Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Internet > Internet biznis

Internet biznis Zarada i poslovanje na Internetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2015., 18:06   #1
Slanje osobnih dokumenata

Poštovani,

Zanima me vaše mišljenje o slanju osobnih dokumenata na razne stranice za internet zaradu. Osobno sam poslala skeniranu osobnu na Whitepins i još neke stranice, ne samo svoju nego i od obitelji.Moram priznati da me sad strah svega toga, imam li razloga za brigu?
megi365 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 19:46   #2
e

Nemate brige jer takve stranice traze potvrdu recimo da bez toga samo regate mogli bih napraviti 100accounta
ex_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 23:36   #3
Priče iz filmova, da itko želi nešto s tvojim identitetom s obzirom na našu prisutnost na internetu (socijalne mreže, forumi, cookies itd.) napravit će to u roku dana bez da im išta šalješ .
melodic.haze is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 13:19   #4
Nema potrebe da se šalju dokumenti na stranice koje nisu provjerene i iza toga stojim i to ću uvijek zastupati...

Ne vidim razlog zašto bi to itko radio, možda zato jer "će možda dobiti neki novac"?

Ja sam poslao samo jednom svoj scan i to na Bwin kladionicu kada sam trebao isplatiti novac koji mi je stajao gore. Ali Bwin je preozbiljna kompanija da bih se nečeg bojao...

Jedno je kad šaljete dokumente nekom provjerenom i legalnom sa svim podacima o njemu, i kada šaljete nekoj stranici za koju nemate pojma ni što je ni tko....

Osobni dokumenti sadrže vrlo važne podatke kojih nema na socijalnim mrežama niti igdje drugdje. Recimo pomoću broja osobne i imena i prezimena može se doći do OIB-a u samo 2-3 klika... (i dokazao sam kolegi s foruma)...

Kada imate scan, sve podatke, nije problem putem webshopa ugovoriti nekoliko pretplata za mobitele ili neka takva slična sranja jer imate doslovno SVE što vam treba...

Hrvatska je sve više u problemu krađe identiteta i osobno znam čovjeka kojem se to dogodilo. Ima ugovor bez da je ikad imao kontakt s tim operaterom..

Vi koji se ne bojite, samo naprijed. Ali svakom tko ima imalo pameti savjetujem da se ne igra sa osobnim dokumentima. Na žalost u filmovima se većinom riješe slučajevi i sve sretno završi, kada vam se to dogodi u stvarnosti teško da ćete istjerati pravdu.

Zato bolje spriječiti nego liječiti. Ako niste sigurni kome šaljete, ne šaljite.

Lp
Zaleks is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 11:42   #5
Quote:
Zaleks kaže: Pogledaj post
Nema potrebe da se šalju dokumenti na stranice koje nisu provjerene i iza toga stojim i to ću uvijek zastupati...

Ne vidim razlog zašto bi to itko radio, možda zato jer "će možda dobiti neki novac"?

Ja sam poslao samo jednom svoj scan i to na Bwin kladionicu kada sam trebao isplatiti novac koji mi je stajao gore. Ali Bwin je preozbiljna kompanija da bih se nečeg bojao...

Jedno je kad šaljete dokumente nekom provjerenom i legalnom sa svim podacima o njemu, i kada šaljete nekoj stranici za koju nemate pojma ni što je ni tko....

Osobni dokumenti sadrže vrlo važne podatke kojih nema na socijalnim mrežama niti igdje drugdje. Recimo pomoću broja osobne i imena i prezimena može se doći do OIB-a u samo 2-3 klika... (i dokazao sam kolegi s foruma)...

Kada imate scan, sve podatke, nije problem putem webshopa ugovoriti nekoliko pretplata za mobitele ili neka takva slična sranja jer imate doslovno SVE što vam treba...

Hrvatska je sve više u problemu krađe identiteta i osobno znam čovjeka kojem se to dogodilo. Ima ugovor bez da je ikad imao kontakt s tim operaterom..

Vi koji se ne bojite, samo naprijed. Ali svakom tko ima imalo pameti savjetujem da se ne igra sa osobnim dokumentima. Na žalost u filmovima se većinom riješe slučajevi i sve sretno završi, kada vam se to dogodi u stvarnosti teško da ćete istjerati pravdu.

Zato bolje spriječiti nego liječiti. Ako niste sigurni kome šaljete, ne šaljite.

Lp
Pametno zboriš, potpisao bih ovu temu jer sve što je kolega naveo je 100% točno, te sam također svjedok krađe identiteta.
Dakle prije nego što dajete svoje podatke provjerite stranicu koja to zahtjeva od vas, "od glave do pete", na googleu ćete naći sve potrebno, naime malo mojih razmišljanja za neiskusne.
Meni više stranice koje nemaju obični "https" certifikat nisu zanimljive niti s njima pokušavam surađivati, a taj certifikat košta svega par eura, ukoliko se vlasnik skriva i ne želi prikazati svoje ime na stranici ili domeni, bježim još dalje, ako mi je sam dizajn stranice nekog dječjeg photoshop izgleda 100 kilometara od toga.
Onda ukoliko se na stranici ističe jedna firma, pod vlasnikom domene druga firma odmah bježi dalje.
Ukoliko su firme registrirane u nekim čudnim zemljama i nema puno informacija o istima bježim dalje.
I tako to su te sitnice koje prvo provjeravam.

Crno tržište fino zarađuje od prodaje identiteta, mailova, adresa i ostalog.
Oprez mora biti maksimalan.
keisuke is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 16:15   #6
Ma ne isplati se objasnjavat kada dodje 3:1 ovih sto su totalno oblivious i prozivaju te paranoikom koji gleda previse filmova.

OT, sve je sigurno i sve je u redu. Nema brige oko slanja skenova osobne, moze i kreditne i debitne kartice takodjer, a naravno da i putovnica dobro dodje. Zloupotreba se dogadja u Hollywoodskim blockbusterima sa Liam Neesonom. Stvarnost je perfectly safe.
Keep on keeping on...
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 16:23   #7
Možete malo dublje onda o tim svjedočanstvima krađe identiteta, tko je kome krao identitet, na koji način i koje su poslijedice bile?
melodic.haze is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 16:43   #8
Jel bas tako tesko zaguglat dvije magicne rijeci - identity theft - pa to na nekim legit siteovima proucit, recimo na arstechnica.com?

Mislim ovaj tvoj prijasnji post je urnebes:
Quote:
melodic.haze kaže: Pogledaj post
Priče iz filmova, da itko želi nešto s tvojim identitetom s obzirom na našu prisutnost na internetu (socijalne mreže, forumi, cookies itd.) napravit će to u roku dana bez da im išta šalješ .
Svatko sa imalo fizickog zdravlja i dovoljno snage ti provali bez problema u kucu/stan pa opet zakljucavas. Zasto zakljucas? Zasto jednostavno ne pustiti otkljucano ili cak sirom otvoreno? Ili barem stavi kljuceve na jasno vidljivo mjesto svakome prolazniku ako smatras da su ove prijasnje mjere mozda preradikalne.
Price iz filmova... divota kako se ljudi obozavaju hvatat za tocno tu frazu.

Evo ti jedan primjer gdje se fino dokumenti mogu upotrijebiti - pranje love preko online poker siteova jer svaki legit site (tipa WillHill, Stars, Betfair, Ladbrokes itd.) te trazi verifikaciju identiteta.
Ako ides chipdumpat na cash gameu nema boga da ces to isplatit ako ti identity nije verified. A za verfikaciju je sken osobne sasvim dovoljan. Takodjer nitko nije glup da na svoje pravo ime i prezime otvara account na kojega ce chipdumpat lovu sa fraudanih credit/debit cardsa.

I to se dogadja, svakodnevno (a to je samo jedan primjer (od brojnih) s kojim sam, nazalost (ili ne?), itekako dobro upoznat jer se bavim online pokerom sto kao igrac to i kao affiliate).
But wtf do I know... to su samo price iz filmova.


Edit:

A da ne spominjem da mi je dovoljno imati sken tvoje osobne za podici sasvim dovoljno raznih kredita, posuditi novce i navuci ti kamatare na vrat (iako je sva lova kod mene), razne ugovore potpisati za razne pretplate, otvarati racune u bankama koje imaju opciju online registracije itd. (jer nes ti problema traceat potpis i vektorirat ga pa ga koristit kao digitalni potpis za papirologiju sto se prihvaca gotovo pa svugdje).
U slucaju da mi ne vjerujes, rado ti dokazem u znanstvene svrhe, lol. Samo svoju osobnu posalji. Platim i par € (kao WP+)
__________________
BOOMSHAKALAKA!!

Zadnje uređivanje RC Da Kookee : 14.01.2015. at 16:59.
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 17:38   #9
Zbilja se ne bojim osoba koje vode stranice gdje dopuštaju da ih se ošteti na način da im se pošalje prednja strana osobne slikana fotoaparatom.
melodic.haze is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 18:22   #10
Quote:
melodic.haze kaže: Pogledaj post
Možete malo dublje onda o tim svjedočanstvima krađe identiteta, tko je kome krao identitet, na koji način i koje su poslijedice bile?
Ukratko frend mi ima dosta virtualnih računa, u ovom slučaju stradao je payoneer i šteta je bila oko 10 000kn, te su novci vraćeni jer je šteta počinjena iz RH dok je frend dokazao da je boravio van RH, ali nikakve kaznene ili prekršajne prijave nisu bile od strane osobe (bivše cure) jer nije bilo po Hrvatskoj policiji dokaza niti oni kao imaju s time.

Sreća je ta što je frend unutar 48h primjetio da nešto nevalja jer je nešto išao plaćat.

Dakle živjeli su u stanu od frenda, te je dao toj svojoj bivšoj curi neko vrijeme da se odseli, a on je poslom boravio van RH (Njemačka), e sada cura mu je znala za stanja na računima, te je dotična imala iste, i na njoj je bilo samo da se s njegovog računala javi i kaže da se ne može sjetiti lozinke te da u prilogu šalje slike osobne i vozačke da dokaže identitet.
Naravno payoneer je to prihvatio i na isti mail poslao nove podatke za prijavu i ona je na svoj račun preselila oko 10 000kn odnosno sve što je bilo na tom računu.

Naravno ovo je bilo puno lakše, pošto je imala sve zdravo na gotovo, a ovom ni na kraj pameti da bi bila u stanju takvo nešto napraviti.

Frend je nekim slučajem išao plaćat nešto unutar 48h te vidio da nema novaca i vidio gdje su preseljeni, kontaktirao je payoneer i počeo konverzaciju, sva procedura trajala je oko dva tjedna, te je bila riješena na način da je morao slati dokaze od firme za koju radi di boravi i da je bio van adrese počinjenja, te novci još nisu bili dignuti pa su odmah bili zamrznuti, ali ne i vraćeni.

E sad koji bi ishod priče bio da je bivša potrošila novce, vjerujem da bi odgovor bio čuvajte svoje podatke što i jasno piše u svakom ugovoru koji se virtualno potpisuje.

Nisam odugovlačio pričom, ali mislim da ste shvatili što se desilo i koja je bila sreća te da šteta nije bila počinjena, nakon prijave našoj policiji sve je ostalo na prijavi te ništa nije riješeno, pošto se je to desilo oko 2010. negdje ne znam koji je točan odgovor policije bio, ali uglavnom kao što sam i gore napisao "da oni tu ne mogu ništa".

Dakle kao što vidite s osobnim podacima može se sve napraviti, naravno nije skroz jednostavno kao što se misli, ali eto nije ni preteško, dotična osoba gore koja je to radila imala je dobru podlogu pa nije trebalo puno muke samo malo pameti.
keisuke is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 18:35   #11
Cura je uz osobnu i vozačku na gotovo (moguće slikanje pored novina recimo da se dokaže da je slikano ovoga trenutka)vjerojatno znala i podosta osobnih podataka od dečka, moguće i security question.

Dakle ona je znala sve što bi recimo neka osoba saznala da ti ciljano ide ukrasti identitet, vraćamo se na ono što sam rekao, ako te netko hoće naj*bo si ionako, a ovo da ti sa jednom slikom prednje strane osobne bez npr novina za timestamp mogu nešto... teško. Ipak treba više informacija o osobi, za početak bolje slike, security question, pristup mailu i sl.
melodic.haze is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 22:57   #12
A gledaj, zavisi od agenta do agenta i od stranice do stranice.
Nisam imao problema za sad s time, ali pazim maksimalno. Zašto liječiti kad se može spriječiti ?
Svi se mi možemo igrati junaka dok se sranje ne desi.
Sigurnosno pitanje ništa ne znači ukoliko nečim drugim možeš dokazati identitet, a onaj tko skupo preprodaje takve podatke, budi bez brige ima ti i osobnu s prve i druge strane i vozačku i pristup mail-u, odnosno hackeri koji zaraze na miljarde računala i iz njih kradu podatke te ih slažu i preprodaju, sve to postoji, samo se o tome malo priča, recimo google i facebook to legalno rade s tajnim službama itd., tko može dokazati da neka treća lica nemaju pristup tim podacima ? Međuostalim i dobro se zna kakvi se podaci unose, ali kad bih se svega bojali ne bi imali niti računalo niti internet, a onaj ko se boji ne koristi takve stvari.

Dakle poanta mojeg teksta je ta da se sve to negdje skuplja i pohranjuje, ali mi smo presitne ribe tu s balkana za nekog i da treba biti više oprezan i to je to.
keisuke is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 23:14   #13
Quote:
keisuke kaže: Pogledaj post
odnosno hackeri koji zaraze na miljarde računala i iz njih kradu podatke
Iliti Microsoft.
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 13:57   #14
Quote:
RC Da Kookee kaže: Pogledaj post
Iliti Microsoft.
Jašta, ali je to opravdano time da ti keyloggeri šalju podatke za poboljšanje
Ali oni koji se razumiju u računala dobro znaju šta se dešava i dobro znaju da prije nego sam ovo objavio završilo je već u pitaj Boga koliko baza podataka

Živio linux ! hahahaha
keisuke is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:13.