Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2007., 16:12   #1001
Quote:
Anni kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro razumjela vadjena vje krvna slika sa laktatima i amonijakom, nazalost vrijednosti mi nista ne govore. Jesu li u redu ili povisene? Znam samo sa se laktat brze trosi kod rada misica, da ga se mjeri intenzivno kod bolesnika kod kojih se sumnja na infarkrt.
Sta je bio razlog vadenja kod Vaseg djeteta?
Meni se čini amonijak u redu, mislim da su vrijednosti od 17-68, moj mali je imao 110; ali vrijednosti mogu biti povišene ako krv nije obrađena u roku 20 minuta(ohlađena, centrifugirana..). Za laktate ne znam..vjerovatno je kod nas bio u redu pa nisam zapamtila njihove vrijednosti.
b-mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 17:25   #1002
Quote:
b-mina kaže: Pogledaj post
Meni se čini amonijak u redu, mislim da su vrijednosti od 17-68, moj mali je imao 110; ali vrijednosti mogu biti povišene ako krv nije obrađena u roku 20 minuta(ohlađena, centrifugirana..). Za laktate ne znam..vjerovatno je kod nas bio u redu pa nisam zapamtila njihove vrijednosti.

Hi, zbog cega se rade ti nalazi? Dal je kod Tvog malog postojala sumnja na nestoß

Pozdrav
Anni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 17:38   #1003
Valjda da vide kakav je metabolizam..u biti to prethodi pretragama aminokiselina..one se rade kad postoji usporen razvoj govora..traži se mogući uzrok. Npr hiperamonija zajedno s poremećajem metabolizma aminokiselina i org.kis( imamo one koje tijelo može proizvesti i koje moramo unositi aminokis..neophodne za mozak..posebno za stvaranje neurotransmitera.) dovodi do oštećenja mozga u malog djeteta te posljedica mogu biti hiperaktivnost idr.. U biti traže se mogući uzroci..u odstupanju u govoru, ponašanju, općenito razvoju te metalnoj retardaciji koja se ne može objasniti.e sad sam nabacala..al nemam ja baš riječnik za to..još ne
b-mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 18:20   #1004
Quote:
b-mina kaže: Pogledaj post
Valjda da vide kakav je metabolizam..u biti to prethodi pretragama aminokiselina..one se rade kad postoji usporen razvoj govora..traži se mogući uzrok. Npr hiperamonija zajedno s poremećajem metabolizma aminokiselina i org.kis( imamo one koje tijelo može proizvesti i koje moramo unositi aminokis..neophodne za mozak..posebno za stvaranje neurotransmitera.) dovodi do oštećenja mozga u malog djeteta te posljedica mogu biti hiperaktivnost idr.. U biti traže se mogući uzroci..u odstupanju u govoru, ponašanju, općenito razvoju te metalnoj retardaciji koja se ne može objasniti.e sad sam nabacala..al nemam ja baš riječnik za to..još ne

A znas li mozda sta se daje tada djeci ako je doslo do disbalansa u organizmu?

Pozdrav
Anni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 20:08   #1005
to sam bio detaljnije procitao otpusno pismo kada smo u sijecnju bili u bolnici i kada smo radili pretrage. posto ste vi dosta dublje u tim pregledima od mene, prepisao sam te vrijednosti da mi ih mozda prokomentirate.
6-7 epruveta su mu izvadili tada u bolnici u splitu, htjeli su mu raditi i CT glave ali sam ja otisao privatno raditi MR glave koja je pokazala da je sve ok, samo da je cetvrta klijetka nesto voluminoznija
Ive__3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 20:18   #1006
Quote:
Ive__3 kaže: Pogledaj post
to sam bio detaljnije procitao otpusno pismo kada smo u sijecnju bili u bolnici i kada smo radili pretrage. posto ste vi dosta dublje u tim pregledima od mene, prepisao sam te vrijednosti da mi ih mozda prokomentirate.
6-7 epruveta su mu izvadili tada u bolnici u splitu, htjeli su mu raditi i CT glave ali sam ja otisao privatno raditi MR glave koja je pokazala da je sve ok, samo da je cetvrta klijetka nesto voluminoznija

i nasem je sinu Mrt potupono u redu u ostalom kao i kod vecine autista. ja nazalost nemam sve sinove nalaze kod sebe, u 8 mjesecu idemo ponovno na kontrolu kod naseg doktora pa cu traziti nalaze i pitati sta jos ev. trebamo raditi. Mi smo radili pretragu na masne kiseline i od onda moj sin dobiva lososovo ulje, dobivao je i jedno vrijeme cystein ( aminokiselina) ali sada radimo pauzu.
Krvna slika, jetrene probe, gusteraca je kod njega uvjek bila u redu.

Pozdrav
Anni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 21:41   #1007
Da se osvrnem na mlijeko ponovno...
Ovo je samo - onako - smjer razmišljanja, bez ikakvih medicinskih teorija u tome...
Dakle - član moje obitelji je kao beba imao problem sa probavom, crijevima itd itd... nije smio piti mlijeko i kao mala beba se hranio isključivo rižinom sluzi. Ne moram spominjati na što je ličio i da su mislili da se neće izvući. Jednog dana je došao stari stric koji je suprotno svim liječničkim naputcima rekao neka mu daju SAMO BIJELO GROŽĐE. U početku je to prouzročilo dar-mar u probavi ali - nakon nekog kraćeg vremena - dijete je bilo IZLIJEČENO. Danas je odrastao čovjek i normalno jede bez izbjegavanja mliječnih proizvoda, nije imao više problema te vrste nikada kasnije u životu.

Da li je moooožda moguće da i naša djeca koja recimo ne podnose mlijeko - da mogu to "izliječiti" na takav način? Nisam medicinar pa zaista ne mogu procjeniti KAKO je to bijelo grožđe djelovalo, ZAŠTO ga je baš ONO izliječilo i da li bi moglo imati učinak i u - ovoj netoleranciji glutena...?
Anni, ti imaš liječnika koji te upućuje u ovu dijetu i koji vjerojatno više zna o svemu tome, pa možda da pokušaš pitati? Kakve veze bi to moglo imati - s ovim (ako uopće ...) ?!
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 22:00   #1008
Iii - da se malo pohvalimo!
Bili mi na moru preko vikenda. Moj mali mamlaz je prošlog ljeta sam počeo plivuckati bez jastučića na rukicama, ali - pošto je otkrio radosti skakanja u more, to je postalo - prioritet, a kako je bio još vrlo loš plivač, za egzibicije skakanja je nosio jastučiće. I tako - kraj ljeta ... nije ih ni skidao jer je stalno htio samo skakati! E sad u subotu - krenemo mi... on se skine i počne se vrtiti oko svoje osi tražeći torbu da iskopa "artikle", ali brzinom munje smo ga smuvali na sistem "Ajde ajde! Idemo! Ajmo u more!!" i -ode on BEZ pomagala. I plivucka malo, malo se brljuzga po plićaku... i odjednom se zaleti na mul da skoči, samo je u euforiji zaboravio da - nema jastučiće! I - SKOK u more BEZ jastučića! Naravno - nije bilo druge nego - plivati natrag, jer tamo nije mogao stajati... Al - kad je skužio da ga je "krenulo" - nije ih više ni tražio. I tako - imam novopečenog PLIVAČA! Je da još treba - vježbati jer se brzo umori (što ga ne spriječava da dalje skače - pa sam ja onda na "stand by" da se šta ne dogodi!) ali nadam se da ih više neće tražiti...
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 22:11   #1009
Quote:
daru kaže: Pogledaj post
Da se osvrnem na mlijeko ponovno...
Ovo je samo - onako - smjer razmišljanja, bez ikakvih medicinskih teorija u tome...
Dakle - član moje obitelji je kao beba imao problem sa probavom, crijevima itd itd... nije smio piti mlijeko i kao mala beba se hranio isključivo rižinom sluzi. Ne moram spominjati na što je ličio i da su mislili da se neće izvući. Jednog dana je došao stari stric koji je suprotno svim liječničkim naputcima rekao neka mu daju SAMO BIJELO GROŽĐE. U početku je to prouzročilo dar-mar u probavi ali - nakon nekog kraćeg vremena - dijete je bilo IZLIJEČENO. Danas je odrastao čovjek i normalno jede bez izbjegavanja mliječnih proizvoda, nije imao više problema te vrste nikada kasnije u životu.

Da li je moooožda moguće da i naša djeca koja recimo ne podnose mlijeko - da mogu to "izliječiti" na takav način? Nisam medicinar pa zaista ne mogu procjeniti KAKO je to bijelo grožđe djelovalo, ZAŠTO ga je baš ONO izliječilo i da li bi moglo imati učinak i u - ovoj netoleranciji glutena...?
Anni, ti imaš liječnika koji te upućuje u ovu dijetu i koji vjerojatno više zna o svemu tome, pa možda da pokušaš pitati? Kakve veze bi to moglo imati - s ovim (ako uopće ...) ?!
joooj pukla mi veza- kako to mrzim-al eto idem iz početka

Ja vjerujem da je to moguće..mala djeca nisu još razvijena..organizam im nije sazrio..pa tako ni tom čovjeku..poslije je pa vjerujem da zato nije imao problema. E sad bilo bi zanimljivo čuti nečije mišljenje o povezanostii grožđa i nepodnošenja mlijeka.

Mi odgajamo jednu novu generaciju djece..novu generaciju autista..vjerujem da individualna dijeta i odgovarajući suplementi mogu dovesti do ravnoteže u organizmu. Nisam sad siguran da se ta nevidljiva šteta na mozgu može popraviti( možda se mogu neutralizirati, uspostaviti nove veze-ma možda još i bolje e sad sam preoptimistična)..to vjerovatno zavisi o dužini izloženosti uzročniku koji smeta(gledam na to kao na slučajeve s drogom i stereoidima )...i kao što je već dokazano što naša djeca prije počmu s habilitacijom i odgovarajućom terapijom veće su šanse za napredak.
b-mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 22:14   #1010
Bravo za malog neustrašivog plivača..ma puno oni tog mogu- samo su malo više osjetljiviji odnosno nesigurniji
b-mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 23:44   #1011
Nisam se mogla prijaviti - uopće neznam šta se dešavalo.
IVE - ja sam spominjala laktate. Normalno je do 2.2 mome su iznad toga i rečeno mi je da treba ukinuti mlijeko i mliječne proizvode. Ostali nalazi su više manje u redu, čak i slični kao kod Vašeg sina, osim klorida koji su iznad gornje granice tako da će iduća pretraga biti "kloridi u znoji" - putem nekog flastera, vidjet ćemo kako to izgleda. Šta se tiče pretraga kod DAN doktora smo se naručili putem telefona, čeka se cca. mjesec dana za pregled, cijena je 300 EUr što osim pregleda uključuje 4 mjeseca praćenja. Prije odlaska popunjava se vrlo iscrpan upitnik koji se šalje uz nalaze i snimku prije odlaska. Ukoliko se želi cjelokupni kit koji se šalje u USA kod njih dođe 150 $ uključujući i troškove poštarine. Stranica sa popisom DAN doktora u Italiji je www.genitoricontroautismo.org
Gdje ste radili MR? Je li bio budan ili spavao?

Šta se hrane tiče malo sam na sto čuda najviše oko boce koju obožava ujutro i navečer. probala sam mu je napraviti sa rižinim lijekom - ma kakvi. Razmišljala sam da se vratim na dojenačku formulu (ima onih koje se daju do treće godine) šta mislite o tome? Uostalom sama sam sebi izbacila jogurte i mlijeko pred 2 tjedna iz prehrane i puno se bolje osjećam.
Vita3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 08:16   #1012
vita3 kazes da su vrijednosti nalaza mog malog sve u granicama normale i taj nh3?
magnetnu je radio spavajuci naravno (anestezija), zar mislis da bi onu buku on izdrzao bez spavanja, odjurio bi iz sobe ili toliko plakao da od nalaza nista. platili 2200kn u kalajzica u splitu (1600 pregled i 600 anestezija).
moj je u to vrijeme kada su radjeni nalazi jos uvijek dobivao mlijeko sa cokolinom ujutro (ponekad i navecer), sada vise ne, jer je sam odbacio u potpunosti mlijeko a citajuci sve navedeno niti ga vise ne tjeramo da pije mlijeko. domace jaje jos uvijek jede redovno (2-3 tjedno).
neznam talijanski, ima li dan doktora u austriji?
Ive__3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 08:39   #1013
Sta taj cjelokupnii kit obuhvata? Koje pretrage? Da li kod njih u Italiji vadis krv, pa oni salju u Ameriku ili kako je to organizovano? Koje pretrage ste do sada radili i kojim redoslijedom? Molim te, napisi to koliko preciznije mozes, ja sam potpuno pogubljena u razlicitim preporukama razlicitih ljekara. Cesto imam utisak da oni od nas traze puno vise nalaza zbog neke svoje naucne radoznalosti nego iz potreba. Vi znate da su moje cure bliznakinje, a ljekarima su njihovi nalazi uvijek interesantni za poredjenje.
bliznakinje is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 08:41   #1014
Jeste li vi radili imunoloske testove? Meni su preporuceni svi testovi na razno-razne viruse-rubeolu, MUMPS, epstein-bar,herpes, citomegalo...Da li ste vi to radili? Drzavne lab ih mahom ne rade u privatnim su poprilicno skupi. Nisam nigdje naisla na informaciju da neko to predlaze
bliznakinje is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 09:58   #1015
Quote:
daru kaže: Pogledaj post
Da se osvrnem na mlijeko ponovno...
Ovo je samo - onako - smjer razmišljanja, bez ikakvih medicinskih teorija u tome...
Dakle - član moje obitelji je kao beba imao problem sa probavom, crijevima itd itd... nije smio piti mlijeko i kao mala beba se hranio isključivo rižinom sluzi. Ne moram spominjati na što je ličio i da su mislili da se neće izvući. Jednog dana je došao stari stric koji je suprotno svim liječničkim naputcima rekao neka mu daju SAMO BIJELO GROŽĐE. U početku je to prouzročilo dar-mar u probavi ali - nakon nekog kraćeg vremena - dijete je bilo IZLIJEČENO. Danas je odrastao čovjek i normalno jede bez izbjegavanja mliječnih proizvoda, nije imao više problema te vrste nikada kasnije u životu.

Da li je moooožda moguće da i naša djeca koja recimo ne podnose mlijeko - da mogu to "izliječiti" na takav način? Nisam medicinar pa zaista ne mogu procjeniti KAKO je to bijelo grožđe djelovalo, ZAŠTO ga je baš ONO izliječilo i da li bi moglo imati učinak i u - ovoj netoleranciji glutena...?
Anni, ti imaš liječnika koji te upućuje u ovu dijetu i koji vjerojatno više zna o svemu tome, pa možda da pokušaš pitati? Kakve veze bi to moglo imati - s ovim (ako uopće ...) ?!


Hi, ovo sam nasla na internetu o grozdju, zdaravo je u svakom slucaju, dal je moguce da se sa nime moze toliko ojacati imunoloski sistem?
I reci znas li koliko je taj clan obitelji jeo grozdja dnevno i koliko dugo je vremenski trebalo da bi se izlijecio?



Svaka bobica grozda predstavlja "mini ljekarnu" i djeluje kao prirodni tonik organizma. U sebi sadrži oko 20 posto šećera, a 100 g sočnih bobica sadrži približno 60 kcal energijske vrijednosti, 192 mg kalija, 27 mg kalcija, 6 mg magnezija, 4 mg fosfora, 6 mg vitamina C, ponešto vitamina B i A, željeza te bioflavonida zaslužnih za antioksidacijska svojstva grožđa. Konzumacija grožđa poboljšava protok krvi i kapacitet srca, regulira probavu, pospješuje rad imunološkog sustava i pravi je čistač organizma.
Anni is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 10:47   #1016
Quote:
Ive__3 kaže: Pogledaj post
vita3 kazes da su vrijednosti nalaza mog malog sve u granicama normale i taj nh3?
magnetnu je radio spavajuci naravno (anestezija), zar mislis da bi onu buku on izdrzao bez spavanja, odjurio bi iz sobe ili toliko plakao da od nalaza nista. platili 2200kn u kalajzica u splitu (1600 pregled i 600 anestezija).
moj je u to vrijeme kada su radjeni nalazi jos uvijek dobivao mlijeko sa cokolinom ujutro (ponekad i navecer), sada vise ne, jer je sam odbacio u potpunosti mlijeko a citajuci sve navedeno niti ga vise ne tjeramo da pije mlijeko. domace jaje jos uvijek jede redovno (2-3 tjedno).
neznam talijanski, ima li dan doktora u austriji?


Izvinite na pitanju , ali zbog cega Vi morate tako visoke sume sami placati? Pa MR ide preko socijalnog , isto tako naveli ste strasno visoku cijenu za pretragu na Candidu i to bi trebalo socijalno platiti, ja sam htjela vidjeti dal nas sin ima parazite ( mislila sam na gliste) i nas doktor mi kaze da je to pretraga koja kosta 40 Eura i da mi za to kucna doktorica treba dati uputnicu. Uz svadjanje i natezanje sa njom ona mi je dala tako da smo eto barem malo usparali , a nalaz je bio na srecu negativan.

Ja razumijem da se hrpa pregleda treba placati ( sto je strasno neposteno od drustva) i da privatne doktore treba placati ( bilo bi fer da je za ljecenje djece besplatno) , ali da se pretrage poput candie, ili MR -a placaju to je stvarno preslo svaku mjeru.
Anni is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 11:52   #1017
ti zivs u njemackoj zar ne? zato se nemoj cuditi.
sad cu ti pojasniti: oni meni predlozili da ce raditi CT u bolnici zajedno s ostalim pretragama, a ja sam trazio da li mogu MR, on mi odgovorili mozes ali privatno jer ne smatraju to potrebnim.
Ive__3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 11:58   #1018
Quote:
Ive__3 kaže: Pogledaj post
ti zivs u njemackoj zar ne? zato se nemoj cuditi.
sad cu ti pojasniti: oni meni predlozili da ce raditi CT u bolnici zajedno s ostalim pretragama, a ja sam trazio da li mogu MR, on mi odgovorili mozes ali privatno jer ne smatraju to potrebnim.

Da, bas su pametni, pa Ct zraci i nije tako pouzdana pretraga kao Mr, mi smo don´bili uputnicu bez problema, obavljli smo u narkozi i sve je bilo u redu.
A recite zasto je pretrahga na Candidu tako skupa?
Anni is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 12:17   #1019
Tata Ive mi smo radili sve osim NH3 ili mi je to drukčije zapisano pa ne vidim ali uspoređujući ostale nalaze vrijednosti su im tu negdije. Šta se tiče tog kita koji oni iz Italije šalju u Ameriku rekli su mi da to ovisi o nalazima koji su do sada napravljeni odnosno da liječnik predlaže nakon pregleda šta bi se moglo još napraviti. Ovih 150 $ odnose se na pretrage krvi, urina i stolice, nalaz kose ako nije napravljen plaća se dodatno. Nazvati ću danas da ih pitam za adrese ili tel. DAN doktora u Austriji pa ću javiti. Šta sad dajete malom umjesto boce, zamjensko mlijeko ili uopće više ne pije bocu?

Anni, meni su rekli isto tako, napravite CT jer za MR on mora spavati a mi nemamo takvih mogućnosti??

Danas sam dobila e-mail od jedne ABA terapeutkinje koju sam upoznala u SAD jer me interesiralo koliko sati rada otprilike djeca tamo provode s terapeutima. Rekla mi je da je njihova preporuka 20 - 40 sati tjedno sa dva ili više terapeuta budući da se na taj način izbjegava ponavljanje i monotonost odnosno djecu prilagođava različitim osobama i različitim pristupima. To je nekako suprotno od mišljenja koje kod nas prevladava - veći broj terapeuta zbunjuje dijete i može imati kontraefekt. Kakva su vaša iskustva? Koliko je dobro da bude dovoljno, a da se ne pretjera? Jasno mi je da je svako dijete individualno ali vjerujem da bi trebala postojati neka preporuka...
Vita3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 12:24   #1020
Dobar dan...

Martin u Zagreb,Martin iz Zagreba...

Uglavnom "nitko nista nezna"...
Bila sam i defektolog i psihijatar i psiholog i sestra...za lijecnika neuropedijatra se upravo skolujem ili bolje reci spremam magisterij...

Dakle,za roditelje ovaj Forum je stvarno izvor informacija...kakve vam niti jedan strucnjak u Hrv. ne moze dati...zato Bravo svima !

Od radne dijagnoze PDD do nerazvijenog govora,neodredjenog psiholoskog poremecaja-razvoja...pa do nivo razvijenosti dvogodisnjeg dijeteta(sad su mu 4g.-za 3mj.)

Jadni svi "patnici","mucenici" koji nemaju mogucnosti(ovakve ili onakve)za pristup informacijama a ovise o nekakvim kvazistrucnjacima s metodama rada iz 70tih.

Glavno je uzeti anamnezu i uputiti na "kategorizaciju" u Centar za socijalnu skrb!
Nitko ne odvoji vise vremena od 15do 30 min. i gotovo imaju "isprancane" textove kojima se obracaju roditeljima(i to imate sreca,ako vam tko dopusti da nesto kazete).

Za sve zainteresirane...pretraga za Fragilni(lomljivi) X kromosom radi se na tri mjesta u Zg,dvijema bolnicama "Klaicevoj" i "Rebro",te na institutu Rudjer Boskovic"ali za njihovu proceduru ne znam...
Treba vam svakako uputnica od pedijatra(u "klaicevoj" se ceka nekoliko mjeseci SIC!!!...na "rebru" su to napravili u roku nekoliko minuta...doduse zahvaljujuci divnim ljudima koji "tu nisu vidjeli problem".
Reziltate cekamo,rekli su za desetak dana...

To bi u biti bilo jedino svrhovito sto se tice pretraga u Zagrebu...
Stvarno neznam sto bi vam jos mogla napisati...jer daljnje pruzanje info. bilo bi samo kritika naseg zdravstvenog sustava...ali mislim da ste svi vi u Hrv. dobro upoznati s tom cinjenicom...

E,da sto se tice MR iako su rekli da nije potrebno i nisu ga napravili...ja nisam htijela ni pristajati na takvu pretragu...vec dobro informirana od "najboljih" uputili su me da obicno zapravo u visokom postotku nista se "ne vidi" iz tog nalaza,kao i uvecini slucajeva s CT-om,pa i EEg-om...i da je zapravo "pravo cudo" ako bi se sto "naslo"!

Moji savjeti "za one koji su u mogucnosti pretrage raditi "vani" ili privatno tu kod nas da to tami i naprave...inace,bit cete icrpljeni,izmaltretirani i vi i vase dijete...

Savijete...opet ponavljam za one koji nas samo "citaju"...ovaj forum je zapravo najkvalitetniji centar za roditelje u Hr. (vjerujem i za dijasporu).

Zadnje uređivanje lilaamrit : 30.05.2007. at 13:57.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:24.