Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2010., 07:06   #1
Skrbništvo nad odraslom osobom

Online

Molim Vas za pomoć. Pokrenula bi tužbu za ponovno pokretanje postupka za skrbništvom nad mlt. Kćeri , ali financijski nemogu platiti odvjetnika, pa bi sama napisala tužbu. Što bi bilo BITNO da navedem u toj tužbi? Ili možda znate nekog odvjetnika koji ne naplaćuje nekoliko tisuća kuna samo da bi napisao tužbu?
Kćer je 2003.g. (tada je imala 3,5 g.) sudskim rješenjem dodijeljena ocu. Druga starija kćer (tada je imala 9 g.) je dodijeljena meni na skrbništvo.
Razlog zbog kojeg su je meni oduzeli je bio „...da nemam posao, tj. Financije“ mada sam bila u radnom odnosu ali nisam bila prijavljena. Žalbu na to riješenje sam podnijela županijskom sudu, koji je potvrdio prvostupanjsko rješenje. Ponovo sam, kad je bilo sve gotovo, pokrenula postupak za starateljstvom, gdje je socijalno bilo za to da mi se dijete vrati, no sud je izjavio da se kćer naviknula na novu sredinu i da nebi bilo dobro da ode od oca.
Sada sam u novom braku. Samnom živi suprug i naše dvoje male djece (kćer 2 g., i sin 2 mjeseca star) i moja kćer iz prvog braka koja sada ima već 15 g..
Mala kćer (sada ima 11 g.) za koju tražim da se vrati, živi sa ocem. Već je puno suza prolila i tražila da se vrati meni i seki i zato bi ponovo pokrenula tužbu. Molim Vas da mi odgovorite i koliko zakonski smije trajati ovakva parnica.
Unaprijed se zahvaljujem.
dina2404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 10:02   #2
Nijedan odvjetnik ili pravnik na ovom forumu ti se sigurno neće upuštati u online savjete oko sastava tužbe, jer je to malo preozbiljna stvar, a pogotovo ako se uzme u obzir da je riječ o skrbi nad djetetom. Inače ti nijedan odvjetnik za takvu tužbu neće naplatiti nekoliko tisuća kuna, jer po odvjetničkoj tarifi za cijeli postupak, neovisno o broju radnji za takvu vrstu postupka može naplatiti najviše dvije tisuće kuna. Ako ne možeš izdvojiti ni taj iznos za cijeli postupak, onda u uredu državne uprave pokušaj dobiti besplatnu pravnu pomoć.
accident is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 10:39   #3
Postoji jedna mala knjižica u kojoj su odvjetničke tarife. Imala sam ju u rukama - to su tarife od po par stotina kuna, evo recimo: savjetovanje je nedavno bilo 100 ili 200kn za 1 sat.
Kako se zove ta knjižica? Odvjetnik koji mi ju je pokazivao je pokojni, njega nemogu pitati. Svaki odvj. bi ju morao imati. Ne mogu vjerovati da bi sastavljanje jedne tužbe moglo koštati 2000kn?! Radije uzmi po tarifi 1 sat savjetovanja pa neka ti odvj. diktira a ti piši
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 13:18   #4
Odvjetnička tarifa...imaš je na stranici Odvjetničke komore...sve jasno i transparentno...
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 14:00   #5
Zar ti nitko iz starateljstva ne može ponuditi pomoć oko sastava tužbe?
Bitno je da navedeš sve ono što si ovdje napisala - tj. ja podvukla
Da predaš žalbu na odluku i presudu suda, ne znam od kada je presuda
i imaš li još prava žalbe?!
Veoma vazno je u kakvim uvjetima živi tvoja ćerkica sada, kakve uvjete nudiš
svom djetetu, pored sve djece za život. Uz sve to potrebni su i dokazi da je maloj bolje kod tebe a loše po nju i njenu psihu tamo gdje sada jeste.
Nadam se da sam ti malo pomogla-Sretno!
Sreckic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 14:04   #6
Meni je samo akontacija 2000 kn, za sveukupno neznam.
Hvala na odgovorima...
Tražila sam besplatnu pravnu pomoć, pa su mi rekli da imam pravo ali ju nebi dobila zbog neznam ni ja čega...
Napisala bi ja sama tužbu, no izašla sam van toga naših zakona...
dina2404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 15:46   #7
Nemoj me krivo shvatit, al i pisanje postova ti ne ide baš najbolje, a kamoli pisanje tužbi...ima i odvjetnika koji taj dio još nisu savladali (tzv. kukolj, hehe)...

ne kužim... "Tražila sam besplatnu pravnu pomoć, pa su mi rekli da imam pravo ali ju nebi dobila zbog neznam ni ja čega..." ???!!! Pojasni...
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 15:54   #8
Odi u CZSS prema mjestu prebivališta mldb. kćeri, na tim za brak i obitelj, koji ima i pravnika i zamoli ga da ti pomogne napisati tužbu/prijedlog sudu. Sud će i tak kontaktirati czss i tražiti od njih mišljenje.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 16:32   #9
Pisanje postova...ma nemam ja vremena još i to proučavati. Da pojasnim, bila bi odbijena jer su to već općinski i županijski i ustavni sud riješili, jer je to moja privatna tužba i ne sjećam se više razloga, no po imovinskom cenzusu imam pravo na tu pomoć. A pisanje tužbi- do prije 5 godina sam obišla cijeli Zagreb, sudove, vlade i čak sam i do ureda predsjednika došla radi ustavnog suda koji godinama nije rješavao moju žalbu. Kod mene je previše komplicirano sve što se događalo da bi mogla to sada sve napisati. Uglavnom, poduzet ću sve što mogu da mi se kćer vrati, pa makar opet godinama hodala od vrata do vrata cijelog Zagreba...
dina2404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 22:27   #10
Quote:
dina2404 kaže: Pogledaj post
Online

Molim Vas za pomoć. Pokrenula bi tužbu za ponovno pokretanje postupka za skrbništvom nad mlt. Kćeri , ali financijski nemogu platiti odvjetnika, pa bi sama napisala tužbu. Što bi bilo BITNO da navedem u toj tužbi? Ili možda znate nekog odvjetnika koji ne naplaćuje nekoliko tisuća kuna samo da bi napisao tužbu?
Kćer je 2003.g. (tada je imala 3,5 g.) sudskim rješenjem dodijeljena ocu. Druga starija kćer (tada je imala 9 g.) je dodijeljena meni na skrbništvo.
Razlog zbog kojeg su je meni oduzeli je bio „...da nemam posao, tj. Financije“ mada sam bila u radnom odnosu ali nisam bila prijavljena. Žalbu na to riješenje sam podnijela županijskom sudu, koji je potvrdio prvostupanjsko rješenje. Ponovo sam, kad je bilo sve gotovo, pokrenula postupak za starateljstvom, gdje je socijalno bilo za to da mi se dijete vrati, no sud je izjavio da se kćer naviknula na novu sredinu i da nebi bilo dobro da ode od oca.
Sada sam u novom braku. Samnom živi suprug i naše dvoje male djece (kćer 2 g., i sin 2 mjeseca star) i moja kćer iz prvog braka koja sada ima već 15 g..
Mala kćer (sada ima 11 g.) za koju tražim da se vrati, živi sa ocem. Već je puno suza prolila i tražila da se vrati meni i seki i zato bi ponovo pokrenula tužbu. Molim Vas da mi odgovorite i koliko zakonski smije trajati ovakva parnica.
Unaprijed se zahvaljujem.
Gospođo, nismo se mi pravnici školovali bez veze. Vaš post je toliko besmislen koliko i situacija da se ja npr. odlučim sam izliječit od raka bez liječnika pa pitam ljude na forumu za savjet.
Ukoliko ne znate kako sastavit tužbu a potrebno vam je, angažirajte odvjetnika kao i cijeli normalan svijet i ne budite škrti, pogotovo ako se radi o kćeri. Pa nismo mi Caritas.
Lijep pozdrav.
Iudex is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 00:23   #11
Quote:
Iudex kaže: Pogledaj post
Gospođo, nismo se mi pravnici školovali bez veze. Vaš post je toliko besmislen koliko i situacija da se ja npr. odlučim sam izliječit od raka bez liječnika pa pitam ljude na forumu za savjet.
Ukoliko ne znate kako sastavit tužbu a potrebno vam je, angažirajte odvjetnika kao i cijeli normalan svijet i ne budite škrti, pogotovo ako se radi o kćeri. Pa nismo mi Caritas.
Lijep pozdrav.
Da imam love otišla bih pravniku i izdvojila desetke tisuća kuna. Molila sam pomoć za neke BITNE stavke jer tužbu nisam pisala 5 godina...no svejedno hvala što ste pročitali, mogli ste mi se javiti na privat i dati svoju ponudu za pisanje tužbe a ne omalovažavati me i u neku ruku vrijeđati. Pa ni ne poznajete me?!?
Tužbu sam napisala, ako Vas zanima.
Zahvaljujem svima na pomoći.
Lp.
dina2404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 19:23   #12
Quote:
dina2404 kaže: Pogledaj post
Da imam love otišla bih pravniku i izdvojila desetke tisuća kuna. Molila sam pomoć za neke BITNE stavke jer tužbu nisam pisala 5 godina...no svejedno hvala što ste pročitali, mogli ste mi se javiti na privat i dati svoju ponudu za pisanje tužbe a ne omalovažavati me i u neku ruku vrijeđati. Pa ni ne poznajete me?!?
Tužbu sam napisala, ako Vas zanima.
Zahvaljujem svima na pomoći.
Lp.
Ukoliko vas je moj post na bilo koji način uvrijedio ispričavam se. Ni najmanje mi nije bio cilj omalovažavat vas. Samo sam htio naglasiti kako bi bilo mudrije obratiti se struci za savjet nego forum.hr-u jer se ipak radi o ozbiljnom predmetu.
Lijep pozdrav i sretno!
Iudex is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 13:01   #13
Poseban skrbnik

Pozdrav!
Molila bi ako mi netko moze pojasniti neke stvari vezane za obiteljski zakon. Situacija je ovakva- moj dečko ima vanbračnu curicu staru skoro 3 god.(14.8.2007). Od druge godine malena redovito dolazi kod nas 3x tjedno po 2 sata. Prije toga on je odlazio u njezinu kuću jer je sud tako odredio. Krajem 6.mj.zatrazili smo preko CZSS povećanje susreta i druzenja s djetetom i to 3x tj.po 4 sata, svaku nedjelju cijeli dan te ljetne praznike 2tj.očekivajući barem pola od toga. Najprije nam je dosao odgovor CZSS da oni nisu nadležni za to, da će to rijesiti općinski sud. Danas nam je došla obavijest suda u kojoj je između ostalog napisano :
" Obzirom da se radi o postupku u kojem je potrebno zastiti osobna prava i interese mllj.djeteta, to vas pozivamo da temeljem čl.167 st.1. toč.6 Obiteljskog zakona mllj. ....... imenujete posebnog skrbnika, te nam o tome dostavite rješenje."
Sad ja gledam taj zakon ali meni i dalje nije to jasno sta im to znači. A moram i napomenuti da na tom sudu radi velika kolegica te obitelji ( djetetove bake i djeda) i bas je taj slučaj došao njoj u ruke.

Molim vas ako mi itko moze pojasniti ovo gore! a i koji savjet bi dobro dosao.. hvala!!
bandras3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 13:12   #14
i da... nisam napisala - roditelji djeteta su oboje zdravi i punoljetni pa mi nije jasno zasto se spominje POSEBNI SKRBNIK!! ?? molim vas helppppp.....
bandras3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 13:22   #15
Poseban skrbnik se imenuje u slucajevima odredjenim zakonom, sto si vjerujem vec vidjela. U principu, imenuje se onda kad su interesi djeteta i roditelja u sukobu, znaci da zakonski skrbnik ne moze zastupati dijete kao inace.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 13:34   #16
hvala na brzom odg. to sam vidjela. ali mi nije jasno ako tata trazi da vise viđa dijete zasto se mora imenovati posebni skrbnik? nije problem odnos otac - dijete nego otac i majka s njezinim roditeljima! to mi nije bas jasno.. i koga se to onda imenuje skrbnikom?
bandras3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 13:47   #17
Ocito tu ima i nekih drugih problema, tesko je ista reci ovako na slijepo.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 14:03   #18
ma nema nekih velikih problema... kuzim da je to malo teze ovak... u biti je problem u tome sta se znaci tata i mama ne mogu dogovoriti oko vise susreta. tata je vec vise puta molio da dobi malenu i dok smo na svadbu isli i dok je bio neki rođendan,a i voljeli bi da odemo i u ZOO ili na kupanje koji puta, a i da na more ide s nama, ali se mama drzi papira od suda ko da je to najvaznije,a ne gleda doborbit djeteta kao ni njezini roditelji. ja sam s njim 2 god. i moram priznati ne miješam se u njihove (ne)dogovore, ali vidim kakva je situacija i voljela bi da malena vise dolazi. Ja nisam nikad imala tatu jer je njega bilo sram dolazit mene posjecivati, a mislim da ima 90% takvih slučajeva i zato mislim da bi ovi trebali biti sretni da se i tat brine za dijete.
bandras3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 14:02   #19
ovako, kada se sudskim putem rjesava bilo kakav problem izmedu roditelja i djece, dijete po zakonu mora imati skrbnika. Buduci se ovdje radi o sudskom postupku, CZSS na prijedlog suda imenuje posebnog skrbnika djetetu u sudskom postupku koji zastupa i štiti njegova prava i interese. Rijec poseban skrbnik odnosi se iskljucivo na to da ce isti imati iskljucivu funkciju zastupati prava i interese djeteta u konkretnoj parnici i nigdje drugdje. Nije to nista neobicno ili dosad nevideno, sve je ok, samo sto je sramota, ogromna sramota da se ovakve stvari moraju rjesavati na sudu
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 22:10   #20
Da , slazem se... tuzno zapravo da tata mora kroz toliko ustanova da bi mu druga strana dozvolila da viđa dijete... a dal mi mozete reci, ako znate, koga se obično imenuje posebnim skrbnikom u tom slučaju? dal to bude član obitelji ili zaposlenik u CZSS ili sl.?
bandras3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:37.