Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2007., 11:35   #1
Mjerenje kompresije

Evo problem mi je sljedeci.
Imam opel corsu TD 1500 ( isuzu), 96 god.
Na čep od ulja mi baca kompresiju, na mjeraču za ulje puše i baca kapljice ulja.
Sve mi se cini da je vrijeme za polugeneralku, ali jos da vidim kompresiju.
E sada , ja bih isao izmjeriti kompresiju. Da li ima smisla osim mjerenja kompresije obaviti kompletnu dijagnostiku motora na compu, koja kosta 250 kn, odsnosno da li ta dijagnostika moze utvrditi sto je sa motorom, ili da samo ipak izmjerim kompresiju?
ossa_ossy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 11:57   #2
samo izmjeri kompresiju i onda na polugeneralku
ali , moras znati da na dizelu neces imati nesto dugog vijeka
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 12:29   #3
i ovo kaj si dosad naveo je dosta za dijagnozu: reparatura motora.

mjerenje kompresije ti neće reći da li su više potrošene karike, pa možeš raditi polugeneralku, ili cilindri pa moraš generalnu reparaturu.
taj motor je svoje dao i svaka dijagnostika je samo bacanje novaca koji će ti trebati.
polugeneralka će možda riješiti problem bacanja ulja. ali nikako nije rješenje na duže staze. ako misliš vozit taj auto još par godina, probaj stisnuti i napraviti sve. i motor i kvačilo i sve kaj ide.
ako ti je jedini izbor da bude što jeftinije a da auto poslije baciš, može i polugeneralka, makar to nosi opasnost da ćeš uskoro morati ponovo otvarati motor ili uređivati kvačilo.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 13:48   #4
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
i ovo kaj si dosad naveo je dosta za dijagnozu: reparatura motora.

ali nikako nije rješenje na duže staze. ako misliš vozit taj auto još par godina, probaj stisnuti i napraviti sve. i motor i kvačilo i sve kaj ide.
ako ti je jedini izbor da bude što jeftinije a da auto poslije baciš, može i polugeneralka, makar to nosi opasnost da ćeš uskoro morati ponovo otvarati motor ili uređivati kvačilo.

pa ovak, godisnje napravim 10-ak tkm i i htio bih jos 2 god vozit taj auto, znaci jos nekih 20 ak tkm. Nadam se da ce polugeneralkom to moci
ossa_ossy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 14:15   #5
radi generalku samo ako je limarija dobra tj rubnjaci, pragovi, pod, obrati pažnju tam na podu gdje se drže prednje vilice i zadnji ovjes, za generalku ti
je sve skuplje za taj isuzu motor, isplati se možda ak češ ga vozit 50 000km radit generalku, ili ak pali vozi ga još 1,2g pa baci to je još najbolje, kako pali kad je hladno?
nenocutlas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 15:02   #6
ono što ti ja mogu reći je da moraš biti jako emotivno vezan za taj auto jer je za taj motor generalka vrlo skupa, i dijegnostiku nemoreš napraviti kompjuterski na tom autu jer nema smisla s obzirom da nema nikakve elektronike
rabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 15:41   #7
Quote:
rabbit kaže: Pogledaj post
ono što ti ja mogu reći je da moraš biti jako emotivno vezan za taj auto jer je za taj motor generalka vrlo skupa, i dijegnostiku nemoreš napraviti kompjuterski na tom autu jer nema smisla s obzirom da nema nikakve elektronike

pa ovak , napravio bih polugeneralku, a ne generalku. mijenjao bih karike, leteci, dih. kartera, gar. glave, dih. glave, zupcasti, natezac i klizac.
dobio sam predracun za navedene dijelove i kostalo bi me oko 2600 kn + ruke (1500-200kn). limarija je odlicna, cijeli auto je super ocuvan.
ossa_ossy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 20:20   #8
mjerenje kompresije ce ti dati sliku cilindar-po-cilindar
a naravno da ces znati na cemu si tek kad motor bude otvoren
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 23:02   #9
evo sutra idem mjerit kompresiju, pa cemo tocno vidjet na cilindrima kakva je.
BTW auto pali od prve, ide jako dobro, trosi 6l gradske voznje i nema plavog dima na auspuhu, niti na pocetku voznje , niti , niti kad se motor zagrije.

ja sam sasvim slucajno zamjetio da dimi na mjeracu za ulje i da ima pritisak na cepu za ulje, ali recimo u voznji auto se ponasa odlicno, evo recimo u 5 brzini ide 100 km/h pri nekih 2250 okr.

no sutra cemo vidjet rezultate kompresije, nadam se da ce biti ok
ossa_ossy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 23:26   #10
isti problem imao i ja. cilindri kao novi. promjenjeni klipovi, karike, svi ležajevi.
sada već 1000 km iza posla i sve je super. radili sami i jako ponosni
__________________
pozdrav svima dobre volje
mrgudi me ne zanimaju
keš is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 23:31   #11
Ma ako ne trosi ulje i ne dimi i dobro pali ne diraj ništa, još ako ne živiš u hladnijim krajevima tj ako ti zime nisu ledene tek onda ne diraj ništa
rabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 00:25   #12
Quote:
rabbit kaže: Pogledaj post
Ma ako ne trosi ulje i ne dimi i dobro pali ne diraj ništa, još ako ne živiš u hladnijim krajevima tj ako ti zime nisu ledene tek onda ne diraj ništa
ni ja nebi ništa dirao, a ak puše na štangicu dok radi to je normalno u nekim
granicama, i ak ne troši ulje pogotovo nemaš što dirat
nenocutlas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 11:43   #13
I jesi napravio polugeneralku?
scipion africki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 23:56   #14
Mene zanima gdje u gradu Zagrebu se može kvalitetno izmjeriti kompresija motora u autu,pri kupnji polovnog npr. i zanima me da li se sa istim aparatom mjeri i za dizel motore i za benzinske....i još,koje vrijednosti pri mjerenju su zadovoljavajuće za dizel a koje za benzinski motor. Unaprijed zahvaljujem na pomoći.....
jolly_jocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 00:01   #15
gotovo svaka radiona mora imati uređaj za mjerenje kompresije koji je vrlo jednostavan i nije skup

mislim da za tu corsu se ne isplati raditi generalka, jer je sigurno i turbina banana, a dijelovi za isuzu koštaju opasno...
košara is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 00:11   #16
Quote:
jolly_jocker kaže: Pogledaj post
Mene zanima gdje u gradu Zagrebu se može kvalitetno izmjeriti kompresija motora u autu,pri kupnji polovnog npr. i zanima me da li se sa istim aparatom mjeri i za dizel motore i za benzinske....i još,koje vrijednosti pri mjerenju su zadovoljavajuće za dizel a koje za benzinski motor. Unaprijed zahvaljujem na pomoći.....
za dizel je minimum oko 17-18 kompresija a dobra je od 25 pa nadalje,a za benzince oko 10minimum a 13-14 dobra ja mislim.nek ispravi ako neko zna bolje.a nevjerujem da je isti aparat jer kod benzinaca se taj aparat stavi umjesto svjecice i ti verglas i on pokaze kolika je kompresija na tom cilindru i tako za svaki.a dizel neznam nisam nikad dizel mjerio.prije 5 godina sam na kadetu mjerio kompresiju ovako je izgledala 8,6,6,8 i nista nisam dirao netrosi ulje puno,a i dan danas pali na zub,nikad nije zaverglo.e sad kako to nije mi u potpunosti jasno,netrosi ulje pali normalno a kompresija za k..
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 00:07   #17
nije isti uređaj za dizela i benzinca, jer dizel ima veću kompresiju (veći su tlakovi) a benzinac manju (potrebni su mu manji tlakovi da bi radio),
otto motor (benzin)-kompresija od 6 do 12 bar
disel motor kompresija od 12 do 25 bar

odstupa li izmjerena vrijednost u nekom od cilindara za 2 bara od ostalih, radi se o kvaru

eto nadam se da sam pomogao
__________________
in slow motion
extasy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 00:12   #18
a što ti znači kvalitetno?
postupak kod mjerenja se mora poštivati, inače se dobiju krive vrijednosti, ali se i tada mjerenje lako ponavlja. to može napraviti skoro pa bilo tko, znači skoro pa svaka radiona koja ima instrument.
različiti su instrumenti za dizel i za benzinski motor jer se mjere dosta razlikuju u vrijednostima.
koliko je to, ovisi o motoru. za benzince se kreće od nekih 7 pa do 15 bara, a za dizele od 20 d0 30 bara, ugrubo.
kod mjerenja je jako važno da se pritisci između pojedinih cilidara ne razlikuju puno, max 10%
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 00:39   #19
zahvaljujem svima na informacijama,dakle lako je naći gdje se to može izmjeriti. imam još jedno pitanje,vidio sam da se sukobljavajku mišlljenja po pojedinim forumima.da li se kompresija mjeri na vruć ili hladan motor? i još nešto da li ima razlika kad se mjeri recimo nekom po zapremini manjem i po zapremini većem motoru,mislim po snazi i po samoj masi motora?
jolly_jocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 10:33   #20
kaj? nema odgovora?

svaki postupak daje svoje podatke.
na hladno vidiš stvarno stanje motora jer rupe nisu začepljene uljem, ali i na toplo je OK. nisu tu odstupanja tako velika.
snaga, masa i veličina motora nemaju veze, odnosno, nema pravila koje bi vrijedilo u svim slučajevima.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:50.