Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2007., 14:00   #1
Kod kuće pripremljeni alkoholni likeri (orah, višnja, bobičasto voće...)

Vrijeme je za pravljenje likera od oraha.Sve što mi je ostalo od mojih starih je sjećanje da se to pravi negdje u ovo vrijeme.Molio bi dotični auditorij da mi pomogne savjetom, ako netko zna recept može ga podijeliti sa nama ostalima.
mastix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 14:17   #2
Ne znam baš točne mjere , ali ja to ovak radim : Pripremim litru rakije ili ruma.U veću teglicu naliješ taj alkohol ( ne mora sve stati) , narezane orahe , cimeta i vanilije , može i malo klinčića koliko voliš. To mora odstajati nekih mjesec dana dobro zatvoreno . Povremeno promućkati. Kad se dobro napacalo ,skuhaš pola litre vode sa dvije šalice šećera , ohladiš i pomiješaš sav alkohol sa tim sirupom ( naravno makneš orahe ,ocijediš). Naliješ u flaše i ostaviš nekih 2-3 tjedna da se prožme. Povremeno promućkati . Prošli put je bilo tak fino da je moj frend nakon kušanja inzistirao da mu poklonim jednu flašicu ili će on to jednostavno ukrasti .
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2007., 16:27   #3
joj orahovac s mlijekom toga bi mogla litre popit
__________________
Plastic Jesus shelters me - for His head comes off, you see. He's hollow, and I use Him for a flask.
Plastic Jesus, plastic Jesus, riding on the dashboard of my car... Plastic Jesus is a holy bar!
PrittPen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2007., 13:03   #4
orahovac:
8-10 mladih zelenih oraha narežeš nožem, dodaš 3-4 klinčića, malo cimeta, 5-6 zrna kave( može i štapić vanilije) Šećera od 10 - 25 dkg ( prema tome voliš li slađe ili ne). Sve ovo je količina za 1 litru lozovaće, nikako šljivovice, ruma ili nekog drugog alkohola sa vlastitom aromom. Sve to staviš u staklenku
( obično se radi u većim staklenkama od 3-5 lit.)Dodaš pripadajuću količinu rakije i ostaviš na suncu 3-4 tjedna. Nakon toga procijediš i probaš. Ako nije dovoljno slatko prokuhaš šećer i vodu dok se ne dobije sirup i dodaš u liker po ukusu.
HERNIJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2007., 17:11   #5
orehovac

7,9 ili 11 mladih oraha(ovisno koliko jak ekstrakt želiš) razrezati na četvrtine,preliti s litrom lozovače,dodati 25-30 deka smeđeg šećera i 1 limun rezan na ploške.Povezati ,staviti na prozor i držati mjesec dana,povremeno promiješati.Oraščići trebaju biti još mekani,da se još mogu probiti iglom.
jagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2007., 17:34   #6
Quote:
mastix kaže: Pogledaj post
Vrijeme je za pravljenje likera od oraha.Sve što mi je ostalo od mojih starih je sjećanje da se to pravi negdje u ovo vrijeme.Molio bi dotični auditorij da mi pomogne savjetom, ako netko zna recept može ga podijeliti sa nama ostalima.
sorry, proslo je vrijeme, na svetog Antu je trebalo stavit....
medo101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2007., 17:53   #7
Nije prekasno, prema mom receptu se orasi beru za svetog Ivana (24.06.).
mauna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2007., 23:52   #8
Period između sv.Ante i Ivana ovisi o kraju.
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 00:05   #9
Moji su preveliki, ne smije se formirat kora od oraha kad ga presječeš moraš to moć napravit sa običnim nožem.

Obično to radimo kad su veliki ko šljiva. Onda uberemo 10-15 oraha, nabodemo ih čačkalicom ili iglom - smo da rupe napravimo i 1l loze 10-tak oraha i šećera koliko su i orasi teški.

Stavimo u teglu od krastavaca i na sunce, kad se šećer rastopi onda procjedimo i preselimo u obične boce. Ja ne stavljam nikakve dodatne arome.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 20:52   #10
Mi smo ove godine kasnili, radili tek ovaj vikend. Ali popit će se
__________________
I don't want to set the world on fire
I just want to start a flame in your heart
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 21:57   #11
Ne znam kako da kažem..... ali kako izgledaju zeleni orasi? Ubrala sam nešto za što nisam sigurna da jesu. Svijetlo zeleni, veličine oraha ali imaju bodlje.
Deanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 22:09   #12
orehovac

Najvjerojatnije si nabrala plodove divljeg kestena.
jagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 22:49   #13

U pravu si, znala sam da me podsjeća na nešto. Hvala ti, dobro da sam pitala prije nego da sam upropastila litru rakije
Deanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 17:48   #14
Rakija se nebi upropastila samo nebi bila za piti nego za masažu bolnih i upaljenih vena.
mastix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 18:52   #15
nisam ih još bacila, mogla bih stvarno kakav venogel napraviti usput.
Šalu na stranu, smiješala sam jučer, ne mogu vidjeti kako napreduje jer sam stavila na balkon od mojih, kod njih je više sunca. Orahe sam razrezala, mada mi je u sjećanju da je moja mama stavljala čitave, i pomiješala razne dodatke, šećer, zrna kave, muškatni oraščić ali u prahu i jagorov limun. U staklenki od litru i pol, ona sa gumom gore što ne dihta. Trebam li što još raditi s tim u slijedećih mjesec dana ili samo povremeno okrenuti teglu da se izmiješa?
Deanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 20:02   #16
mi nikad nismo mjerili na vagu ;
10 mladih oraha prerezanih na 1/2 po dužini
u flašu 2l sloj oraha - 1cm šećera - sloj oraha - 1 cm šećera ....(sloj šećera mora biti vršni) , prelije se rakijom ili votkom do vrha flaše (1-1,5l) poklopi i stavi na sunce dok se sav šećer ne otopi sam od sebe (bez miješanja)
procijedi se kroz pamučnu gazu i ulije u boce (obićno ispadnu 2 one lijepe kristalke od marscina )
stavi se na tamno mjesto i ne poslužuje se do Božića
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 22:53   #17
Receptura i postupak iz prve ruke.Orasi za liker se beru do rođendana Sv.Ivana krstitelja tj. 24.06. Ako dobra godina (misli se na zriobu poldova)požuri onda orahe moramo ubrati ranije jer se unutar ovojnice ljuska podeblja toliko da ju ne možemo rezati ni probiti. Recept dalje govori da uzmemo 7 oraha srednje veličine i neoštećene ovojnice. Srednju veličinu izaberemo od onog što imamo na steblu. Operemo ih i probušimo viljuškom na više mjesta pazeći da ih ne raskalamo. Oni koji vole aromatičniji Orahovac neka orahe režu inače je dovoljno samo ih probušiti. Stavite rukavice jer će vam ruke biti obojane 15 dana. U staklenu bocu (ja sam stavio u onu od cikle-2500 gr) ulijte litru rakije, te u nju umuješajte 20 dkg šećera. Pomozite šećeru da se otopi miješajući neko vrijeme. Nije nužno da se sav otopi. Potom stavite izbušene i posušene orahe u rakiju, zatvorite da nema zraka i na mjesto gdje će imati dosta sunca. Pripravak se ne miješa 40 dana. Ako je sve u redu za to vrijeme bi trebao biti gotov Vaš Orahovac. Normalno je da će te ga premještati pa to uradite tako da ga ne tresete previše.
U svezi one staklene posude. Da vam bude malo više punija,jer ova količina popuni polovicu,povećajte količinu sastojaka za 50%.
(10 oraha,30 dkg šećera,1,5 l rakije.) Živili!
mastix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 09:28   #18
Da li je netko već prelijevao?
Deanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 21:13   #19
Bog i se! Danas sam pretočio orahovac, a degustanti su se pozitivno očitovali o učinjenom. Ha,koja izjava! U svakom slučaju zadovoljan sam. No da se malo pohvalim učinjenim, ovako sam izbockao orahe:
http://i14.tinypic.com/4lgetlf.jpg
Potom to sve skupa smjestio u tegle:
http://i13.tinypic.com/62e2jo4.jpg
Krajnji rezultat smješten u bocu:
http://i19.tinypic.com/4p3k03t.jpg
Ovaj pakleno sunčani period učinio je svoje pa se nadam da je i vama ostalima orahovac super.
mastix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 12:44   #20
ja ovo moram sledece godine da pravim. a jel to kao rakija orahovaca ili ne? orahovaca mi se jako dopala, ali ne znam da li je to isto?
lilly53 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:28.