Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2009., 15:12   #1
Orhan Pamuk

Ajmo temu o ovom posebnom piscu...

Nakon pročitanih "Snijeg" i "Zovem se crvena", imam čvrtso svoje ali zanimju me i tuđa mišljenja...

započnite.....

hvala
božjidar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 16:58   #2
Quote:
božjidar kaže: Pogledaj post
Ajmo temu o ovom posebnom piscu...

Nakon pročitanih "Snijeg" i "Zovem se crvena", imam čvrtso svoje ali zanimju me i tuđa mišljenja...

započnite.....

hvala
dobar je, solidan momak, uopće nije loš pisac...i kompleksan i dobar stilist...al mislim da je prerano dobio Nobela...no nema veze...vrijedi ga čitati
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 17:14   #3
Zaista vrijedi....Duboke knjige,volim ga citati.Procitaj i Istanbul!Odlicna knjiga.
Neuhvatljivaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2009., 09:56   #4
Quote:
Neuhvatljivaa kaže: Pogledaj post
Zaista vrijedi....Duboke knjige,volim ga citati.Procitaj i Istanbul!Odlicna knjiga.

e da, reci mi nešto o "istanbulu"... planiram uskoro!
božjidar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 17:49   #5
Ja nesto malo naskrabala na temi Zovem se Crvena. A voljela bih ovdje dodati da Istanbul, na zalost, jos nisam procitala.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 21:24   #6
Istanbul! Obavezno pročitati...
Black Tattoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 13:00   #7
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Ja nesto malo naskrabala na temi Zovem se Crvena. A voljela bih ovdje dodati da Istanbul, na zalost, jos nisam procitala.

iss, bas si me oprala za Snijeg!!!
pa sta ja znam.... laksa naravno da jest, ali sam se nekako bas proporcionalno tome opustio citajuci.. i to dvaput, hehe

app turcizama, lijepo si to rekla da moramo biti zahvalni da mozemo pamuka citati na jeziku kojem isti nisu strani

kad ces istanbul citati??
__________________
Bož(j)idar
božjidar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 14:00   #8
Procitao Snijeg, Zovem se Crvena i Bijeli zamak.
Jako lijepo pise, ali isto se slazem sa slengom da je mozda malo prerano dobio Nobela. Osobno preporucujem Snjieg, svidio mi se nacin na koji polemizira pitanja vezana sa islam i sekularizam u Turskoj
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 14:40   #9
Quote:
božjidar kaže: Pogledaj post
iss, bas si me oprala za Snijeg!!!
pa sta ja znam.... laksa naravno da jest, ali sam se nekako bas proporcionalno tome opustio citajuci.. i to dvaput, hehe

app turcizama, lijepo si to rekla da moramo biti zahvalni da mozemo pamuka citati na jeziku kojem isti nisu strani

kad ces istanbul citati??
Ma Snijeg je fina knjiga, samo mi je patetika koju je u knjigu unio u ljubavnoj vezi totalno nekvalitetna (Goethe je npr umio da uznese patetiku na jedan visok nivo). I sramotna za knjigu. Bilo bi sve mnogo bolje da tog nije ni bilo. Da je pominjanje ljubavne veze svedeno na minimum (ili opisano kvalitetnije). Roman osim sto nudi dobar story telling, ima samo kvalitet glede politike.

A Istanbul je debela zvijerka, citat cu cim je kupim na nekom od balkanskih jezika, jer mi se bas cita na nasem jeziku, a imam je samo na danskom doma.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 14:42   #10
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Procitao Snijeg, Zovem se Crvena i Bijeli zamak.
Jako lijepo pise, ali isto se slazem sa slengom da je mozda malo prerano dobio Nobela. Osobno preporucujem Snjieg, svidio mi se nacin na koji polemizira pitanja vezana sa islam i sekularizam u Turskoj
sve potpisujem
ali sto se tice Nobela... pa ne dijelim misljenje da se tako velike nagrade moraju dobijati u dubokoj sstarosti
ne cini mi se Pamuk pretenciozan da bi dopustio da ga tako nesto iskvari, dapace!!

Sad citam nesto drugo, ali za godisnji odmor cu definitivno uzeti Istanbul!

Kakav je Bijeli zamak?
__________________
Bož(j)idar
božjidar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2009., 16:51   #11
Quote:
božjidar kaže: Pogledaj post
sve potpisujem
ali sto se tice Nobela... pa ne dijelim misljenje da se tako velike nagrade moraju dobijati u dubokoj sstarosti
ne cini mi se Pamuk pretenciozan da bi dopustio da ga tako nesto iskvari, dapace!!

Sad citam nesto drugo, ali za godisnji odmor cu definitivno uzeti Istanbul!

Kakav je Bijeli zamak?
Zamak je solidan iako po meni ponesto slabiji od Pamukovih ostalih djela. Citao sam ga jos u srednjoj tako da se bas dobro i ne sjecam detalja, ali svakako ga procitaj
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 09:57   #12
Istanbul, Zovem se Crveno/Crvena, Bijeli zamak, svakako

Prije par godina sam pročitala Novi život; nije mi se svidio.
simply_black is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 17:20   #13
Quote:
božjidar kaže: Pogledaj post
e da, reci mi nešto o "istanbulu"... planiram uskoro!
Orhan tu pise o svom zivotu u Istanbulu.Mislim da je opisao svaku ulicu i kucu....Prekrasna knjiga!
Neuhvatljivaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 08:57   #14
od pamuka preporučam sve. meni su njegovi romani genijalni, samo mi je krivo što prijevodi kod nas stižu kasno pa je tek prošle godine prevedena tiha kuća, koju je napisao prije 20 i više godina.
je li netko čitao muzej nevinosti?? baš me zanimaju mišljenja prije nego što je krenem čitati...
Jaganjac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2009., 10:29   #15
Ja sam procitala dvije trecine i morala sam odustati. Pocetak sjajan, onda slijedi pacenicka i nezrela posesivnost i zaljubljenost sa rijetkim izlivima neceg dobrog. Kroz sredinu knjige sve manje i manje. Mozda cu je procitati do kraja jednog dana, jer rijetko kad odustajem od citanja. Pisala sam negdje o toj knjizi, na drugoj temi (ili ovdje?).
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 12:22   #16
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Ma Snijeg je fina knjiga, samo mi je patetika koju je u knjigu unio u ljubavnoj vezi totalno nekvalitetna (Goethe je npr umio da uznese patetiku na jedan visok nivo). I sramotna za knjigu. Bilo bi sve mnogo bolje da tog nije ni bilo. Da je pominjanje ljubavne veze svedeno na minimum (ili opisano kvalitetnije). Roman osim sto nudi dobar story telling, ima samo kvalitet glede politike.

A Istanbul je debela zvijerka, citat cu cim je kupim na nekom od balkanskih jezika, jer mi se bas cita na nasem jeziku, a imam je samo na danskom doma.
Goethe?
Ne znam koliko je uporediv sa suvremenim autorima,ali svakako je kao uzor nedostižan.
A o tome da je patetika nekvalitetna,ne znam što bi se moglo reći.
Ili si možda izabrala krivu riječ?
Patetika u književnom djelu ima nekoliko razina.U nekima je poželjna i dobrodošla u drugima promašena i jeftina.Ali da je nekvalitetna...
Ne znam na što si mislila.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 12:26   #17
Quote:
božjidar kaže: Pogledaj post
e da, reci mi nešto o "istanbulu"... planiram uskoro!
To i jest i nije roman.
Najprije bi bio esej o gradu i njegovim stanovnicima gledan očima autora koji je odrastao u ,za Tursku ne baš tipičnoj obitelji.
Svakako čitati.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 20:45   #18
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Goethe?
Ne znam koliko je uporediv sa suvremenim autorima,ali svakako je kao uzor nedostižan.
A o tome da je patetika nekvalitetna,ne znam što bi se moglo reći.
Ili si možda izabrala krivu riječ?
Patetika u književnom djelu ima nekoliko razina.U nekima je poželjna i dobrodošla u drugima promašena i jeftina.Ali da je nekvalitetna...
Ne znam na što si mislila.
Mislila sam na glavnu licnost romana, koji je uzasno patetican i na to da je Pamuk tu njegovu pateticnost opisao/odradio na jedan jako nekvalitetan nacin u odnosu na to kako je odradio ostale problematike romana.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 22:59   #19
Ja sam od njega pročitala "Snijeg",njegov stil i način pisanja mi je fenomenalan.
Taman uzela "Tihu kuću" mislim da mu je to najnovija...
ako bude upola dobra kao prethodna,ja zadovoljna
totica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 14:44   #20
nije mu to najnovija. štoviše davnih je dana napisana, mi smo je među zadnjima preveli. najnviji roman mu je muzej nevinodsti. ou jea, to se kuuje sutra.
ugl, de gustibus est non disputandum, ali tiha kuća mu nije ni upola dobra kao snijeg. ali to ne znači da je ne treba pročitati. preporučam dapače.
i da, baš kad pročitaš te dvije knjige, vidjet ćeš koliko se pamuk, zapravo, razvio kao pisac.
Jaganjac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:14.