Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2013., 17:33   #41
Pozdrav,

deda (89god) mi je danas pušten iz bolnice i sad čitam otpusno pismo i piše:

Fibrosis post tbc pulm l dex

Sto bi ovo trebalo značiti? Da na plućima ima ožiljke jer je vec prije prebolio tuberkulozu ili nesto treće?
Koliko ja znam on nikada prije nije bio liječen zbog tbc-a , pa me to malo zbunilo.

Sad je bio u bolnici jer nije mogao disati, gušilo ga je, pa su mu u bolnici vadili vodu iz pluća svaki drugi dan

Nadam se da ovo tbc nije nešto 'novo' jer vidim da mu nisu davali nikakve lijekove za tbc i u bolnici je bio samo 6 dana
volume3d is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 17:45   #42
Znaci da ima oziljke na desnom plucnom krilu kao posljedicu tbc-a.
Jako puno starijih ljudi to ima, masa ih je preboljela tuberkulozu u mladosti.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 13:39   #43
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Znaci da ima oziljke na desnom plucnom krilu kao posljedicu tbc-a.
Jako puno starijih ljudi to ima, masa ih je preboljela tuberkulozu u mladosti.
Hvala na odg

Jos cu napisati neke stvari iz otpusnog pisma jer nakon sto je otpusten isli smo do dedinog doktora da mu propiše lijekove i onda je on gledao otpusno i kaze da nije siguran jer se radi o akt tbc-u ili ne (pa je moja mama pocela histerizirati doma) Doktor je inače malo čudan i mislim da bas i ne zna dobro svoj posao. Da ima akt tbc vjerujem da bi sestre i doktori u bolnici nosili maske i nama bi rekli da se zastitimo, a nitko nije imao masku i bio je u normalnoj sobi

Dijagnoza
Fibrosis post tbc pulm l dex B90.9
Bronchiect bas l dex J47
Effusio pleurae l dex
Insuff respiratoria part
Gastritis chr vrs

Liječenje
Klavocin, Aminophylin, Teotard, Fursemiod, Kalinor controloc

Na PA snimci torakalnih organa vide se grube intersticijske promjene desnog plucnog krila u sklopu kronicnih fibroznih promjena uz guscu prozetost plucnog parenhima multifokalno, te se ne moze iskljuciti postojanje infiltrata. Homogeno zasjenjen plucni parenhim desno bazalno, prvenstveno uslije oziljnih promjena bazalne pleure, no moguc i manji pleuralni izljev. Hiperinflacija plucnog parenhima lijevog plucnog krila.
Pleuralna punkcija, ucini se desnostrana pl.punkcija te se evakuira 700 ml zuckaste tekucine, uzorak poslan na analizu, nalazi u tijeku

Obostrano se nalaze opsezne emfizematozne promjene plucnog parenhima. desno pleuralni izljev AP promjera do 5cm. Desno disatelektaze srednjeg i gornjeg reznja, sa opseznim oziljnim promjenama usijed cega traheja i glavni bronhi retrahirani u desno. Ne moze se iskljuciti u desnom plucnom reznju niti alveolarne infiltrate, u smislu svjezih promjena.


Ovo boldano mi je sumnjivo, pa ako bi netko mogao komentirati bio bih zahvalan
volume3d is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 10:03   #44
Postovani !
Napravio sam RTG pluca i srca. Nalaz,medjuostalom, kaze sljedece: Desno apikalno zadebljanje pleure uz ulaganje vapna-sekvele starog specificnog procesa. Hilusi su vaskularno naznaceni, urednog raspleta. Srcana sjena u fizioloskim omjerima. Kupole osita primjereno svedene.Moze li mi neko pojasniti kakav je ovo nalaz,o cemu se ovde u stvari radi. Napominjem da sam bolestan na kicmi,imam izrazene osteofite u vratnoj kraljeznici s mijelopatijom, i ovaj nalaz sam napravio jer idem na operaciju vratne kraljeznice na Rebro. UNAPRIJED ZAHVALJUJEM NA POMOCI.
KABA52 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 19:47   #45
Opisani su ožiljci, najvjerojatnije uslijed neke stare infekcje tuberkulozom, ostalo uredno.
Neće biti problem za dobivanje anesteziološkog placeta.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2013., 11:49   #46
GERA, zahvaljujem na odgovoru. Neznam da sam ikad imao nekakovu plucnu bolest, osim prehlade. Interesantno je to da sam slucajno bio napravio RTG pluca prije 6 mjeseci i tada je dijagnoza bila sljedeca : Osim produzenog dijametra lijeve klijetke ne vidi se drugih promijena na torokalnim organima. Zato mi nije jasno sada ova dijagnoza. Ja inace jako bolujem od vratnih i lumbalnih prsljenova. Od c3 do c7 suzen kanal s osteofitima plus mijelopatija. Imam zatezanje po cijelom tijelu,ledjima i prsima.Prije cca 2-3 godine imao sam cesto nocno znojenje u prijedjelu ramena ali sam to pripisivao bolesti kicme.Mijenjao sam nocu 1 do 2 puta donju majicu.Pusio sam 2 i po do 3 kutije cigareta cijeli zivot. Ne pusi zadnja 4 mjeseca.Dali to ima veze s tim. Pozdrav i hvala unaprijed.

Zadnje uređivanje KABA52 : 09.06.2013. at 12:14.
KABA52 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 10:39   #47
plići desni f.c. sinus po adhezivnom tipu

Poštovani,

radila sam RTG snimak pluća u svrhu predoperativne pripreme za operaciju dermoidne ciste na lijevom jajniku. Doktor je nakon viđenog snimka trazio i snimak sa desnog boka.
Njegov nalaz kaze da nema patoloških promjena na plućima, ali da je desni f.c. sinus plići po adhezivnom tipu.
Rekao je da to nije nikakva bolest i razlog za brigu, ali je bio skrt na pojašnjenjima, pa Vas molim da mi Vi to malo pojasnite.
Nikada nista nisam bolovala na plućima, osim bronhitisa, nikakvog strasnog. Na nalazu RTG-a iz 2009. godine stoji B.O.

Lp

Ivana
ivananermin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 12:25   #48
To što je opisano su ožiljne promjene (nešto što je nastalo tijekom prijašnjih infekcija i ostalo kao ožiljak), dakle ništa zabrinjavajuće.
neće biti nikakav problem za operaciju.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2014., 19:41   #49
dobra večer svima
Evo jedan nalaz, prepisat ću što piše, pa ako je netko dovoljno stručan molio bih mišljenje.

Klinička dijagnoza: senilna katarakta
Vrsta usluge: Telerentgentsko snimanje srce u dvije projekcije
Nalaz i mišljenje: Na preglednoj i lijevoj postraničnoj snimci pluća i srca plućna krila pojačane su prozračnosti. Na vidljivom dijelu pl.parenhima bez znakova svježih infiltrativnih promjena. Hilusi, kupole ošita i f.c. sinusi uredni.
Srčana sjena uvećana, široko prileže ošitu, aortalnomiopatske je konfiguracije. Sjrna aorta jače saturirana, sa znacima ulaganja vapna u stijenku.

Radi se o ženskoj osobi, 78 godina ima.
Conphas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 20:23   #50
Dobro vece.. Pisem vam u nadi da ce mi netko znati reci sto se moze reci iz ovog nalaza. Izvinjavam se ako ima gresaka jer mi je mama diktirala a ja sam brzo i necitko pisala.

Paratrahialno desno je vidjljiva polukuglasto mekotkivno susjenjivanje promjera 3 cm koje dislocira traheju u lijevo.
Infrakarinalno glatko impresija na desni glavni bronh koja suzava lumen bronha.

A na profilnoj snimci se u prijekciji hilusa diferenciraju ovalne mekotkivne sjene promjera do 2,4 cm.
Te je ovo nalaz koji bi upucivao na desnu tranu hilarnu i medijastinalnu limfadenopatiju.

Plucni parenhin je uredne prozirnosti bez infiltrata.Hvala unaprijed
__________________
My Ovulation Chart

..Bog zna koliko cekas, svaka minuta ce biti vrijedna tog cekanja!! Imaj vjere!!
LilLiYellow28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2014., 22:28   #51
molim da mi netko protumači nalaz pluća i srca:
na sumacijskoj snimci torakalnih organa fibrozne promjene parahilarno obostrano, kranijalno retrahirani hilusi, bez sigurnih znakova svježih žarišnih promjena.
LAT.F. C sinusi slobodni
sjena srca nije uvećana, zastoja nema.

thx
luvena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 11:43   #52
molim vas da mi netko odgovori...da li je nalaz zabrinjavajući?
luvena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 22:52   #53
Quote:
luvena kaže: Pogledaj post
molim da mi netko protumači nalaz pluća i srca:
na sumacijskoj snimci torakalnih organa fibrozne promjene parahilarno obostrano, kranijalno retrahirani hilusi, bez sigurnih znakova svježih žarišnih promjena.
LAT.F. C sinusi slobodni
sjena srca nije uvećana, zastoja nema.

thx
Nalaz je objektivno tumačenje rtg snimka.
Uvijek se treba interpretirati u skladu sa kliničkom slikom.
-Nije sa sigurnošću isključena npr.upala pluća...
-U ranijem periodu pluća su vjerojatno "pretrpila" neku vrstu oštećenja

Uz više podataka o osobi (dob, tegobe, ranije bolesti, terapija... ) čije je to očitanje, bit će lakše dati pedantnije tumačenje.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 06:07   #54
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Nalaz je objektivno tumačenje rtg snimka.
Uvijek se treba interpretirati u skladu sa kliničkom slikom.
-Nije sa sigurnošću isključena npr.upala pluća...
-U ranijem periodu pluća su vjerojatno "pretrpila" neku vrstu oštećenja

Uz više podataka o osobi (dob, tegobe, ranije bolesti, terapija... ) čije je to očitanje, bit će lakše dati pedantnije tumačenje.
hvala što ste se javili i pokušali pomoći u tumačenju.
imama 46 godina i dugogodišnji sam pušać (na žalost). prije dva mjeseca uz jaku prehladu, primjetila sam u iskašljaju tragove krvi. prolazi obradu kod pulmologa: spirometrija fvc127% fev1 115% mef 50 119%-uredan
dg. R04 K21
u nalazu iskašljaja nisu nađeni acidorezistentni bacili ( 1. dio)
i konačni nalaz rtg pluća i srca (gore naveden).
sad sa svim tim nalazima čekam kontrolu kod pulmologa.
bol u predijelu prsnog koša i dalje prisutna.
da li će Vam to od ovih podataka pomoći oko detaljnijeg tumačenja.
još jednom hvala...
luvena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 06:10   #55
Quote:
luvena kaže: Pogledaj post
hvala što ste se javili i pokušali pomoći u tumačenju.
imama 46 godina i dugogodišnji sam pušać (na žalost). prije dva mjeseca uz jaku prehladu, primjetila sam u iskašljaju tragove krvi. prolazi obradu kod pulmologa: spirometrija fvc127% fev1 115% mef 50 119%-uredan
dg. R04 K21
u nalazu iskašljaja nisu nađeni acidorezistentni bacili ( 1. dio)
i konačni nalaz rtg pluća i srca (gore naveden).
sad sa svim tim nalazima čekam kontrolu kod pulmologa.
bol u predijelu prsnog koša i dalje prisutna.
da li će Vam to od ovih podataka pomoći oko detaljnijeg tumačenja.
još jednom hvala...
još jedan podatak:nalaz rtg izdao: specijalist radiolog
luvena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 14:11   #56
Rtg nalaz

Molim da mi netko pojasni nalaz jer ništa nisam uspjela iskopat guglajuć

Već treći put u godinu dana imam problem sa plućima. Napadaji kašlja sa iskašljavanjem žućkaste sluzi, uvijek je bilo popraćeno s temperaturom, neke noći se preznojim, nekad mi pluća zvižde, i kao da nemogu udahnuti skroz. Imam 27 godina, pušim 12 godina. Svaki put je bila terapija antibioticima, ventolinom, doktorica opće prakse kaže bronhitis, ovaj se odužio na dva tjedna, u specijaliste idem prvi put ali sam naručena tek 04.04 pa dajte mi molim vas pojasnite nalaz radiologa.
I još jedna stvar, radim sa hlapućim kiselinama dvije godine, , tako da sam izložena udisanju kemikalija, na obuci ako nismo imali pauzu nakon sat vremena u toj prostoriji sve bi nas zabolila glava, pa dali da promjenim karijeru?

Blaga hiperinflacija plućnog patenhima s nešto grubljim plućnim crtežom petihilarno.

Hilusi i srčano žilna sjena morfološki Su u fiziološkim granicama.

Ošiti jasno ocrtani, primjereno položeni, uz slobodne lat. f.c. sinuse.

Hvala unaprijed na Vašem vremenu i trudu.

Zadnje uređivanje Subspace : 25.03.2014. at 14:28.
Subspace is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 11:34   #57
Bio bih jako zahvalan ako bi mi netko interpretirao sljedeći nalaz:

"naznačena hiperinflacija plucnog parenhima posebice plućnih baza i hilusi su vaskularni"

može li se iz ovoga zaključiti da je riječ o upali pluća ili KOPB? Osoba nema astmu.

Zahvaljujem na pomoći.
RH ALAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2014., 10:29   #58
Može li netko pojasniti malo ovaj nalaz, jučer je djed bio na rtgu, rekli su mu da ima upalu pluća i dobio je antibiotike. Zanima me samo jel postoji mogućnost da je nešto gore od upale pluća? Pa evo prenosim nalaz u potpunosti:

"Na PA snimci torakalnih organa vidljivo je homogeno zasjenjenje plućnog parenhima u donjem plućnom polju lijevo vezano uz hilus, a što odgovara infiltrativnim promjenama upalnog karaktera.

Hilovaskularan crtež primjeren.

Sjena srca u granicama je normale.

Aortoskleroza.

Ošit sa lat.f.c. sinusima rtg je b.o.

Potrebna rtg kontrola po provedenoj th sa ovom snimkom u prilog."
Herr Lick is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2014., 14:29   #59
Quote:
Herr Lick kaže: Pogledaj post
Može li netko pojasniti malo ovaj nalaz, jučer je djed bio na rtgu, rekli su mu da ima upalu pluća i dobio je antibiotike. Zanima me samo jel postoji mogućnost da je nešto gore od upale pluća? Pa evo prenosim nalaz u potpunosti:

"Na PA snimci torakalnih organa vidljivo je homogeno zasjenjenje plućnog parenhima u donjem plućnom polju lijevo vezano uz hilus, a što odgovara infiltrativnim promjenama upalnog karaktera.

Hilovaskularan crtež primjeren.

Sjena srca u granicama je normale.

Aortoskleroza.

Ošit sa lat.f.c. sinusima rtg je b.o.

Potrebna rtg kontrola po provedenoj th sa ovom snimkom u prilog."
Postoji ta mogućnost. Pogotovo ako je konzument duhanskih derivata.
Zato je i tražena i Rtg kontrola nakon provedene antibiotske terapije.
Ako je samo upala pluća (što i je najvjerojatnije), nakon adekvatno provedene antibiotske terapije na snimci će to biti poprilično dobro vidljivo i sa velikom sigurnošću će se moći donijeti adekvatna procjena o event. daljnjoj dijagnostičkoj obradi i/ili liječenju.
Isto tako, ne treba odmah očajavati, ako Rtg nalaz ne bude u poboljšanju- često se zna dogoditi kako pacijent ne odreagira adekvatno na antibiotik prvog izbora, pa se liječenje nastavi sa nekim drugim antibiotikom.

Treba dobro paziti, da se djed pridržava propisane terapije

Dojavi kako se situacija odvija
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2014., 14:55   #60
može meni objašnjenje:
na preglednoj snimci pluća i srca plućna krila su blago izdužena bez infiltativnih promjena na prikazanom djelu plućnog parenhima. sjene hilusa lako su naznačene, također trakasti plućni crtež obostrano para- i retrokardijalno, kupole ošita slabije svedene medijalno i blago neravnih kontura s par sitnih pleurodijafragmalnih adhezija na konturi lijeve, a plići f.c.sinusi imponiraju, djelimice adherentni.
Sjena srca uspravno je položena i izravnanog struka, sjena aorte sa svojim osobinama u granicama normale.
Se, L?
Ima li ovdje ikakve naznake astme?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Lake is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:55.