Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2010., 01:34   #61
Dečki iz Hvo-a koji su se borili protiv nabrijanih mudžahedina su ispričali isto. Dernjava kao hodža, luđački lete neki na metak. Svaku noć su pokušavali hladnim oružjem poklati stražu i uništiti uporište. Skaću sa drveča iz zasjede, neki su od oružja namjerno nosili samo nožinu, oni su išli tiho naprijed, a iza Abih ako ovi uspiju poklat ispred sebe... Ako ne bježanija, pa sutra opet.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 18.04.2010., 01:37   #62
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Puno Hrvata je živilo u Sarajevu prije rata, Hvo je bio brojan u početku. Alija ih je držao kao građane 2 reda. Naravno da nema dokaza da su se sloba i francek zdogovarali, onda bi i englezi i ameri podlijegali procesu. A amere se ne dovodi pred sud. Karađić je imao zdogovor poslije sa amerima, držali su ga na slobodi dok se moglo izdržavati pritisak svite i elite. A Hagg je obična farsa i samo malo satisfakcije za sve žrtve. Amer na sudu se naravno pravi blesav, Karadžić vidi o čemu se radi. Dok je bio doktor Dabić nije se nadao da neće imati viječni imunitet. Nije udbagay naveo samo knjige koje idu njima u prilog. Mesić je bio u samom vrhu i nije napisao gluposti iako bi mi tako htjeli. Hrvoje Šarinić je iskren čovjek koji je naveo samo dio natuknica o zdogovorima. 92 I 93 iznad naših kuća lete naša Hrvatska 3 zrakomlata iliti helikoptera, pogodi tko je bio u sredini i gdje ide? Nitko nesmije pucati na letjelice, ode mu sve živo ako se to desi. Naš Francek je često putovao kod slobe, par puta su naši helikopteri išli put Beograda. A i Mađarska je bila za popit kavu i popričati. I dan danas najbliži su mi visoko pozicionirani u Morh-u pa se neformalno dosta priča.

Pazi dogovore nitko ne spori pa stavi se u situaciju Franje ili Slobe u tim vremenima naravno da ce prvo jedan drugog potraziti da zaustave sranje ili da bolje prodju. Pa Alija i Franjo su se isto tako cesto dogovarali samo sto je Alija cesto glumuo vucijaka pa se nije s njim moglo normalno komunicirati. Npr za vrijeme jednih pregovora izmedju njih dvojice Alija vrsi napade na Hrvatske enklave u Bosni. Inace je Alija u diplomatskim krugovima slovio kao covjek koji cesto mijenja misljenja , muslimani to isticu kao njegovo lukavstvo a pregovaraci ga ocjenjuju nepouzdanim. Bas je Ivo Komsic u svojoj knjizi prepricavao pregovore izmedju Alije i Franje cini mi se u Becu i na tim pregovorima je Alija otvoreno ponudio Hercegovinu Tudjmanu sto je ovaj odbio i Alija se cudio sto ga je ovaj odbio...
Ono sto je Hrvoje Sarinic govorio to se cini objektivno ali covjek nije rekao da je postignut dogovor ili takvo sto. Govorio je da je postojao kontakt i naveo je situaciju kad ih je Sloba zvao u vrijeme bljeska i derao se na njih a Franja se smjeskao toliko o pouzdanosti i vaznosti tih dogovora.
quick_nickk is offline  
Old 18.04.2010., 01:39   #63
Prijatelj iz Uskoplja mi je pričao da su muslimani, Travnik do tad većinski Hrvatski grad, potukli i da su im Srbi pomogli u evakuaciji najvažnijeg - života. Nije to samo na tom području, na više se uzajamno pomagalo uz određen interes.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 18.04.2010., 01:51   #64
"....lisica je navucen da odradi onu akciju na karusama.mnogo im je smetao.
pocetak akcije i prodor sa tehnikom je odlicno odrađena.abih je napustila tu liniju,bila je bjezanija i panika (prica njihovih boraca) al pjesadija nije odradila svoj posao (naređenje da se ne ide).ozrenska garda je cekala da forsira rijeku i na tome se zavrsilo.al ovi su se naknadno vratili i sa cuka crvenom strelom (oni nazvali zelena) skidali one tenkove.dok je gore akcija propadala,dobojski vlastodršci (sds) proslavljaju jer znaju da je lisica pokojni.smetao im je sto je napravio reda u doboju.bilo je svega, samaranja i slanja na liniju dobojske mafije,profitera,dezertera i politicara.derao se na njih ko na malu djecu.zato je i degradiran poslije karusa....."- CHICO

To sam i ja cuo kao jednu od verzija, da su mu to smjestili ti iz tadasnje Dobosjke politicke elite. Da im je smetao jest, on je ipak bio oficir a oni guzonje kojima je on smetao u ostvarivanju svojih ciljeva kao sto je bogacenje preko ledja napacenog naroda! I to na zalost svog prije svega....
udbaguy is offline  
Old 18.04.2010., 01:55   #65
Quote:
chica 053 kaže: Pogledaj post
a sto se tice zepca i pomoci 95,najbolje da pitas ove iz doboj istoka kako su prolazili te godine (ljeto) na koti 522.
Ako se ne varam, to je kota zvana "Kraljevo brdo", iznad Svjetlice , jeli tako?
Nije valjda da su Hrvati i to dojavili? Akciju na tu kotu?
A, moguce je onda da su i dojavili napad na tu istu kotu 22. oktobra 1994. godine kada je Doboj zestoko napadnut i to iz oba pravca, iz pravca Gracanice i Tesnja, vjerovatno se sjecas tog napada?

Zadnje uređivanje rezon@tor : 19.04.2010. at 09:36. Reason: citat
udbaguy is offline  
Old 18.04.2010., 10:53   #66
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Naš Francek kaki god bio, bio je lukaviji od najlukavijeg. Izdržali smo prve udare 91, polako se naoružavao i zdogovarao s kim mu je i kad odgovaralo. Sa Slobom najviše, Aliju je par puta izlevatio, a vučijak pamti udarce... Nemoj pomisliti da branim muslimane, samo iznosim kako je bilo. Cvijeće Hrvatsko je u biti i je Hrvatsko jel su poturčeni, ali i Srbi su poturčeni dio. Nebih rekao da smo dijelili bosnu, dobro opet se svodi na to, već da smo Hrvati pokušali izvuči najviše što smo mogli. Tako da smo se nekada i laktali kao Asanović. Borba za život, prevlast... Alija je bio u napadima na Hrvate dok smo pregovarali, a to neznam šta je sve u mentalnom sklopu bilo. I Srbi su stalno kršili primirja. Franc se mogao smijati na početku Bljeska jel je znao da će uspjeti, tako da ga je mogao izigrati nakon dugo suradnje. Dosta Hrvata nezna činjenicu, da je Tuđman bio titin general, da je bio u partizanima. Naši oštapleri su retušom izrezivali slike mladog Tuđmana iza tite. Neki dan vidim na TV recenziju našeg odličnog igrača iz prošlosti koji je igrao u FK Partizan. Pogodi tko je bio predsjednik Nk Partizan par godina - Franjo Tuđman. Naravno ovo se sve može provjeriti tko nevjeruje. Zahebani lukavi Zagorci naši Bljesak - Srbi su u neredu, 4-5 godina ratnog stanja je previše. Za to vrijeme mi smo napredovali, učili, naoružavali se. A velika je razlika kad se boriš za svoje. Da je Hrvatska u zamišljenom slučaju bila u superiornoj ulozi Srbije 91, HR da je napao Srbiju mi bi popušili. Jedno je kad si na svome, a drugo kad netko brani to svoje jel nema kuda drugo...
Ja ti ovdje pokusavam objasniti objektivno kako su sve trojica levatili narode. Pazi za vrijeme konvoja Bijeli Put koji je isao za Bolnicu u Novoj Biloj odnosno na dan njegovog povratka kada se sav narod sjatio s njima i ispraca te dobre ljude muslimani krecu artiljerijski napad i cijelo punjenje vbr-a ispaljuju na bolnicu odnosno tadasnju crkvu to je potvrdio i pokojni.dr.Slobodan Lang. Zamisli ko je tu koga izigrao?, Tudjman je na pocetku sranja u Sarajevu ponudio svoje snage da deblokiraju Sarajevo. I svi generali tvrde da se to tada moglo relativno lako da uradi. U Kiseljak je doslo dosta pjesadije sa Dubrovackog ratista jedan od vodja akcije je trebao da bude i Nijaz Batlak-Dajidza. Ali muslimani nisu dali da Hrvatska artiljerija prodje mislim da su zaustavljeni na Bradini uglavnom negdje oko Konjica. A tada je vec potpisan jedan sporazum u suradnji i zajednickoj obrani. Pa onda imas izjave "Napoleona" Halilovica i stalno naziva Hrvate "ustasama" i da "ustase treba vise tuci jer su gori od cetnika"... Onda i youtube imas pregovore izmedju Petkovica-Halilovica i Pasalica , gdje Halilovic sere,sere,i Arif dodaje i onda Petkovic odgovara : da je on osobno prihvacao muslimanske izbjeglice i smjestao ih po Hrvatskoj i onda jedan od njih na to odgovara "ah to je drugo" mislim uzass. Pa postoji izracuni da je dan rata u Bosni RH stajao milion maraka a dan zbrinjavanja muslimanskih izbjeglica 4 miliona sad zamisli ko je tu koga pomagao. Dajes im istureno vazduhoplovno komandno sjediste u Zagrebu a oni tamane Hrvate po Bosni.
quick_nickk is offline  
Old 18.04.2010., 11:28   #67
qvick nick- ne razumijem šta mi pokušavaš objasniti. Slažem se sa tim da su muslimani isto imali figu u đepu i da su tukli artiljerijom na civile iza ispraćaja u Novoj Biloj. Nevole oni nas, ali ni mi njih... Opet na drugim stranama Hrvati i muslimani uspješno odoljevaju napadima Srba, a na drugoj strani... Prljav rat i teško je da je bilo puno časnih radnji u njemu. Imali smo u blizini hrpe muslimanskih izbjeglica, dok smo ih hranili, oblačili, drugi tukli naše. Nisu svi muslimani bili povezani. Najkrvavije su ratovali muslimani protiv muslimana na par mjesta. Opet mudžahedini, ubojice i zadnji šljam, ušli su legalno iako u tajnosti preko Hrvatske. Pa sad , tko tu koga !
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 18.04.2010., 11:44   #68
Cijela tirada u sluzbi "Tudjman i Milosevic dijelili bosnu".

I sama tema je na tom tragu.

Supljiranje do besvjesti, uz to sami sebe tapsu po ramenu

Da ne govorim o kafanskim pricama ko je koga izdao, toga sam se naslusao za tri zivota, mi taman usli u Zagreb kad dodje naredba povlaci se, onda Raso smijeni Lisicu, Lisica opsuje mater Rasi... ili ovi "nasi", mi smo mogli uzeti Posavinu sve do Beograda, ali Susak kad je cuo, on zagrmi ne ne necete, i tako dalje
Vanjushka is offline  
Old 18.04.2010., 12:08   #69
Vanjusška - pošto ti očito nije jasno da smo zbilja imali savez sa Srbima, bezveze se šupljiraš kako sam kažeš. Nije sve bilo bajno sjajno. Tema je zanimljiva kad se sve strane ukljuće, pa se vidi tko laže a tko ne. Usporedba je najjača istina. Tko je napisao posavinu do Beograda? Stanje na terenu je bilo da je Hrvatska bila u zamahu i da joj je dosta dobro išlo ispred sebe, srbi u problemima na gotovo svim stranama pritisnuti. Nije se smilo dalje, Gotovina je bio jako blizu Banja Luke, vidim da nisi upućen i pišeš da se piše...
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 18.04.2010., 12:22   #70
Gdje ja negiram suradnju sa Srbima?

Onaj lik je ustvrdio da muslimani Zepce nisu uzeli zato sto ga je obranilo 2000 srpskih vojnika, jedan pise kako Tudjman i Susak nisu htjeli uzeti Posavinu a mogli su bez po muke, drugi pise kako je Slavko Lisica zajebo Karadjica, treci kako su u sve upleteni vanzemaljci, a nijedan ocito nije vidio rova i zemunice

Lupate kafanske price, koje se pricaju nakon par ljutih ili dvije-tri pive. To su tipicne kafanske price "mi smo mogli to i to, ali izdalo nas, predalo, prodalo". Naslusao sam se takvih prica, uglavnom od onih koji nisu metka opalili.

A sve preneseno u informaticku formu po kojekakvim portalima.
Vanjushka is offline  
Old 18.04.2010., 12:44   #71
Neznam za njih, ali znam za sebe šta sam osjetio. Imam dosta gubitaka u obitelji u domovinskom ratu i Bos.posavini, pa znam o kakvom kurvanjskom ratu pričam. Nekažem da smo mogli osvojiti nemoguće, ali da je bilo velike trgovine - ITEKAKO ! Uvijek se nadje netko tko sve idealizira. Vrijeme će pokazati, izaći će na vidjelo događaji pojedini kad tad. No tada većini ljudi neće ni biti važno, a mi ćemo u foteljama pričat unucima "bajke" . Nažalost velika večina Hrvata neprizna da je Tudjman bio titin partizan, a o ovim stvarima novijeg datuma da i nepričam.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 18.04.2010., 13:08   #72
I opet malo o "podjeli Bosne".
Ljudi, smiješni ste više sa tim sranjima, ali zabavljajte se ako vas to zabavlja.

Onaj tko misli da bi propustili tone i tone oružja i tisuće vojnika preko hrvatske u BiH,a da smo htjeli dijeliti BiH, taj je jednostavno idiot.

Jednog dana bit će to sve transparentno, iako je i danas potpuno jasno.

"Svijet" je crtao nekoliko karata koje bi trebale zadovoljiti sve, ali znamo kako je sve to završilo i što imamo sada.

Zanimljivo je kako su napadi ABiH išli po linijama zacrtanim u Vens-Ovenovom planu...nije bilo drugačije niti sa hrvatske strane

Shvatite da su svi htjeli zagrabiti ono što su smatrali da baš njima pripada, kako bi se nakon provedbe plana osigurale pozicije od interesa.

Shvatite, BiH će biti podijeljena na entitete...tako je bilo zacrtano, tako će i biti, tako je jedno i moguće za održavanje BiH...a ne nekakva para-republika unutar države i nekakva kvazi-federacija u kojoj jači tlači. Ne vidim što je u tomu loše, baš suprotno.

Čak je i je*ena Herceg Bosna bila ustrojena unutar bih.

Mislim da ne treba previše komentirati trenutno stanje.
łvek is offline  
Old 18.04.2010., 15:48   #73
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Gdje ja negiram suradnju sa Srbima?

Onaj lik je ustvrdio da muslimani Zepce nisu uzeli zato sto ga je obranilo 2000 srpskih vojnika, jedan pise kako Tudjman i Susak nisu htjeli uzeti Posavinu a mogli su bez po muke, drugi pise kako je Slavko Lisica zajebo Karadjica, treci kako su u sve upleteni vanzemaljci, a nijedan ocito nije vidio rova i zemunice

Lupate kafanske price, koje se pricaju nakon par ljutih ili dvije-tri pive. To su tipicne kafanske price "mi smo mogli to i to, ali izdalo nas, predalo, prodalo". Naslusao sam se takvih prica, uglavnom od onih koji nisu metka opalili.

A sve preneseno u informaticku formu po kojekakvim portalima.
Vidim, svi mi lupetamo a ti si jedini koji sve zna!
Ajde majke ti, sta se onda petljas ovdje na forumu ako zelis da negiras sve nas sto smo iznijeli sve ono sto smo ili dozivjeli,vidjeli ili rekli nesto sto je de facto cinjenica koju znaju svi oni koji su spremni pogledati istini u lice!

I opet izvrces neke moje rijeci, ja jasam rekao da je skoro dvije hiljade ljudi u jednom momentu boravilo na toj cijeloj teritoriji pod kontrolom HVO-a. Ja nisam rekao da su oni svi bili samo u Zepcu, nego svagdje drugdje,oko Maglaja, Zepca, Zavidovica, Sehera itd..
A ti si izgleda jedan od onih Hrvata, koji bi taj period najradije zaboravili. Da se bogdom nikada nije desio! Jer, ti si ocigledno "veci Hrvat od pape", a u taj i takav tvoj profil kojim se pokusavas sam predstaviti, ne uklapa se cinjenica da si sa prostora gdje su Hrvati zajedno, ruku pod ruku, sa Cetnicima, gazili i trijebili"hrvatsko cvijece"!

Ti jednostavno neces da prihvatis neke cinjenice i ono sto gotovo svi znaju ali neki kao ti jednostavno ne zele da pricaju o tome! To je tvoj problem!
Ja sam zato i otvorio ovu temu koja je za mnoge , pogotovo Hrvate, nesto poput "Pandorine kutije", kada pricas o ovome kao da si pustio zlog duha iz carobne lampe.....

Zadnje uređivanje udbaguy : 18.04.2010. at 15:54.
udbaguy is offline  
Old 18.04.2010., 16:15   #74
Quote:
łvek kaže: Pogledaj post
I opet malo o "podjeli Bosne".
Ljudi, smiješni ste više sa tim sranjima, ali zabavljajte se ako vas to zabavlja.

Onaj tko misli da bi propustili tone i tone oružja i tisuće vojnika preko hrvatske u BiH,a da smo htjeli dijeliti BiH, taj je jednostavno idiot.

Jednog dana bit će to sve transparentno, iako je i danas potpuno jasno.

"Svijet" je crtao nekoliko karata koje bi trebale zadovoljiti sve, ali znamo kako je sve to završilo i što imamo sada.

Zanimljivo je kako su napadi ABiH išli po linijama zacrtanim u Vens-Ovenovom planu...nije bilo drugačije niti sa hrvatske strane

Shvatite da su svi htjeli zagrabiti ono što su smatrali da baš njima pripada, kako bi se nakon provedbe plana osigurale pozicije od interesa.

Shvatite, BiH će biti podijeljena na entitete...tako je bilo zacrtano, tako će i biti, tako je jedno i moguće za održavanje BiH...a ne nekakva para-republika unutar države i nekakva kvazi-federacija u kojoj jači tlači. Ne vidim što je u tomu loše, baš suprotno.

Čak je i je*ena Herceg Bosna bila ustrojena unutar bih.

Mislim da ne treba previše komentirati trenutno stanje.
Pa naravno da je poenta rata u Bosni prvenstvno bila njena podjela.Svako je htio, sto ti rece, da prisvoji ono za sta je smatrao da njemu pripada. Ali su sve tri strane imale nerealno velike apetite a Bosna je jedna.....
Srbi su na pocetku otvoreno rekli kao sto i sada govore, da ih Bosna kao zajednica ne zanima, da hoce da imaju svoju drzavu itd.. Na tome se i jeste bazirala njihova strategija, tada i sada...
Muslimani su opet po svaku cijenu htjli cjelovitu Bosnu , jer to njima najvise odgovara kao vecinskom narodu,.Znali su da ne mogu to sami da ostvare pa su zato se priklonili Hrvatima uzdajuci se u to da so oni "Hrvatsko cvijece".
Hrvati, e oni su bili i jesu i sada najvece "preletaci", oni su u mnogim situacijama pogotovo na pocetku rata, iskoristavali "Hrvatsko cvijece" kao topovsku hranu Srbima, za rad nekih svojih ciljeva.
Evo i ova skenirana kopija koju je postavio Ivan, Muslimani se stavljau pod komandu HVO-a u Maglaju,A, sta Hrvati dobijaju za to? Pa, kao prvo, lakse je braniti Brankovic, Zepce itd. kada ispred imas Muslimane i Maglaj, bolje da je linija na Planama na Ozrenu nego kod "Saraja" u Lijesnici...
A sta je bilo sa imovinom vrijednom desetinama milijuna maraka iz "Natrona", "Borika", "Krivaje" i ostalih predratnih privrednih giganata?
To je cijena koju su Muslimani platili za rad saveznistva s Hrvatima koji im 93. zabijaju noz u ledja!
A i sad, situacija je sledeca:
Broj Srba i Hrvata koji su za Bosnu i koji Bosnu vide kao svoju drzavu je u domenu statisticke greske!
Srbi to otvoreno kazu, to i Dodik sada javno govori a on je odraz opredjeljenja vecine, ali kako Hrvati da kazu isto? Oni su jos uvijek deklarativno za cjelovitu Bosnu, a rukama i nogama kopaju joj jamu u koju ce moze biti, sami upasti!
udbaguy is offline  
Old 18.04.2010., 17:17   #75
Ivek - Bosna koja je sada podijeljena u entitete nije dobra za nikoga, kamoli za neko održavanje dobrog stanja. OK, zasad nema boljeg rješenja, ali svakako ovo riješenje nije dobro. Stvarno izgleda kao u vizionarskoj Top listi nadrealista, oni drže kuhinju i predsoblje a mi klozet i spavaću, treći špajzu i dnevnu sobu... Pa sad ti živi. Kažeš da nije bilo podjela Bh, nego da su stranci crtali karte - da je svatko htio zagrabiti koliko je mogao i mislio da mu pripada da zadrži svoje interese - šta je to nego podjela ? Jna - koja je izašla iz granica Hrvatske je puštana jel je tako vrhovnik i krizni stožer odlučili, da nismo još dovoljno spremni za sukobe. Ponešto mjesta i gradova je i mimo te odredbe radilo na ruku lokalni šerifa i skidali smo u početku zabranjene kasarne, vlakove koji su izvlačili iz Hrvatske. Takva ogromna kompozicija zaustavljena je u Sl.Brodu, tada smo se dobrano naoružali. Plus vojarna i barutane van grada. Eskadrile zrakoplova su letjele iznad Slavonskog Broda kada nismo htjeli isporučiti 40 gotovih tenkova iz Đure Đakovića spec.vozila. Poslije je dio ipak otiša za Kuvajt zbog politike opet. Pročitaj kad je uništen prvi tenk tzv. jna - nedavno je Rodeo77 iznio doživljeno. Oružje smo uvozili 91 preko Mađarskih granica, iz Slovačke, Poljske itd. Zagorec i velika ekipa su kupovali, a i sebi spremali.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 18.04.2010., 19:36   #76
Quote:
chica 053 kaže: Pogledaj post
lisica je navucen da odradi onu akciju na karusama.mnogo im je smetao.
pocetak akcije i prodor sa tehnikom je odlicno odrađena.abih je napustila tu liniju,bila je bjezanija i panika (prica njihovih boraca) al pjesadija nije odradila svoj posao (naređenje da se ne ide).ozrenska garda je cekala da forsira rijeku i na tome se zavrsilo.al ovi su se naknadno vratili i sa cuka crvenom strelom (oni nazvali zelena) skidali one tenkove.dok je gore akcija propadala,dobojski vlastodršci (sds) proslavljaju jer znaju da je lisica pokojni.smetao im je sto je napravio reda u doboju.bilo je svega, samaranja i slanja na liniju dobojske mafije,profitera,dezertera i politicara.derao se na njih ko na malu djecu.zato je i degradiran poslije karusa.

a sto se tice zepca i pomoci 95,najbolje da pitas ove iz doboj istoka kako su prolazili te godine (ljeto) na koti 522.

a pola ozrena je moralo pasti.tamo gdje je abih pruzen prvi otpor tu su i stali i tu je i dejtonska granica sa par malih korekcija.na mjesec dva prije pada vozuce arbih je na tom terenu popusila (imas na netu snimke đenaza onih talibana).cujes majmuna kako tekbira iza bukve i oduvas ga sa pm.prage su ih tada rasturile.talibani sa tekbirima otkriju polozaj i onda opalis po drvecu.taj kraj su tada cuvali ozrenci a bilo je dijelova i 16 garave (ljudi su bili opremljeni sa oruzjem malo je reći).poslije toga nase jedinice su zamijenjenje sa nekakvim radnickim bataljonima iz doboja (ljudi od 50 godina,bio i moj profa iz skole) i slavnom prnjavorskom i jos nekom lakom br koja je vecinu rata provela na savi pecajuci ribe (likovi idu na liniju sa ribarskim stapovima -vidio svojim ocima u vozu za samac, istinito i zalosno).poslije prvog tekbira, nase borcine se razbjezale,pukla linija i ljudi popusili .zali boze samo onoliko poginulih ljudi. toliko o njihovo cuvenoj pobjedi,a najbolje da pitate i nekog od hvo koji su se rokali sa mudžahedinima.gomila kretena,idu sami na cijev.

a sto se tice posavine mogao je tuđman uzeti kada je htjeo a nije(vjr on i slobo znaju zasto)..to je moje misljenje.samo je koridor dobro cuvan .a linija uz savu se sastojala od nekakvih nazovi osmatracnica sa razmacima jedna od druge i po kilometar.nesto patrola i to je to.mogao je forsirat savu i postaviti mostobran kako je htjeo.kada ides na tu liniju kao da ides na godisnji.po citav dan kartanje,ispijanje kava i rakija,nekad opalis iz puske da preko save cuju da ima neko.ima i ona diverzantska akcija 93 god u svilaju.ljudi naletili na patrole tek negdje u dubini a savu forsiralo onoliko ljudi.nase iz csb doboj diglo tek nekad u zoru u da idu ispomoć.
poz
Da je pola Ozrena trebalo pasti, tu se slazem, ne pola, vec njegov veci dio. Naime, prvobitan plan je bio da se ide na pravac selo Boljanic-Preslica-selo Trbuk, tu je trebalo da se zavrsi napredovanje Armije BiH. Takvo naredjenje je imao general Sakib Mahmuljin, tadasnji komandant Treceg korpusa Armije BiH. On je to i iznio u svojoj odbrani pred Haskim trubunalom, e sad, zasto se stalo, to je vec pitanje?
Zato se opet vracam na onu moju"teoriju" o dogovorima, znalo se gdje, ko i sta treba da uzme i tada kao i na pocetku rata.
Evo, opet cu iznijeti jednu pricu za koju ce Ivek vjerovatno reci da je babska ali neka, ko god procita, neka sam prosudi.....


Septembra 1995. godine, Armija BiH krece u zavrsne operacije za slamanje otpora VRS-a na Vozucko -Ozrenskom ratistu. Ucestvuju Treci i Drugi korpus, na pravcu dijelovanja prema Zavidovicu, komandant je pukovnik Refik Lendo, tadasnji zapovjednik Operativne grupe Bosna. On sa svojim jedinicama ide prema Vozuci, dolinom rijeke Krivaje.S druge strane iz pravca Maglaja, jedinicama licno komanduje Sakib Mahmuljin, tadasnji kom. Treceg korpusa.
Iz pravca Tuzle, tacnije iz Lukavca, Banovica i Gracanice, napreduje Drugi korpus na celu sa generalom Seadom Delicem licno.
Plus sve te ostale jedinice, da sada ne nabrajam....
Vozuca i okolna sela prva padaju, mnoge srpske jedinice ostaju u okruzenju.Borci iz Cetvrte Ozrenske lpbr. pa iz Prnjavorske brigade, Srbacke te brigade iz Laktasa, mnogi od njih nisu vise ugledali svjetlo dana...
Znaci, Vozuca je pala i onda nastupa ono takzovano "pori se linija", domino efekat, srpski polozaji padaju jedan za drugim. Prekida se komunikacija izmedju Cetvrte i Trece Ozrenske brigade na pravcu Karacic-Blizna, Srbi u Bocinji nemaju drugog izlaza te se i oni povlace, prvo sa Blizne a onda i iz Bakotica i svih ostalih susjednih sela.
Veliki je haos, narod je u ocaju kao i vojska.
Medjutim, ono sto je u tom momentu bilo simptomaticno, iz pravca Maglaja snage Armije BiH gotovo da se ne pomjeraju. Vrse se artiljerijski udari po srpskim polozajima na pravcu Bijela Ploca-Jablanica-Plane -Ulisnjak ali Srbi odoljevaju ipak.Naime, ta linija je dosta bila utvrdjenja jer osim one septembarske akcije VRS-a iz 92. godine, tu nekih vecih pomjeranja i nije bilo, tako da Srbi nisu pretrpjeli neke vece gubitke.
Treba isto istaci da su tadasnje snage armije BiH u Maglaju bile itekako potpomognute sa Snagama za brzo djelovanje, koje su bile stacionirane u Maglaju. Oni su svojom artiljerijem itekako potpomogli Muslimane plus NATO avijacija koja je zestoko tukla po Ozrenu.Srusen je i onaj cuveni toranj na KRALJICI koja je inace najvisi Ozrenski vrh. Tu je bilo glavno cvoriste veze za srpske snage na Ozrenu.Inace, to je bio radio relej i sva druga komunikaciona oprema jos iz vremena JNA, odatle se kontrolisao gotovo cijeli vazdusni saobracaj u bivsoj Jugi.
Kako god, Muslimanske jedinice iz Maglaja ne vrse pokrete, zasto? To je sad pitanje.Ja sam to vec napisao u jednom odgovoru Chicu ali evo opet cu...
Tu su opet "umijesali prste" Hrvati.Oni su kao prvo, Srbima dojavili sta im se sprema, doduse, to se moglo i zakljuciti.To je bio period rata kada su Srbi bili u velikoj defanzivi na svim ratistima a Muslimani odlucni u namjeri da sto vise teritorije povrate, po mogucnosti cijelu BiH.Ali ipak, Srbima su itekako bile dragocijene informacije i od Hrvata,znali su tacno, sta, ko i koliko snaga ide na njih.Jer, da se podsjetimo, da bi sva ta sila dosla do Maglaja, treba se preci Zepce, zar ne?
A, drugi nacin na koji su Hrvati uslovno receno "pomogli" Srbima je taj sto su Muslimane "savjetovali" da ne udaraju na pravcu od Maglaja prema Jablanici."Ubijedili " su planere armije da bi to moglo biti "tvrdo", pogubno za njih pa da bolje usred srede snage prema Vozucoj i da im glavni pravac napada ide od Zavidovica.Govorili su im da znaju da Srbi tu imaju veoma jake snage, dosta artiljerije itd.
Tako da su Srbi iz tog podrucja, iz zone odgovornosti Trece Ozrenske brigade, zajedno sa civilima uspjeli su se izvuci prema Doboju uz minimalne gubitke, za razliku od onih jadnika na Vozucoj....
I sad, bilo je pitanje dokle ce da ide Armija BiH, govorilo se da su oni bili odlucni da idu do Doboj, da ga zauzmu i idu dalje.Srbi su bili svjesni da bi padom Doboja , a imajuci u vidu stanje u zapadnoj Bosni i opste rasulo tamo,da bi to bio konacni krah Republike Srpske!
Znaci, odlucili su se na odbranu, ali se nije znalo dokle treba da se "pusti" Armija BiH!? Narod je bio pod zestokim pritiskom kao i vojska, dezinformatori su radili svoj posao, pricalo se o "prodaji ili predaji" teritorija....

Na Ozrenu, bilo je opste rasulo.Ali ipak, pojedinci su smogli snage da oragnizuju kakvu -takvu liniju i da se brane pa k'o pukovnik, ko pokojnik!
Vjerovatno CHICO moze da potvrdi ovu informaciju, posto je sa tih krajeva. A moze mozda ako se sjeca,da kaze i o ubistvu jednog srpskog oficira sa Ozrena.Naime, rijec je o kapetanu Nikolicu, covjeku koji je bio jedan od zapovjednika srpskih snaga na Ozrenu.Ubijen je mucki od strane svojih Srba,ubio ga je jedan komandant paravojne formacije s Ozrena, inace jedna bitanga i kriminalac, sadasnji tajkun u Doboju! On je to uradio po nalogu istih onih koji su naredili likvidaciju majora Radojcica septembra 92. godine na Maglaju.
Nikolic je ubijen jer je znao sta se sprema, znao je da je Ozren prodat i da ne treba da se brani ali je ipak on odlucio da uradi sto se uraditi moze i to ga je na kraju kostalo glave...
U jeku svega toga na Ozrenu se jendoga dana pojavljuju nekakvi "specijalci" iz Banja Luke, kao da su tu na nekom tajnom zadatku, plus ono, oni kobajagi specijalci itd...
Poceli su da se raspituju za nekakav zeljeznicki tunel, to je tunel na pruzi Doboj - Maglaj, izmedju Jabucic polja i Trbuka.Navodno, oni su imali zadatak da dignu u vazduh taj tunel jer je to trebala da bude granica RS-a i Federacije!!!
Da, da, oni su pokazali tim Ozrencima mapu na kraju gdje se vidjelo da ce Muslimani da napreduju sve do pravca selo Boljanic-Preslica-Trbuk!
To je ista ona mapa koju je imao i generall Mahmuljin, znaci, znalo se ko dokle treba da ide! Ali, saznavsi sta se sprema, Ozrenci hapse te "specijalce', prebiju ih na mrtvo ime i odluce da sada jos cvrsce brane svoja ognjista.Po toj mapi, sva sela srpska od Maglaja uz dolinu rijeke Bosne, su trebali da pripadnu Muslimanima. Pocevsi od sela Rijecica, Paklenica Gornja i Donja, Strijezevica i Osojnica!.Plus, u dolini rijeke Sprece, sela Panjik, Petrovo selo, Kakmuz ,Karanovac,Porijecina, manastir Ozren(!) itd....
Medjutim, Ozrenci tada odbijau poslusnost i krecu u odsudnu odbranu za svoja ognjista na svoju ruku! To je bio sok za one koje su sve to dogovorili, mislim na one s Pala, naredili su odmah , vidjevsi sta Ozrenci rade, da im se prestane doturanje svih materijalno-tehnickih sredstava ne bili ih to primoralo da odustanu od odbrane Ozrena! Ko god da ne vjeruje u ove tvrdje, neka pita bilo kojeg Ozrenca sa tog podrucja koji se tada zatekao na Ozrenu i svaki ce mu to potvrditi! Sreca njihova, mislim na Ozrence, sto su oni imali i vise nego dovoljno streljiva i municije, pa samo u selima Sevarlije i Potocani kod Doboja je bilo skaldiste municije da se mogla cijela VRS snadbijevati odatle cijele tri godine rata! Licno sam bio tamo i znam o cemu govorim, ta skladista su uzgred receno, sravnjena sa zemljom u NATO bombardovanju septembra 95. godine ali znam vrlo dobro o cemu se radilo.Naravno municija je izvucena na sigurno prije unistenja. To su bila glavna skladista nekadasnjeg 17. Tuzlanskog korpusa bivse JNA.Oni su toliko bili veliki da su bili projektovani da se u njima uskladisti dovoljno municije i streljiva za cio taj korpus u ratnoj formaciji koji je po planerima bivse JNA trebao da broji 35. 000 ljudi!

I sad, kada su Muslimani iz Maglaja konacno krenuli u osvajanje Ozrena, oni su to uradili mane-vise paradno.U Jablanicu, koja je bila sjediste srpske osptine Maglaj i komandno mjesto Trece Ozrenske brogade su usli vozilima uz pjesmu i pucnje u vazduh jer otpora gotovo da i nije bilo.Tako su krenuli i sve dublje u Ozren jer nisu ocekivali nikakav otpor.Ali, stigavsi iznad Jablanice,uz brdo Orline, sela Brusnica -Rakovac itd. tu su onda zestoko najebali! Jer, oni su bili ubijedjeni da Srbe nece da pruzaju nikakv otpor sve do tamo one zacrtane linije, tako im je bilop receno.Ali shvatili su onda da je vrag odnio salu, bilo je to klanica nevidjena onda! To je period druga polovina septembra pa sve do 31. oktobra 1995. godine kada je potpisano primirije sto je bio uslov da otpocnu pregovori u Dejtonu.

Kako god, Ozrenci su uz velike napore i zrtve uspijeli da odbrane taj dio Ozrena, tako da samo zahvaljujuci njima to podrucje je sada u RS-u.
Na kraju linija je bila zadrzana na pravcu Causevica vis-Borova glava-Brezici-Rabov vis-Kraljica -Panjik i tu je i sada granica izmedju RS-a i Federacije.
Eto toliko od mene o tim desavanjima na Ozrenu tih ratnih godina....
udbaguy is offline  
Old 18.04.2010., 20:19   #77
Udbagay i svi koji imaju neke informacije kolike su snage napadale 92 od Doboja i okolice, prema Derventi i Bos.Brodu ? Mislim da nitko nije postavio ovo pitanje. Da li se možda zna zašto Srbi nisu poslije osvajanja gotovo cijele Bos.posavine, krenuli sa tih 50000 vojnika u odbijanja Muslimana i Hrvata pravcem od Doboja prema pravcima koje oni nisu imali u svojim rukama. Stalno se navodi da su srpske snage brojile od 50000-60000 tisuća vojnika na bliskoj bos. posavini, naspram 20000 HV I HVO. Kad su završile operacije, zašto se veći dio vojske RS nije okrenuo prema dalje?
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 18.04.2010., 22:25   #78
Quote:
udbaguy kaže: Pogledaj post
Vidim, svi mi lupetamo a ti si jedini koji sve zna!
Ajde majke ti, sta se onda petljas ovdje na forumu ako zelis da negiras sve nas sto smo iznijeli sve ono sto smo ili dozivjeli,vidjeli ili rekli nesto sto je de facto cinjenica koju znaju svi oni koji su spremni pogledati istini u lice!

I opet izvrces neke moje rijeci, ja jasam rekao da je skoro dvije hiljade ljudi u jednom momentu boravilo na toj cijeloj teritoriji pod kontrolom HVO-a. Ja nisam rekao da su oni svi bili samo u Zepcu, nego svagdje drugdje,oko Maglaja, Zepca, Zavidovica, Sehera itd..
A ti si izgleda jedan od onih Hrvata, koji bi taj period najradije zaboravili. Da se bogdom nikada nije desio! Jer, ti si ocigledno "veci Hrvat od pape", a u taj i takav tvoj profil kojim se pokusavas sam predstaviti, ne uklapa se cinjenica da si sa prostora gdje su Hrvati zajedno, ruku pod ruku, sa Cetnicima, gazili i trijebili"hrvatsko cvijece"!

Ti jednostavno neces da prihvatis neke cinjenice i ono sto gotovo svi znaju ali neki kao ti jednostavno ne zele da pricaju o tome! To je tvoj problem!
Ja sam zato i otvorio ovu temu koja je za mnoge , pogotovo Hrvate, nesto poput "Pandorine kutije", kada pricas o ovome kao da si pustio zlog duha iz carobne lampe.....
Ne tvrdim da znam sve, znam tek toliko da su se Hrvati Zepca, Maglaja i Zavidovica uspjeli oduprijeti planovima muslimanskog vrhovnistva i Armije o nestanku Hrvata sa tih prostora, i da su uspjeli izbjeci sudbinu Hrvata Kaknja, Varesa ili Bugojna.

I naravno, to nikada ne treba prepustiti zaboravu.

Zli duh, pandorina kutija, trice i kucine, to je vec tvoj problem. I svih slicnih tebi, kojima je cilj rat u kojem su Hrvati jedini pobjednici, pretvoriti u "ko nas bre zavadi" poraz svih ucesnika.

Nece vam to proci
Vanjushka is offline  
Old 18.04.2010., 22:40   #79
Znači HVO spasio Maglaj na početku rata.

Meni je nekako logičnije da su zajedno sa Srbima udarili na Maglaj. Jer su se Hrvati i Srbie jelte..dogovorili o podjeli BiH. Samo to je dosta.

Ko što kaže Vanjushka, ostale priče, naknadnih svjedoka s bujnom maštom samo budala može čitati i uzimati zaozbiljno.
Buba Ludak is offline  
Old 18.04.2010., 22:51   #80
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Ne tvrdim da znam sve, znam tek toliko da su se Hrvati Zepca, Maglaja i Zavidovica uspjeli oduprijeti planovima muslimanskog vrhovnistva i Armije o nestanku Hrvata sa tih prostora, i da su uspjeli izbjeci sudbinu Hrvata Kaknja, Varesa ili Bugojna.

I naravno, to nikada ne treba prepustiti zaboravu.

Zli duh, pandorina kutija, trice i kucine, to je vec tvoj problem. I svih slicnih tebi, kojima je cilj rat u kojem su Hrvati jedini pobjednici, pretvoriti u "ko nas bre zavadi" poraz svih ucesnika.

Nece vam to proci
Hrvati Maglaja, Zavidovica, i Zepca su izbjegli sudbinu ostalih Hrvata srednje Bosne samo zahvaljujuci Srbima! To je cinjenica od koje ti uporno pokusavas da pobjegnes, ne zelis da se uopste prica o tome! Ima i drugih koji to ne zele ali vecina tih Hrvata s toga podrucja je iskrena i priznaje to sto zna cio svijet! A to sto ti ne mozes da prevalis preko usta da su vam ti Srbi spasili guzice, to je vec tvoj licni problem sto neces i ne smijes a pogledas istini u lice!

I u kom si ti to zivotu gledao film gdje su Hrvati jedini pobjednici!?
Jel ti to pokusavas nekoga da nasmijes ovdje?
udbaguy is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:30.