na cesti" i još neke.
Upravo čitam Gordanu....četvrti put
 
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 19:32   #70
"Kneginja iz Petrinjske ulice"
"Grička vještica"
"Kći Lotrščaka"
"Plameni inkvizitori"
"Gordana"
"Republikanci"
"Vitez slavonske ravni"
"Jadranka"
"Roblje"
"Kamen na cesti"
"Mala revolucionarka"

...preciznije...
 
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 20:13   #71
Quote:
Shatra kaže: Pogledaj post
"Kneginja iz Petrinjske ulice"
"Grička vještica"
"Kći Lotrščaka"
"Plameni inkvizitori"
"Gordana"
"Republikanci"
"Vitez slavonske ravni"
"Jadranka"
"Roblje"
"Kamen na cesti"
"Mala revolucionarka"

...preciznije...
Hvala što si me podsjetila na neke koje sam pročitao, npr. Kamen na cesti. isto mi je odlična kao i sve. Baš sam jučer završio Republikance. Odlično. Možda mi se malo kraj ne sviđa. Ništa konkretno nije se dogodila, ali mi je odlična knjiga. Ove godine izlazi Gordana u 12 svezaka u izdanju Šk. Sviđaju mi se ova izdanja Šk, pregledna su i imaju ono nešto..
demarkis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 21:01   #72
Drama " Jalnuševčani" ......
Gorriot is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 21:06   #73
Quote:
Shatra kaže: Pogledaj post
"Kneginja iz Petrinjske ulice"
"Grička vještica"
"Kći Lotrščaka"
"Plameni inkvizitori"
"Gordana"
"Republikanci"
"Vitez slavonske ravni"
"Jadranka"
"Roblje"
"Kamen na cesti"
"Mala revolucionarka"

...preciznije...


Genijalna djela. Zaista genijalna. Ona je u redu Dostojevskog. Velik književnik treba držati svojeg čitatelja uz knjigu, njezine se knjige čitaju do 3-4-5 u noć. Imati romene na 1000 str. i da čitate 50 str. čita s jednakim interesom kao i 436 . To mogu rijetki. da nema nijednu drugu odliku velikog književnika, ova je sasvim dovoljna za taj status. Ali ima: kad je pisala o prošlim vremenima, ona kao da nisu svršena, njezin zagreb, Beč, likovi opisano si toliko živo kao da su sada živi.

Ona je bila šikanirana zbog hrvatstva i feminizma. Nažalost nijedno od toga se nikad nije dovoljno cijenilo da bi nju izvuklu među službeno priznate velike pisce, zapravo ona je zbog toga bila kažnjena vječnom šutnjom. kad je bila živa, prvo jer je bila žena, potom zbog nacionalnih ideja, s promjenama zbog nacionalnih ideja a opet s promjenama jer je već davno bila zanemarena i prozvana šundom za kravarice a tko će dovesti u pitanje veliki autoritet Đalskog. Napominjen da ni "najveći" književnik, Krleža, nije mogao smisliti njena djela, ni nju, jer pisanje pripada muškarcima (parafraziram).
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 21:08   #74
Imam masu knjiga njenih na popisu za ispit..pa ću vama zaljubljenicima staviti ovdje na Forum, ako vam je slučajno što promaklo pa da trknete u knjižare i antikvarijate
Gorriot is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 21:16   #75
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post


Genijalna djela. Zaista genijalna. Ona je u redu Dostojevskog. Velik književnik treba držati svojeg čitatelja uz knjigu, njezine se knjige čitaju do 3-4-5 u noć. Imati romene na 1000 str. i da čitate 50 str. čita s jednakim interesom kao i 436 . To mogu rijetki............

Zamisli mene koja čitam četvrti put Gordanu..
Muž mi zamrači samo kada vidi debljinu knjige, a kada sam ga obavijestila da je to samo 1. dio...
Kada uhvatim čitati - zagrizem kao pit-bul..
Bez obzira što ujutro ustajem u 6:30, ne stajem s čitanjem dok se malo ne smiri zaplet..
Ono..samo još ovo poglavlje i idem spavati...a poglavlje završava u stilu -
"otvorila su se tajna vrata i provirila je nečija ruka..jedva je zatomila vrisak..."
- pa sada ti idi spavati...
 
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 21:21   #76
Quote:
Shatra kaže: Pogledaj post

Zamisli mene koja čitam četvrti put Gordanu..
Muž mi zamrači samo kada vidi debljinu knjige, a kada sam ga obavijestila da je to samo 1. dio...
Kada uhvatim čitati - zagrizem kao pit-bul..
Bez obzira što ujutro ustajem u 6:30, ne stajem s čitanjem dok se malo ne smiri zaplet..
Ono..samo još ovo poglavlje i idem spavati...a poglavlje završava u stilu -
"otvorila su se tajna vrata i provirila je nečija ruka..jedva je zatomila vrisak..."
- pa sada ti idi spavati...
Slažem se. Moja se sestra preplaši kad je vidjela Republikance i kladili smo se da ću ih pročitati za tjedan dana. Naravno da je izgubila već nakon 5 dana kad sam ih završio. Tipičan postupak prekida epizode u najnapetijem trenutku. To nas toliko i privlači.
demarkis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 21:31   #77
Quote:
demarkis kaže: Pogledaj post
Slažem se. Moja se sestra preplaši kad je vidjela Republikance i kladili smo se da ću ih pročitati za tjedan dana. Naravno da je izgubila već nakon 5 dana kad sam ih završio. Tipičan postupak prekida epizode u najnapetijem trenutku. To nas toliko i privlači.
OK, u mojoj kući se uvijek puno čitalo, ali pravu ljubav prema dobroj knjizi stekla sam u 6. razredu.. "Grička vještica"...
Kakvi filmovi, kakve serije!!!???!!!
Nisam palila televizor danima...
Ali zato mi je dioptrija do danas pala na nezavidnih -4...
Znate ono..čitanje pod jorganom nakon što je starka ugasila svjetlo..
 
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 22:18   #78
"Gordanu" sam procitala cca 5 puta
"Gricku vjesticu" takodjer, jos u osnovnoj... "Kci Lotrscaka" imam doma 2 knjige... "Kneginju" da i ne spominjem... Malo sam neuracunljiva kad je rijec o Zagorki
Nedavno sam po tko zna koji put opet procitala "Kamen na cesti" i to mi je najtuznija njena knjiga, bas mi tesko sjeda, i svaki put kad ju citam ne mogu stati i sve se nadam, evo, sad ce krenuti na bolje a znam da nece
I sad bi bilo vrijeme da prestanem misliti na Zagorku jer me ceka ucenje za ispit
Jos samo da dodam--definitivno mislim da nije dobila zasluzeno mjesto u hrvatskoj knjizevnosti. Moja ocjena Zagorke:
__________________
Sve je u redu.
Čočo san is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 00:19   #79
ne znam koje bih njezino djelo prije izdvojila i u kojem sam više uživala. zbog nje čak nisam išla u školu kako bih je u komadu pročitala. ne žalim ni jednu jedinicu koju sam dobila.
svaki put kada sam u zagrebu osjetim njezin miris. on se ne zaboravlja.
kuriozna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 18:46   #80
Ma Zagorkina djela su zakon. Osim standardne Gričke vještice koju sam pročitala u jednom dahu i ostale njene knjige su predobre...
__________________
Ay, no ha que llorar, que la vida es un carnaval,
es mas bello vivir cantando.
Callia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:38.