Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2011., 11:16   #1
Zdrava prehrana - savjeti i odgovori studentice nutricionizma

Zdravo cure i decki.
Studentica sam nauke o ishrani u Becu te pored studija radim na fakultetu i sudjelujem u raznim naucnim projektima i studijama.

Jako cesto citam ovaj dio foruma. Vec duze vrijeme razmisljam o tome da otvorim ovu temu, jer sam primijetila da cure imaju jaku zelju da skinu visak kilograma pod svaku cijenu, pa cak i pod cijenu svojega zdravlja.

Isprobala sam par dijeta koje su ovdje ponudjene, ne bih li se uvjerila u djelovanje istih, i otkako sam pocela s tim glupostima (prvi put prije 3 godine- atkinsova dijeta) od tada sam i pocela imati problem sa kilazom i zdravljem.

U tom periodu je moje interesovanje za nacinom ishrane i ishranom opcenito svakim danom sve vise raslo, te sam odlucila promijeniti fakultet (studirala sam farmaciju predhodno) jer sam se zeljela posvetiti samo tome.

Mogu reci da sam jos jako mlada, i imam mnogo mnogo toga za nauciti. Nisam jos diplomirala- sto je u planu sljedece godine i ne mislim se zaustavljati samo na diplomi.
Zeljela bih da vam pomognem koliko mogu i umijem, te smatram da bih vec sada mogla poceti davati dosta korisnih i jednostavnih savjeta svima vama koji zelite da smrsavite ili da poboljsate svoj nacin ishrane.

Par prijateljica koje su potrazile moje savjete te se cvrsto drzale istih, su se uspjele dovesti ured, i to me zapravo i podstaklo da otvorim ovu temu.

Piitajte slobodno sve sto vas zanima. Potrudicu se odvojiti sto vise vremena za vas i dati vam sto bolji i korisniji savjet.

Veliki pozdrav

p.s. post ne ide niposto u komercijalne svrhe.
anonimnost je zagarantovana; ako ne zelite pisati javno o vasoj kilazi, slobodno mi mozete pisati i u pp.
sanjuska87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 11:40   #2
bok

pa ajde za početak daj svoje mišljenje o "dijetama" koje su ovdje najpopularnije
ono, pro et contra

imaš atkinsa, un, dukana, monti, kfjam, lchf...

pucaj!
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 11:58   #3
Da li se slazes sa cinjenicom da nijedna dijeta nije dobra za nase zdravlje, buduci da svaka od njih ima svoje goleme nedostatke. Sto nebi trebao svatko od nas jesti hranu koja sadrzi uravnotezene kolicine ugljikohidrata, proteina i masti. Citajuci ove dijete sve se svodi da se jedna od tih namirnica u potpunosti izbaci iz prehrane. A da ne govorim u bolnickoj dijeti gdje organizam u skoro 3 tjedna ne unosi nijednu hranjivu namirnicu. Sto mislis o steviji, koju ljudi sve vise koriste umjesto secera? Za umjetna sladila (aspartam, saharin i dr) zna se da utjecu lose na nase zdravlje. A i sve ove zene koje se ovdje striktno drze tih dijeta i nedaj boze da im nesto proturjecis ponasaju se kao da su u nekoj sekti.

Zadnje uređivanje whiteknight : 20.06.2011. at 12:03.
whiteknight is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 12:17   #4
e da, bolnička dijeta!

pa tko je to osmislio???

shvaćam da postoje ljudi koji se udebljaju iz xy razloga (uglavnom jer su u depri, ne izlaze, a puno papaju) pa dosegnu 200 kila, pa je onda manje zlo ići na tu dijetu i naglo izgubiti određeni broj kila nego dobiti infarkt od debljine.

ali, ta dijeta se propisuje i ljudima kojima je bmi 28!? (frendica) . pa gdje je tu pamet?
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 12:21   #5
Koliko vidim sve ove zene ovdje isprobavaju sve dijete redom, vide nema pomaka sa jednom pa krenu na drugu i tako redom. I onda se cude da nema rezultata. A i koliko vidim ima sve vise i onih koje su bile na dijetama pa sad imaju koje kakve probleme sa zdravljem.

Zadnje uređivanje whiteknight : 20.06.2011. at 12:27.
whiteknight is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 12:24   #6
Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
e da, bolnička dijeta!

pa tko je to osmislio???

shvaćam da postoje ljudi koji se udebljaju iz xy razloga (uglavnom jer su u depri, ne izlaze, a puno papaju) pa dosegnu 200 kila, pa je onda manje zlo ići na tu dijetu i naglo izgubiti određeni broj kila nego dobiti infarkt od debljine.

ali, ta dijeta se propisuje i ljudima kojima je bmi 28!? (frendica) . pa gdje je tu pamet?
A koje je tvoje misljenje o svim tim dijetama? Ja sam protivnik dijeta jer smatram da nose vise losega nego dobroga.
whiteknight is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 12:29   #7
Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
bok

pa ajde za početak daj svoje mišljenje o "dijetama" koje su ovdje najpopularnije
ono, pro et contra

imaš atkinsa, un, dukana, monti, kfjam, lchf...

pucaj!
Pa dijete su zapravo uglavnom napravljene da bi se zaradilo na njima, daleko je to nacin zdrave ishrane.

Sama sam ih puno isprobala, znaci nije rijec o rekla-kazala.
Sto se tice efikasnosti djeluju dokle god si na dijeti. Ali izazivaju kontra efekat nakon sto prestanes biti na istoj.
Ipak, nas organizam je malo kompleksnija mashinerija, nego sto mi sebi to mozemo predstaviti.
Svaka dijete koja zabranjuje unos izvora energije je cisto zavaravanje organizma, a posljedice mogu biti dugorocne i jako neugodne.

Konkretno mogu reci da je Atkinsova dijeta tj. dijeta sa minimalim unosom ugljikohidrata, jako nezdrava. Prvenstveno zato sto je tijelo u konstantnoj fazi ketoze.
Pojednostavljeno: Ugljikohidrati,kao glavni i najznacajniji izvori energije bivaju zamijenjeni sa alternativnim izvorima energije, kao sto su masti i proteini. Masne kiseline se pretvaraju u ketonska-tijela. Dugorocno stanje ketoze u organizmu utice na smanjenje pH vrijednosti sto salje utice na nastanak Ketoacidose. Ketoacidaza dalje utice na smanjenje inzulina u organizmu. Posljedice mogu biti kobne: hiperventilacija, dehidracija organizma, pa cak i smrt.
"Blaze posljedice" mogu izazvati poremecaj rada hormona i secernu bolest.

Moje iskustvo je pokazalo, da sam si poremetila odnos kako hormona u organizmu tako i neurotransmittera, koji su zapravo glavni odgovoni u nasem mozgu za prenosenje informacija u nasem mozgu.
Godinu nakon Atkinsa je stupila faza prejedenja slatkisa, jer osjecaj za sitost/ i glad ima veze sa kolicinom serotonina u koji je, koji je ocito nedostajao za vrijeme organizma za vrijeme dijete; i kao posljedica kilogrami su se vratili: no jos uz kilograme sam dobila prve naznake da su mi "dobre masti" snizene a "lose masti" u normalnoj kolicini+ sto sam konstantno imala osjecaj gladi, bez obzira sto i koliko sam jela.
Srecom nisam imala povisene trigliceride, jer sam se zaustavila na vrijeme i morala jesti tacno po protokolu + ubacila fizicku aktivnost.

Ja ne bih preporucila niti jednu dijetu, a nisam ni zagovornik junk food-a.
Sva mudrost u mrsavljenju je u unosu i potrosnji energije te odabiru zdravog menija. Nema jedenja prije spavanja (min 4 sata prije). Unosite mnogo tekucine (vode i cajeva); ako ipak preferirate kafu- gledajte da to ne bude vise od dvije dnevno jos uz svaku solju kafe da pijete dodatno vodu.

Unos energije je individualan, ali on se da izracunati. Ako kome treba izracunati da bi jasno mogao sebi postaviti ciljeve, i to cu rado napraviti za vas, samo mi je potrebno malo vise informacija o vama: starost, kilaza, zeljena kilaza, fizicka aktivnost (cime se bavite i kolika je vasa fizicka aktivnosti), visina, da li imate problem sa stitnom zlijezdom, secernu bolest, i td.
sanjuska87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 12:37   #8
Pobornici LCHF nacina prehrane tvrde da je kolesterol posljedica unosa ugljikohidrata a ne masti.

Zadnje uređivanje whiteknight : 20.06.2011. at 13:18.
whiteknight is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 12:44   #9
Quote:
mali buco kaže: Pogledaj post
e da, bolnička dijeta!

pa tko je to osmislio???

shvaćam da postoje ljudi koji se udebljaju iz xy razloga (uglavnom jer su u depri, ne izlaze, a puno papaju) pa dosegnu 200 kila, pa je onda manje zlo ići na tu dijetu i naglo izgubiti određeni broj kila nego dobiti infarkt od debljine.

ali, ta dijeta se propisuje i ljudima kojima je bmi 28!? (frendica) . pa gdje je tu pamet?
"Narancina dijeta", "Medicinska dijeta" " Jogurt-dijeta! ili "Bezmasna dijeta" je dijeta koju je osmislio Koos Dirkse pocetkom 90tih godina.
U njegovoj orginalnoj dijeti se upotrebaljavaju jabuke te pored naranci, ostali agrumi, s tim da ovu "Narancinu dijetu" koje forumasice upotrebljavaju je za prosjecnu kilazu od 50 kg, a njegova podrazumijeva nesto vise unosa namirnica jer rijec o prosjecnoj kilazi od 70 kg.
Evo koga zanima vise o njemu. http://nl.linkedin.com/pub/koos-dirkse/1/282/905
sanjuska87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 12:53   #10
Quote:
whiteknight kaže: Pogledaj post
Pobornici LCHF nacina prehrane tvrde da je kolesterol posljedica unosa ugljikohidarta a ne masti.
Ja sam bila na LCHF 3 mjeseca, nakon 3 mjeseca kolesterol mi je prešao granicu što mi se nikad u životu nije desilo (nije bio povišen, a kamoli visok)... tako da je meni bio posljedica masti (i to ne povećane konzumacije, već normalne konzumacije masti životinjskog porijekla).... ne znam, možda je to, eto, samo moj izolirani slučaj ...

Sada sam, zahvaljujući nutricionistički sastavljenim jelovnicima i savjetima (koji u potpunosti odgovaraju i ovima ovdje spomenutim), krenula jednim drugim putem skidanja viška kila nakon trudnoće (bez ikakvih dijeta i kvazi-dijeta) ...
santa.rka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 12:56   #11
Quote:
whiteknight kaže: Pogledaj post
Pobornici LCHF nacina prehrane tvrde da je kolesterol posljedica unosa ugljikohidarta a ne masti.
U vezi kolesterola, tj. kolesterina javim se navecer, moram da begam na faks sada.
Kompleksna ja tema, ali cu pokusati objasniti sto je to zapravo kolesterin, i sta mogu biti posljedica povisenog ili snizenog LDL tj. HDL-a, te na sta one dalje uticu.
sanjuska87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 13:26   #12
ovaj pdf postaje zanimljiviji nego Politika

ajd,povjerovat ću da si stvarno tako revna studentica,koja ima potrebu drugima pomagati,pa evo moj primjer,baci koji savjet :

Imam 170cm,i otkad znam za sebe mučim muku sa "pretjeranom" mršavošću (do nedavno,najdeblja sam bila sa 53-54kg.Probala sam sve-unošenje 4x više kalorija od potrebnog,što zdravom prehranom,što junk-foodom,brojanjem proteina,UH-a,masti,raznorazni dodaci prehrani,načini prehrane itd...ugl. isprobala sam sve u zadnjih 10god.NIŠTA nije uzrokovalo da dobijem više od pol kile/kilu u dužem vremenskom periodu.Uz to,ako bih bila bolesna (gripa itd.) kile su mi se jako brzo topile (bez problema bih se spustila na 50kg).Nalazi su pokazivali manjak željeza,visok kolesterol,itd.(Da napomenem bila sam kod više doktora,nitko nije znao zašto sam tako mršava osim "takvi su mi geni i imam jako brz metabolizam,i nek budem sretna,koliko cura bi htjele biti takve" )
Na lchf (opušteni,znači bez brojanja UH i sl.) sam prešla zbog zdravlja (dobila seboreju,htjeli me kljukati kortikosteroidima).Nakon par mjeseci,imam skoro 57kg,seboreja je pod kontrolom (nema vidljivih znakova na koži),i prvi put imam dovoljno energije,i ne umaram se brzo.Krvni nalazi su mi uredni,pravi "školski" primjer kako nalazi trebaju izgledati.Mjerim nutrijente,unosim ih dovoljno,koji dan sa malim odstupanjima +/- (ali ništa pretjerano).
Da se razumjemo,ne pada mi napamet manično braniti LCHF,niti bi ga svakom savjetovala (osim onog,da bi svi trebali izbaciti bijeli šečer i brašno,i još neke industrijske proizvode,ugl. neke osnovne smjernice,koje su zapravo smjernice zdrave prehrane ).Isto tako tvrdim da postoji mogučnost da zapravo sam imala pritajenu alergiju na gluten ili celijakiju ili nešta treće (pa da zbog glutena ili neke druge tvari koju sam izbacila iz jelovnika sam poboljšala zdr. stanje i kile).
Raspitala sam se kod nekih nutricionista u RL,oni se slažu sa ovakvim načinom prehrane,ne vide ništa problematično u tome,dok god se kontrolitraju nalazi krvi i sl. (ono što pišeš o ketoacidozi,i ketozi,meni je s njihove strane objašnjeno drugačije )
__________________
"I'm a reasonable man,get off my case."
violet_alice is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 13:28   #13
Quote:
whiteknight kaže: Pogledaj post
A koje je tvoje misljenje o svim tim dijetama? Ja sam protivnik dijeta jer smatram da nose vise losega nego dobroga.
sad mi se ne da naširoko i nadugačko, ali donedavno smo raspravljali ovdje pa možeš čituckati ako ti se da.

nažalost, isprobavala sam neke dijete kad za to nije bilo realne potrebe (jače sam građe, bmi mi je većinu odraslog života bio 24, 25...) ali ništa me nije uništilo kao unka.
ali neću o tome ovdje, jer sam na linkanoj temi već dovoljno pisala, a bome i ovdje.

Quote:
sanjuska87 kaže: Pogledaj post
Pa dijete su zapravo uglavnom napravljene da bi se zaradilo na njima, daleko je to nacin zdrave ishrane.
sori, skratih ti post jer će se server zblesirati.

sve što si tu navela zasad smo već pretumbali puno puta.

Quote:
informacija o vama: starost, kilaza, zeljena kilaza, fizicka aktivnost (cime se bavite i kolika je vasa fizicka aktivnosti), visina, da li imate problem sa stitnom zlijezdom, secernu bolest, i td.
pišeš doktorat?

Quote:
whiteknight kaže: Pogledaj post
Pobornici LCHF nacina prehrane tvrde da je kolesterol posljedica unosa ugljikohidrata a ne masti.
godinama sam jela light i ful nemasno, pa sam imala povišen kolesterol (ali niske trigliceride) - kod mene je genetika takva, a i štitnjača ima svoje prste u tome.

tj, povišeni kolesterol kod mene nema apsolutno nikakve veze s jelom.
sad ne jedem više light ni nemasno.

Quote:
sanjuska87 kaže: Pogledaj post
"Narancina dijeta", "Medicinska dijeta" " Jogurt-dijeta! ili "Bezmasna dijeta" je dijeta koju je osmislio Koos Dirkse pocetkom 90tih godina.
U njegovoj orginalnoj dijeti se upotrebaljavaju jabuke te pored naranci, ostali agrumi, s tim da ovu "Narancinu dijetu" koje forumasice upotrebljavaju je za prosjecnu kilazu od 50 kg, a njegova podrazumijeva nesto vise unosa namirnica jer rijec o prosjecnoj kilazi od 70 kg.
Evo koga zanima vise o njemu. http://nl.linkedin.com/pub/koos-dirkse/1/282/905
hvala.

ali svejedno mislim da je ova dijeta glupost.
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 13:34   #14
[QUOTE=violet_alice;34384165]ovaj pdf postaje zanimljiviji nego Politika

ajd,povjerovat ću da si stvarno tako revna studentica,koja ima potrebu drugima pomagati,pa evo moj primjer,baci koji savjet :

iskreno ne vjerujem nista sto si napisala, zasto bi netko tko je idealne gradje imao potrebe da se udeblja
whiteknight is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 13:39   #15
Quote:
violet_alice kaže: Pogledaj post
Da se razumjemo,ne pada mi napamet manično braniti LCHF,niti bi ga svakom savjetovala (osim onog,da bi svi trebali izbaciti bijeli šečer i brašno,i još neke industrijske proizvode,ugl. neke osnovne smjernice,koje su zapravo smjernice zdrave prehrane ).
potpis.

meni je zdravorazumski ne konzumirati ove proizvode, nema to veze ni s lchf ni s nijednom drugom dijetom/prehranom.

Quote:
Isto tako tvrdim da postoji mogučnost da zapravo sam imala pritajenu alergiju na gluten ili celijakiju ili nešta treće (pa da zbog glutena ili neke druge tvari koju sam izbacila iz jelovnika sam poboljšala zdr. stanje i kile).
nažalost, većina doktora u Hr će te samo blijedo pogledati pri spomenu glutena. neki dan me moj doktor pitao što je to.

odustala sam od toga da ga prosvijetlim i žicam pokoju uputnicu - jednostavno sam reducirala gluten na najmanju moguću mjeru jer mi je organizam dobro reagirao na takvu prehranu kad sam provodila takvu dijetu prije par mjeseci, eksperimentalno.

gluten je nažalost skriven svugdje - najlakše je izbaciti pšenicu, zob i sl., ali kako mu doskočiti drugdje?
koristi li se on u kupovnim tvrdim sirevima npr? kao aditiv?
to je najveći problem.

Quote:
Raspitala sam se kod nekih nutricionista u RL,oni se slažu sa ovakvim načinom prehrane,ne vide ništa problematično u tome,dok god se kontrolitraju nalazi krvi i sl. (ono što pišeš o ketoacidozi,i ketozi,meni je s njihove strane objašnjeno drugačije )
i moj endokrinolog se slaže s lchf.
iako ga ja baš ne pratim po ps-u

zadnjih tjedana uglavnom jedem slijedeće: (domaće) maslinovo, puter, (domaća) jaja, piletinu, krtu govedinu + juhu, miješano mljeveno, svo povrće (puno luka i češnjaka, tikvice, mrkvu, patlidžane, paradajz i krastavce - to mi je sad No.1), voće (grejp, trešnje, jagode, dinje), tvrde sireve, mozzarellu, jogurte i acidofilno mlijeko, lanene sjemenke, bademe i lješnjake...
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 13:44   #16
Quote:
whiteknight kaže: Pogledaj post

iskreno ne vjerujem nista sto si napisala, zasto bi netko tko je idealne gradje imao potrebe da se udeblja
ako je tebi na 170cm 53kg normalno,onda ili radiš u modnoj industriji pa voliš vješalice,ili imaš krivu percepciju.

170cm/53kg = 18.3 BMI (prenizak,treba povećati tj. težinu).

da skratim,ja bih na svoju građu trebala imati 60tak kg
__________________
"I'm a reasonable man,get off my case."
violet_alice is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 13:45   #17
Quote:
whiteknight kaže: Pogledaj post

iskreno ne vjerujem nista sto si napisala, zasto bi netko tko je idealne gradje imao potrebe da se udeblja
gle, ona je s 52kg na 170cm mogla izgledati k'o bomba , a s druge strane, mogla je izgledati (i biti) pothranjena.

ovisi o građi tijela i drugim faktorima.

što bi ti rekao na moju visinu od 177?
evo, ja ću ti odgovoriti:

sa 62 kile (matematički ideal) nezdravo, neuhranjeno, mlitavo.

sa 72 kile, ok, iako malo mršavo (subjektivno)

sa 73 - 80 kg idealno, utrenirana

sa 85 kg ok, ali malo chubby, još uvijek utrenirana

> 85 kg nadalje, koma (work in progress )


edit: da ne bude zabune, sve ove kilaže sam nažalost prošla, najnižu "zahvaljujući" mono, a najvišu zbog hormona, štitnjače, previše papanja i zabrane treniranja.
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 13:47   #18
Quote:
violet_alice kaže: Pogledaj post
ako je tebi na 170cm 53kg normalno,onda ili radiš u modnoj industriji pa voliš vješalice,ili imaš krivu percepciju.

170cm/53kg = 18.3 BMI (prenizak,treba povećati tj. težinu).

da skratim,ja bih na svoju građu trebala imati 60tak kg
Naravno, debeli zele biti mrsavi i obrnuto. kao kad kovrcava zeli imati ravnu kosu.
whiteknight is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 13:51   #19
Quote:
whiteknight kaže: Pogledaj post
Naravno, debeli zele biti mrsavi i obrnuto. kao kad kovrcava zeli imati ravnu kosu.
naravno,kad izgledaš kao da si Etiopljanin ili ozbiljan stadij anoreksije,želiš izgledati donekle normalno,ilitiga imat par kila više,a ne biti debel.Samo normalan.Znači na moju građu/visinu 60 i sitno kg je taman.
__________________
"I'm a reasonable man,get off my case."
violet_alice is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 13:58   #20
Quote:
violet_alice kaže: Pogledaj post
naravno,kad izgledaš kao da si Etiopljanin ili ozbiljan stadij anoreksije,želiš izgledati donekle normalno,ilitiga imat par kila više,a ne biti debel.Samo normalan.Znači na moju građu/visinu 60 i sitno kg je taman.
Pobornici dijeta su gori nego clanovi sekti. Nema sanse da im se proturijeci nedaj boze da poslusaju savjete drugih, misle da su najpametnije.
whiteknight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:40.