Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2007., 22:48   #2001
Quote:
Bosniac kaže: Pogledaj post
Dervišu selam!

OK!
Općenito nije dozvoljeno sve ono što je u
suprotnosti sa duhom i kontekstom Kurana Časnog.
Slažem se brate i usput da pokupim 2000 -ti odgovor na ovoj temi.

Usput da poselamim svu braću i sestre i pozdravim sve posjetioce ove teme i zahvalim se moderatorima i vlasnicima ovog foruma na strpljenju.

A sad, milenijski zikr party može početi
Derviš is offline  
Old 04.03.2007., 23:43   #2002
Ovo ce mozda zvucati malo provokativno, ali nije, ja samo zelim da ukazem na neke stvari kojih niko od vasa ovdje nije svjestan zbog svoje neukosti, sjedite procitajte i onda malo razmislite o nekim stvarima svojom glavom. Ja sam postavio dva jednostavna pitanja, koja cu ponoviti, a to je:
Koliko je na Islam utjecala predislamska povijest, i kompletno društveno i kulturno okruženje Saudijske Arabije i ostalih zemalja Istoka?
Šta je sa ljudima koji žive po deset božijih zapovjedi?
Valjani odgovori su bit kompletne vase dosadasnje kvazi "rasprave" o necem tako lijepom i kompleksnom kao sto je religija, pa samim tim i Islam.
Odgovor koji je uslijedio na moja pitanja nije mogao biti gluplji, od BOSNIACA (pretpostavljam moga zemljaka Bosanca). Naime odgovor je sazet u cetiri rijeci, a zatim slijedi citat kojem nije mjesto uopšte tu, a kladim se da autor ni sam nije svjestan šta znace te rijeci.
Nije mi bila namjera nikog da uvrijedim, a ako se neko našao uvrijedjenim ja se ispricavam (izvinjavam).
Pa eto ako je neko u stanju ja bih molio za odgovor.
 
Old 05.03.2007., 01:30   #2003
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Selam brate.

Puši brate slobodno i ne opterećuj se time. Evo Dervo dimi ko stari ćiro, tutututututttuuu. I ništa ne smeta mom vjerskom životu.
Puši slobodno i ako te ko pita, ti reci, Dervo dao izun
We la havle ve la kuwete illa billah...


Pa da je i mekruh kako vi tvrdite, ne bi se smjelo reci tako nekome, a kamoli kad se dobro zna da je haram.
Prolaznik_ is offline  
Old 05.03.2007., 02:09   #2004
Thumbs down

Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Selam brate.

Puši brate slobodno i ne opterećuj se time. Evo Dervo dimi ko stari ćiro, tutututututttuuu. I ništa ne smeta mom vjerskom životu.
Puši slobodno i ako te ko pita, ti reci, Dervo dao izun
brate dragi, takve izjave nisu bas najmudrije, ako gradjanski zakon sam iznjedri obavezu da na cigarama pise da su stetne po zdravlje i da pusenje ubija, muslimanima je prece da zauzmu oprezan stav i da kazu da je grijeh pusiti. znas li da sa ovom izjavom teoretski mozes ponijeti na svojoj dusi grijeh smrti ljudi koji umru od posljedica stetnosti duhana, a ti svjestan te stetnosti a i dalje ljudima pricas da slobodno puse i da se time (potencijalnim smaoubistvom, a samoubistvo jedan od najvecih grijeha!!) cak ni ne opterecuju.

nisam siguran da razuman musliman trezveno moze se bacati takvim "fetvama"
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Old 05.03.2007., 02:27   #2005
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
brate dragi, takve izjave nisu bas najmudrije, ako gradjanski zakon sam iznjedri obavezu da na cigarama pise da su stetne po zdravlje i da pusenje ubija, muslimanima je prece da zauzmu oprezan stav i da kazu da je grijeh pusiti. znas li da sa ovom izjavom teoretski mozes ponijeti na svojoj dusi grijeh smrti ljudi koji umru od posljedica stetnosti duhana, a ti svjestan te stetnosti a i dalje ljudima pricas da slobodno puse i da se time (potencijalnim smaoubistvom, a samoubistvo jedan od najvecih grijeha!!) cak ni ne opterecuju.

nisam siguran da razuman musliman trezveno moze se bacati takvim "fetvama"
Selam.

Ti si u pravu. Vas nekoliko ste dovoljno obrazložili sve razloge za i protiv pušenja koje mogu naći uporište u šerijatu. Uz najbolji trud niste se mogli dogovoriti. Pa je dervo uskočio sa svojom "fetvom" koja je bila namjenjena isključivo jednom bratu muslimanu koji dolazi tobe svjestan zabluda u kojima je živio i kojima je dandanas okružen. U takvoj osjetljivoj fazi najmanje je bitno hoće li prestati pušiti. To može i za par godina kad vjeru dovoljno učvrsti.

Čitajući vaše postove, insan je ostao zbunjen. A naveo je i da je strastven pušač. Zato je Dervo reko samo puši i ne sekiraj se. Nije za njega vrijeme da se time opterećuje.

P.S. Iz mog je posta vidljivo da je "fetva" usmjerena isključivo njemu. Al kad vama manjka sabura i povjerenja u braću muslimane. Jer da imate povjerenja onda bi bilo - jel to Dervo reko - jest - e onda je Istina. Jel to Musa reko - jest - e onda je istina....
Derviš is offline  
Old 05.03.2007., 04:31   #2006
Odlucio sam nesto da napisem o duhanu pa da svako zakljuci stav islama na spram istog i da shvati onako kako ko razumije sljedece...

Kao prvo bih spomenuo iz cega se sastoji duhan. Naime, duhan se sastoji iz skupine otrovnih materija, a ne samo od nikotina kako to smatra vecina ljudi. Pojedine supstance koje sadrze duhan otrovnije su od samog nikotina. A neke od njih su:

1. Gas - tzv. prvi ugljeni oksid, otrovan;
2. Olovna materija - jako je otrovna, i koncetrise se tako da tijelo nije u mogucnosti da je se oslobodi;
3. benzoberin - koji je neposredni uzrok raka;
4. Nikotin - jako otrovna materija. Doza od samo pedeset miligrama nikotina ubrizganih u covjekove vene prouzrokovala bi trenutnu smrt;
5. Radioaktivni polonium - nagomilava se u plucima pusaca i napada ih;
6. Katran - zuta ljepljiva materija, zbog koje pozute zubi pusaca. Izaziva karijes i napada nepce. Boja katrana se jasno vidi na filteru ispusene cigarete kao i na prstima pusaca. ovo je ujedno i najotrovnija materija duhana;
7. Arsen - koristi se za unistavanje insekata, a 10 % od ove otrovne materije ulazi u pluca pusaca prilikom pusenja;
8. Alkohol i druge supstance - daju okus cigaretama i cuvaju njenu vlaznost, dok ne dospije do potrosaca.

Sad cu navesti serijatske ( islamske ) dokaze o zabrani pusenja ( dokazi iz Kur'ana i Sunneta )

Iako duhan nije bio poznat u vrijeme spustanja Objave, vec je otkriven nekoliko stoljeca nakon toga, ipak... To i jeste razlog da nije direktno spomenut po imenu u Kur'anu i u Sunnetu Poslanika, sallallahu alejhi we sellem. Medjutim, ova vjera, kao posljedna objava Allaha, Subhanehu ve te'ala, ne mijenja se do Sudnjeg dana i sadrzi u sebi serijatske dokaze koji su opceg znacenja, i sve sto se pojavi u vidu dobra ili zla, u islamu postoji serijatski hukh ( propis ) za to. Spomenut cu samo neke od tih opcih dokaza:

1. Opisujuci Svoga Poslanika, alejhi-s-selatu ve selam, kaze Uzviseni Allah u Kur'anu:

"Oni koji slijede Vjerovjesnika koji ne cita, koga nalaze zapisanog kod sebe u Tevratu i Indzilu, koji ce od njih traziti da cine dobra djela, a od odvratnih odvracatai ih, koji ce im lijepo dozvoliti, a ruzno zabraniti." ( Prijevod znacenja Kur'ana, El-E'araf, 157. ) Ovaj plemeniti ajet, zabranjuje sve sto je ruzno. Imenica koja je spomenuta u ovom ajetu jeste "el-habais" i nosi vise slicnih znacenja kao: los, odvratan, pokvaren, zlocudan, perfidan... itd.

Duhan je sa pravom nazvan ovim imenom, zbog toga sto: unistava zube, izaziva upalu u ustima, uzrokuje raznovrsne upale u grlu, stetno djeluje na organe za disanje, stvara poteskoce probavnim organima, unistava krvne sudove, stetno djeluje na nervni sistem itd.

Ovaj termin obuhvata sve sto je odvratnog okusa i mirisa ( kao primjer crveni i crni luk, a miris zapaljene cigarete je bez sumnje odvratniji od toga ) a obje ove osobine sadrzi duhan.

2. Drugi dokaz iz Kur'ana gdje uzviseni Allah kaze:

"Jedite i pijte samo ne pretjerujte, On ne voli one koji pretjeruju." ( Prijevod znacenja Kur'ana, El-E'araf, 31. )
Kaze imam Ibnu Salih el-'Usejmin: "Allah, Subhanehu ve te'ala, je zabranio pretjerivanje u dozvoljenim stvarima, a rasipanje imetka u nekorisne svrhe ( kupujuci cigarete ) je prece da se zabrani."

3. Kaze Uzviseni Allah u Kur'anu u prijevodu znacenja na nas jezik:

"Ne rasipaj, mnogo, zaista su rasipnici braca sejtanova." ( Prijevod znacenja Kur'ana, El-Isra', 26-27. ) Kada ne Ibnu Mes'ud upitan ko su to rasipnici, odgovorio je, radijallahu anhuma: "Rasipnici su oni koji neumjereno trose svoj imetak."

Komentarisuci ovaj ajet je Ibn Abbas, radijallahu anhuma, rekao: "Rasipnici su oni koji nepotrebno rasipaju imetak." Ovdje da napomenem da su Abdullah ibn Abbas i Abdullah ibn Mes'ud, radijallahu anhuma, najbolji poznavaoci i tumaci casnog Kur'ana u ovome ummetu koji su se ikada pojavili, a kako i ne bi kad im je ucitelj i sejh bio Allahov Poslanik Muhammed, sallallahu alejhi we sellem. Ibn Mes'ud je bio uz Poslanika, a.s., 3 godine, a Ibn Abbas je bio amidzic Poslanika, te je za njega Poslanik ucio dovu Allahu da ga poduci Kur'anu tefsira i razumjevanju i sunnetu, takodjer, njegovome, stavljajuci ga pri tome kao malo jos dijete na svoja prsa.

Mislim, ako se neumjereno rasipanje imetka ne ogleda u kupovini cigareta, onda ne postoji nesto sto se zove rasipanje imovine.

A u 141. ajetu sure El-En'am Uzviseni Allah kaze: "I ne rasipajte, jer On ne voli rasipnike." ( Prijevod znacenja navedenog ajeta ).

Resulullah ( Allahov Poslanik ), sallallahu 'alejhi we sellem, je rekao: "Allah ne voli troje: ( u predaji kod Muslima stoji zabranio je troje): rekla - kazala, ( tj., prenosenje rijeci s namjerom sijanja smutnje i razdora ), puno pitanja i rasipanje imetka." ( Buhari, Musim, Ahmed, et-Taberani, Ibn Huzejme )

Dakle, sve s ovo jasne zabrane rasipanja imetka, a nema nimalo dvojbe niti sumnje da je kupovanje duhana rasipanje imovine. U vrijeme kada muslimane snalaze nedace, ali i druge narode, gladi, kada su obezpravljeni, stjesnjavani, proganjani ( prvenstveno muslimani ), itd, kada im je neophodna pomoc, a naricito materijalna, jedna petoclana muslimanska porodica koja zivi u zapadno-evropskim zeljama za godinu potrosi oko 10.000 Eura na kupovinu cigareta, a poslusajmo sljedece Poslanikove, s.a.w.s., rijeci: "Nece se pomjeriti stopala roba Allahovog na Sudnjem danu dok ne bude upitan za svoj zivot u cemu ga je proveo, o znanju koliko ga je stekao i po njemu radio, o imetku kako ga je zaradio i u sta ga je potrosio, o svome tijelu sa cime ga je zaposlio." ( Et-Tirmizi i kaze da je hasenun sahih, sahihom ga je ocjenio el-Albani, Et-Taberani... )

A u drugo, hadisu kaze Resulullah, s.a.w.s: " Iskoristi petero prije nego sto nastupi petero drugih. Iskoristi mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti." ( El-Hakim i kaze: Sahih po uslovima Buharije i Muslima. U ovojk ocjeni podrzao ga je imam ez-Zehebi. )

4. Uzviseni kaze: "I ne ubijajte sami sebe." ( Prijevod znacenja Kur'ana, En-Nisa ( Zene ), 29. ) Imam es-Sa'di ovako tumaci citirani ajet: "Ovaj ajet ima i drugo znacenje a ono je "i jedni druge ne ubijajte!" Ovo je primjer stilistike Kur'ana da jednim ajetom obuhvata dva znacenja.

Naucno je dokazano da pusenjem covjek unistava i ubija sam sebe, a i one koji borave u njegovoj neposrednoj blizini. Covjek koji unisti svoj organizam duhanom, i to bude uzrokom njegove smrti, na isti nacin se biti kaznjavan na Sudnjem danu. Ovo potvrdjuju sljedece Poslanikove, s.a.w.s., rijeci: "Ko se ubije s odredjenom stvari bice njome kaznjavam u vatri dzehennemskoj." ( Buhari, Muslim i hadis prenosi Ibnud-Dahhak )

5. Od Ubadeta bnu es-Samita, radijallahu anhu, i Ibn Abbasa, r.a., se prenosi da je Poslanik, s.a.w.s., kazao: "Zabranjeno je stetu ciniti sebi, a isto tako i drugome." ( Ibn Madze i dr. )

Ovo je jedan od najjasnijih dokaza iz Poslanikova, s.a.w.s., Sunneta o zabrani pusenja. Allahov Poslanik, s.a.w.s., je ovim hadisom zabranio nanosenje stete sebi i drugima, a niko ne opovrgava naucnu konstataciju da pusenje pricinjava stetu pusacu i onima oko njega.

6. Od Dzabira ibnu Abdullaha se prenosi da je Poslanik, s.a.w.s., rekao: "Ko bude jeo bijeli ( cesnjak ) ili crveni luk neka se izdvoji iz dzamija i neka sjedi kod kuce", a u predaji kod Muslima stoji: "... i neka se ne priblizava nasim dzamijama jer zaista meleke uznemirava ono sto uznemirava i covjeka." ( Buhari, Muslim, Ebu Davud, Ibn Madze, Ahmed, Bejheki ).

Kaze sejh el-Albani: "To je dakle Poslanikov, s.a.w.s., sud prema onom koji je jeo luk, koji je koristan za organizam i dozvoljen je ( halal ), da sjedi kod svoje kuce. Pa sta je sa onima koji pusi cigarete, odvratne i otrovne. Hocete li uzeti pouku razumom obdareni ?! "

Razlog zbog kojeg je Pejgamber, alejhisselam, zabranio dolazak u dzamiju onome koji je jeo luk je neprijatan miris koji ometa klanjace. Kakav je onda hukm ( propis ) o pusenju koje je daleko neprijatnijeg mirisa od luka, plus sto je stetan spram luka ? Pusaci zaista svojim neprijatnim mirisom uznemiravaju klanjace, a to najbolje znaju oni koje je Allah, s.w.t., sacuvao ovog zla u koje i ja spadam, hvala Mu na tome sto me nije stavio na ovo iskusenje.
Ovo je potpuno oprecno Sunnetu, koji podstice da se klanjas prje dolaska u mesdzid namirise najljepsim mirisom.

7. itd. da vise ne nabrajam... ima jos najmanje 3-4 hadisa koja se mogu uzeti u ovu temu koji se uklapaju i koji su mi pri ruci, ali cemo se zadovoljiti ovim iznad, insh'Allah.

A ispod cu navesti neke ucenjake i njihove stavove o pusenju cigareta.
Prolaznik_ is offline  
Old 05.03.2007., 04:45   #2007
Misljenje islamskih ucenjaka o pusenju ....

1. Imam mufessir Abdurrahman es-Sa'di kaze: "Pusenje je haram kao i sama trgovina duhanom."

2. Mahmud Seltut u svojim fetvama navodi: "Ako pogledamo na sve stetnosti koje uzrokuje duhan, zakljucujemo da pusenje nije dozvoljeno."

3. Imam el-Mubarekfuri kaze: "Stetnost duhana je dokaz o zabrani njegove upotrebe."

4. Kaze sejh Muhammed Salih el-'Usejmin: "Pusenje je haram", a potom je naveo niz serijatskih dokaza.

5. Ibn Baz konstatuje: "Pusenje je haram, i nije dozvoljena prodaja cigareta, niti bilo kakva trgovina njima, isto kao i kod alkohola. Onaj ko pusi ili prodaje duhan, duzan je traziti oprosta od Allaha, dz.s., i pokajati se za ono sto je cinio i odluciti da se vise nece vratiti na to."

6. Sejh Jusuf el-Kardavi kaze: "Pusenje je haram."

7. Sejh el-Albani navodi: "Pusenje je stetna i odvratna stvar."

8. Sejh Abdurrahman Ibnu Dzibrin opet zakljucuje: "U serijatskim izvorima imaju jasni dokazi o zabrani pusenja."

9. Skupina savremenih ucenjaka za islamsko misionarstvo ( el-ledznetud-da'wa ) tvrde: "Pusenje je haram".

10. Sejh Kisk nakon sto je spomenuo misljenje islamskih ucenjaka i stav lijecnika prema pusenju kaze: "Da li se i pored svih dokaza moze sumnjati u zabranu pusanje."

11. Sejh Muhammed Salih e;-Munadzdzid, nakon sto je spomenuo zabranu ulaska u dzamiju onome ko je jeo luk zagovara: "A jos gori su oni koji konzumiraju duhan koji je haram a poto ulaze u dzamije i uznemiravaju Allahove robove."

12. Izmedju ostalih konzumiranje duhana smatraju zabranjeim:
Muhammed Ibn Abdulvehhab, Abdullah Ebu Batin, Ahmed ibn Hadzerin Ebu Tami, Muhammed ed-Tarabisi el-Hanefi, Ibnu Hasan Selman i drugi.

13. Sejh Hamud et-Tevdzeri navodi imena pedeset islamskih ucenjaka, koji pusenje smatraju zabranjenim.

Na kraju savjet braci koja konzumiraju duhan...

Nakon dokaza koje sam izlosio o zabrani pusenja, uistinu, musliman nema opravdanja pred Allahom, dz.s., ako ustraje u ovom zlu. Pored grijeha koji sebi tovari na vrat, musliman time truje sebe, svoju porodicu i svoje drustvo, rasipa svoj imetak, uznemirava ljude neugodnim mirisom, itd. Pored mnogobrojnih blagodati koje su darovane covjeku, zar traziti zadovoljstvo u onome sto srdi Allaha, dz.s. ? Zar dim, pepo, vatra i neugndni mirisi nisu opis Dzehennema ( pakla ) ?! Zar musliman da se kiti svojstvima dzehennemlija, a njega fitra ( priroda ) zudi za Dzennetima ugodnih mirisa ispod kojih rijeke teku, u kojima je boravak vjecan ?!

Zar musliman nije dostojanstveniji, od toga da se povede za svakim zlom koje izmisle Allahovi, dz.s, neprijatelji ?! Njhov cilj i jeste da putem raznih zala koje plasiraju muslimanima iskvare to cvrsto tijelo, a potom ga bez imalo poteskoce odvoje od Allahova puta. Svaki vjernik je dio muslimanskog tijela i ako ne sacuva svoju fitru posljedice toga osjeti cijela zajednica, a ako bude krepostan i drugima ukazuje na nedostatke, cini veliku uslugu ummetu i njemu pripada visestruka nagrada od Njegova Gospodara. A ovaj dunjaluk je samo poligon ispita, polje na kome se sije, a plodovi se ubiru na ahiretu - uspjeh ili propast, nema treceg, a Allah, dz.s., prema Svojim robovima nece nepravedan biti.

Ss-Selamu 'alejkum.
Prolaznik_ is offline  
Old 05.03.2007., 06:27   #2008
Quote:
ismarovski kaže: Pogledaj post
Ovo ce mozda zvucati malo provokativno, ali nije, ja samo zelim da ukazem na neke stvari kojih niko od vasa ovdje nije svjestan zbog svoje neukosti, sjedite procitajte i onda malo razmislite o nekim stvarima svojom glavom. Ja sam postavio dva jednostavna pitanja, koja cu ponoviti, a to je:
Koliko je na Islam utjecala predislamska povijest, i kompletno društveno i kulturno okruženje Saudijske Arabije i ostalih zemalja Istoka?
Šta je sa ljudima koji žive po deset božijih zapovjedi?
Valjani odgovori su bit kompletne vase dosadasnje kvazi "rasprave" o necem tako lijepom i kompleksnom kao sto je religija, pa samim tim i Islam.
Odgovor koji je uslijedio na moja pitanja nije mogao biti gluplji, od BOSNIACA (pretpostavljam moga zemljaka Bosanca). Naime odgovor je sazet u cetiri rijeci, a zatim slijedi citat kojem nije mjesto uopšte tu, a kladim se da autor ni sam nije svjestan šta znace te rijeci.
Nije mi bila namjera nikog da uvrijedim, a ako se neko našao uvrijedjenim ja se ispricavam (izvinjavam).
Pa eto ako je neko u stanju ja bih molio za odgovor.
Pozdrav.

Naime, oba pitanja su krivo postavljena. Na Islam nije ništa utjecalo jer je Islam taj koji utiče na sve ostalo. Pokušaj preformulirati pitanja jer ovako čovjek ne zna kakav bi ti odgovor dao.
Drugo pitanje također. Deset zapovjedi u odnosu na koga,čega, u kom vremenu i prostoru itd.
Pozdrav.
Derviš is offline  
Old 05.03.2007., 06:36   #2009
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Pozdrav.

Naime, oba pitanja su krivo postavljena. Na Islam nije ništa utjecalo jer je Islam taj koji utiče na sve ostalo. Pokušaj preformulirati pitanja jer ovako čovjek ne zna kakav bi ti odgovor dao.
Drugo pitanje također. Deset zapovjedi u odnosu na koga,čega, u kom vremenu i prostoru itd.
Pozdrav.
Bas sam i ja htio da isto pitanje ovoj osobi postavim.

Naime, o kojim zapovijedima prica, te na osnovu cega nam moze dokazati da su te zapovijedi od Boga ?
Prolaznik_ is offline  
Old 05.03.2007., 15:43   #2010
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Selam.



.... onda bi bilo - jel to Dervo reko - jest - e onda je Istina.
Jel to Musa reko - jest - e onda je istina....

Selam

.... jel to Dervo reko - jest - e, onda je istina.
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103

Zadnje uređivanje Bosniac : 05.03.2007. at 20:11.
Bosniac is offline  
Old 05.03.2007., 17:23   #2011
Samo je istina potpuna ono sto kazu Allah i Njegov Poslanik, jer Poslanik je govorio ono sto mu je objavljeno, a svi mi drugi mozemo pogoditi a mozemo i promasiti.
Prolaznik_ is offline  
Old 05.03.2007., 19:01   #2012
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
malo nam je teško govoriti o našoj intimi jer bi ona trebala da se tiče samo supružnika i nikoga više...

ali u biti kada su te stvari u pitanju mišljenja sam da je dozvoljeno sve što nije explicitno zabranjeno...

postavila sam pitanje općenito. nisam te ponaosob pitala kaj prakticiraš.
zakaj ti je teško pričati o tome, ipak si tu zaštićen jednim mekim toplim jastukom anonimnosti.

a kaj ak recimo supružnici imaju nekih problema sa seksom, kaj ni onda ne traže za savjet ili pitaju za pomoć?

ok, neću postavljati više takva pitanja, ispričavam se ak zadirem preduboko, al priznajem znatiželjna sam
Splenda is offline  
Old 05.03.2007., 20:10   #2013
Quote:
Splenda kaže: Pogledaj post

ok, neću postavljati više takva pitanja, ispričavam se ak zadirem preduboko, al priznajem znatiželjna sam
OKJ! Fino od tebe,Splenda!
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Old 05.03.2007., 20:54   #2014
Quote:
Splenda kaže: Pogledaj post
postavila sam pitanje općenito. nisam te ponaosob pitala kaj prakticiraš.
zakaj ti je teško pričati o tome, ipak si tu zaštićen jednim mekim toplim jastukom anonimnosti.

a kaj ak recimo supružnici imaju nekih problema sa seksom, kaj ni onda ne traže za savjet ili pitaju za pomoć?

ok, neću postavljati više takva pitanja, ispričavam se ak zadirem preduboko, al priznajem znatiželjna sam
U islamu je sve jasno, samo ljudi zamute svojim rečenicama.

Dakle, analni je strogo zabranjen. Homoseksualizam isto.

Korištenje predmete bilo kakvih osim Bogom datih pokuđeno.

Kontracepcija dozvoljena.

A oralac i slične maštarije imaju granicu u stidu. Dakle, ukoliko se onaj koji želi to uraditi toga ne stidi, smije to uraditi, ukoliko onaj ili ona na kojem se izvršava djelo isto nema stida pri tome. A ukoliko neko od dvoje to ne želi, onda se ne smije prakticirati. Dakle tu srce kaže kako se osjeća i odlučuje.

Prije bi se ljudi zacrvenili kada im sex spomeneš, danas mi u evropi smo opširno upoznati i stvari kao bdsm postaju svakidašnjica. Dakle svako po svom stidu.

Naravno da ovo sve važi za bračne aktivnosti, sve vanbračne aktivnosti su veliki grijeh.

Taj momak kojeg spominješ ima curu i spava sa njom, a tebi veli kako je u islamu? Ako je tako, onda je to apsurd.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Old 05.03.2007., 20:56   #2015
Prolazniče, da te Allah nagradi. Imaš li gdje onih 20 razloga od Kardavija? Ako nemaš, bili ti bilo mrsko prevesti sa arapskog kada nađem? Baš ovh dana sam kontao da nekim svojima podjelim taj tekst pa eto Allah dao da me podsjetiš.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Old 05.03.2007., 21:16   #2016
Quote:
ismarovski kaže: Pogledaj post
Ovo ce mozda zvucati malo provokativno, ali nije, ja samo zelim da ukazem na neke stvari kojih niko od vasa ovdje nije svjestan zbog svoje neukosti, sjedite procitajte i onda malo razmislite o nekim stvarima svojom glavom. Ja sam postavio dva jednostavna pitanja, koja cu ponoviti, a to je:
Koliko je na Islam utjecala predislamska povijest, i kompletno društveno i kulturno okruženje Saudijske Arabije i ostalih zemalja Istoka?
Šta je sa ljudima koji žive po deset božijih zapovjedi?
Valjani odgovori su bit kompletne vase dosadasnje kvazi "rasprave" o necem tako lijepom i kompleksnom kao sto je religija, pa samim tim i Islam.
Odgovor koji je uslijedio na moja pitanja nije mogao biti gluplji, od BOSNIACA (pretpostavljam moga zemljaka Bosanca). Naime odgovor je sazet u cetiri rijeci, a zatim slijedi citat kojem nije mjesto uopšte tu, a kladim se da autor ni sam nije svjestan šta znace te rijeci.
Nije mi bila namjera nikog da uvrijedim, a ako se neko našao uvrijedjenim ja se ispricavam (izvinjavam).
Pa eto ako je neko u stanju ja bih molio za odgovor.
1. Na islam nije uticala, kao što fino objasniše, ali jeste na ponašanje tj. odjevanje. Dakle ljudi prije islama su bili na moralnom dnu. Žene su žive zakopavale, opijanje i blud te mnogoboštvo su bile neke od bolesti tog društva. Čestitih je malo bilo.

Onda dolazi islam i predstavlja nešto sasvim novo, iskreno, čisto i sa jesnim pravilima. Kroz dugo godina dolazi jedna po jedna zabrana i tako polagano mijenja ljude.

Nakon završetka objave Kur'ana uspostavljen je perfektni kodeks ponašanja. Pitali su Poslanika s.a.w.s. šta je svrha Njegovog poslanstva, a On s.a.w.s. je rekao:"Došao sam da vam usavršim ponašanje!".

Ono što ostaje ljudima su pojedinačne greške, ali ih je jako malo. Ono jedino što je ostalo od doba prije njih je nebitna podjeljenost na plemena i nošnja uz pravila islamske nošnje.

2. Što se tiče nemuslimana. Imaš one koji kažu da ne vjeruju u Boga i one koji vjeruju u više Bogova, oni će u džehennem. Onda imaš od sljedbenika knjige, krščane koji odbacuju teoriju o Isusu kao sinu te tvrde da ima samo jedan Bog, te jevreje. Jevreji su proklet narod, tako da nema im druge. A o krščanima tj. onima koji vjeruju u jednog Boga i dobri su ljudi, kaže Kur'an o njima:

005:082. Ti ćeš, sigurno, naći da su vjernicima najljući neprijatelji jevreji i mnogobošci; i svakako ćeš naći da su vjernicima najbliži prijatelji oni koji govore: "Mi smo kršćani", zato što među njima ima svećenika i monaha i što se oni ne ohole.

003:113. Ali, nisu svi oni isti. Ima ispravnih sljedbenika Knjige koji po svu noć Allahove ajete čitaju i mole se;

Dakle, Allah je sudija najpravedni i On će uvesti u džehennem koga on hoće. Grijeh koji po hadisu neće nikada oprostiti je širk tj. pripisivanje Njemu sudruga. Koga će od onih koji vjeruju u Njega i dobra djela čine uvesti u džennet, samo on zna.

Ono što je logično i nije nikakva prepreka, jeste kada takav čuje za islam i upozna se sa njim, da ga i potpuno prihvati. Onaj ko to ne uradi postupio je nelogično, a hoće li biti džennetlija opet to samo Allah zna.

Dakle ti što imaju 10 zapovjedi su krščani i dao sam ti odgovor misleći da aludiraš na njih, ako to nije slučaj, slobodno pitaj preciznije.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Old 05.03.2007., 21:19   #2017
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Selam.

Ti si u pravu. Vas nekoliko ste dovoljno obrazložili sve razloge za i protiv pušenja koje mogu naći uporište u šerijatu. Uz najbolji trud niste se mogli dogovoriti. Pa je dervo uskočio sa svojom "fetvom" koja je bila namjenjena isključivo jednom bratu muslimanu koji dolazi tobe svjestan zabluda u kojima je živio i kojima je dandanas okružen. U takvoj osjetljivoj fazi najmanje je bitno hoće li prestati pušiti. To može i za par godina kad vjeru dovoljno učvrsti.

Čitajući vaše postove, insan je ostao zbunjen. A naveo je i da je strastven pušač. Zato je Dervo reko samo puši i ne sekiraj se. Nije za njega vrijeme da se time opterećuje.

P.S. Iz mog je posta vidljivo da je "fetva" usmjerena isključivo njemu. Al kad vama manjka sabura i povjerenja u braću muslimane. Jer da imate povjerenja onda bi bilo - jel to Dervo reko - jest - e onda je Istina. Jel to Musa reko - jest - e onda je istina....
Brate moj, rekoh, nemoj kontru.

Dervo, dobro si prokužio situaciju, ali opet fetve nebi trebao takve davati. Iako boli, istina je istina i ne treba je prilagođavati. Je li te stid pušiti pred onim koji ti neki dan nešto dade?

Diši i mani se dima ...
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Old 05.03.2007., 21:42   #2018
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Brate moj, rekoh, nemoj kontru.

Dervo, dobro si prokužio situaciju, ali opet fetve nebi trebao takve davati. Iako boli, istina je istina i ne treba je prilagođavati. Je li te stid pušiti pred onim koji ti neki dan nešto dade?

Diši i mani se dima ...
Selam.

Nije me stid. Dervo puši i točka. Kad bude jasno i decidirano šerijatom zabranjeno, Dervo će istog trena prestati pušiti. Do tada uživajmo u blagodatima Allahovih olakšica. ( pod olakšica - mislim na slobodno odlučivanje kada će netko prestati sa pušenjem jer je zaista štetno ).

P.S. Skoči na temu ...dijalog.
Derviš is offline  
Old 05.03.2007., 22:20   #2019
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Prolazniče, da te Allah nagradi. Imaš li gdje onih 20 razloga od Kardavija? Ako nemaš, bili ti bilo mrsko prevesti sa arapskog kada nađem? Baš ovh dana sam kontao da nekim svojima podjelim taj tekst pa eto Allah dao da me podsjetiš.
Amin i tebe.

20 razloga od Kardavija ? hmm... nemam, a 20 razloga za sta ? Halali, ne znam o cemu se radi... prvi put cujem za to djelo.
Prolaznik_ is offline  
Old 05.03.2007., 22:41   #2020
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Selam.

Nije me stid. Dervo puši i točka. Kad bude jasno i decidirano šerijatom zabranjeno, Dervo će istog trena prestati pušiti. Do tada uživajmo u blagodatima Allahovih olakšica. ( pod olakšica - mislim na slobodno odlučivanje kada će netko prestati sa pušenjem jer je zaista štetno ).

P.S. Skoči na temu ...dijalog.
Niko ne moze tebe natjerati da ti prestanes konzumirati duhan, a ni tjerati te da ga uzimas, medjutim, mi kao muslimani duzni smo da se savjetujemo i da jedni drugima preporucujemo dobro, a odvracamo od loseg. Sjetimo se sure El-Asr, gdje Uzviseni kaze da su svi ljudi na gubitku osim onih .... izmedju ostale cetiri navedene osobine spominje ( kao cevrtu ) i one koji jedni drugima preporucuju dobro i istinu.

Tako da je neshvatljivo ocekivati da Kur'an i Sunnet spominju cigarete/duhan imenom i da kazu da je to zabranjeno, kad duhan u vrijeme spustanja Objave nije ni postojao, medjutim ajet koji zabranjuje ono sto je stetno i odvratno obuhvaca sve stetno i odvratno do Sudnjeg dana bez obzira kad se pojavilo i kakvim se imenom zvalo. Tako da, dragi brate, odbijanje istine i insistiranje na istoj da ce se i dalje raditi, je vid oholosti a znamo da hadis kaze da u Dzennet nece uci onaj ko bude imao i trun oholosti u svome srcu.

Ispod kazes da znas da je stetno, a iznad opet kazes da nije jasno definisano da li je zabranjeno islamom, a jasni kur'anski ajeti zabranjuju ono sto je stetno, tako da ne vidim logiku u tvom postu gdje je ocita kontradiktornost.

U svakom slucaju, svako za sebe, moje je da opomenem, kao i tvoje ako ja grijesim.
Prolaznik_ is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:26.