Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2009., 21:29   #1
Exclamation Samodavanje injekcija

Molim za pomoć ili savjet

Da li si itko daje injekcije bilo koje vrste? Samodavanje injekcija

Naime, ja se bodem svako jutro 0.6 Heparinom ispod kože u masno tkivo pod kutem od 45 stupnjeva.

Naime, primjećujem da me koža svrbi, kada si dam injekciju u nogu ili ruku nabrekne u kvrgu to mjesto uboda i u radijusu od 5 cm sve oko njega, te ponekad pogodim neku kapilaru pa sve i poplavi..

Koža mi je tamnija i deblja pa mi se po koži ne vide vene pa zaista naslijepo bodem.

Moje pitanje:

- da li se netko također bode (bilo heparinom, inzulinom, bilo kakvim neurobionom...ikakvom terapijom)
- ako se ne bode ili bode da li možda zna da li se ista mjesta mogu mazati ledom zbog smanjivanja otoka, masnica, svraba iritacije bilo koje vrste...

Hvala unaprijed
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 13:09   #2
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
Molim za pomoć ili savjet

Da li si itko daje injekcije bilo koje vrste? Samodavanje injekcija

Naime, ja se bodem svako jutro 0.6 Heparinom ispod kože u masno tkivo pod kutem od 45 stupnjeva.

Naime, primjećujem da me koža svrbi, kada si dam injekciju u nogu ili ruku nabrekne u kvrgu to mjesto uboda i u radijusu od 5 cm sve oko njega, te ponekad pogodim neku kapilaru pa sve i poplavi..

Koža mi je tamnija i deblja pa mi se po koži ne vide vene pa zaista naslijepo bodem.

Moje pitanje:

- da li se netko također bode (bilo heparinom, inzulinom, bilo kakvim neurobionom...ikakvom terapijom)
- ako se ne bode ili bode da li možda zna da li se ista mjesta mogu mazati ledom zbog smanjivanja otoka, masnica, svraba iritacije bilo koje vrste...

Hvala unaprijed
Nakon heparinskih injekcija mjesto uboda ne smiješ trljati, pritiskati, mazati ni u ludilu. Dakle, ubrizgaš injekciju, izvučeš iglu i to je sve. Ništa dirati!

Pokušaj uhvatiti palcem i kažiprstom lijeve ruke masno tkivo sa noge/ruke pa onda u taj dio vrlo polako ubrizgati heparin. Što sporije ubrizgavaš, manje boli. Kad se daje u trbuh, tako se uzima masno tkivo i ubrizgava.

Ja si ne dajem sama injekcije ali su mi heparin često davali, pa znam kako to ide i koji su fazoni. Čak su jednu stažistkinju obučavali na meni pa sam vidjela korak po korak kako se to radi.

Valjda će ti se javiti neka od trudnica koje isto svakodnevno bodu noge i ruke. Možda je neko razradio savršen sistem.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 17:35   #3
Quote:
ditta kaže: Pogledaj post
Nakon heparinskih injekcija mjesto uboda ne smiješ trljati, pritiskati, mazati ni u ludilu. Dakle, ubrizgaš injekciju, izvučeš iglu i to je sve. Ništa dirati!
Prije uboda dezimficiram alkoholom...

Quote:
ditta kaže: Pogledaj post
Pokušaj uhvatiti palcem i kažiprstom lijeve ruke masno tkivo sa noge/ruke pa onda u taj dio vrlo polako ubrizgati heparin.

Dosada nisam uzimala kožu pod prste već samo ubola.. ali pokušati ću..

Quote:
ditta kaže: Pogledaj post
Što sporije ubrizgavaš, manje boli.
To znam, i držeti ih treba u frižideru također manje peku pri ubrizgavanju

Quote:
ditta kaže: Pogledaj post
Valjda će ti se javiti neka od trudnica koje isto svakodnevno bodu noge i ruke. Možda je neko razradio savršen sistem.
i ja ju čekam ko ozeblo sunce....

Ma, već sam si ubola oko 80 komada u ova 4 mjeseca.. i nema više mjesta da se koža odmori.. to je svakodnevno a nisam ni na pola trudnoće
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 20:15   #4
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
Prije uboda dezimficiram alkoholom...
Obavezno.



Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
Dosada nisam uzimala kožu pod prste već samo ubola.. ali pokušati ću..
Probaj već sutra tako! Razlika je veeelika. Meni su prve heparinske injekcije davali tako da su ih bukvalno bacali iz zraka (mlade sestre na intenzivnoj, u žurbi) i mislila sam da ću vrištati od bola. Kasnije je došla jedna starija, uhvatila me za masno tikivo i polako ubrizgala. Onda sam pitala za pravila davanja takvih injekcija i kasnije svaku sestru opominjala da me prvo "primi za salo", pa onda ubode. E da, probaj opustiti dio tijela u koji se bodeš. Npr. ja uvijek savijem noge u koljenima kad me bodu u trbuh.


Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
Ma, već sam si ubola oko 80 komada u ova 4 mjeseca.. i nema više mjesta da se koža odmori.. to je svakodnevno a nisam ni na pola trudnoće
Ma, polako samo. Nategni masno tkivo i bit će bolje. Polako. Jebeš heparin naspram onoga što si već progurala. Možeš ti to!
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 17:05   #5
posebice kad daješ heparin možeš očekivat male modrice na mjestu injiciranja, ako se ne zacrveni, postane vruće il počne bolit ne trebaš se brinut, jedna neloša metoda je mjenjat mjesto injiciranja.... i da, pošto daješ LMWH potkožno, uhvati masno tkivo s 2 prsta i do kraja uguraj iglu te polagano ubrizgaj.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 17:30   #6
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
posebice kad daješ heparin možeš očekivat male modrice na mjestu injiciranja, ako se ne zacrveni, postane vruće il počne bolit ne trebaš se brinut, jedna neloša metoda je mjenjat mjesto injiciranja.... i da, pošto daješ LMWH potkožno, uhvati masno tkivo s 2 prsta i do kraja uguraj iglu te polagano ubrizgaj.
hvala na pojašnjenu ali da li istiskujem zrak?

Fraxiparin od 5700 IU 0.6 jest sa zračnim čepom...

U uputstvima piše ne istiskivati zrak a isto tako piše ubosti u masno tkivo u trbuh.

Pošto se ne bodem u masno tkivo u trbuh (već mi rekli u bedro ili ruku) pitanjeje bilo što je sa zrakom? Rekoše mi obzirom da je vjerojatnost da ćete u nozi ili ruci pogoditi krvnu žilu (kapilar) bolje je istisnuti zrak.

E sad pitanje u čemu je kvaka i koja je razlika istisnutog/ne istusnutog zraka?

Hvala
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 21:38   #7
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
hvala na pojašnjenu ali da li istiskujem zrak?

Fraxiparin od 5700 IU 0.6 jest sa zračnim čepom...

U uputstvima piše ne istiskivati zrak a isto tako piše ubosti u masno tkivo u trbuh.

Pošto se ne bodem u masno tkivo u trbuh (već mi rekli u bedro ili ruku) pitanjeje bilo što je sa zrakom? Rekoše mi obzirom da je vjerojatnost da ćete u nozi ili ruci pogoditi krvnu žilu (kapilar) bolje je istisnuti zrak.

E sad pitanje u čemu je kvaka i koja je razlika istisnutog/ne istusnutog zraka?

Hvala
Taj ko ti je takve "pametne savjete" rekao bih da je poprilični bezveznjak.

Apsolutno prvo mjesto za davanje niskomolekulskih heparina je područje potkožnog tkiva u području abdomena. Ideš oko pupka ko na zidnom satu....

Zrak svakako ne smiješ prethodno istiskivati! Smisao postojanja mjehuriča zraka u heparinskim injekcijama je da se njime onemogući povrat heparina u područje kože i plića područja potkožja te se time sprečava nastanak masnica koja nastaju kad se heparin razlije "naširoko" pod kožom.

Znači, heparinsku injekciju daj uvijek skoro okomito ( 45 do 90°) u nabor kože koji prethodno uzmeš s drugom rukom. Tako da ti mjehurić zraka "ide zadnji" pod kožu, znači nakon lijeka.

Inače taj "mjehurić" zraka ne da je smiješno mali nego nema nikakve šanse uzrokovati bilo kakve zračne embolije taman da ga istisneš ravno u srce...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:09.