Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2023., 21:40   #1
Je li AI prijetnja fotografiji?

Otvaram ovu aktualnu temu, mislim da bi mogla biti zanimljiva za raspravu.

Mnogi su u strahu, i to opravdano, da je to generalno uništavanje posla fotografima i dovođenje u pitanje autentične umjetnosti (primjer situacija u kojoj nagradu za najbolju fotku dobila ona koju je generirao AI), iako ima i svojih pozitivnih strana.

Mislim da će se svi koji uređuju fotke u photoshopu složiti kako su photoshop programi sami po sebi umjetna inteligencija koja olakšava posao kod uređivanja fotografija, pogotovo ako uzmemo u obzir kako se i sami programi poput Adobe-ovih stalno iz verzije u verziju unaprjeđuju. Samo klikneš i on "svira" po tvojim željama, baš kao i sofisticirane AI aplikacije, samo s manje truda.

Iako i to sve ide toliko daleko da je "fotiću" potreban samo pristup internetu da bi generirao fotku s lokacije po želji bez da moraš na nju ići.

Djeluje zanimljivo, zabavno za poigrati se, ali i zastrašujuće odjednom, budući da se razvija tolikom brzinom da uskoro nećemo moći znati razliku između stvarne, autorske fotke i umjetno generirane fotke, koja zasad nosi sa sobom određene i očite nesavršenosti.

Koje je vaše mišljenje o tome? Jeste i vi koristili neke AI aplikacije, makar samo da vidite kako će vam ispast?

Ja sam isprobao Mage Space, stavio neku svoju fotku i napisao par riječi, da bi mi izbacilo ovo.



Dobro, treba se poigrat s tim i skužiti prvo kako funkcionira pa dođeš do zadovoljavajućeg rezultata, ali i ovo je dovoljno zanimljivo, za početak.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2023., 14:54   #2
Malo sam nesto prckala, zanimljivo mi je, ali nemam osjecaj da sam ja nesto stvorila kad napisem nekoliko rijeci, a AI izbaci sliku kako je dozivio moj opis.

Za sada ne mozes fulati koje su slike (fotke to nisu po meni) stvorene AI aplikacijama. S vremenom ce ta razlika biti manja, ne znam koliko ce to brzo doci.
Vjerujem da ce u jednom dijelu zamjeniti fotke, posebno dio stock fotki, ako ce biti jeftinije platiti da imas AI na raspolaganju da ti nabaci fotku kakvu zelis.
Opet, ako ce biti visoke cijene AI programa, mozda ce biti jeftinije zadrzati prave fotke, ionako su cijene tamo pale na smijesnu razinu.

Za dobru obradu u Phoshopu je jos uvijek nuzan covjek i skoro nista nije samo kliknes i on odradi posao. Sad i ova nova beta verzija, ima puno mana. Neke jednostavne stvari odradi dobro, ali skoro to nista ne izgleda dobro na 100% uvecanja i bez uplitanja covjeka.

S vremenom, vjerujem da ce postati puno sofisticiraniji, ali nisam sigurna koliko ce to brzo doci.

Ako AI uspije prevladati i preuzeti dio trzista, ne znam koliko ce brzo doci i roboti koji ce i fotkati na licu mjesta.

S vremenom se moze desiti da ce rucno radene fotke biti stvar prestiza i drzati tu umjetnicku cijenu. Nesto kao sto slikarstvo nije propalo s izmumom foto aparata.
__________________
KURAC!
Foto natječaj 586 - Livada
Sabaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2023., 16:29   #3
Da, slažem se da se po terminologiji ne može zvati fotografijom jer je to ipak tek digitalni zapis, odnosno slika.

Što se tiče vrijednosti, slažem se kako će ljudsko fotkanje uvijek imati primat. Slično kao što se analogne fotke i dalje više cijene od digitalnih.

Kad govorimo o photoshop alatima, htio sam samo reći da može uvelike olakšati. Već se sada s novijim verzijama mogu učiniti čuda u odnosu na samo par godina prije. Štedi klikove.

Baš sam primijetio prije koju godinu kada je došao Face App. Iako su slike slabije kvalitete (jer za dodatne pogodnosti moraš plaćati, a meni se samo igralo), s njim sam uspio doći do nekih stvari u samo par minuta, za što bi mi inače u photoshopu trebalo par sati.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2023., 22:02   #4
Radio sam sa AI programima puno prije ovih modernih verzija koje vidimo sada, još i 2011, 2012, kod vođenja stranica, servera, game servera, pisanja kodova i slično. To je nevezano uz fotografiju, ali je na istoj bazi. Što sam naučio od svega toga je da je taj AI program takoreći 'zamjenio' potrebu rada od strane kolega kod vrlo malog broja poslova, tj. radnji, a za ostale radnje koje nije 'zamjenio,' smo ga koristili kao dodatni alat i ubrzao je cijeli proces rada, rekao bih za dobrih 30-40% - možda čak i više.

Što se tiče fotografije, mislim da će situacija biti ili 1. identična, ili 2. još bolja (u korist fotografa.)

AI programi će, neupitno, zamjeniti samo neke od tzv. field-ova fotografije, kao što su npr. stock, product, advert, food, abstract, mali dio fine art-a, dio commercial i film industrije, možda dio landscape-a i slično, dok kod ostalih kao što su npr. portrait, fashion, fine art, beauty, weddings, sports, motorsports, automotive, wildlife, journalism i slično, neće biti nikakvih znatnih promjena, osim nekih tzv. quality of life promjena što se tiče cijelog editing procesa slika, kod kojeg će doći do, siguran sam, blizu 70% bržeg uređivanja slika nego što je današnji average.

A kažem blizu 70% sa sigurnošću, samo zbog toga što sam već vidio kako se ti programi koriste kao alati kod color gradinga; DP's doslovno imaju spremljene opcije na AI programu, nešto kao na foru Lightroom presets, napravi se jedan klik mišem, AI napravi edit u 20-30 sekundi, fotograf zatim samo takoreći ''poćisti'' za AI programom i napravi samo neki mali fine tuning, mini korekcije i voila, cijeli 30-minutni color grading proces je sada gotov u manje od 10 minuta...

Uglavnom, samo 20-30% industrije će biti zamjenjeno AI programima, a ovih ostalih 60-70% kojih neće biti zamjenjeno, oni će sa AI programima dobiti samo još jedan alat na raspolaganje.

Tako da... Sve dok ulicama ne šetaju (ili lete) roboti sa kamerama, biti će i potrebe za fotografima.
BelicaNelica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:18.