Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2020., 21:30   #1
obrt uz rad u firmi

kakav je postupak za otvaranje obrta ali uz rad dakle radim u firmi konkretno htio bih otvoriti taxi obrt i koji je postupak, navodno mi treba dozvola od firme u kojoj radim što nema šanse da mi firma ide na ruku,navodno se radi o radnom vremenu ili što već pa ako netko zna podrobnije o načinu otvaranja taxi obrta uz rad u firmi dakle kao dodatni rad znate što hoću reći
robi64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2020., 21:47   #2
Ako namjeravaš raditi u tom obrtu, a imaš već ugovor o radu na puno radno vrijeme kod nekog poslodavca - da, treba ti njegova pisana dozvola.

O samom postupku otvaranja i slično ne znam ništa. Osim da "taxisti" trebaju i neku vrstu tečaja, obrazovanja za to, ne možeš biti taxist samo na osnovu toga što imaš vozačku.

Ali Zakon o radu mi je već puno poznatiji teren, pa sam ti zato odgovorila ono na početku. Trebao bi ga i sam pročitati, kad već do sad nisi. Kako namjeravaš otvarati obrt bez da si osnovne propise i pogledao?
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2020., 23:49   #3
Quote:
robi64 kaže: Pogledaj post
kakav je postupak za otvaranje obrta ali uz rad dakle radim u firmi konkretno htio bih otvoriti taxi obrt i koji je postupak, navodno mi treba dozvola od firme u kojoj radim što nema šanse da mi firma ide na ruku,navodno se radi o radnom vremenu ili što već pa ako netko zna podrobnije o načinu otvaranja taxi obrta uz rad u firmi dakle kao dodatni rad znate što hoću reći
Prvo trebaš položit ispit za taxi vozača. Košta 200 kn i imaš raznih privatnih učilišta koji ti daju. Nakon toga trebaš položiti ispit za upravitelja prijevoza ali i ne moraš. Ukoliko želiš položiti 1500 kn košta, odeš u HGK i tražiš ispit za upravitelja prijevoza (googlaj imaš upute online ne da mi se objašnjavat proceduru). Lakša je opcija da plaćaš 100 kn mjesečno upravitelja prijevoza (što ti je dugoročno skuplje). Kad googlaš imaš 3-4 firme koje se bave time.
Nakon što si položio ta sva čudesa (ili odabrao upravitelja prijevoza) ideš na opciju registracije obrta. Obrt možeš registirati preko e građani (razina dva ti treba i zove se e obrt, možeš i preko starta ali to ti je razina 4 koje nemaš sigurno) što ti preporučam jer je najlakše (bitno ti je da ti primarna djelatnost taxi prijevoz 49,xx po nkd). Imaš sve objašnjeno na tom linku tako da to preskačem. Idući korak je posjet općini gdje predaješ zahtjev za izdavanjem licencije. Na tom linku preuzmeš taj zahtjev, ispuniš ga i nabaviš potrebnu dokumentaciju (piše šta trebaš na zahtjevu) i predaješ na toj adresi.

Misliš da si gotov i da možeš krenuti voziti. A ne, nisi birokracija te uvijek čeka u nekom grmu.

Po dobivanju licence dužna si ishodit dozvolu za obavljanje taxi prijevoza. Kad to dvoje imaš tek onda smiješ krenuti voziti i naravno ta dva papira moraš imati uza sebe ako ti naleti inspekcija, kao i obrtnicu.

Quote:
Doreen Mana kaže: Pogledaj post
Ako namjeravaš raditi u tom obrtu, a imaš već ugovor o radu na puno radno vrijeme kod nekog poslodavca - da, treba ti njegova pisana dozvola.

O samom postupku otvaranja i slično ne znam ništa. Osim da "taxisti" trebaju i neku vrstu tečaja, obrazovanja za to, ne možeš biti taxist samo na osnovu toga što imaš vozačku.

Ali Zakon o radu mi je već puno poznatiji teren, pa sam ti zato odgovorila ono na početku. Trebao bi ga i sam pročitati, kad već do sad nisi. Kako namjeravaš otvarati obrt bez da si osnovne propise i pogledao?
Pa očito misli da će mu neko servirati sve infomacije na forumu i da se ne zajebava sam s traženjem. Koliko ja znam ne treba mu dozvola poslodavca da obavlja djelatnost u svom paušalnom obrtu (osim ako nije ista djelatnost jer poslodavac i radnik si ne smiju konkurirati). Čak se i ne prijavljuje ako je zaposlen već samo plaća doprinose sukladno rješenju koje dođe od strane porezne.
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2020., 09:07   #4
ZOR propisuje:

Puno radno vrijeme

Članak 61.

(1) Puno radno vrijeme radnika ne može biti duže od četrdeset sati tjedno.

(2) Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili ugovorom o radu nije određeno radno vrijeme, smatra se da je puno radno vrijeme četrdeset sati tjedno.

(3) Radnik koji radi u punom radnom vremenu može sklopiti ugovor o radu s drugim poslodavcem u najdužem trajanju do osam sati tjedno, odnosno do sto osamdeset sati godišnje, samo ako je poslodavac, odnosno ako su poslodavci s kojima radnik već prethodno ima sklopljen ugovor o radu, radniku za takav rad dali pisanu suglasnost.


Ovo vrijedi u slučaju da namjerava i sam raditi u tom obrtu, što sam ja iščitala iz njegovog posta.

Zato sam mu i napisala da nek čita zakone, a ne da tu svašta pročita. Ali, ako on misli da je lakše tu pitati, pa se onda voditi onime što tu piše - neka proba . Ionako će na kraju doći na moje.
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2020., 10:15   #5
Ljudi, mene zanima ista stvar. Kroz neki rok, razmišljam da otvorim ili svoj obrt ili j.d.o.o. Pružao bih intelektualne usluge, zakonske obveze svakog poslodavca. Što je bolje od to dvoje? Napominjem, za otvaranje navedenog, odnosno pružanje takvih usluga trebaju mi neka ovlaštenja od strane MUP-a i MRMS-a. Obzirom da bi polako posao uhodavao, a ne posvetio se odmah u startu 100% i živio sam od toga, bio bih i zaposlen na 8h, odnosno puno radno vrijeme kod svog matičnog poslodavca, a preostalu kvotu, one extra sate bi radio kod sebe... moram li biti zaposlen u svom obrtu ili j.d.o.o.? tj. pretpostavljam da mi to mora reći onaj koji mi daje uvjete za obavljanje tih poslova, a to su MRMS i MUP, jesam li u pravu ili se varam?
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2020., 11:29   #6
Za ZNR/ZOP ili slično ćeš morati biti zaposlen, ili ćeš morati imati osobu na koju će ići ovlaštenja. Nije to prodaja suvenira.

Inače, odmah da ti savjetujem da ako sam dobro procijenila "branšu" u kojoj misliš "davati savjete", u takvoj to ne postoji, a da bi mogao bez zadovoljavanja uvjeta propisanim za takve firme. To ti je neregistrirana djelatnost onda, ne bi bio prvi kojeg bi carina kaznila jer se toga "dosjetio". Samo kažem...a u vezi broja sati sam ti napisala gore.

Inače ne treba vlasnik biti zaposlen u svojoj tvrtci, može puno radno vrijeme raditi kod nekog drugog. Ali ako radi, mora imati dozvolu ovog prvog. I ako radi u, ponavljam ZNR/ZOP onda krši neke druge propise, pa ne može ni to bez da je zaposlen u svojoj firmi ili od početka ima osobu na koju će ići sva ovlaštenja.
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2020., 13:17   #7
to je ta branša, ali nisam shvatio šta želiš reći - ili moram biti zaposlen u svom obrtu/jdoo na puno radno vrijeme i biti nositelj svojih ovlaštenja (ne bi nikada radio to na crno, naravno, a i sve uvjete imam) ili moram biti zaposlen kod svog matičnog, prvog poslodavca? znači - ili ili?
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:47.