Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2013., 23:18   #2101
Quote:
MillionMan kaže: Pogledaj post
to te ja i pitam

jer ja sam dao 10 000kn . sad me putite na miru da baratam s svojom nekretninom



a na drugom objektu zelim natkrit dvije terase. svaka je povrsine kojih 20, 25 kvadrata. guglao i pise da se smije do 15 kvadrata bez dozvole.

jel bi to mogao kroz legalizaciju? legalizciju cu radit i na drugom objektu. jer jedna terasa je van gabarita. tako da to sve spucam u jednom komadu.
Jok bato
Dao si 10tkn da ti se ne srusi zgrada i smijes ju koristiti za namjenu iz rjesenja.
Ako zelis drugu namjenu ide dozvola za prenamjenu, osim za ono sto moze u kuci - iznajmljivanje, obiteljski dom i sl.
15 kvadrata smije bez dozvole samostalna nadstresnica, a ne nadogradnja na kuci.
Legaliziras ono sto je postojalo 21.6.2011.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 23:20   #2102
Quote:
biscotto kaže: Pogledaj post
Kako se dokazuje status branitelja?Potvrdu izdaje....?Da li se prilaže odmah uz ostalu dokumentaciju uz Zahtjev za legalizaciju ili....?
Postupak legalizacije ne poznaje status branitelja, ali vodni doprinos da, a ponegdje i komunalni.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 23:26   #2103
Quote:
gorancic kaže: Pogledaj post
Imam kuću koja je izgrađena prije 1968 i ucrtana je, odmah do nje je bila neka šupa oko 25 kvadrata koja je isto ucrtana (vidljivo na snimci iz 2009.), ta šupa je srušena i sagrađen je objekt visine kao kuća naslonjen na kuću površine 40 kvadrata što se vidi na snimci iz 2009. godine i ima poseban ulaz. Taj objekt nije useljiv jer nema vrata ni prozora niti bilo kakve instalacije (goli zidovi) i služi nam kao pomoćni objekt. Sada me interesira jel se to može legalizirati pod neku drugu kategoriju osim manje zahtjevne zgrade jer mi je to puno novaca a i nezaposlen sam? I može li se nešto izvući na nezaposlenost i bez ikakvih primanja? Unaprijed sam vam zahvalan na bilo kakvim savjetima, komentaraima i odgovorima.
Pomocna ili jednostavna zgrada. Ako je manja od 50 kvadrata, i konstruktivno samostalan prolazi pod pomocnu, treba samo izvod iz katastra. Kucu koja je (ako je) prije 15.2.68. ne treba legalizirati, vec nabaviti potvrdu o vremenu gradnje.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 23:32   #2104
Quote:
maalaga kaže: Pogledaj post
ima li to uvjerenje neko vremensko ograničenje npr. 6 mj. ?
treba li mi PGP?

kaže muž da je nešto manja od 100m2 ta garaža. nema veze da mi treba arhitekt , bitno mi je jedino da ju mogu nekako legalizirati!
sorry što pitam ali u čemu je razlika legalizacije po novom zakonu i te po Prostornom uređenju i gradnji?
Probajte legalizirati takovo kakovo je, lako je moguce da se to na snimci ne vidi.
Razlika je u tome da je rjesenje o legalizaciji ujedno i uporabna, dok po prostornom treba dozvola, pa onda uporabna. I projekti su razliciti.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 09:43   #2105
Quote:
Tatsha kaže: Pogledaj post
smiješno, ali to je dobro, ako kuća prelazi među smije imati prozore na međi
Kak to misliš,kaj ne bi trebali skratiti krov da ne prelazi među?
Maste-r-CRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 13:14   #2106
Quote:
runninglate kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.

Čujem da se vraćaju projekti legalizacije na izmjenu zbog različitih razloga pa ako imate takvih slučajeva...... Čujem da su neke projekte vratili zbog krivog definiranja etaže potkrovlja (problemi visine), neke zbog prevelikog broja krovnih kućica, neke zbog razlike u definiranju visine građevine prema prostornim planovima....

Prostora za kompliciranje stanja ima. Čujem okolo da znaju gnjaviti i zbog geodetskog snimka, pa bi bilo dobro da svi zanju razloge za pojedinu lokaciju...

Ako ste imali slične slučajeve javite da se zna što se događa jer ima slabo povratnih imformacija. I ja bih nešto legalizirao, pa i mene zanima zbog čega može doći do problema.

lokacija - problem
ja znam za lokaciju u velikoj gorici gdje čovjek ima strehu koja prelazi na susjednu parcelu koja je u njegovom vlasništvu pa mora rezati strehu da bi legalizirao ili mora uzeti obje parcele u obzir i kasnije raditi parcelizaciju...
Ne mora on rezati strehu ako na susjednoj parceli nije predviđena gradnja zgrade, čak i da nije njegova nego naprimjer, prometna površina, poljoprivredno zemljište, zelena površina etc. S druger strane, ako je tamo planom predviđena gradnja druge kuće na međi s njegovom, mora ukloniti istak.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 13:19   #2107
Quote:
GOONIS kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Bio sam danas kod dva projektanta u vezi legalizacije kuće koja je u građ. dozvoli iz 1985. god. 10x9 metara, a u stvarnosti 11x9, pa mi jedan kaže da se kazna plaća za cijeli objekat, a drugi da se kazna plaća samo na razliku.
Jel zna netko točno ili moram čekati utorak i informacije iz ureda za prostorno uređenje?
Ako se radi o dogradnji na legalni dio, onda se plaća kazna samo za tu dogradnju, a ako je cijela kuća nije izgrađema u skladu s dozvolom, plaća se za cijelu kuću jer je to onda kuća izgrađena protivno aktu kojim se odobrava građenje.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 13:56   #2108
Nadogradio sam 1979. g. obiteljsku kuću ( legalnu i ucrtanu ) s dodatkom za koji sam dobio uvjete građenja, izradio svu dokumentaciju i dobio građevnu dozvolu. Međutim sada vidim da taj dio nije ucrtan. Ako netko ima saznanja ili iskustva, molim za uputu, kako riješiti ovaj problem.
kvaka32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 14:05   #2109
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Jok bato
Dao si 10tkn da ti se ne srusi zgrada i smijes ju koristiti za namjenu iz rjesenja.
Ako zelis drugu namjenu ide dozvola za prenamjenu, osim za ono sto moze u kuci - iznajmljivanje, obiteljski dom i sl.
15 kvadrata smije bez dozvole samostalna nadstresnica, a ne nadogradnja na kuci.
Legaliziras ono sto je postojalo 21.6.2011.
thank u

sad znam sve

angazirao sam ga opet

lopova

18 000 mi trazi za legalizaciju

i za prenamjenu po dogovoru poslje


i ja sam lud s cim se bavim. trebalo bi mi spomenik podignut
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 14:15   #2110
Quote:
kvaka32 kaže: Pogledaj post
Nadogradio sam 1979. g. obiteljsku kuću ( legalnu i ucrtanu ) s dodatkom za koji sam dobio uvjete građenja, izradio svu dokumentaciju i dobio građevnu dozvolu. Međutim sada vidim da taj dio nije ucrtan. Ako netko ima saznanja ili iskustva, molim za uputu, kako riješiti ovaj problem.
Moraš dati geodetu dozvolu s klauzulom pravomoćnosti (ako je nemaš, lupit će ti je u nadležnom uredu za graditeljstvo) i potvrdu građevinske inspekcije da se ne vodi postupak u vezi te kuće. Ovdje imaš obrazac zahtjeva za potvrdu građevinske inspekcije. I onda geodet mora napravitit elaborat ucrtavanja i skupa s tom potvrdom i dozvolom predati u katastar.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 14:40   #2111
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Probajte legalizirati takovo kakovo je, lako je moguce da se to na snimci ne vidi.
Razlika je u tome da je rjesenje o legalizaciji ujedno i uporabna, dok po prostornom treba dozvola, pa onda uporabna. I projekti su razliciti.
Da, a osim toga je jedna od bitnih razlika u tome sto se po Zakonu o prostornom uređenju i gradnji u obzir uzimaju i urbanistički uvjeti, odnosno gleda se npr. izgrađenost parcele (maksimalna dopustena izgrađenost je propisana dokumentom prostornog uređenja), a po Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama se to ne gleda.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 16:43   #2112
Hvala vam na uputama. Kako imam uvjete građenja i sve radnje i papire do uporabne, ispada da sada sa svim tim treba tražiti uporabnu dozvolu, pa tada mogu ucrtati ono što do sada nije. Teško je doduše obilaziti birokratske urede jer su njihove upute krute i nerazumne nama koji smo potrošili puno novaca za legalnu gradnju, a sad su tu neki drugi ljudi koji samo gorore o paragrafima hoće novac za nešto čemu nisu ni malo doprinjeli. Iskustva su zato velike vrijednosti jer u zbrci propisa samo čovjek čovjeku može biti pomoć. Sama legalizacija nije problem ( osim sitnice od puno novaca ), a tu danas povlašteni i ovlašteni geodeti i slični deru " sve po zakonu".
kvaka32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 19:43   #2113
Quote:
Maste-r-CRO kaže: Pogledaj post
Kak to misliš,kaj ne bi trebali skratiti krov da ne prelazi među?
legalizaciju međa ne zanima, pisano ti je već o tome.
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 21:26   #2114
Quote:
Tatsha kaže: Pogledaj post
legalizaciju međa ne zanima, pisano ti je već o tome.
čemu onda članak u zakonu o legalizaciji ,da istaka nesmije biti preko međe i da ak je objekt na međi onda moraš zazidati prozore???
Maste-r-CRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 21:57   #2115
Molim vas, može pomoć ako netko zna?

Uglavom, živimo u obiteljskoj kući koja je ima 2 kata, na svakom stanu jedna obitelj. ta dva odvojena stana unutar kuće nisu etažirana. mi živimo u prizemlju. 2006 smo natkrili terasu (25m2) nadstrešnicom (bez ikakve dozvole). onda smo dobili dijete pa nam je trebala još jedna soba pa smo dio te terase zatvorili i dobili sobu od cca 14 kvadrata, ostatak je i dalje terasa. kuća ukupno (oba stana zajedno) ima 200-ak kvadrata.

znam da moramo legalizirati, ali šta točno moramo nabaviti i za koji dio i koliko ćemo morati platiti ne znam. skroz sam se pogubila u svemu ovome.

kuća inače ima sve papire i ostalo šta je potrebno, samo nas taj dio muči

Zadnje uređivanje Leona-S : 06.01.2013. at 22:05.
Leona-S is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 22:23   #2116
Poštovani forumaši !
Molim vas za POMOĆ ako neko zna nešto o popustima za plaćanje vodnog i komunalnog doprinosa za obiteljsku kuću 340 kvadrata!Kuća mi glasi na oca koji je bio sudionik domovinskog rata,te je 100% civilni invalid koji je ostao nepokretan i u kolicima nakon moždanog udara ! On i mama imaju zajedno 3500 kn mirovine !Kuća je građena 1984 g i sada ju je potrebno legalizirati ! Hvala vam na bilo kakvoj pomoća ako itko bilo što zna !!!!!
gogizg1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 08:35   #2117
Quote:
Maste-r-CRO kaže: Pogledaj post
čemu onda članak u zakonu o legalizaciji ,da istaka nesmije biti preko međe i da ak je objekt na međi onda moraš zazidati prozore???
zaštita susjeda
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 09:22   #2118
Quote:
kvaka32 kaže: Pogledaj post
Hvala vam na uputama. Kako imam uvjete građenja i sve radnje i papire do uporabne, ispada da sada sa svim tim treba tražiti uporabnu dozvolu, pa tada mogu ucrtati ono što do sada nije. Teško je doduše obilaziti birokratske urede jer su njihove upute krute i nerazumne nama koji smo potrošili puno novaca za legalnu gradnju, a sad su tu neki drugi ljudi koji samo gorore o paragrafima hoće novac za nešto čemu nisu ni malo doprinjeli. Iskustva su zato velike vrijednosti jer u zbrci propisa samo čovjek čovjeku može biti pomoć. Sama legalizacija nije problem ( osim sitnice od puno novaca ), a tu danas povlašteni i ovlašteni geodeti i slični deru " sve po zakonu".
Po sadašnjem Zakonu o prostornom uređenju i gradnji, ne trebaš uporabnu, nego samo postupak koji ti je malo prije opisan. Evo, i legalni su još 2008. dobili neku olakšicu.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 09:26   #2119
Quote:
Leona-S kaže: Pogledaj post
Molim vas, može pomoć ako netko zna?

Uglavom, živimo u obiteljskoj kući koja je ima 2 kata, na svakom stanu jedna obitelj. ta dva odvojena stana unutar kuće nisu etažirana. mi živimo u prizemlju. 2006 smo natkrili terasu (25m2) nadstrešnicom (bez ikakve dozvole). onda smo dobili dijete pa nam je trebala još jedna soba pa smo dio te terase zatvorili i dobili sobu od cca 14 kvadrata, ostatak je i dalje terasa. kuća ukupno (oba stana zajedno) ima 200-ak kvadrata.

znam da moramo legalizirati, ali šta točno moramo nabaviti i za koji dio i koliko ćemo morati platiti ne znam. skroz sam se pogubila u svemu ovome.

kuća inače ima sve papire i ostalo šta je potrebno, samo nas taj dio muči
Snimka izvedenog stanja i geodetska snimka izvedenog stanja izrađena od strane ovlaštenika. Ako je kuća ucrtana u katastar takova kakova je, onda ne treba geodetska snimka izvedenog stanja već kopija katastarskog plana.
Obratiti se ovlaštenom srhitektu ili građevincu, po potrebi i ovlaštenom geodetu.
Cijene - malo pročitati prijašnjih 10 stranica, sve piše.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 09:37   #2120
Quote:
gogizg1 kaže: Pogledaj post
Poštovani forumaši !
Molim vas za POMOĆ ako neko zna nešto o popustima za plaćanje vodnog i komunalnog doprinosa za obiteljsku kuću 340 kvadrata!Kuća mi glasi na oca koji je bio sudionik domovinskog rata,te je 100% civilni invalid koji je ostao nepokretan i u kolicima nakon moždanog udara ! On i mama imaju zajedno 3500 kn mirovine !Kuća je građena 1984 g i sada ju je potrebno legalizirati ! Hvala vam na bilo kakvoj pomoća ako itko bilo što zna !!!!!
Komunalni doprinos određen je odlukom općinskog ili gradskog vijeća i objavljen u njihovom službenom glasniku. Neki imaju, a neki nemaju mogućnost oslobađanja dijela doprinosa, treba pogledati u toj odluci. Možda se čak nađe i na web-u, a obavezno pitati u općinskoj upravi.
Vodni doprinos oslobođeni su samo branitelji iz domovinskog rata (20, odnosno 50%).
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:27.