Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2011., 14:57   #21
Diabolica to smo upravo imali, ali eto kopirat ću opet:

"III. PRIJAVA PROIZVODNJE MAKA

Članak 7.

Uzgoj maka (Papaver somniferum L.), koji nije namijenjen za proizvodnju opojne droge, proizvođač je dužan najkasnije u roku od 30 dana od dana sjetve prijaviti nadležnom uredu državne uprave u jedinici područne (regionalne) samouprave, odnosno upravnom tijelu grada Zagreba nadležnom za poslove poljoprivredne inspekcije (u daljnjem tekstu: županijskoj poljoprivrednoj inspekciji).

Članak 8.

Prijavu uzgoja maka iz članka 7. ovog Pravilnika, najkasnije do 1. svibnja tekuće godine proizvođač dostavlja županijskoj poljoprivrednoj inspekciji, na Obrascu 2 koji je sastavni dio ovog Pravilnika."

Nije zabranjen.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 15:17   #22
Lozimka, ponavljam, uzgoj se ne isplati. Sjeme je kao što znaš vrlo sitno, iz zrele glavice može se dobiti nekih desetak grama. Sad računaj koliko biljaka je potrebno za kilu. Zbog uštede od 150 kuna riskiraš minimalno jednomjesčni boravak u Remetincu. Pa ako ti se isplati...
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 15:22   #23
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Lozimka, ponavljam, uzgoj se ne isplati. Sjeme je kao što znaš vrlo sitno, iz zrele glavice može se dobiti nekih desetak grama. Sad računaj koliko biljaka je potrebno za kilu. Zbog uštede od 150 kuna riskiraš minimalno jednomjesčni boravak u Remetincu. Pa ako ti se isplati...
Pa ovdje smo da raspravimo o uzgoju maka. Nije mi bitno što je neisplativo. Ne znam zašto bi išla u Remetinec ako se po zakonu mak može sijati uz dozvolu. Svašta.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 20:57   #24
Evo još malo pravni zavrzlama oko uzgoja maka.

Članak 14.

(1) Uzgojivač maka koji nije namijenjen za izradu opojne droge dužan je uzgoj maka najkasnije u roku od 30 dana od dana sjetve prijaviti poljoprivrednoj inspekciji.

(2) Obrazac i sadržaj prijave iz stavka 1. ovoga članka provedbenim propisom određuje ministar poljoprivrede i šumarstva.

(3) Uzgojivač maka koji nije namijenjen za izradu opojne droge dužan je obavijestiti policijsku postaju i poljoprivrednu inspekciju o svakoj okolnosti koja ukazuje na sumnju da je biljka ili dijelovi biljke iz stavka 1. ovoga članka uporabljena ili bi mogla biti uporabljena za nedopuštenu izradu opojnih droga (zarezivanje, ubiranje zelenih čahura maka).

(4) Uzgojivač iz stavka 1. ovoga članka dužan je preostale dijelove biljke (makova slama) koji mogu služiti za izradu opojne droge uništiti odmah po ubiranju biljke.

(5) Poljoprivredna inspekcija o obavljenom nadzoru uzgoja biljaka iz stavka 1. ovoga članka jednom godišnje podnosi izvješće Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 21:56   #25
Hvala biljka112. Ipak, mislim da nije veliki problem prijaviti zarezane makove i spaliti slamu. Ne mogu me kazniti zbog toga što sve radim po pravilima.
No, mislim da će sjetva maka ipak malo pričekati jer imam važnijih obaveza za napraviti. Svi ostali koji namjeravaju sijati mak ovdje imaju dovoljno informacija kako i što.
Sjeme bi se trebalo naći u sjemenarnama.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 14:11   #26
Molim Lozimku i Biljaka 112 i ostale informirane forumaše da me upute gdje nabaviti sjeme maka, kada ga sijati, je li se presađuje, kako ga održavati....? Ne mislim ništa prijavljivati. Taj mak će biti iskorišten isključivo za tri do četiti dobre makovnjače (na koje vas mogu pzvati, ako stvar uspije).
Unaprijed hvala.
richard5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 21:07   #27
Nema sjemena u prodaji. Osim onoga za kolače. Znači, to kupiš i koristiš ga za sjetvu.
Zemlju očisti od korova, plitko prekopaj i negdje polovicom svibnja možeš sijati. Nakon sjetve zaliješ gredicu i čekaš. Nema presađivanja, eventualno prorijediš biljke ako su pregusto izrasle. I čekaš dok ne sazrije.
Dobar tek.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 15:14   #28
Mak iz trgovina teško da uopće niće ...ili bolje da kažem da uopće ne niće, bar je kod mene to isprobano nekoliko puta. A i za domaći vrijedi jedno pravilo, ako ga se sije dosta kasno,teško da će niknuti. Mak ne voli pretoplo vrijeme i bolje ga je posijati dok je hladnije ( 2-3mj.) . Ako ga se rano posije, imati ćemo i raniju berbu,ali ne samo to, nego ćemo dobiti krupnije, punije čahure i kvalitetnije sjeme maka.
__________________
Da je život lijep, ne bismo na ovaj svijet došli plačući!
Betty12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 17:35   #29
Quote:
Betty12 kaže: Pogledaj post
Mak iz trgovina teško da uopće niće ...ili bolje da kažem da uopće ne niće, bar je kod mene to isprobano nekoliko puta. A i za domaći vrijedi jedno pravilo, ako ga se sije dosta kasno,teško da će niknuti. Mak ne voli pretoplo vrijeme i bolje ga je posijati dok je hladnije ( 2-3mj.) . Ako ga se rano posije, imati ćemo i raniju berbu,ali ne samo to, nego ćemo dobiti krupnije, punije čahure i kvalitetnije sjeme maka.

Min ha površine da bi dobili potrebne dozvole,u nekim selima se još uvijek uzgaja po baščama.Za sjeme probajte negdje vani,recimo Mađarska
HR Zvona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 19:57   #30
Smile

Hr Zvona Puno Hvala na informaciji, no ja se ne mislim baviti uzgojem maka na veliko, mislim posijati tek nešto malo za svoje potrebe tako da smatram da mi valjda neće trebati nikakvi papiri za to. Također moram reći da svatko tko je bar jednom u životu probao kolače sa dobrim domaćim makom, zna zašto toliko puno ljudi cijeni domaći mak.....Razlika između domaćeg i kupovnog maka je ogromna, a o kvaliteti da i ne govorim... Iskoristit ću priliku da još nešto dodam ovdje. Postoje dvije vrste maka. Jedan je onaj obični crni domaći i plavi mak koji se najčešće može naći u trgovinama. Ovaj obični sijemo kako sam i navela jako rano ( 2-3mj.) dok ovaj drugi, plavi mak možemo koristiti za jesensku sjetvu.
__________________
Da je život lijep, ne bismo na ovaj svijet došli plačući!
Betty12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 14:06   #31
Quote:
Betty12 kaže: Pogledaj post
Hr Zvona Puno Hvala na informaciji, no ja se ne mislim baviti uzgojem maka na veliko, mislim posijati tek nešto malo za svoje potrebe tako da smatram da mi valjda neće trebati nikakvi papiri za to. Također moram reći da svatko tko je bar jednom u životu probao kolače sa dobrim domaćim makom, zna zašto toliko puno ljudi cijeni domaći mak.....Razlika između domaćeg i kupovnog maka je ogromna, a o kvaliteti da i ne govorim... Iskoristit ću priliku da još nešto dodam ovdje. Postoje dvije vrste maka. Jedan je onaj obični crni domaći i plavi mak koji se najčešće može naći u trgovinama. Ovaj obični sijemo kako sam i navela jako rano ( 2-3mj.) dok ovaj drugi, plavi mak možemo koristiti za jesensku sjetvu.
Znam ja dobro kakav je domaći mak,mada ga već duže vremena nisam kušao.Uzgajali smo ga i mi u bašči,ali sa vremenom se sjeme ,, izgubilo ,,. Jedne godine jednostavno nije iznikao.Nabavljali smo čak i iz Mađarske kao pilirano sjeme i nije niklo ništa. Našao sam gdje ima domačeg maka,ali neče prodati,bar za sada.Morati ču biti uporan.Volio bi ga posijai u mojoj bašči gdje nema nikakvih pesticida i kemije.
HR Zvona is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 15:06   #32
Meni je to također jako čudno da niti taj domaći mak neće niknuti. Dobila sam nešto malo sjemena domaćeg maka od moje mame. Pokušavam s njim evo ovo je druga sezona i niti jedna biljka nije htjela niknuti i tako već po ne znam koji put..Vjerojatno sam sijala u krivo vrijeme, bila je druga polovica trećeg mjeseca. Dok je kod mamine susjede lijepo niknuo, ali ona je sijala još u drugom mjesecu, tak da si ja sad mislim da je moj mak vjerojatno već jako kasno bio posijan. Žao mi je da nemam nešto više maka, rado bih ti poslala nešto sjemena da ga imam više. Ostalo mi tek nešto malo u pričuvi za sjetvu i ako mi bar nešto uspije javim ti.
__________________
Da je život lijep, ne bismo na ovaj svijet došli plačući!
Betty12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 15:13   #33
Ni ja u povrtnjaku ne koristim baš nikakve otrove, nije da se baš strogo bavim ekološkim uzgojem povrća, ali nastojim da čim manje ili po mogućnosti nikako ne koristim otrove... Pobornik sam zdrave hrane uzgojene u vlastitom vrtu i zapravo je prava rijetkost da nekad nešto od povrća kupim na tržnici ili trgovini.
__________________
Da je život lijep, ne bismo na ovaj svijet došli plačući!
Betty12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2014., 09:29   #34
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Zaboravite uzgoj maka jer je zabranjen. Što se papira tiče, to je gotovo pa nemoguća misija. Osim toga, sa par kvadrata dobit ćete šalicu dvije sjemena što definitivno nije dosta za kolače.
Stvarno me zanima od kad je taj zakon stupio na snagu,mi smo ga sadili godinama da nismi niti znali da smo u prekršaju. Nije stvar u te dvije šalice vec prvo ljepo za vidjeti procvjetale makove a kad je vec zrel odem u vrt i jedan dva maka odrežem i pojedem sjemenke onako svježe,:klap: ukus neopisiv jednostavno takvo nešta nema u trgovini
zg1900 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:52.