Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2023., 20:34   #1
Što napraviti prije razvoda?

Pozdrav!
Ako je post na krivom podforumu, molim vas preusmjerite ga.

Dakle, mi smo mladi par, oboje u ranim 30-ima, 2 godine u braku od toga 8 u vezi, tj upoznali smo se pred 8 godina.
Nismo imali tipični zaljubljeni početak ko većina njih nego smo nekako go with the flow upali u vezu.
Imamo dijete od godinu i pol što je jako bitno da naglasim u cijeloj ovoj priči.

Što zbog posla, što zbog moje introvertiranosti, a korona i baby period je tome kumovao, moj krug ljudi i poznanstava se skroz srozao i praktički ne postoji.
Mi se više ne volimo, to sam rekla i njemu naglas, on tvrdi da se volimo, ali eto oboje razmišljamo o odlasku iz braka.
On je još za to da ostanemo u braku zbog djeteta, što se slažem jer vjerujem da dijete zaslužuje oba roditelja prisutna.
Mene pak sa druge strane baca između želje za drugim djetetom (više mi je fiziološki valjda nego emotivno, ali i da svoje dijete "ne ostavim samo").

Tako da sam razapeta između 2 krajnosti, a vjerujem da su obje pogubne za mene jer je on dominantnija osoba u vezi
Htjela bih minimalizirati štetu i dok mogu "spasiti" svoj život ili barem krenuti sa novim dok sam još u braku.
Većinom se družimo sa njegovim prijateljima, svoje gotovo i nemam.
Sva sreća nismo u kreditima.
Imate li savjete kako bi izgledala vaša nova startna pozicija, kako krenuti dalje i ispočetka? Kako se osigurati na vrijeme da što bezbolnije nastavim živjeti kad dijete odraste i ne bude toliko ovisno o meni?
Nama rastava ne gine, pitanje je samo kada će se dogoditi.
Jack S is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2023., 22:29   #2
Ako boga znas, nemoj jos jedno dijete uvlaciti u taj cirkus.

Oboje mi djelujete jako komotno ovako kako vam trenutno je, inertno, kao da u nedostatku volje za pronalazenjem boljih opcija imate ovu trenutnu. Nije idealna, ali nije vam toliko lose da se razidjete.

Ja bih ipak savjetovala da se razidjete dok ste jos u korektnim odnosima, za svoje dusevno zdravlje, ali i za dobrobit djeteta.
__________________
I’m a carbie girl in a carbie world.
Danielle is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2023., 18:41   #3
Oboje žele razvod, a ona razmišlja da prije toga složi još jedno dijete.
Od svih idiotarija koje sam u 13 godina pročitala na Forumu, ova je u top 3.
__________________
Majka Tereza Kesovija
harpy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2023., 19:12   #4
Quote:
Jack S kaže: Pogledaj post
On je još za to da ostanemo u braku zbog djeteta, što se slažem jer vjerujem da dijete zaslužuje oba roditelja prisutna.
Dijete zaslužuje i ima pravo na prisutnost oba roditelja i u slučaju da su oni razvedeni. Ovo ti je jako lijep način razmišljanja pa kada dođe do razvoda stavite to u plan o ZRS i držite se toga. Tako ćete najviše napraviti za dijete; sada i dugoročno gledajući. Izbjeći sud i to određivanje viđanja ti je najbolja opcija. Ja sam stava da nije u redu prema uskoro bivšem mužu da zbog tvoje želje za rastavom (koja je skroz legitimna) od svakodnevnog suživota s djetetom završi na dva vikenda i nekoliko sati tjedno s njime. Budite razumni i ostanite u dobrim odnosima. Možete vi zajedno odlaziti u kazalište s malim, na izlete itd.. ali vaš odnos na toj intimno partnerskoj razini je, eto, završio.

Quote:
Mene pak sa druge strane baca između želje za drugim djetetom (više mi je fiziološki valjda nego emotivno, ali i da svoje dijete "ne ostavim samo").
Kakav brainstorming, daj još
(Nemoj )

Dobro, nemaš s kime pričati o tome, ali za sada imaš tri virtualna "NE" takvoj ideji.

Quote:
Tako da sam razapeta između 2 krajnosti, a vjerujem da su obje pogubne za mene jer je on dominantnija osoba u vezi
Pa to njegovo o tome kako se i dalje volite nakon što si mu jasno i glasno rekla kako se osjećaš vrišti da on zna najbolje i nastoji kreirati nešto što njemu odgovara. Manipulator?

Quote:
Htjela bih minimalizirati štetu i dok mogu "spasiti" svoj život ili barem krenuti sa novim dok sam još u braku.
Što za tebe podrazumijeva novi život u braku s osobom s kojom si, izgleda mi, završila nekom linijom manjeg otpora i tako to.. ?

Quote:
Imate li savjete kako bi izgledala vaša nova startna pozicija, kako krenuti dalje i ispočetka? Kako se osigurati na vrijeme da što bezbolnije nastavim živjeti kad dijete odraste i ne bude toliko ovisno o meni?
Otiđi u Zavod za socijalnu skrb prema mjestu prebivališta, reci da želiš razvod i mogu ti tamo pomoći da započneš sve to. Ako on neće sporazumno onda možeš tužbom, ali uputit će te tamo što i kako dalje. A za ove ostale nedoumice - daj malo proaktivnosti i borbenosti. Uzmi neku stručnu literaturu, čitaj.. i razvijaj komunikacijske vještine, pronađi društvo koje tebi odgovara itd. Možda ima i neka grupa podrške; raspitaj se o tome. Sretno!
Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2023., 09:12   #5
Quote:
Jack S kaže: Pogledaj post

Mi se više ne volimo, to sam rekla i njemu naglas,

oboje razmišljamo o odlasku iz braka.


Mene pak sa druge strane baca između želje za drugim djetetom


Kako se osigurati na vrijeme da što bezbolnije nastavim živjeti kad dijete odraste i ne bude toliko ovisno o meni?

Nama rastava ne gine, pitanje je samo kada će se dogoditi.


Razvodili bi se, imali još jedno dijete i za finale, kak ce se zivjeti kad dijete ne bude ovisno o majci (da se ne lažemo to je jos 20 godina, ne 2)
__________________
Dobro je !
blues4lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2023., 10:54   #6
Niste se vi niti voljeli nego ste slijedom okolnosti upali u brak. Brak vam prolazi bez većih stresova, nemate kredita, nemate teškoća, ne gradite kuću, ne znate kamo bi sa sobom i svaki dan vam je dosadniji od drugoga. Vi jednostavno nemate potrebu za međusobnim emocijama, podršci ili zabrinutosti. Vjerojatno je i seks radi reda.
Kad se rastanete imat ćete muving oko djeteta, selidbe, vozikanja amo tamo, što će vam upotpuniti svakodnevicu za više godina, pojavit će se i neki novi partneri u vašim životima pa možda stvari krenu nabolje.. a možda ostanete i dalje jednako prazne osobe pa vam niti novi partneri neće valjati. Možda napravite svako još po jedno dijete kako bi začinili situaciju i pojačali životnu cirkulaciju, no hoćete li biti bolje osobe?
Za novi start treba vam nova adresa, zatim novi ljudi oko sebe u kvartu, poslu pa u srcu.
__________________
Stavovi i izjave su osobno vlasništvo i nisu prenosive na treće osobe!
Snorrdlax is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2023., 16:12   #7
Quote:
harpy kaže: Pogledaj post
Oboje žele razvod, a ona razmišlja da prije toga složi još jedno dijete.
Od svih idiotarija koje sam u 13 godina pročitala na Forumu, ova je u top 3.
Imam poznanicu koja je u trenutku kad je odlučila da će se razvesti svjesno i planirano ostala trudna drugi put. Kaže - baš zato što je znala da će se razvesti, htjela je da njezin sin ima još nekoga osim nje s kim dijeli život i svakodnevicu, da ne završi previše vezan za nju, a i ona jedna od onih kojima nakon razvoda dijete bude centar svijeta pa da taj sin ne bude 'mamin sin'.

I to sve iako je bila svjesna da od oca djeteta/djece ne može očekivati baš neku prisutnost u njihovom životu. Odnosno, baš zato. Da ta djeca nemaju samo nju, nego da imaju i jedno drugo.
ziizii is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2023., 18:50   #8
Quote:
ziizii kaže: Pogledaj post
Imam poznanicu koja je u trenutku kad je odlučila da će se razvesti svjesno i planirano ostala trudna drugi put. Kaže - baš zato što je znala da će se razvesti, htjela je da njezin sin ima još nekoga osim nje s kim dijeli život i svakodnevicu, da ne završi previše vezan za nju, a i ona jedna od onih kojima nakon razvoda dijete bude centar svijeta pa da taj sin ne bude 'mamin sin'.

I to sve iako je bila svjesna da od oca djeteta/djece ne može očekivati baš neku prisutnost u njihovom životu. Odnosno, baš zato. Da ta djeca nemaju samo nju, nego da imaju i jedno drugo.

Donekle shvaćam logiku, ali sebično od nje što je djeci odlučila uskratiti oca.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2023., 20:04   #9
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Donekle shvaćam logiku, ali sebično od nje što je djeci odlučila uskratiti oca.
Ona je djeci uskratila oca? Bože, što sve neće ljudi iskonstruirati!

Otac je bio neprisutan i nezainteresiran za djecu od prvog dana. On je nastavio živjeti kao momak mlad, to je jedan od glavnih razloga zašto se ona odlučila razvesti.

A to je bio i jedan od glavnih razloga zašto je htjela to drugo dijete - znala je da otac neće biti prisutan pa je htjela da sin ima mamu i brata/sestru, a ne samo mamu.

Hoću reći da ljudi nekad imaju svoje razloge i ti razlozi imaju smisla. I da odlučiti imati još jedno dijete s nekim od koga se planiraš razvesti ne mora biti najveća svjetska glupost kao što forumaši naprečac zaključuju.
ziizii is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2023., 20:20   #10
Quote:
ziizii kaže: Pogledaj post
Imam poznanicu koja je u trenutku kad je odlučila da će se razvesti svjesno i planirano ostala trudna drugi put. Kaže - baš zato što je znala da će se razvesti, htjela je da njezin sin ima još nekoga osim nje s kim dijeli život i svakodnevicu, da ne završi previše vezan za nju, a i ona jedna od onih kojima nakon razvoda dijete bude centar svijeta pa da taj sin ne bude 'mamin sin'.

I to sve iako je bila svjesna da od oca djeteta/djece ne može očekivati baš neku prisutnost u njihovom životu. Odnosno, baš zato. Da ta djeca nemaju samo nju, nego da imaju i jedno drugo.
ili da bude veca alimentacija?
klingonac_worf is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2023., 20:41   #11
Quote:
klingonac_worf kaže: Pogledaj post
ili da bude veca alimentacija?
Kolika god da je alimentacija, jebeno se ne isplati osim ako ne misliš baš izgladnjivati dijete i držati ga u prnjama.

Draga autorice, ideja ti je baš onako za temeljito sjebati oba djeteta. Čak i najmirniji razvodi su dovoljno zajebancije da ćeš dugo vremena jedva izlaziti na kraj i s jednim djetetom. Imati u takvim uvjetima još jednu bebu potpuno ovisnu o tebi teško da može dobro završiti.

EDIT. Moja partnerica, inače donedavno samohrana majka jednog djeteta je upravo skoro pala na dupe na tu ideju...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2023., 20:54   #12
a tko ce brinuti za drugo dijete dok u pocecima si ti skroz zaokupljena novom bebom? dok zacmes i rodis ovo prvo dijete ce imati cca 3 godine. baka i deda servis(ako postoje)?
klingonac_worf is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2023., 21:35   #13
Quote:
ziizii kaže: Pogledaj post
Hoću reći da ljudi nekad imaju svoje razloge i ti razlozi imaju smisla. I da odlučiti imati još jedno dijete s nekim od koga se planiraš razvesti ne mora biti najveća svjetska glupost kao što forumaši naprečac zaključuju.
Nekad i glupa ideja spletom okolnosti može dobro završiti, ali to i dalje ne znači da zapravo nije bila glupa ideja.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2023., 09:35   #14
Quote:
ziizii kaže: Pogledaj post
Ona je djeci uskratila oca? Bože, što sve neće ljudi iskonstruirati!

Otac je bio neprisutan i nezainteresiran za djecu od prvog dana. On je nastavio živjeti kao momak mlad, to je jedan od glavnih razloga zašto se ona odlučila razvesti.

A to je bio i jedan od glavnih razloga zašto je htjela to drugo dijete - znala je da otac neće biti prisutan pa je htjela da sin ima mamu i brata/sestru, a ne samo mamu.

Hoću reći da ljudi nekad imaju svoje razloge i ti razlozi imaju smisla. I da odlučiti imati još jedno dijete s nekim od koga se planiraš razvesti ne mora biti najveća svjetska glupost kao što forumaši naprečac zaključuju.

Pa već je IMHO svojim lošim odabirom muškarca koji je nezainteresiran za očinstvo i neprisutan u životu djeteta pogriješila.

Ne mora nužno loše završiti, ali meni zvuči naopako.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2023., 12:32   #15
Quote:
klingonac_worf kaže: Pogledaj post
ili da bude veca alimentacija?

Lik nije platio kune alimentacije nikad.
ziizii is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2023., 11:46   #16
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Pa već je IMHO svojim lošim odabirom muškarca koji je nezainteresiran za očinstvo i neprisutan u životu djeteta pogriješila.
Znala sam da forum nije baš neko prijateljsko mjesto prema ženama (štogod napravila, uvijek je krivo), ali mislila sam da su ovakvi "sama si je kriva jer je loše birala" komentari ipak rezervirani samo za kaljužu komentara na društvenim mrežama u kojima su si pretučene žene, eto, same krive jer su bile u vezi s nasilnicima.

A kad tamo, ne samo da si je sama kriva, nego je još i djecu oštetila jer je krivog partnera izabrala!
ziizii is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2023., 00:12   #17
Quote:
ziizii kaže: Pogledaj post

Lik nije platio kune alimentacije nikad.
A što je ona učinila po tom pitanju? Je li išta? Takve treba tužiti. Pa ako nećeš plaćati ti onda će tvoji roditelji. A ako neće njegovi roditelji onda će država u čiji proračun uplaćuješ ti, ja i ostali. Ili je izigravala majku svih majki pa je tvrdila kako ona od njega neće uzeti ni kune. Iliti, po novom, centa

Zizi, sasvim je drugačije kada ti se, eto, desi dijete s nekime za koga si mislila da je jedno, a ispao je sasvim drugo. Ali s tom istom osobom ići na drugo dijete samo da ovo prvo ne bi bilo solo.. e to je već diskutabilno, nije li? I malo blesavo

Ona je osigurala društvo ovom klincu, a to kaj je rodila još jedno koje neće imati adekvatnog tatu? To nema veze? poor kid Još je gora stvar ako, uza sve to, nema financijski dovoljno da sve to izvuče na neki kvalitetan nivo. Jer dvoje djece košta.
Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2023., 08:18   #18
Quote:
Depeche E. kaže: Pogledaj post
A što je ona učinila po tom pitanju? Je li išta? Takve treba tužiti. Pa ako nećeš plaćati ti onda će tvoji roditelji. A ako neće njegovi roditelji onda će država u čiji proračun uplaćuješ ti, ja i ostali. Ili je izigravala majku svih majki pa je tvrdila kako ona od njega neće uzeti ni kune. Iliti, po novom, centa

Zizi, sasvim je drugačije kada ti se, eto, desi dijete s nekime za koga si mislila da je jedno, a ispao je sasvim drugo. Ali s tom istom osobom ići na drugo dijete samo da ovo prvo ne bi bilo solo.. e to je već diskutabilno, nije li? I malo blesavo

Ona je osigurala društvo ovom klincu, a to kaj je rodila još jedno koje neće imati adekvatnog tatu? To nema veze? poor kid Još je gora stvar ako, uza sve to, nema financijski dovoljno da sve to izvuče na neki kvalitetan nivo. Jer dvoje djece košta.

Hvala, sad mi je malo lakše. Gore me se optužilo za “victim shaming”.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2023., 16:35   #19
Quote:
Depeche E. kaže: Pogledaj post
A što je ona učinila po tom pitanju? Je li išta? Takve treba tužiti. Pa ako nećeš plaćati ti onda će tvoji roditelji. A ako neće njegovi roditelji onda će država u čiji proračun uplaćuješ ti, ja i ostali. Ili je izigravala majku svih majki pa je tvrdila kako ona od njega neće uzeti ni kune. Iliti, po novom, centa

Bilo je to davno, prije nego je alimentacija ikako bila zakonski regulirana.

Ta djeca su danas skoro pa odrasli ljudi, sretni i uspješni bez obzira na to što ih je neodgovorna mater oštetila i zakinula za oca.
ziizii is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2023., 15:22   #20
Ajd što dramite da dijete neće imati tatu. Ima puno gorih situacija u obiteljima na hrpi, divnim i krasnim prema van di bi bilo bolje da tate i nema.
Marra is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:17.