Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2004., 22:10   #1
*pridošlice*

ja spadam među njih.
evo vec 7.godinu gulim u Zagrebu.
inače sam Splićanka.
odlučila sam tu ostati. stvorila sam svoj mali svijet i bas se osjećam fino. (ajde nepotrebno je spominjat da mi more fali, ali nije sve u moru)..


ima li vas jos?

ako ste iz zagreba, jel vam idemo na zivce mi 'dotepenci' kako nas volite nazivati?

meni dosta ljudi prigovara sta nisam skupila zagrebacki naglasak. al nisam. zasto da na silu govorim 'kaj' ili 'fakat' kad to nisam ja.
ne riga mi se na zagrebacki dijalekt, riga mi se samo na ljude koji mi seru sta se nisam 'akomodirala'.ah
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 22:24   #2
Ista stvar,tu sam 3 godine,Splićanka,nikome ne smeta moj naglasak,dapače simpatičan im je i nemam nikakvu namjeru akomodirat se samo zato šta tu živim.

Isto sam odlučila tu ostat jer mi je bolje,svi prijatelji su mi tu,lakše će se bit zaposlit i nekako guštam živit sama,...

Šta si napisala da nije sve u moru je nešto šta ja nikako ne mogu objasnit ljudima koji su ostali doli,više se ni ne trudim.
A redovito pitaju,di je bolje i kad kažem da je meni u Zg jer ima više mogućnosti i izbora,onda svi zaključe da ja mislim na dućane s odjećom i kako oni ni po cijenu posla nikad ne bi otišli u Zg jer da je sve to isto samo u St ima more i da nitko ne može platit njihov gušt odlaska u konobu i zabavu s ekipom(i to mi govori sve osoba koja ide jednom u 2 godine u konobu i koja je bila u Zg jednom i to na utakmicu-muškog je roda)
Lorelai is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 22:52   #3
meni dolje govore da sam se popurgerila. jer nekako vise govorim 'lijepo' nego 'lipo'. uđe ti u naviku s vremenom.
jer znam rec 'ladica', a ne 'škafetin'.
jer kazem 'briješ' ili 'kužiš'.

ovi ovdje seru da se nisam niti malo prilagila.

ne vide da sam ja itekako pokupila masu toga, jer me ne znaju od ranije. kad sam govorila splitski s mišancom (mješavinom) hvarskog dijalekta.

'gren na vapor'...nema šanse da me ode skuže sta ja to radim

pa onda kažem da 'idem na trajekt'


__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 23:04   #4
nije bed u vama kaj ste došli. zagreb je oduvijek grlio ljude. nama rodjenima ovde najviše smeta kad dotepenec počme faliti svoj kraj bilo to more, bilo kamen ili kaj drugo.ak ti je tam bolje, stari moj odi se vrni tam. zakaj baš splićani najviše mrze zagreb a eto rado tu dojdu??? meni je i tu i na moru i u slavoniji kak i u zagorju lijepo. i ne pljujem po drugima. premala smo zemlja za takva sranja.
__________________
no comment
fakin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 23:07   #5
evo i mene vec godinu i par mjeseci u zg...

ako sve bude kako planiram, ostao bih tu, jebes slavoniju.
__________________
tu cave ne tristi cupias pugnare puellae,
neve superba loqui, neve tacere diu;
neu, si quid petiit, ingrata fronte negaris,
neu tibi pro vano verba benigna cadant
Obeliks is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 23:09   #6
Ja sam došla u Zagreb prije ohooo vremena. Iz Siska.

Najveći mi je problem bio što nisam imala društvo, a niti sam ga mogla steći na radnom mjestu. A bila sam mlada i došla iz grada u kojem sam na svakom mjestu mogla doći sama i naći poznate bez posebnih dogovaranja.

Naime, bila sam samo jedna od troje "činovnika": Poslovođa, knjigovođa i ja...katica za sve.
Ostali -njih 30-tak bili su radnici u pogonu i većina ih je putovala iz Zagorja ili su tek odnedavno stanovali u zagrebu.

Prave Zagrepčance nisam jako dugo vidjela ni čula. I tako više od desetak godina. Svuda smo bili većina dotepenci.

Tek sam kasnije u velikoj firmi naišla na Zagrepčane, one kojima su i deda i baka bili Zagrepčani.

Tako je bilo i sa stanovanjem. Podstanarima su iznajmljivali većinom oni koji su i sami bili došljaci. I tako popunjavali budžet!

U to vrijeme smo svi manje više počeli brzo kajkati. Jer su oko nas bilo dosta kajkavaca koji nisu nužno bili Zagrpčani!
A i Siščani su kajkavci.

Tad su špicu stvorili baš Dalmatinci! Falilo im ćalulanje s rive, valjda. Eh, da ...i oni su bili ti koji nisu (odmah ) počeli kajkati.

Bili jako glasni i nekako odudarali od ostalih. Bar po tome. Mi ostali nismo baš željeli odudarati, bolje rečeno nastojali smo se prilagoditi gradu! Koliko smo mogli. Eh, da...kad se počeo uređivati tadašnji Trg republike, na sve se strane čulo kako Dalmatinci hoće napravit rivu u sred Zagreba. I jesu.

Danas čujem na nekim radioemisijma te neke stare dotepence da pričaju baš o tome prilagođavanju, za razliku od nekih današnjih koji nastoje da se grad prilagodi njima.

To se naročito vidjelo u tramvajima. Rijetko se tada čulo nadvikivanje po tramvaju. Ako jest...to je bio neki pijanac i sl.

A kajkanje (i rječnik) smo prilagodili. Netko prije, netko kasnije.
Naprosto ne možeš govoriti užina ili marenda, ako svi oko tebe govore o gablecu. Točka.

Ali, jedno je bilo zakon. Javno se govorio hrvatski standard. Rijetko si koju riječ upotrijebio u dijalektu. Bilo koji!
Znači: sa strankama, u trgovini i sl. I oslovljavalo se: gospođo ili gospodine! Bez pitanja bračnog statusa mlađe žene.
Drugovi i drugarice su bili samo šefovi na radnom mjestu. I to samo službeno. Na radnom mjestu: šefice, šefe, direktore i sl.

Na kraju smo svi više ili manje postali Zagrepčani.
Meni je bio ritual ići nedjeljom na Sljeme. Pješice. I uvijek je tamo u planinarskom domu bilo starih planinara Zagrepčanaca s gitarom. Tu sam naučila sve starogradske pjesme. A pjevale su se i dalmatinske i slavonske i zagorske. I sad imam jednu pjesmaricu, koju sam dobila od jednog starog planinara. Zagrepčanca.

Stanovala sam u različitim djelovima grada. Redom: Kranjčevićeva, Kajzerica, Trešnjevka kod Končara, Trnje na dvije lokacije, Vinogradska, Dubrava, Šubićeva ...i na kraju Novi Zagreb. Tu sam se usidrila.
Kajkam po potrebi.

A što mi je bilo najbolje u Zagrebu? Nitko se nije pačao u moj život. Niti mi je netko upadao u posjetu bar bez najave.

To je ono najbolje što ti daje veliki grad.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 23:20   #7
Quote:
fakin kaže:
nama rodjenima ovde najviše smeta kad dotepenec počme faliti svoj kraj bilo to more, bilo kamen ili kaj drugo.
duso, svakom je najljepse njegovo rodno mjesto. i nostalgija je sasvim normalna stvar.

Quote:
fakin kaže:
ak ti je tam bolje, stari moj odi se vrni tam.
tipična izjava purgera.
Quote:
fakin kaže:
zakaj baš splićani najviše mrze zagreb a eto rado tu dojdu???
ja sam dosla tu radi skolovanja. kao i velika većina ljudi. zagreb ne mrzim. stovise.
ta mrznja je zasnovana na nekim sranjima tipa nogomet...il ljubomori na relaciji 'mi smo metropola'-'mi imamo more'.
sve su to sranja.
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2004., 23:22   #8
Re: *pridošlice*

Quote:
NoWa kaže:
ako ste iz zagreba, jel vam idemo na zivce mi 'dotepenci' kako nas volite nazivati?
Imas "dotepence" i "dojdeke"
Cuj, neki mi idu na qurac, neki ne... zavisi od covjeka do covjeka.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 00:01   #9
Quote:
fakin kaže:
nije bed u vama kaj ste došli. zagreb je oduvijek grlio ljude. nama rodjenima ovde najviše smeta kad dotepenec počme faliti svoj kraj bilo to more, bilo kamen ili kaj drugo.ak ti je tam bolje, stari moj odi se vrni tam. zakaj baš splićani najviše mrze zagreb a eto rado tu dojdu??? meni je i tu i na moru i u slavoniji kak i u zagorju lijepo. i ne pljujem po drugima. premala smo zemlja za takva sranja.
Zasto bi ja u Zagrebu mrala sutjeti o tome kako je moj rodni kraj lijep i kako mi fali????????
To nema veze nikakve sa Zagrebom i njegovim carima, kad cete to shvatiti, vi Zagrepcani?

To je normalna ljudska emocija, ceznja i nostalgija. I da je ne osjecam, zabrinula bih se. Svi smo mi u Zagrebu uvijek dotepenci, prakticki stranci, najnormalnije je povremeno pozeljeti da si u roditeljskom domu, gdje si odrastao, gdje si ostavio obitelj, djetinjstvo, mladost, uspomene, prvu ljubav i sve ostalo, dakle ono sto cete vi Zagrepcani imati citav zivot nadohvat ruke.

Ne zelim nikada izgubiti vezu s rodnim krajem i svoj identitet, dok sam ziva govoriti cu da je kod kuce najljepse. Jer to je jedina prava istina.
magdalena1999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 00:02   #10
nowa, malo si me vidim krivo shvatila. bed je u onima koji na sva usta hvale svoj kraj, svoje običaje, ljude i sl. dok im ovo naše je bezveze. nostalgija je nekaj drugo.
zamisli da ja dojdem negdje na obalu ili u hercegovinu i kenjam kak je sav taj kamen bez veze, ljudi ovakvi ili onakvi itd... no u zagrebu je najljepše. tu sam samo zbog posla ili škole. meni bi to ipak bilo malo bez veze. no ja sam se toga naslušao i neko vrijeme već se ni najmanje ne libim upustit se u verbalnu obranu mog grada kada naletim na takvu spiku.
ljudi, dobro ste došli i samo poštujte to što ste tu našli.
__________________
no comment
fakin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 00:06   #11
Recimo primjećujem da Nowa zna puno više zg.riječi nego ja,ja još uvijek govorim po splitski i prijatelji s kojima se družim,a zagrepčani su,su naučili sve moje standardne izraze(iako ja ni doma nisam baš govorila pravi splitski,više ikavicu,ali bez škafetina,vapora,forkete,..,već samo lancun,rič,lipo...)

Naravno i ja sam naučila da je gablec,ali ako razumijen,ne govorim tako.Svako govori po svome,a svi se razumijemo

I to mi je lipo u Zg,mješavina je ljudi iz svih krajeva i ima više tolerancije.

Ogromna je razlika u životu,recimo u St je sve sporije,ritam života,...,bitnija je šetnja po rivi,a onda se svi žale da nema se love ,u Zagrebu (kako je netko rekao) ti nitko ne viri u život i ne dolazi nepozvan u kuću,ali objektivno Split je ljepši,arhitektura i sve,....

ali od toga se ne živi...
Lorelai is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 00:10   #12
Quote:
fakin kaže:
nowa, malo si me vidim krivo shvatila. bed je u onima koji na sva usta hvale svoj kraj, svoje običaje, ljude i sl. dok im ovo naše je bezveze. nostalgija je nekaj drugo.
zamisli da ja dojdem negdje na obalu ili u hercegovinu i kenjam kak je sav taj kamen bez veze, ljudi ovakvi ili onakvi itd... no u zagrebu je najljepše. tu sam samo zbog posla ili škole. meni bi to ipak bilo malo bez veze. no ja sam se toga naslušao i neko vrijeme već se ni najmanje ne libim upustit se u verbalnu obranu mog grada kada naletim na takvu spiku.
ljudi, dobro ste došli i samo poštujte to što ste tu našli.
Krivo ti još uvijek shvaćaš,ako netko hvali na sav glas svoje to automatski NE znači da tuđe ne poštuje ili da tuđe gadi.Znači da samo voli i poštuje svoj zavičaj,a u tome nema ničeg lošeg.
Ili bi mi svi koji dođemo u Zg trebali zaboravit odakle smo došli i ako nam se sviđa u Zg prestat hvalit odakle smo došli
Lorelai is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 00:26   #13
Ocito da vi ne spadate u skupinu koja voli svoj kraj (sto je prirodno i logicno), hvali ga (sto je, takodjer, prirodno i logicno), ali ujedno pljuje po svemu (ili bar po vecini ) s cim su se u Zagrebu susreli - od nacina zivota pa do kajkavstine. Ali takvih ljudi ima - to je cinjenica.
Mislim da se o tome ovdje radi i da je to ono o cemu fakin prica. Meni osobno nisu bas jasni oni koji prigovaraju pridoslicama sto se njihovog narjecja tice, nije potrebno mijenjati svoj govor (s tim da se neke stvari ponekad pokupe usput) ako zivis negdje gdje te ljudi savrseno dobro razumiju.

Sasvim mi je ok da ljudi hvale svoj kraj, da ga vole, da pricaju o njemu; ali mi smeta (vrlo mi smeta) izrugivanje iz npr. kajkavstine u kraju gdje se tako govori. Vrijedi i obratno, naravno. Za bilo koji dio Hrvatske.
mallee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 00:36   #14
Quote:
Lorelai kaže:
Krivo ti još uvijek shvaćaš,ako netko hvali na sav glas svoje to automatski NE znači da tuđe ne poštuje ili da tuđe gadi.Znači da samo voli i poštuje svoj zavičaj,a u tome nema ničeg lošeg.
Ili bi mi svi koji dođemo u Zg trebali zaboravit odakle smo došli i ako nam se sviđa u Zg prestat hvalit odakle smo došli
Ne da volim i postujem, nego mi cesto fali osjecaj da sam na svome, gdje nisam stranac, gdje me znaju i sve to.
Tesko je to zatomiti u sebi.

I koliko mi puta dodje dok sam recimo u prometu nekom, u guzvi, da poludim dok pomislim da je u to isto vrijeme kod mene doma vise manje mirno, niko nikud ne zuri, sunce sija, ptice pjevaju, itd. itd. i onda sam ljuta i ide mi na zivce i Zagreb i sve i sta je meni ovo trebalo i tako....
I tako jos puno situacija.

Ne shvacate vi to. Ali isto ste nam dragi, kad jamrate protiv nas. Tko tebe kamenom ti njega kruhom.
magdalena1999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 00:40   #15
Quote:
mallee kaže:
Ocito da vi ne spadate u skupinu koja voli svoj kraj (sto je prirodno i logicno), hvali ga (sto je, takodjer, prirodno i logicno), ali ujedno pljuje po svemu (ili bar po vecini ) s cim su se u Zagrebu susreli - od nacina zivota pa do kajkavstine. Ali takvih ljudi ima - to je cinjenica.
normalno da ne pljujem. pljujem po seljačinama koji dolje idu na skup 'svi smo mi mirko norac' ili na thompsonov koncert.
pljuvala bih po istim takvim seljačinama i ovdje.


ostajem zivjeti u zagrebu iako sam dobila batina jer sam splićanka, iako su mi jednom ukrali tablice tu, a drugi put sjekirom razbili pola auta (i tu sjekiru ostavili unutra)...iako mi je zena pri upisu na fax rekla onako indirektno (kao svojoj kolegici) 'kaj ovi imaju dolazit ovdje našoj djeci zauzimat mjesta?'..iako mi ponekad konobar kaze da nema 'kave s mlikom' nego samo s 'mlijekom'. a ja sam gost. kao i svaki drugi. pitam se dali englezu kaze da naruci kavu na engleskom.
i slične stvari.

idiota ima posvuda. niti zagreb niti split nisu toga lišeni.

ja sam, btw, naucila sve zagrebacke izraze, pricat i razumjet šatrovački...znam valjda sve izraze tu.. al kao sto je Lorelai rekla, iako znam sto je 'gablec', necu ga tako nazivat. cudno mi je to. to nisam ja. cemu pretvaranje da se dodvorim nekom tko pati od takvih pizdarija?

isto tako, svi moji prijatelji rodom iz zagreba vec znaju ove naše splitske riči. sprdamo jedne druge, zajebavamo se. kupimo nesto jedan od drugog. a sve to zato jer smo normalni i neopterecni podrijetlom

__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 00:43   #16
Quote:
magdalena1999 kaže:
Ali isto ste nam dragi, kad jamrate protiv nas. Tko tebe kamenom ti njega kruhom.
Pa u tvom postu ne znam bas ko jarma...
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 00:46   #17
Quote:
NoWa kaže:
ostajem zivjeti u zagrebu iako sam dobila batina jer sam splićanka, iako su mi jednom ukrali tablice tu, a drugi put sjekirom razbili pola auta (i tu sjekiru ostavili unutra)...iako mi je zena pri upisu na fax rekla onako indirektno (kao svojoj kolegici) 'kaj ovi imaju dolazit ovdje našoj djeci zauzimat mjesta?'..iako mi ponekad konobar kaze da nema 'kave s mlikom' nego samo s 'mlijekom'. a ja sam gost. kao i svaki drugi. pitam se dali englezu kaze da naruci kavu na engleskom.
i slične stvari.

idiota ima posvuda. niti zagreb niti split nisu toga lišeni.

A i Zagrepcani su previse optereceni "pridoslicama", briju da ih nitko ne voli nit postuje, radi tih par idiota koji se parkiraju po zelenim povrsinama itd.
Ovo za zauzimanje mjesta na fakultetima..
Uvijek ista prica.
magdalena1999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 00:47   #18
Quote:
dora kaže:
Pa u tvom postu ne znam bas ko jarma...
Kaze se jarmati?
magdalena1999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 00:49   #19
Quote:
magdalena1999 kaže:
A i Zagrepcani su previse optereceni "pridoslicama", briju da ih nitko ne voli nit postuje,
Ma daj... otvaras mi okice jesi jos kaj primetila u ovo vreme u Zgu? Prosvjetli me.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 00:55   #20
ajmo nemojmo se svađati.
interna prepucavanja ostavite za PM-ove.

dajte kon(kre)vetne argumente.
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:28.