Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Treba li strože kažnjavati učenike u školama i maloljetnike ?
Da, postrožiti šk. mjere i zakone o maloljetnicima 305 90.50%
Ne, nema potreba za promjenama 32 9.50%
Glasovatelji: 337. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2010., 21:42   #21
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Nije poanta u stvaranju autoriteta nastavnika jer ga on mora imat dolaskom ispred razreda nego je poanta da se jednom započme sa sustavom odgovornosti od učenika do roditelja i škole u svim smjerovima. Učenik razbije staklo a tata plati i to osvane u novinama pa da vidiš nakon 100-te kazne učenicima i roditeljima kako će se polako počet stvari smirivat.
Za svaku štetu roditelji moraju platiti i to je jasno. I za to postoje instrumenti.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 21:45   #22
Quote:
Profesor_ kaže: Pogledaj post


Ili ja našem pravniku Vojkyju i sudcu na raspravi "Izvolite mi se vas dvoje izboriti za autoritet ako ne želite da vam prijetim, maltretiram vas i gađam vas olovkama i fasciklima."

Nastavnik za prijetnju uredno može podnijeti prijedlog DORH-u, odnsno privatnu tužbu i počinitelj će doći do maloljetničkog suca. A kako mi je jedan maloljetnički sudac rekao - 80% onih koji jednom dođu do njega se više nikada ne pojavi, i najmanja odgojna mjera djeluje (štićenici uvijek dolaze kod istog suca kod kojeg su bili prvi put, tako da se to jako dobro prati).

Usput, prijetnja je kazneno djelo, dakle njeno postojanje smije odrediti samo sud u odgovarajućem postupku. Ako se ne tuži i ne dokaže - nikakva druga sankcija se ne smije primijeniti.

Prijetnja
Članak 129.
(1) Tko drugome ozbiljno prijeti kakvim zlom da bi ga ustrašio ili uznemirio,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do šest mjeseci.
(2) Tko drugome ozbiljno prijeti da će njega ili njemu blisku osobu usmrtiti, teško tjelesno ozlijediti, oteti ili oduzeti slobodu, ili joj nanijeti zlo podmetanjem požara, eksplozijom, ionizirajućim zračenjem ili drugim opasnim sredstvom, ili joj uništiti društveni položaj ili materijalni opstanak,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
(3) Ako je kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka počinjeno prema službenoj ili odgovornoj osobi u svezi s njenim radom ili položajem, ili prema većem broju osoba, ili ako je prouzročilo veću uznemirenost građana, ili ako je osoba kojoj se prijeti zbog toga dulje vrijeme stavljena u težak položaj, ili ako je počinjeno u sastavu grupe ili zločinačke organizacije,
počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine.
(4) Kazneni postupak za kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka pokreće se privatnom tužbom, a za kazneno djelo iz stavka 2. ovoga članka pokreće se povodom prijedloga.


Sigurno se kod prijetnje i sličnih stvari škola nema što igrati suda. Maloljetnički sudac će odrediti primjerenu odgojnu mjeru. Oštećeni, dakle nastavnik, može tužiti za uznemiravanje i roditelji takvog klinca će uredno morati - platiti.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 21:49   #23
Ma , dok je bila šiba u školi i dok su je učitelji upotrebljavali na problematičnim učenicima , nije bilo takvih ispada kao danas . Nisi smio učitelja krivo pogledati a kamoli mu nešto reći i već bi šiba radila . A danas se odmah roditelji upute u školu da bi vrijeđali učitelje i ne razmišljajući kako bi njihovo djete napravilo glupost i nepodopštinu te previše vjeruju svojoj djeci . Ne kažem da djetetu ne treba vjerovati nego da treba provjeriti sa kim se druži , tko su mu prijatelji te kako se ponaša prema starijima . Razgovorom se puno postiže ali ako to nije moguće ( ako je djete nedokazano ) onda upotrijebiti šibu , remen itd. pa mu na taj način dokazati kako ne može biti po njegovom hiru i volji . Nitko svojoj djeci ne želi zlo ali se neke granice moraju postaviti .
SAMSON_VK is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 21:53   #24
Quote:
SAMSON_VK kaže: Pogledaj post
Razgovorom se puno postiže ali ako to nije moguće ( ako je djete nedokazano ) onda upotrijebiti šibu , remen itd. pa mu na taj način dokazati kako ne može biti po njegovom hiru i volji . Nitko svojoj djeci ne želi zlo ali se neke granice moraju postaviti .
Jasno ti je na osnovi ovakvih postupaka u stvarnosti možeš završiti na hlađenju u policijskoj postaji? S razlogom.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 21:54   #25
Quote:
SAMSON_VK kaže: Pogledaj post
Ma , dok je bila šiba u školi i dok su je učitelji upotrebljavali na problematičnim učenicima , nije bilo takvih ispada kao danas . Nisi smio učitelja krivo pogledati a kamoli mu nešto reći i već bi šiba radila . A danas se odmah roditelji upute u školu da bi vrijeđali učitelje i ne razmišljajući kako bi njihovo djete napravilo glupost i nepodopštinu te previše vjeruju svojoj djeci . Ne kažem da djetetu ne treba vjerovati nego da treba provjeriti sa kim se druži , tko su mu prijatelji te kako se ponaša prema starijima . Razgovorom se puno postiže ali ako to nije moguće ( ako je djete nedokazano ) onda upotrijebiti šibu , remen itd. pa mu na taj način dokazati kako ne može biti po njegovom hiru i volji . Nitko svojoj djeci ne želi zlo ali se neke granice moraju postaviti .
Mogli bi to i za odrasle uvesti. Ja predlažem javna šibanja na trgu, recimo 30 udaraca šibom na trgu za one koji su vozili 30km/h više od dozvoljenog, jer očito im se razgovorom ne može objasniti da je takva vožnja opasna.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 21:56   #26
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
...
Ti si pravnik i sve što si naveo stoji.
Ali meni se čini da je problem nastao kad je škola izgubila mogućnost samostalno riješiti neke probleme koji se kasnije više nisu ponavljali.
Boli klinca đon kaj ga nastavnik može tužit. Ali mjera na licu mjesta, udaljavanje s nastave pod kontrolom stručne osobe, policija, roditetlji... imala bi brže djelovanje. Ovako, kao i sve kod nas.
Ali problem je tu malo dublji. I dugo se već vuče.
Vrijednosti. Moral.
To je glavni problem. Roditelji pred djecom pričaju o tome kako danas ne treba učiti, kako samo lopovi uspjevaju, kako je jedino bitno imati novac ma pod koju cijenu. Suradnja roditelja i nastavnika je grozna.Dobro veli Cuka, nastavnici se iznenade kad dođeš i tražiš s nastavnikom pronaći odgojnu mjeru ili rješenje. Obično dobiju prijetnje.
Ako prave vrijednosti ne doneseš od kuće i ne naučiš do određene dobi badava svi sudovi i mogućnosti tužbe
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 21:57   #27
Quote:
SAMSON_VK kaže: Pogledaj post
Ma , dok je bila šiba u školi i dok su je učitelji upotrebljavali na problematičnim učenicima , nije bilo takvih ispada kao danas . Nisi smio učitelja krivo pogledati a kamoli mu nešto reći i već bi šiba radila . A danas se odmah roditelji upute u školu da bi vrijeđali učitelje i ne razmišljajući kako bi njihovo djete napravilo glupost i nepodopštinu te previše vjeruju svojoj djeci . Ne kažem da djetetu ne treba vjerovati nego da treba provjeriti sa kim se druži , tko su mu prijatelji te kako se ponaša prema starijima . Razgovorom se puno postiže ali ako to nije moguće ( ako je djete nedokazano ) onda upotrijebiti šibu , remen itd. pa mu na taj način dokazati kako ne može biti po njegovom hiru i volji . Nitko svojoj djeci ne želi zlo ali se neke granice moraju postaviti .

glupost.
u doba kad se tako radilo su učitelji tukli bezveze a roditelji su bili još gori.
na taj način se djeci dokazuje da se jedno silom rješavaju problemi.

Zadnje uređivanje zerdav : 06.02.2010. at 22:05.
zerdav is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 21:58   #28
Quote:
mirjam kaže: Pogledaj post
To što je kloncima dosadno sigurno nije nikakvo opravdanje za nasilje prema profesorima i ostalim učenicima.
I meni je bilo dosadno kad su mi po 45 minuta diktirali a ja morala bjesomučno hvatat i upisivat u bilježnicu da poslije imam iz čega naučiti, pa mi nije palo napamet da gađam profesore šestarom i palim zavjese.
Točno!
Nije problem samo u djeci. I ne može se baš SVE riješit doma.

Kao da mi nismo htjeli divljati u njihovim godinama, ali su se znala pravila ponašanja. Bilo je discipline, nekih moralnih vrijednosti, a nadasve poštovanja prema starijima. A bilo je i primjerenih sankcija za neprimjereno ponašanje.
Na koncu, zna se što je nestašluk, a što smišljeno i namjerno.

Ne razumijem čemu ta sva silna prava djece u Zakonu. Najlakše je imati pravo i dalje te boli briga. Ovo nisu prava, ovo je anarhija.
Teško mi je povjerovati, ali će i u nas za koju godinu biti kao u Americi. Sjedi i čekaj hoće li mi se dijete vratiti živo i zdravo iz škole. Ili da me neki adolescent razbije na ulici u 20,00 h.

Nevjerojatno je kako naši pametni mozgovi u Vladi prepisuju sve loše što dolazi sa Zapada. Ako se vratimo samo 20 godina unatrag, svega toga nije bilo. I nitko mi ne može reći da je danas bolje, jer je DEMOKRACIJA.
Barem što se tiče ove teme.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 22:00   #29
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Za svaku štetu roditelji moraju platiti i to je jasno. I za to postoje instrumenti.
Ajde bar nešto.

Nego ovo mojih dvoje je pri kraju studija i magisterija pa su relativno davno otišli iz školskih klupa a išli su u OK škole (Natko i Čiro) i šta sam ja kao otac vidio oko tih škola je bože sačuvaj a moji mi kažu da je sad sve gore i gore.

Očito nije dobro i nešto se treba napravit jer ne ide u dobrom smjeru.

I da ponovim svako sranje oko i u školi u novine na naslovnu stranu i tako stalno pa će i oni tate i mame kojima se ne da odgajat djecu počet malo razmišljat.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 22:01   #30
Zapad se vraća na metode odgoja od prije 20-30tak godina. A mi naravno kaskamo. Nemamo svoje pameti.U Engleskoj je odobrena kazna umjerene fizčke kazne ili tak nekako (nek napiše više tko zna) jer im je sve pomalo izmaklo kontroli.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 22:02   #31
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ti imaš zakonsku obvezu pokazati mu dokumente. Neka se pokuša ponašati kako ne spada i tražiti nešto što nema pravo - da vidiš kako se odmah pita za broj značke. Što do 1990. uglavnom nije ljudima palo na pamet. Drugo društvo, drugi običaji.
Ma nemoj, zakonska obveza.
A u školi dijete može raditi što hoće, jer je to samo škola i nitko mu ništa ne može? To hoćeš reći?
Jer to je upravo poruka koju šalju zakonodavci ovim zakonom - da je škola zadnja rupa na svirali u ovom društvu i da se tamo svatko može ponašati kako mu se hoće. Štoviše, kako vidim njihovi roditelji imaju i najnoviji adut u rukavu - to što profesori nemaju autoritet.

Koliko znam ubod šestarom, šamaranje, vješanje učenika na kuku, gađanje profesora pardon učitelja ravnalom je nanošenje fizičkih ozljeda. Kakvo se za ovakvo ponašanje može pronaći ikakvo opravdanje i nije mi jasno zašto se to ne sankcionira u skladu sa zakonom i to tako da za postupke svoje djece istog trena odgovaraju roditelji.
Jer svako, pa i najbezazlenije šaketanje na ulici se kvalificira kao remećenje javnog reda i mira, ali kad učenici rade nered u učionici onda za to treba četiri mjeseca pisati zapisnike?!? Daj me molim te...
mirjam is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 22:05   #32
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Ti si pravnik i sve što si naveo stoji.
Ali meni se čini da je problem nastao kad je škola izgubila mogućnost samostalno riješiti neke probleme koji se kasnije više nisu ponavljali.
Boli klinca đon kaj ga nastavnik može tužit. Ali mjera na licu mjesta, udaljavanje s nastave pod kontrolom stručne osobe, policija, roditetlji... imala bi brže djelovanje. Ovako, kao i sve kod nas.
Kod nas je problem što se stvari stavljaju pod tepih dok ne bude kasno - da klinac koji je npr. priprijetio nastavniku ode na sud (nije baš ugodno, hladna zgrada, pravosudna policija, sudac...) dobio bi manju odgojnu mjeru i obično se primirio. A roditelji bi morali platiti nastavniku recimo 5000 kuna naknade za uznemiravanje - mislim da bi pazili dalje.

Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Ali problem je tu malo dublji. I dugo se već vuče.
Vrijednosti. Moral.
To je glavni problem. Roditelji pred djecom pričaju o tome kako danas ne treba učiti, kako samo lopovi uspjevaju, kako je jedino bitno imati novac ma pod koju cijenu. Suradnja roditelja i nastavnika je grozna.Dobro veli Cuka, nastavnici se iznenade kad dođeš i tražiš s nastavnikom pronaći odgojnu mjeru ili rješenje. Obično dobiju prijetnje.
Ako prave vrijednosti ne doneseš od kuće i ne naučiš do određene dobi badava svi sudovi i mogućnosti tužbe
Naravno da ako roditelji čitaju samo hrvatske novine i daju loše primjere (a ne npr. primjere tipa jednog mog prijatelja koji se u firmi nametnuo kao stručnjak i ima 15.000 kn + službeni auto sa srednjom školom, i uz puno rada), da će i klinci put tražiti u lošim primjerima. A i roditelji i novine i televizija će davati samo loše primjere - to se više gleda i čita.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 22:10   #33
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Nevjerojatno je kako naši pametni mozgovi u Vladi prepisuju sve loše što dolazi sa Zapada. Ako se vratimo samo 20 godina unatrag, svega toga nije bilo. I nitko mi ne može reći da je danas bolje, jer je DEMOKRACIJA.
Barem što se tiče ove teme.
Pa nije problem - skratiš crnu kroniku na jednu stranicu i zabraniš ovakve Forume, tj. pokretača uhapsiš zbog širenja lažnih vijesti (pa bi mu usput i rješio problem jer bi dobio 3 godine zabrane javnog rada).

Mislim, da dovedemo jednu stvar načisto - ubojstava je prije 20 ili 30 godina bilo jednako ili više nego danas, a silovanja bitno više nego danas. Bilo je manje razbojstava (pljačke banke i sl.) jer tog djela baš i nema u policijskim državama. A na cestama su ginuli i duplo više nego danas.

No, kako su vijesti bile kontrolirane, toga baš i nije bilo u novinama. Tako da treba zaboraviti tu priču o prije 20 godina, jer je bilo isto ili gore. Godišnje statistike kriminalna to uredno potvrđuju.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 22:10   #34
Trazili ste - gledajte

1. Ucenici su neciji (nas) "proizvod" i vec su time kaznjeni. Mozda su zasluzili boljeg "vlasnika". Kljucic oko vrata, ili mobitel, ne znaci da ta djeca imaju DOM, ili da imaju s kime komunicirati.
Naravno, ima iznimki, ali mnogo te djece je nadvisilo roditelje, pa i mnoge druge odgovorne u drustvu,
2. Ma koliko bili siromasni, ipak su stvoreni uvjeti za obrazovanje, ali ti mladi ljudi se nemaju gdje odgajati - lazne vrijednosti su se uvukle u sve pore drustva.
3. PST (produzeni strucni postupak) treba uvesti za odrasle - od roditelja, ucitelja... novinara... do Sabora!

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 22:13   #35
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Nastavnik za prijetnju uredno može podnijeti prijedlog DORH-u, odnsno privatnu tužbu i počinitelj će doći do maloljetničkog suca. ...
...
Oštećeni, dakle nastavnik, može tužiti za uznemiravanje i roditelji takvog klinca će uredno morati - platiti.
Joooj...
Da, ok.
Pazi ti to, ja, učitelj, trebam podnositi tužbu protiv učenika ili njegovih roditelja koji mene maltretira na radnom mjestu i to u javnoj ustanovi??
Jel isto tako baba za šalterom u poreznoj upravi ili u gruntovnici mora podnositi privatnu tužbu kad joj stranka da ne kažem šta po spisku ili je uhvati za vrat?
Pa jel postoje neke institucije sistema da parafraziram Meskija, koje bi trebali biti zadužene za rabijatne učenike, ili je i to palo na leđa učitelja, da oni sami, privatnim tužbama (iz svog džepa naravno) rješavaju nered i agresiju po učionicama???
Strašno.
mirjam is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 22:14   #36
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post

Nasilje u razredima je samo posljedica. Treba tražiti i liječiti uzrok
Evo ti uzroka:
- opća neimaština i nezaposlenost-roditelji rade po 2 posla, ako imaju sreće naći ih = djeca su sama prepuštena sebi

- nezaposlenost roditelja = dijete nema niti za sandwich u školi

- svakodnevno izlaganje djece medijskoj trci za novcem = uvijek vijesti o ubojstvima, pljaćkama, silovanjima, filmovi sumnjivog sadržaja

- zakoni koji dopuštaju sve i svašta, a provedba istih vrlo loša

- etičke, moralne i ljudske vrijednosti na najnižim granama

Samo neki od uzroka.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 22:25   #37
Sve to jesu i nisu razlozi.
Nema izgovora za neodgoj. Nema.
Nema izgovora za nedjelovanje sistema. Nema.
I to su jedina 2 razloga.
Roditelji su radili i prije. Djeca od davnina s ključićem oko vrata idu u školu. Ali tada nije bio problem što je susjed podviknuo ako je primjetio da mali radi gluposti. I znali smo što smijemo a što ne bez obzira gdje su roditelji u tom momentu. I kad su zvali roditelje u školu jer dijete radi gluposti, onda nije nadrljao nastavnik nego dijete.
Brza i djelotvora kazna na licu mjesta bez puno filozofiranja - hitno.
Ako ne znaš kako biti dobar roditelj sistem će pomoć, poučiti, ali moraš surađivati - inače slijede sankcije.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 22:37   #38
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Nastavnik za prijetnju uredno može podnijeti prijedlog DORH-u, odnsno privatnu tužbu i počinitelj će doći do maloljetničkog suca. A kako mi je jedan maloljetnički sudac rekao - 80% onih koji jednom dođu do njega se više nikada ne pojavi, i najmanja odgojna mjera djeluje (štićenici uvijek dolaze kod istog suca kod kojeg su bili prvi put, tako da se to jako dobro prati).
Daj Vojky, smiri se
Najveći broj tipičnih "sranja" koje se dešavaju u razredu su puno benignije prirode, ali opet i kao takve predstavljaju veliki problem. Što bi ti kao nastavnik napravio učenicima koji npr. konstantno pričaju za vrijeme nastave iako si ih više puta upozorio, ili na bilo koji način remete nastavu, ili da ti koji od njih i opsuje nakon što ga par puta upozoriš? Poslao ih van iz razreda, ravnatelju ili pedagogu? Dao im jedinicu iz zalaganja? Izderao se na njih? Ignorirao? Tužio ih za nanošenje duševnih boli?

Što se tiče prijetnji i pravih fizičkih nasrtaja kakve privatne tužbe Jel se sjećaš one snimke kad su učenici snimili sebe kako fizički maltretiraju profesora? I što je na kraju bilo? Profesor više ne radi u toj školi, nakon što je neko vrijeme bio na terapijama jer to nije bilo prvi put, a ravnatelj i sve te inspekcije i državna odvjetništva nisu reagirala.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 23:04   #39
Naravno da treba
Dita von Luna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 23:59   #40
Disfunkcionalna omladina je nasa buducnost. To je prirodni obrambeni mehanizam razvoja ljudske rase. Naime, silan razvitak nauke i nevidjeni uspon tehnologije imaju za posljedicu smanjenu potraznju za kvalificiranim radom. Kada bi svi, ili velika vecina ljudi bili ambiciozni i ozbiljni, konkurencija za ograniceni broj radnih mjesta, koja je vec sada vrlo ostra, uzrokovala bi katastrofu i kolaps drustva. Gubitnici koji su svjesno ili nesvjesno odustali od trke za dobrim poslom i pozicijom u drustvu, sigurnosni su ventil koji omogucava da su unutarnji pritisci drustvenog razvoja na odrzivom nivou.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:01.