Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2011., 23:26   #1
Lješnjak; Badem; Orah

Pozdrav ekipa.
Srednjeročni do dugoročni plan mi je krenuti u neke od ovih, ili sve tri kulture. Pa eto, kao laik krećem u upoznavanje istih.
Uglavnom, radi se o šibenskom zaleđu. Dakle mahom kršno područje. Ne bih rekao da je goli kamen, ali još manje da je plodna zemlja. Za badem i orah znam da desetljećima uspijevaju u ovom kraju, ali za lješnjak nisam siguran. Dapače, svi koje sam pitao me odgovaraju jer da je minoirna šansa da uspije. Pa bi me zanimala vaša cijenjena iskustva, ukoliko postoje u ovim krajevima?

Isto tako, ne pronalazim podatke o poticajima na stranicama Ministarstva. Da li uopće postoje?

Još par početničkih, ako tko ima živaca. Koliko sadnica ide na 1000 m2 za svaku od ove tri kulture? Koliko kg u prosjeku daje stablo nakon primjerice 6-7 god? Kolike rupe kopam za sadnju (dubina, širina)? Kako se otprilike kreću cijene sadnica?

Hvala !!

Zadnje uređivanje kolino : 17.08.2011. at 00:05.
kolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 22:12   #2
Ček, da provjerim jesam skopčala; ti si spreman investirati u uzgoj nečega, ne želiš dati koju kunu za knjigu koja bi ti objasnila i sklop i prinos i još puno toga, pa najelementarnije stvari iz agrotehnike pitaš na forumu?

Jadna nam poljoprivreda uz ovakav način razmišljanja.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 23:14   #3
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Ček, da provjerim jesam skopčala; ti si spreman investirati u uzgoj nečega, ne želiš dati koju kunu za knjigu koja bi ti objasnila i sklop i prinos i još puno toga, pa najelementarnije stvari iz agrotehnike pitaš na forumu?

Jadna nam poljoprivreda uz ovakav način razmišljanja.
Past će i knjiga, ne brinite. Naglasio sam da je plan srednjeročni do dugoročni. Uostalom, teško da ću u knjizi pronaći iskustva poljoprivrednika šibenskog zaleđa kao niti trenutnu poticajnu politiku Min. poljoprivrede RH.
kolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 08:54   #4
Sa tim nemam problem, dapače, forum upravo tome i služi.

Nasmijalo me ovo:

Quote:
kolino kaže: Pogledaj post
Koliko sadnica ide na 1000 m2 za svaku od ove tri kulture? Koliko kg u prosjeku daje stablo nakon primjerice 6-7 god? Kolike rupe kopam za sadnju (dubina, širina)? Kako se otprilike kreću cijene sadnica?
pogotovo kad dvominutno listanje knjige dade konkretan rezultat, a ni Gugl nije za baciti. Vidi ovo: http://sadnice-lijeske.com/download/knjiga.doc, recimo
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 09:03   #5
Ovo mi se čini kao jako dobra prilika, za 200-tinjak kuna imaš itekako informacija. Ljudima jest najteže dati pare za knjigu, no u moru investicija prije pokretanja nasada, ovo je sitnica.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 14:41   #6
Lješnjaci( otkupne cijene, svjetsko trziste ljesnaka...)

Otvaram ovu temu da si svi međusobno pomognemo oko dizanja nasada, otkupa lješnjaka, aktualnih cijena.
Sve sto znate o gospodarenju s nasadima bi vas molio da podijelite s nama
Brzica007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 21:47   #7
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Ovo mi se čini kao jako dobra prilika, za 200-tinjak kuna imaš itekako informacija. Ljudima jest najteže dati pare za knjigu, no u moru investicija prije pokretanja nasada, ovo je sitnica.
Hvala na tipu.
Nego, da nitko nema info o eventualnim subvencijama?
kolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 17:45   #8
Raspravljati o subvencijama i poticajima je besmisleno sada kada nam predstoji generalno prekrajanje (čitaj rezanje) državnog proračuna.

I ja planiram lješnjake, orahe i kesten (u kontinentalnom djelu RH sam), pa već neko vrijeme čitam o tome , razgovaram sa onima koji su u tom poslu... svima bi preporučio da tako rade, ništa na brzinu...

Ne bi li za šibensko zaleđe bila bolja lavanda?
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 18:11   #9
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Raspravljati o subvencijama i poticajima je besmisleno sada kada nam predstoji generalno prekrajanje (čitaj rezanje) državnog proračuna.

I ja planiram lješnjake, orahe i kesten (u kontinentalnom djelu RH sam), pa već neko vrijeme čitam o tome , razgovaram sa onima koji su u tom poslu... svima bi preporučio da tako rade, ništa na brzinu...

Ne bi li za šibensko zaleđe bila bolja lavanda?
Ma kakva brzina, plan je započeti za 1 do 3 god.
Ne isključujem ni lavandu, ni kupine ni sve ostale kulture specifične za taj kraj. Radi se o tome da se neću moći 100% posvetiti ovom projektu. Već recimo nekih 70% (koliko je uopće moguće to numerirati i predvidjeti). A kako vidim mnogo će manje eventualnu zapuštenost podnijeti bajam i orah od nekih drugih kultura. Zapravo bih volio vidjeti kako će ići, pa se s vremenom nije problem prešaltati na stopostotnog poljoprivrednika.
Uostalom, sužen je prostor za bavljenje većinom kultura. Da je zemlje u mom kraju (Ravni kotari) bilo bi daleko jednostavnije.
kolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 15:49   #10
Da li u Dalmaciji ima uzgajivača lješnjaka?Ja u zaleđu Šibenika imam pet stabala badema dugo su bila zapuštena pa na njima gotovo pa da nema ništa plodova.Šta bi bilo dobro učiniti da ih se spasi?
franst is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2011., 17:17   #11
Je li moguće da nitko ne zna odgovor?
franst is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 09:07   #12
Quote:
franst kaže: Pogledaj post
Da li u Dalmaciji ima uzgajivača lješnjaka?Ja u zaleđu Šibenika imam pet stabala badema dugo su bila zapuštena pa na njima gotovo pa da nema ništa plodova.Šta bi bilo dobro učiniti da ih se spasi?
Ima u otoku kraj sinja jedan mali nasad lješnjaka oko 300 sadnica , star je oko 3 godine. Za šibensko zaleđe nisam baš siguran da je to podrućje gdje može uspjet lješnjak. U dalmaciji ti prirodno raste na svilaji pa bi tu vjerovatno uspija bez problema.
loki_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 16:34   #13
Zna i netko kad će se ove godine obzirom na sušu brati orasi?
meeran is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 19:26   #14
lješnjak ti raste ko korov na istočnom djelu Zagreba, imo sam ih 4 kom sad imam 2 kom koje je suša oslabila 2012, dalmacija bez problema će rasti samo čuvaj se suše.
uvoznik385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 23:14   #15
imam stablo badema, kako susim badem u ljusci ili bez i kako? Hvala na odgovoru.
__________________
I realize the screaming pain
Hearing it loud in my brain
But I'm going to go straight ahead with the scar
LORDLORD is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 19:49   #16
Quote:
LORDLORD kaže: Pogledaj post
imam stablo badema, kako susim badem u ljusci ili bez i kako? Hvala na odgovoru.
Kakvo sušenje badema....
Početkom jeseni pobereš otpale koštice (onaj vanjski omotač otpadne, osuši se) i spremiš onako u ljusci pa se tjekom zime naoružaš čekičima i tučeš.
Lako ih je brati ali teško vaditi srce iz koštice pošto je koštica poprilično jaka i debela...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 11:10   #17
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Kakvo sušenje badema....
Početkom jeseni pobereš otpale koštice (onaj vanjski omotač otpadne, osuši se) i spremiš onako u ljusci pa se tjekom zime naoružaš čekičima i tučeš.
Lako ih je brati ali teško vaditi srce iz koštice pošto je koštica poprilično jaka i debela...
Vanjski omotac mislis na zeleno,oko njega, to se osusi, to je nebitno.
Kad poberem tvrde ljuske, srce (mekano) ostane unutra.

pa koje susenje, pa sama si rekla da tijekom zime naoruzas cekicima i tuces???

Znaci sama si rekla da negdje spremis (vani, unutra ili na suncu) te tvrde ljuske od kraja ljeta, pocetka jeseni pa sve do zime,
znaci suse se negdje nekako a ti me pitas koje susenje?

Molim za jasne odgovore a ne nebuloze
__________________
I realize the screaming pain
Hearing it loud in my brain
But I'm going to go straight ahead with the scar

Zadnje uređivanje LORDLORD : 29.07.2014. at 12:08.
LORDLORD is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 23:30   #18
Quote:
LORDLORD kaže: Pogledaj post
Vanjski omotac mislis na zeleno,oko njega, to se osusi, to je nebitno.
Kad poberem tvrde ljuske, srce (mekano) ostane unutra.

pa koje susenje, pa sama si rekla da tijekom zime naoruzas cekicima i tuces???

Znaci sama si rekla da negdje spremis (vani, unutra ili na suncu) te tvrde ljuske od kraja ljeta, pocetka jeseni pa sve do zime,
znaci suse se negdje nekako a ti me pitas koje susenje?

Molim za jasne odgovore a ne nebuloze
Pa da kakvo sušenje, kad ona vanjska opna otpadne badem je zreo za branje. Nemoraš ga ti spremati, možeš ga odmah tuči i koristiti...
Nemaš kaj sušiti
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2014., 11:59   #19
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Pa da kakvo sušenje, kad ona vanjska opna otpadne badem je zreo za branje. Nemoraš ga ti spremati, možeš ga odmah tuči i koristiti...
Nemaš kaj sušiti

Kada otpadne, unutar ljuske kada se otvori srce nije jos suho, tako da nije tako, opet nebuloze
__________________
I realize the screaming pain
Hearing it loud in my brain
But I'm going to go straight ahead with the scar
LORDLORD is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:04.