Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2004., 19:32   #81
PA cuj i ja kad se hocu onak fino ispsovat onda predjem na nase dobro poznate nam psovke.Dobro je jedino sto me ne razumiju.Muz isto tak zna da je u curcu kad pocnem pricat na hrvatski.Onda samo kima,yes honey,sure honey,aha.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 19:34   #82
Lorelai,ne znas ti ja ti po cesti idem i mlatim sve od reda,grrrrr imam i velike zube pa kad uhvatim uf ne pustam
Nego ,mislim da bi zavrsile kod Vinceka na kesten pireui raspravljale sta bi mogle promjenit u nasem preljepom gradu da bi svima bilo bolje.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 19:40   #83
Quote:
Rita kaže:
Lorelai,ne znas ti ja ti po cesti idem i mlatim sve od reda,grrrrr imam i velike zube pa kad uhvatim uf ne pustam
Nego ,mislim da bi zavrsile kod Vinceka na kesten pireui raspravljale sta bi mogle promjenit u nasem preljepom gradu da bi svima bilo bolje.
Ja ne volim kesten pire ,ali ja ću zagrebaču kremšnitu
i ne mislim da treba nešto mijenjat,ali dogovorile bi se već
Lorelai is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 19:48   #84
Vjeruj mi nakon trece kremsnite puno bi toga mjenjale
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 19:55   #85
Quote:
Rita kaže:
Vjeruj mi nakon trece kremsnite puno bi toga mjenjale
Si ziher da pricas o kremsnitama? "Nakon trece..."...
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 20:10   #86
Quote:
fakin kaže:
čuj, velim, što onda ti ode iz takve idile a ovde ti kao nije nešto no došla ti nama ipak. veli da nema se nešto raditi, malo firmi itd...
znaš velim da ste manje bježali iz svog rada bilo bi vas više samim time i posla , firmi i sl.zagreb je zbilja prenakrcan i normalno da se javlja jaz manjih gradova prema njemu.
rekoh ti zasto ljudi odlaze iz manjih mjesta u vece. zbog faxa, posla, karijere...u glavnom gradu uvijek su centrirane sve drzavne sluzbe, sva sjedista firmi, ponuda i potraznja je ogromna, protok poslova i novaca puno veci.

split i ostatak dalmacije je daleko od idile. i zagreb je daleko od idile. ono sto split ima, zagreb nema. i obrnuto.

svako mjesto sa sobom nosi svoje prednosti i mane. spoj svih prednosti bez mana naci ces nidgje kod nas. manje mjesto donosi veci mir, al i manji broj radnih mjesta. vece mjesto donosi veci broj radnih mjesta, veci broj kazalista i klubova, al time i ogromnu uzurbanost i stres.

i mrzim ove koji mi na moj komentar da mi fali more govore 'kaj se onda ne vratis tamo odakle si dosla.'...koja glupost
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 20:12   #87
Quote:
fakin kaže:
nedavno sam upravo razgovarao sa jednom osobom koja je eto dotepenec. osoba je ok i drago mi je da je ovdje i da ju poznam.tako u razgovoru krene spika o njenom rodnom gradu kao tamo je ljepše, zrak, manje ljudi, nema nervoze.... hm.. čuj, velim, što onda ti ode iz takve idile a ovde ti kao nije nešto no došla ti nama ipak. veli da nema se nešto raditi, malo firmi itd...
znaš velim da ste manje bježali iz svog rada bilo bi vas više samim time i posla , firmi i sl.


knin; kada bi tamo država(a može) uvela neki porez od 2-3 % na rad, firme i sl. garantirano bi tamo privreda zaživjela u kratkom vremenu, no kratkovidnost našijeh vlada nema kraja.
Pa sad, je li to bjezanje ili sto, u to ne bih ulazila. Svatko ima svoje privatne razloge zasto zivi ovdje ili ondje, na kraju krajeva svatko je slobodan sebi birati mjesto gdje ce zivjeti. To su valjda neka ljudska prava zajamcena Ustavom.

Investiranje i porezi mogu biti mjera, ali radi se o tome da Knin i takve sredine nikada nece postati mjesto gdje bi vecina ljudi htjela zivjeti i raditi. Barem ne danas, mozda za pedeset godina. A trava u Kninu ipak ljepse mirise nego u Zagrebu, za nekog tko je tamo rodjen i odrastao. To mislim da ne treba vrijedjati nikoga, pa ni tebe.

Ipak, mislim da se stvari u Hrvatskoj mijenjaju nabolje, postoje urbane sredine gdje se krece puno ljudi, premda je istina da se sva privreda koncentrira u Zagrebu.
S druge strane, svaka drzava ima svoje "Kosovo", dakle pomalo zaostale krajeve gdje se teze zivi, mjesta koja su izvan svih tokova i tesko da ce to ikada postati atraktivno, uostalom, bi li ti u Zagrebu ostavio svoj posao i otisao u Liku cuvati ovce????

Ja ne bih.
magdalena1999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 20:17   #88
Quote:
NoWa kaže:

i mrzim ove koji mi na moj komentar da mi fali more govore 'kaj se onda ne vratis tamo odakle si dosla.'...koja glupost
To ni meni nije jasno, pa valjda je normalno da ti fali dom????
Pretpostavljam da Zagrepcanima ne fali Zagreb kad se nekud odsele?
magdalena1999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 21:14   #89
Fali,fali
Nego zasto netko ne bi otisao u malo mjesto zivjet kada bi tam bila neka firma koja treba nekoga u IT,ili kad bi tvornica cipela trebala tim dizajnera.Pa Hrvatska je tako mala da kad se dovrse ceste iz svih djelova do Zagreba trebat ce par sati.Ok,ne iz Dubrovnika ali ostalo je sve ,pljunes.I stvar je u tome,zasto ti kazes nekome iz Zagreba da mozda ode u Sisak,pa sta nema ljudi koji su iz Siska i htjeli bi ostat doma.Pa nek onda ti ljudi uzmu poslove.Ili netko iz Dalmacije,umjesto da ode u Zagreb,kad bi bilo posla u Kninu,pa sto ne bi radije zivjeli blize?Pa cijela zemlja se treba razvijat,ne samo Zagreb.Treba se naucit da ako zelis otici na neku predstavo,to moze biti i izlet u Zagreb,prespavas negdje u hotelu ,odes na veceru,pa na predstavu i tak.Sve se moze,stvar je standarda i organizacije.Pa Zagreb je naj skuplji grad,zemlja,radna snaga,sve je skupo.Da se manja mjesta organiziraju,izbore za neke beneficije i ponude firmama bolje uvjete od Zagreba,da vidis.Tako se to radi svugdje ,zasto ne bi i mi bili pametniji.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 22:08   #90
Quote:
fakin kaže:
nije bed u vama kaj ste došli. zagreb je oduvijek grlio ljude. nama rodjenima ovde najviše smeta kad dotepenec počme faliti svoj kraj bilo to more, bilo kamen ili kaj drugo.ak ti je tam bolje, stari moj odi se vrni tam. zakaj baš splićani najviše mrze zagreb a eto rado tu dojdu??? meni je i tu i na moru i u slavoniji kak i u zagorju lijepo. i ne pljujem po drugima. premala smo zemlja za takva sranja.

E baš to. Kad seru po Zagrebu, seru po kajkavštini, a san im je živjeti tu.
Inače nemam niš protiv došljaka, ak su civilizirani. Al kad iz selendri dolaze, čestu svoju zadrtost žele širiti. E to ne volim!
Al inače znam ljude i iz Dalmacije i Slavonije koji su normalni ljudi, koji ne pljuju po okruženju u koje su došli i u kojem namjeravaju ostati.
Al ima i onih koji seru, ali ostaju, jer im njihovi krajevi ne pružaju ono što Zagreb recimo pruža. Na takve ljude popizdim! I seru kaj se govori "kaj", kaj se govori drukčim naglaskom etc. To ko da odem u Tursku i serem kaj su tamo muslimani! E pa ne idi bracek di ti ne odgovara i ciao ragazzi!
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 22:15   #91
Nemam ništa protiv Zagreba. Sviđa mi se i Zagreb i Zagrepčani i svi. Ne sviđa mi se to što je Hrvatska centralizirana zemlja. I to upravo na Zagreb. Mislim da to nije pravedno.
__________________
It's not the thing you fling, it's the fling itself.
Hai! is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 22:29   #92
zaKAJ ja ne volim ponedeljek?? zakaj?
__________________
no comment
fakin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2004., 23:09   #93
Quote:
fakin kaže:
zaKAJ ja ne volim ponedeljek?? zakaj?

Zato kaj ga niko ne voli A još kad imaš test iz matematike, onda ti je tak mrski
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 01:28   #94
Quote:
NoWa kaže:
natpisa (ogroman znak Dinama na jednom mjestu u Dugavama-tamo isto ima podosta boysa)
I sad ti zbog Dinamovog grba na parkiralištu osjećaš "nelagodu" prema jednom kvartu? Ma ti si isto neka posebna salama...
@Purger@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 02:37   #95
Quote:
GothicA kaže:
Kad seru po Zagrebu, seru po kajkavštini, a san im je živjeti tu.
znam ljude koji seru po zagrebu. znam one koji seru opravdano (zbog problema u ovom gradu) i one koji seru jer bi srali i da su na jebenom placenom ljetovanju na bahamima.
zasto mislis da je dosljacima san zivjeti u zagrebu?
zbog 'idile'?
vjeruj mi da bi mnogi dosljaci ostali u svojim rodnim mjestima kad bi mogli ostvariti zeljenu karijeru tamo. ili da se mozda odreknem svog sna jer slucajno nisam rođena purgerica?
moj san nije zivot u zagrebu, moj san je odzivjeti ono sto zelim. izgraditi zivot kakav zelim. slucajno je zagreb glavni grad hrvatske.

Quote:
GothicA kaže:
Inače nemam niš protiv došljaka, ak su civilizirani. Al kad iz selendri dolaze, čestu svoju zadrtost žele širiti.
tko si ti da sudis o civiliziranoscu?
tko si ti da sudis sta je to selendra?
tko si ti da mislis da je zadrtost rezervirana samo za ruralne sredine?

pa pogledaj malo oko sebe i vidjet ces all kinds of people. smao sto je ruralna sredina manja i sve dolazi puno brze na vidjelo, stvari se uocavaju odmah i sada, dok ih zagreb svojom velicinom 'štiti'.

ne dolazim sa sela. a ipak u mom rodnom gradu ima hrpa seljačina. zadrtih idiota.
zivim u zagrebu vec 7 godina. nailazim na jednaku kolicinu seljacina. i gle, ne govore svi dalmatinskim ili salvonskim narjecjem.velika kolicina zadrtih luzera govori 'kaj' u ovom gradu. kao sto u splitu govore 'šta'.

ponasanje i razmisljanje dolazi iz odgoja, iz nuklearne obitelji, iz skolovanosti roditelja, iz karaktera roditelja...

moja majka je iz mjesta koju bi ti nazvala selendrom jer je mjesto jako malo. nalazi se na otoku hvaru.
ipak smatram da je ona (za svog života) bila iznimno kulturna i skolovana osoba, poslovno uspjesna i dobra majka.
ona je iz svoje 'selendre' u split donijela dašak neceč lijepog.


gothica, generaliziras.
nije zagreb rudnik zlata. niti centar svemira.
niti je to split.

__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 16:11   #96
Quote:
NoWa kaže:
ja
mene je samo zanimao opcenito vas stav o ljudima koji dolaze.
.
općeniti stav je u najvećem broju slučajeva predrasuda....toga se klonim....

znam ljudi koji se lijepo prilagode, a znam ljudi koji nikako da shvate da prilagodba ne znači samo pokupiti par riječi koje su tipično zagrebačke... a to me smeta...


smeta me općenito nepristojnost i netolerancija, kome god oni bili upućeni...a u više navrata sam doživjela da se 'dotepenci ' ponašaju kao da su bog i batina i da bi svi trebali biti sretni što su oni uopće tu...ne volim takvo ponašanje ni kada dođem na more...i ne provodim ga...isto očekujem i za uzvrat

najveći je problem što pravih zagrepčana ima jako malo...većina su dotepenci, i oni obično određuju stavdarde ponašanja...a stadardi ne mogu biti isti u jednom velikom (dobro, nije baš velik) gradu i nekom kamenjaru
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 17:03   #97
Zbilja ne znam čemu se u raspravi upotrebljavaju teške riječi za jednostavne stvari. Veći grad kao Zagreb ima svoja pravila življenja koja se uglavnom razlikuju od načina življenja u malom gradu ili mjestu. Htjeli mi to ili ne migracije su normalna pojava. Ljude na to prisiljava egzistencija, karijera ili ih mami izazov grada. Nema potrebe ljutiti se na "dotepence". Svi smo mi, ili naši bili prije ili kasnije dotepenci. Problem je u onima koji se nisu uklopili u sredinu i prihvatili ritam, nego ga pokušavaju mijenjati česti na nasilan način. Uglavnom nesposobnost prilagodbe, kod ljudi izaziva potrebu da nametanjem svojeg prikriju taj nedostatak. Što je nesposobnost veća progresivno je veća i agresija. Točno da u Zagrebu ima "seljačina i zadrtih idiota", a gdje ih nema. Zagrepčan je svatko tko je spreman i sposoban prihvatiti "regule" grada pa makar i ne upotrebljavali gradu i starijim zagrepčancima prirođenu kajkavicu.

:
leo4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 17:18   #98
Zagreb je tolerantan

Ne kajkam (osim iz zezancije).
I nisam se odlučila za život u Zagrebu isključivo zbog posla.
Mi došljaci se trebamo prilagoditi Zagrebu isključivo zbog toga što će nam i samima tako biti lakše živjeti tu. Ne zbog drugih koji to (ne)očekuju od nas.
Da mi nije lijepo tu, ne bih tu ostala (pa da mi sad daju ne znam kakav posao...).
Znam da će možda gluposto zazvučati, ali ja se tu osjećam kao doma. Tu sam izgradila svoj život. Tu sam sada.
Kad dođem u svoj rodni grad, svaki put iznova se ispunim veseljem jer znam da mi je taj grad dao ono što Zagreb nikada ne bi. I nikad mi na Sljemenu neće zatitrat srce kao kad vidim, recimo, Kornate... Ali i da živim negdje na obali, Kornate ionako ne bih gledala svaki dan...

Zagreb je lijep baš zato što je šarolik. Ima ljudi odasvud i to se meni, u biti, najviše sviđa.
Anteaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 17:26   #99
Quote:
NoWa kaže:
znam ljude koji seru po zagrebu. znam one koji seru opravdano (zbog problema u ovom gradu) i one koji seru jer bi srali i da su na jebenom placenom ljetovanju na bahamima.
To je istina; nikada ne brkam opravdane (najcesce) realne kritike na racun grada ili njegovih stanovnika - svega tu ima, od gospodarstva do politike. Mislim da nitko ne treba misliti da upravo njegov grad/kraj treba biti toliko 'svet' da bilo kakva kritika nije pozeljna - ako o nekim stvarima pricamo onda ih mozemo (probati bar) promijeniti.

S druge strane, NoWa, ova skupina ljudi koja neprestano kaka na sve oko njih; ukljucujuci jezik (mislim, nikad mi nije padalo na pamet doci u bilo koji dio Hrvatske i ismijavati se iz narjecja, moram reci da, sukladno mentalitetu, bi vjerojatno zagrepcani prosli puno gore negdje drugdje nego sto mnogi prolaze u Zagrebu), ukljucujuci tradiciju, ukljucujuci mentalitet ( cesto se osjeti prezir prema purgerima) i ostale stvari koje ih, ocito, vrlo pikaju mi nije jasna - naime, ako im je u Zagrebu toliko lose zasto su u njemu? Ako ih toliko smetaju starosjedioci nisu ih prisiljeni gledati i slusati - bas zato sto svatko za sebe zeli najbolje onda mora misliti i svoje psihicko zdravlje - a posebno: ako je netko tako sposoban onda mu nije Zagreb potreban da to pokaze i dokaze (ne mislim da 'ostvarenje sna' o kojem ti pricas kod ljudi koji znaju postovati i cijeniti mjesto u kojem jesu i ljude u njemu opcenito (ne samo starosjedioce, naravno), nego o onim isfrustriranim cinicima kojih ima svuda, da me krivo ne shvatis ).

Mislim da je ovdje glavni 'nesporazum' - nije to stvar da netko zeli ljude istjerati van (stovise, rekoh vec da mi ljudi nisu nikad smetali - kad sam bila klinka nisam imala pojma tko je iz razreda tocno purger, a tko ne (za neke sam znala, naravno - ali se 'mi' i 'dosljaci' nismo bas opterecivali time. (naravno..bilo je manje ljudi u gradu, prilike drugacije etc...etc..)); vecina njih (spomenuta prva generacija, pa cak i oni koji su dosli kao mali) je ionako govorila kajkavski i to nam je tak bilo normalno); nego najcesce cudjenje nad takvima koji svoj zivot provode u gradu koji im je mrzak, medju ljudima koji su im mrski.
Nikad ne bih isla zivjeti tamo gdje mi je uzasno - bez obzira kakve mogucnosti mi se pruzale. O tome se ovdje radi.
---
Nije mi jasno kako niste bas imale priliku sresti ljude ciji su roditelji/bake/djedovi rodjeni u Zagrebu. Pa nije Zagreb imao npr. 50-tak stanovnika prije 100 godina. Mozda ovisi gdje se krecete ili u kojem ste kvartu, a neki ljudi ionako ne pricaju odmah na prvu loptu tko su ili gdje su im roditelji/preci rodjeni. Nazalost, vrlo cesto se to tumaci kao snobovstina (sto nekad je, a nekad bas i nije); znam da su i slavonci vrlo cesto ponosni na svoje korijene, gospari na svoje (primjeri samo); ali mozda je nekako postalo uobicajeno da se ponos na zagrebacko/purgersko porijeklo tako tumaci.

Sto se tice zadrtosti - slazem se sa tobom, NoWa. Zadrtih ljudi, sirovih ljudi ima svuda; 'gospodstvo' nije (u mojim ocima) odredjeno velicinom grada ili njegovom povijescu, 'gospodstvo' je puno vise od toga - osjecaj za ljude (senzibilitet opcenito), maniri (koji se itekako mogu vidjeti kod nekih ljudi odraslih na selu, bar sam ja takve upoznala), zelja da ulazemo sami u sebe, takodjer. I mnoge druge stvari.

Meni osobno su korijeni postali bitniji sad kad nisam u Zagrebu i mozda vise cijenim ono sto trenutno nemam; pa tako mozda sada jos bolje razumijem ljude koji su dosli u Zagreb jer i ja zivim u gradu u kojem nisam rodjena.

Ujedno, sto se pridoslica opcenito tice, znam da bi neki radije bili u svojim kucama nego bilo gdje drugdje. Rat je donio svoje i to ne smijemo smetnuti s uma.

NoWa

Zadnje uređivanje mallee : 02.02.2004. at 21:17.
mallee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 17:34   #100
Re: Zagreb je tolerantan

Quote:
Anteaa kaže:

Znam da će možda gluposto zazvučati, ali ja se tu osjećam kao doma. Tu sam izgradila svoj život. Tu sam sada.
Kad dođem u svoj rodni grad, svaki put iznova se ispunim veseljem jer znam da mi je taj grad dao ono što Zagreb nikada ne bi. I nikad mi na Sljemenu neće zatitrat srce kao kad vidim, recimo, Kornate... Ali i da živim negdje na obali, Kornate ionako ne bih gledala svaki dan...
Meni to opce glupo ne zvuci; jer i meni je grad gdje sam sad prirastao srcu.
Medjutim, jasno mi je skroz i ovo drugo o cemu pricas - nista ne moze nadomjestiti osjecaj kad vidim Zagreb. Skroz se izgubim. I to je onaj dio 'meni fali more', ' meni fali Sljeme' koji skroz razumijem - to nema veze s prilagodbom. To su samo nase emocije.
mallee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:09.