Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2008., 11:51   #61
Bok!

Ma nije da se previše živciram, nego sam zamjenila posao i izgleda da sam bila previše pod stresom i tako mi prolaktin porasto.
Što se tiče nuspojava dostinexa imam jih nekoliko al nisu strašne ko kad sam pila bromergon. I mene stišče u prsima, imam blage glavobolje, na stolicu idem jednom na tjedan i bole me mišiči na dodir. Sve u svemu ništa strašno. Žao mi je samo što sam uvjek umorna pa nemogu se totalno posvetiti sinu1
Jedino me brine što još nisam dobila mengu. Rekli su mi da poslje šest mjeseci uzimanja dostinexa ciklus se uredi a kod mene još ništa ! Povečali su mi dozu 2x2 pa možda kad počnem piti veču dozu menga dođe. Jedva čekam mengu da mogu početi planirati bebicu!

MAYADO- kad imaš operaciju? Kolko je velik tvoj tumor? MOj je oko 3mm i kod nas ( Slovenija ) operiraju samo one veče od 1cm. Ko zna možda i ja nagovorim svoju endokrinologinju na operaciju!

bok
metuljček is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 21:25   #62
Thumbs up

Pozdrav Matuljček,vratila sam se s vikenda i odmah odgovaram...
Kao prvo,moja operacija je 29.5. i jedva čekam, iako me strah totalno od cijele te priče...
Kao drugo, moj tumor je mijenjao veličine; 5 mm od 1996. do 2007., na MR u ljeto 2007 bio je 10 mm s cistom u sredini(moj endokrinolog smatra da se počeo ,,topiti,, od Dostinexa), a MR od marta 2008. pokazuje 7 mm. s cistom.
Dostinexe pijem zadnjih 1,5 god kako nemam mengu,ali ništa od nje do danas iako sam na 2x2 tbl. tjedno.a prl. se zacementirao na 130.
Pila sam ja i Bromergon 12 godina,ali na njega više ne reagiram....

Malo mi je glupa ta teorija o granici veličine tumora za operaciju...znači,da ga treba pustiti da naraste preko 10mm i ugrozi ti vidni živac,kavernozni sinus i sl. pa da onda u obzir dolazi operacija??? ja bi to malo ispitala,jer princip osnovni u medicini je otkrivanje tumora na vrijeme dok svojom veličinom i agre sivnošću ne ugrožava život.
Čujemo se ...
mayado is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2008., 10:50   #63
Bok!

Ej super. Pa ti češ se uskoro riješiti tumorčiča. Drago mi je zbog tebe !
Kolko si dugo čekala da si dobila datum za operaciju? I ja jedva čekam pregled 18.7. da sa svojom endokrinologinjom popričam o operaciji.
Mengu nemam odkad sam rodila skoro 5 godina. Bojim se da če mi se još kakva cista na maternici napravit. Idem redovno na preglede i do sad je bilo sve ok. Al moja ginek. kaže da je opasno za ženu da se ne čisti još pogotovo ako planiram još koje djete.
Sigurna sam da če se sve uredit. Samo treba vremena! A ja sam tako nestrpljiva !
metuljček is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2008., 13:53   #64
teško je to
azikazi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2008., 17:41   #65
Metuljčeku

Pozdrav
Na operaciju idem kada dogovoriš s prof.Paladinom,a kod njega sam čekala 1,5 mjesec na pregled. Kako se već dugo liječim kod endokrinologa s Rebra,u dogovoru s njim je cijela priča možda išla malo brže no što je uobičajeno.
Ja sam rodila prije skoro 7 godina,ali sam imala mengu (cijelo vrijeme pila Bromergon) do prošle godine. Moj savjet ti je da napraviš i denzitometriju (mjerenje gustoće kostiju) jer biti tako dugo bez menge znači da si u preuranjenoj menopauzi,što povećava rizik osteoporoze i lomova.
Koliko puta sam samo poželjela da imam neki normalni gastritis i sl.,a ne ovu egzotiku od dijagnoze koja je mnogima oko mene SF priča...
Pozdravljam te...
mayado is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2008., 18:34   #66
danas sam po prvi put dosla na ovaj forum i citajuci sve ove komentare, mnogo se osjecam bolje,jer vidim da nisam jedina koja ovo prozivljava... sama pomisao da imam tumor me dotukla. tek prosle sedmice sam saznala rezultate od doktorice.mnogo sam ocajna. vec dvije godine nemam redovnu mengu,skoro nikako. dobila sam desetak kilograma vise, i sad jedino sto radim je to da sam u depresiji zbog toga. imam veliki strah od od toga sta me slijedi. da li cu morati na tu operaciji, da li ne... htjela bih jos da pitam da li bi mi neko mogao malo objasniti kako se radi ta operacija, dali mnogo boli...
mimi87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2008., 23:59   #67
Quote:
pigmejac kaže: Pogledaj post
Bok prije 2 mj. pronađen mi je tumor na hipofizi.pijem bromergon i sad mi se prolaktin smanjio sa 1300 na 290.ako netko zna nešto o toj temi ili ima isti slučaj kao i ja nek nešta napiše . hvala
http://www.medicina.hr/clanci/prolaktinom.htm

pozz svima
držite se, ja i dalje pijem bromergon i dišem na škrge
sofisticate is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 18:31   #68
mimi87
Potpuno te razumijem. I ja sam se šokirala kad sam čula da imam tumor na hipofizi. Ovdje u Sloveniji nema puno cura koje imaju taj tumor ili nežele o tom govorit. Dosta je lakše kad ima neko isti problem ko ti pa ti može pomoči sa nekim savjetom.
Jel ti endokrinolog prepiso bromergon il dostinex? Kolka je tvoja višina prolaktina? Jesi bila na slikanju glave?
Sve što te čeka jako ružno zvuči al nije tako crno ko što izgleda. Prvo moraš na pretrage u bolnicu ( ja sam bila 5 dana ) poslje te pošalju kuči sa tabletama i ideš redovno na kontrolu prolaktina ( ja svake tri mjeseca ) i tako prate tvoj prolaktin. Ako ne podnosiš jedne tablete daju ti druge. Ako je tumor veči pošalju te na operaciju. Al kako cure ovdje na forumu kažu da nije ništa strašno i ja sam se odlučila da nagovorim svoju endokrinologinju da me pošalje na operaciju.
Moraš biti pozitivna i nemoj se previše sikirat jer prolaktin je hormon stresa.
Kad ti je teško, navrati na forum tu smo da ti damo podršku!
Sretno!
metuljček is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 09:48   #69
metuljcek, nemogu ti opisati kolko mi znace tvoje rijeci. mnogo sam tuzna u zadnje vrijeme. jucer sam bila kod endokrinologa i on mi je objasnijo sve. dao mi je da uzimam bromocriptin tablete. u petak sam bila na snimanju glave, tad su i otkrili moj problem. sad znam da je 11mm velik, i to me takodje uplasilo, jer kolko sam mogla procitati kod ostalih ovde je vecinom mnogo manji. ja nisam bila u bolnici dok su radili sve te pretrage, i kolko sam shvatila u hrvatskoj je taj lijek dosta skup, ja sam moj dobila na recept ovde u njemackoj besplatno. nos mi se vec zacepio i pomalo se osjecam slabom. nadam se samo da nece dalje rasti... metuljcek, mnogo ti hvala na utjesnim rijecima. lakse je o ovakom problemu razgovarati s nekim koga ne poznajem... hvala jos jednom
mimi87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 00:27   #70
Quote:
mimi87 kaže: Pogledaj post
metuljcek, nemogu ti opisati kolko mi znace tvoje rijeci. mnogo sam tuzna u zadnje vrijeme. jucer sam bila kod endokrinologa i on mi je objasnijo sve. dao mi je da uzimam bromocriptin tablete. u petak sam bila na snimanju glave, tad su i otkrili moj problem. sad znam da je 11mm velik, i to me takodje uplasilo, jer kolko sam mogla procitati kod ostalih ovde je vecinom mnogo manji. ja nisam bila u bolnici dok su radili sve te pretrage, i kolko sam shvatila u hrvatskoj je taj lijek dosta skup, ja sam moj dobila na recept ovde u njemackoj besplatno. nos mi se vec zacepio i pomalo se osjecam slabom. nadam se samo da nece dalje rasti... metuljcek, mnogo ti hvala na utjesnim rijecima. lakse je o ovakom problemu razgovarati s nekim koga ne poznajem... hvala jos jednom
bromergon -bromocriptin je i kod nas na recept, a dostinex se plaća.
Nemoj se prepadati i upadati u depresiju. Ja sam svoga od 8mm za sada riješila tabletama, s tim da je bio još veći jer kad mi je rađen prvi mr vidjelo se i neko odumrlo tijelo i krvarenje pa su doktori smatrali da je bio još veći ili još jedan.
I kod nas se rješava to sve u dnevnim bolnicama, dođeš ujutro, obaviš testove i ideš kući. Problem je što se to samo može u Zg pa nas koji nismo iz zg uvuku u bolnicu.
Nos će ti uvijek bit začepljen kad ih popiješ, ali nemoj kao ja stalno gurati kapi u nos pa nakon nekog vremena izgubiš osjet mirisa, kupiš bebi kapi i staviš kad baš dosadi.
moguće sa si slaba zbog tlaka jer ti je tlak niži i bit će takov dok kod piješ bromocriptin. Počni dan sa dosta vode, probaj 2-3 l vode dnevno popit, koju kavicu,... I izbjegavaj sunce...
Inače bi trebali izbjegavat direktno izlaganje suncu 12-17h zbog adenoma.
Imati ćeš i mučnine.
Ali nakon mjesec dana popusti to sve, a i navikneš se...
Pozz
sofisticate is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 09:14   #71
Bok cure!

Nisam znala da nesmijem direk na sunce zbog tumora. Ja baš volim sunce.
Meni smeta buka. Čim je glasna muzika, dječji plač ili vika i skika mene odma neka mučnina uhvati. Isto tako u velikim trgovinama, diskontima nemogu biti dugo odma mi je mučno. Kod nas u Sloveniji dobiješ bromergon i dostinex na recept, tako da nemoram ništa plačat ! Cure držite se i čujemo se uskoro!
Život je borba. A mi smo borci !
metuljček is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 10:05   #72
Pozdrav svima! Puno mi je značilo što sam mogla pročitati vaša iskustva, jer mi je sve ispočetka bilo jako veliki šok, u stvari, ogroman i trebalo mi je vremena da sve prihvatim i nekako se naučim nositi s tim.
Hvala Maji na podijeljenom iskustvu, ohrabrila me!
Metuljček, ovo sa borcima mi je bilo super pročitati!
Bromergon koristim devet mjeseci, čak ga i ok podnosim, no nema smanjenja prolaktina. U utorak ću znati da li bi bilo dobro da idem na operaciju ili ne. U nalazu MR su mi napisali da je mikroadenom veličine 4mm, ali je blizu arterije...
__________________
The trouble with having an open mind, of course, is that people will insist on coming along and trying to put things in it. Terry Pratchett
besos is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 14:02   #73
nadam se da cu nauciti ziviti s pomisao da imam tumor u glavi. bice valda i boljih dana za mene... pobjedicu ja to, nisam jedinakoja tuguje. kao sto kaze metuljcek, zivot je borba, a mi smo borci... pozz svima
mimi87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 16:18   #74
mimi87
Znam kako ti je i ja prvih mjeseci nisam "živjela". Bila sam užasno tužna. Kad god sam vidjela trudnicu ili malu bebu odma su mi udarile suze na oči. Sad nije više tako. Ne opterečujem se više s tim što nemam mengu i nemogu zanjeti. Dajem sve od sebe da prvo radim na sebi a to je da pobjedim tumor. Više sam nasmijana i uopče ne mislim na to da sam "bolesna". Idem i bioenergetičaru i on me stvarno napuni energijom pa se super osječam.
Nekažem da nemam kriznih dana. Budu i prođu. Al trudim se da kad mi je i loše da sam nasmijana i da idem van na šetnju a ne da se zatvaram u kuču.
Sreča je što naš tumor nije zločudan. Ja ga uzimam ko nekakvu bolest recimo šečernu, visok tlak........... pa mi onda ne djeluje tako strašno.
Vrjeme lječi sve rane pa če se i naše zacijeliti!
metuljček is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 18:27   #75
Htjela sam vas pitati, prije nego ste uopće krenuli na pretrage i saznali za adenom, zbog čega ste išli doktoru? Ja za nekih dva tjedna idem na ciljani MR jer su na prošlom našli neke naznake adenoma, iskreno se nadam da nije to, pa eto, uplašena, da pitam, kakve ste simptome imali prije dijagnoze?
BeautifullyChaotic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 18:16   #76
Ja sam išla ginekologinji jer nisam dobila mjesečnicu od poroda. A to je skoro prije 5 godina. I mljeko mi je teklo iz prsa iako sam davno prestala dojiti. Konstantna slabost. Nisam podnosila buku i zatvorene prostore i imala sam blage glavobolje. To je to.
A gdje sumljaju da imaš adenom? Na hipofizi?
metuljček is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2008., 19:57   #77
Da, na hipofizi... išla sam neurologu zbog glavobolji i trnjenja glave, stalno mi se spava itd. i poslali me na MR, pa se na tom prvom nešto vidjelo, sad čekam drugi...
BeautifullyChaotic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 14:17   #78
eto da postavim pitanje. vidim da ima dosta i slicnih problema sa hipofizom. naime imam jednu "pacijenticu" 50-tih godina starosti. kojoj su nakon 8 godina doktora otkrili da ima rak na hipofizi. vidim da se vise manje uspjesno obavlja kdroz nos. ali njoj se cini da ce biti operacija kroz mozak. pa me sada zanima ima li netko nekakova saznanja u vezi toga. jel netko bio na tome? kako je prosao? nuz pojave? posljedice i sl?
saro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 15:19   #79
Thumbs up

Cao vam svima!Evo nakom više mjeseci opet sam došla na ovu temu na forumu na kojoj zahvaljujem da je tu i da se razgovara o tome, puno nam je lakše svima koji imamo isti problem. Moram vam javiti da sam nakom šest ili sedam mjeseci uzimanja dostinexa napokon dobila prošli mjesec mengu. Kako sam bila sretna nakon nekoliko godina, to je razlog za pravo slavlje u kući, smiješno svi su znali da sam dobila, velika vijest! Već sam ozbiljno mislila da sam u pravoj menopauzi i da nema povratka, što me ubijalo. Naime, prvih par mjeseci uzimala sam dostinex po pola tablete tjedno, prolaktin se smanjivao poprilicno ali nikada ispod 530 koja je gornja granica. (moram napomenuti da je meni prolaktin bio kada sam ga prvi put izvadila čak 3000!!! Onda je polako padao, na oko 1000, zatim 700, 600, sada 416 zadnji put.)
Onda mi je doktorica povećala dozu dvije tablete tjedno i prolaktin je spao na 416 nakon čega sam dobila mengu koja je bila normalna. Sada čekam da vidim hoću li opet ovaj mjesec dobiti ili ce potrajati malo duze dok se ne stabilizira. Kontrolu hipofize na MR planiram opet napraviti u 9. mjesecu, to će biti godina dana od prvog snimanja kada sam otkrila svoj adenom, samo se nadam da se nije povećao, toga me strah. Inače, što se tiče toga kako podnosim tablete, moram reći da nemam apsolutno nikakvih popratnih poteškoća, hvala bogu, barem do sada.
Još vam moram reci da sam nedavno bila kod jedne poznate "travarke", čisto onako da probam, dala mi je neke kapi koje se stavljaju u čaj, navodno to bi trebalo istopiti adenom, i još nekih čajeva koji se trebaju piti nekoliko dana prije i poslije kada dobiješ, dala mi je i neki recept koji sama spravljam svaku noć prije spavanja, to bi naime trebalo pročistiti žlijezde u org. Nije da polažem neke velike nade u to, ali ništa me ne košta niti mi te biljčice mogu naškoditi, vrijedi probati jer znam da je jedan tip nakon što je otkrio da ima adenom bio upućen na obveznu operaciju, pio te neke čajeve i istopio mu se kao adenom.

Uglavnom, mene je nekako za sada prošle one depresije i crne misli koje sam imala. Radim sve na tome da poboljšam svoju situaciju da mi bude bolje, ali to nekako radim usput, necu da budem podređena tome, neću unaprijed da mislim šta bi moglo krenuti po zlu, uvijek nešto može ali i ne mora. mozda ipak sve na kraju bude u redu.Vjerujem u to i ne odustajem biti će onako kako nam je suđeno a naše je da se borimo!

Puno vas sve pozdravljam i zahvaljujem vam što s nama svima dijelite svoja iskustva! Puno sreće svima!puse
Ima nade za nomade:-)
Niveska is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 21:26   #80
curke bok!
nisam dugo bila, pa nisam vidjela vase postove, inace bi vas sve odmah ohrabrila.
ZAISTA se nemate cega bojati. ja sam operirala (da podsjetim) i sve je super proslo, operirao me doc. Gnjidic koji je predivan, strucan, brizan prema svojim pacijentima.
kod mene je sve proslo ok, ne pijem nikave ljekove poslije operacije (netko me je to pitao) i kao da nikada nista nije bilo.
moj adenom je bio 6 mm i imao je tendenciju da ide prema kavernoznom sinusu ili karotidi. dr Gnjidic je sugerirao da ga je bolje izvaditi jer poslije moze raditi probleme ako bi poceo rasti. a nitko nije mogao garantirati da nece. bromergon sam pila od '97, a da ne govorim da sam isla od nemila do nedraga k doktorima koji nisu znali sto bi sa mnom, umjesto da me odmah posalju u vinogradsku gdje se time bave. greska je i mog ginekologa koji je znao da ili imam neredovite menge ili na kraju kad sam ju potpuno izgubila...pa do nekih lijevih endokrinologa na rebru koji su mi samo propisivali i dalje bromergon, da me se rijese. ocito. jer drugog opravdanja nemam. da bi slucajno na kraju dosla do dr vizner, koja je odmah napravila potrebne pretrage i na konziliju rekli da bi me trebali operirati.
ponovit cu jos jednom: da moram, sve bi u svezi operacije ponovila. nije kao da si na odmoru...ali eto...prodje. imas zamotan nos, malo te glava boli jer su ti do sinusa nagurali tampone,ali kad sve ti izvade si ko nova! sve osoblje je ljubazno...
obavila sam pkontrolu i svi su mi nalazi sada super. odmah sam pocela dobivati reodtive menstruacije, hormoni su mi odlicni, magnetska pokazuje da je sve ok.
za 6 mjeseci idem izvaditi krv i veselim se sto cu ih vidjeti, nasmijana sa saznanjem da je to sve iza mene.
ne znam da li cu se odluciti da imam djecu, u braku sam, i imam 38 godina.
zivot je lijep, cure....samo naprijed i hrabro.
i ja sam se bojala, ali danas je to jedno lijepo iskustvo....sa lijepim uspomenam bez obzira sto se radilo o operaciji.
pusa svima i mozete mi slati sto god vas zanima na pm
Maja Zupan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:26.