Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2004., 09:25   #121
blago receno , zaboli me za razlog iz kojeg me netko napadne

no , bande su i ovdje uglavnom izumrle
nema vise onih kvartovskih sora
tu i tamo se kakvi klinci nadu , napiju i idu raditi sranja po gradu
pretpostavljam da to postoji po svuda u svijetu
najveci razlog zasto si to klinci dozvoljavaju je taj sto su ljudi ovce
da se par odraslih zaleti kad vide skinse ili koga vec da radi sranja i da podijele par samarcina , bio bi mir
ovako , ljudi dobivaju po njuski jedan po jedan i onda se i zale jedan po jedan i cude kako im se to dogodilo
a logicno je da ce ti npr. skinsi raditi pizdarije kad murje nema na vidiku, nisu ni oni bas toliko blesavi
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 17:36   #122
Quote:
zg_sash kaže:
blago receno , zaboli me za razlog iz kojeg me netko napadne

no , bande su i ovdje uglavnom izumrle
nema vise onih kvartovskih sora
tu i tamo se kakvi klinci nadu , napiju i idu raditi sranja po gradu
pretpostavljam da to postoji po svuda u svijetu
najveci razlog zasto si to klinci dozvoljavaju je taj sto su ljudi ovce
da se par odraslih zaleti kad vide skinse ili koga vec da radi sranja i da podijele par samarcina , bio bi mir
ovako , ljudi dobivaju po njuski jedan po jedan i onda se i zale jedan po jedan i cude kako im se to dogodilo
a logicno je da ce ti npr. skinsi raditi pizdarije kad murje nema na vidiku, nisu ni oni bas toliko blesavi
Ukratko, zbog njihovog ponašanja bi i mi trebali osnovati svoje bande? To znači da su nas prisilili da se spustimo na njihovu razinu. Civilizirano rješenje je staviti više policije na ulice.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 15:44   #123
jedno je organizirati bandu , a drugo je obaviti gradansko hapsenje pocinitelja kaznenog djela

a ti cekaj civilizirano rjesenje i cudi se kad negdje poberes zube u vrecicu, dok svi ostali gledaju svoja posla
poslije mozes napisati jos koje pismo mupu i pravosudu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 17:18   #124
djelomično rješenje bi bilo hapšenje svih skinjara iz zagreba i redovnaprovjera onih registriranih.

najgore je što nakon napada skinsi ne odgovaraju nista posebno.
vecina dobije ukor i tu slucaj bude gotov.

sad su seobrusili na dorina manzina. dosli mu doma.
frajer zna jednoga.
zanima me hoce li taj skins prespavati u policiji iti jednu noc.
hoce da, ko i onaj sta je mene prebio.

nema tu nego uzet palicu u svoje ruke i igrat se boga.
il se okrenut i igrat se gospodina.
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 17:46   #125
Quote:
zg_sash kaže:
[B]blago receno , zaboli me za razlog iz kojeg me netko napadne
To sto tebe zaboli je prije svega tvoja stvar. Moglo bi te i bukvalno zaboliti.

Za razliku od tebe, meni je razlika bitna.
Ovdje mi se moze desiti da me presretne crnac iz geto-a i izvadi pistolj(meni osobno to se jos nije dogodilo, ali susjedi i jednom prijatelju jeste). Naravno, u tom slucaju das mu novac i stvar je zavrsena.
Zato ja nikad ne nosim sa sobom vise od $20 (nosim kreditne koje doticne i ne zanimaju).

No zato kad hodam ulicama Chicaga znam da me nitko nece prebiti bejzol palicom ili me iscipelariti. Sto je najgore, u Zagrebu se takve stvari desavaju/desavale bez ikakvog (valjanog) razloga.
matematicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2004., 15:28   #126
Quote:
zg_sash kaže:
jedno je organizirati bandu , a drugo je obaviti gradansko hapsenje pocinitelja kaznenog djela
Sumnjam da "građansko hapšenje" znači potjera s ciljem premlaćivanja.

Kad smo već kod toga - možeš li točno definirati što građansko hapšenje podrazumijeva? Prvi put čujem za to kod nas.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2004., 15:45   #127
jesam li ja spominjao potjeru s ciljem premlacivanja?
koliko se sjecam , rekao sam da kad neka bandica klinaca pocne raditi sranja , da ih se lijepo copi i usput malo preodgoji dok ne dode murja
uglavnom , ideja je ne dozvoliti tako nesto u svojoj okolini , da nebi bio/la prvi slijedeci od kojeg svi ostali okrecu glavu
sto se tice pojma , nadi ga , ne mora ti sve u zivotu biti servirano

matematicar??
"moglo bi me zaboliti" ??????
da pojasnis to malo?
inace , rekoh prije da imam iskustva na cesti
sad sam malo prestar za te igre i igrice , ali ako moram ...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2004., 15:57   #128
zg_sash kaže:

>jesam li ja spominjao potjeru s ciljem premlacivanja?
koliko se sjecam , rekao sam da kad neka bandica klinaca pocne raditi sranja , da ih se lijepo copi i usput malo preodgoji dok ne dode murja

"Usput malo preodgoji"? Pravno gledano - to je problem. Jer "preodgajanje" je obično kršenje nečijih prava. Recimo, ako si nekog već zaustavio i vezao, dodato "preodgajanje" je maltretiranje, zar ne?

>sto se tice pojma , nadi ga , ne mora ti sve u zivotu biti servirano

Ti si prvi spomenuo "građansko hapšenje". Naravno da ću i to istražiti, ali dobro bi bilo znati i što TI misliš da to JEST. Koliko si siguran u svoje znanje?

>matematicar??
"moglo bi me zaboliti" ??????
da pojasnis to malo?
inace , rekoh prije da imam iskustva na cesti

Sve što je htio reći je da ako te ne zanima zašto te netko napada, mogao bi nastradati - jer nisi zainteresiran.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2004., 08:41   #129
ovo vise stvarno nema smisla

over & out
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2004., 07:36   #130
NAJNOVIJA VIJEST iz Vjesnikove crne kronike

Desetak mladića demoliralo pekarnicu, te ozlijedilo djelatnice i policajca
ZAGREB – Desetak nepoznatih mladića, naoružanih palicama za baseball, u nedjelju su oko 3 sata ujutro u potpunosti porazbijali inventar pekarnice »Vjesnik« u Savskoj 136, pritom lakše ozlijedivši dvoje djelatnika. Napadači su zatim izudarali i policajca J.LJ.(25), koji nije bio na dužnosti, te se slučajno zatekao pored pekarnice, nanijevši mu tešku tjelesnu ozljedu. Policajac je kolima Hitne pomoći prevezen u bolnicu, gdje je utvrđeno da je zadobio prijelom ruke, te mu je pružena pomoć.
Policija koja intenzivno traga za počiniteljima, u nedjelju ujutro nije imala saznanja o motivu i povodu napada, a prema izjavama svjedoka svi napadači su bili muškarci mlađe životne dobi. U policiji također tvrde da se prema njihovim saznanjima ne radi o napadu skinheadsa.
Osim policajca, lakše su ozlijeđeni rođaci vlasnika pekarnice Husnije S.(46), koji su radili u njoj, a riječ je o B.S. (20) i B.S. (32), kojima je također pružena liječnička pomoć.
Kako doznajemo, napadnuti djelatnici su ispričali policiji da je napad trajao desetak minuta, te da prema njihovom dojmu nije inspiriran etničkom netrpeljivošću. Napadači su, navodno vidno alkoholizirani, ušli u pekarnicu, te od djelatnice tražili poljubac, govoreći »Daj nam pusu«, no ubrzo su počeli razbijati inventar, a po izlasku iz pekarnice, porazbijali su i susjedne prozore i izloge.
Sa vlasnikom nismo uspjeli razgovarati, jer se čitavo prije podne nalazio na razgovoru u policiji.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2004., 07:44   #131
Ključni podaci iz gornjeg članka:

1) Deset pijanih napadača naoružanim baseball palicama
2) Navodno nisu skinheadsi
3) Incident se desio u nedjelju u 3 ujutro - dakle vjerojatno nakon subotnjeg izlaska - s obzirom na naoružanje, vjerojatno se radilo o "izlasku u lov"
4) Pretučeni su dvoje djelatnika pekare (od kojih je najmanje jedna žena) i policajac, koji je završio s najtežim ozljedama uključujući i slomljenu ruku
5) Napad navodno nije bio izazvan rasnom netrpeljivošću - nego je eskalirao iz pijanih provokacija u nasilje i razbijanje pekare, a po izlasku i ostalih izloga


Ranije smo spominjali film "Warriors". Banda iz ovog incidenta kao da je izrezana iz tog filma. Na kraju se sve svodi na najobičniji vandalizam i kriminal. Nema tu "dječje nevinosti".

Zanima me koga su na početku lovili tu subotu uvečer, naoružani bejzbol palicama.

Sad kad sam pročitao ovaj članak, Gnothijeva opaska o efikasnosti Kalašnjikova se ne čini ni toliko pretjerana. Deset napadača s bejzbol palicama? Zvuči kao korak od ratova uličnih bandi.

Stvarno ne vidim kako bi se ovakva banda mogla "civilno preodgojiti". Njih treba pohapsiti, osuditi, otvoriti im dosjee.
A na ulicu za početak treba staviti ne nekoliko policajaca, već nekoliko odreda. Bar petkom i subotom navečer.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 15:03   #132
Kako mi je mailbox bio blokiran, nisam vidio da sam zapravo dosta brzo dobio odgovor od MUP-ovog ureda za odnose s javnošću.

Kako vam se ovo čini?
---

Poštovani,

1. Kako se ponašati u slučaju napada veće grupe?
Kod napada većeg broja osoba potrebno je realno sagledati sve okolnosti (mjesto i vrijeme napada, broj napadača, njihove fizičke karakteristike, eventualno naoružanje, mogućnost dobivanja pomoći i sl.), te procijeniti svoje mogućnosti i uspješnost samoobrane. Ukoliko postoji mogućnost, treba se povući i alarmirati policiju. Postoji mogućnost da se glasnim dozivanjem u pomoć nasilnici povuku ili da ih se razgovorom odvrati od napada.
Svaka obrana mora biti u zakonskim okvirima nužne obrane, a u praksi se napad većeg broja osoba ili osobe koja raspolaže znanjima borilačkih vještina može tretirati kao i napad oružjem iz čega proizlazi da i onaj koji se brani za samoobranu može upotrijebiti oružje ili oruđe. Međutim, važno je napomenuti da ako cijeli događaj dođe na sud, tamo se donosi odluka, odnosno procjenjuje sila upotrijebljena za napad i samoobranu, temeljem raspoloživih dokaza. Pritom napominjemo da je člankom 29. Kaznenog zakona nužna obrana propisana kao jedan od elemenata za isključenje protupravnosti, a pod nužnom obranom smatra se ona obrana koja je prijeko potrebna da osoba od sebe ili drugoga odbije istodobni ili izravno predstojeći protupravni napad. Za postojanje nužne obrane bitno je i to da intenzitet obrane bude razmjeran intenzitetu napada, jer bi se u protivnom slučaju radilo o prekoračenju granice nužne obrane, za koju se počinitelj može osloboditi od kazne ako je do prekoračenja došlo zbog jake razdraženosti ili prepadnutosti prouzročene napadom.

2. Kako se ponašati u slučaju oružane pljačke....
Kod oružanih pljački napadač je u velikoj prednosti pred napadnutim, jer ima oružje, planirao je napad i donio odluku što će uraditi. Prema dosadašnjim iskustvima, kod takvog napada je najbolje pristati na napadačeve zahtjeve i nastojati zapamtiti što veći broj važnih detalja za identifikaciju, kao i u najkraćem mogućem roku obavijestiti policiju. Kao i u prethodnom odgovoru, svaka obrana mora biti u okvirima nužne obrane.

3. Koja se količina nasilja tolerira u svrhu samoobrane?
Obrana ne smije izići iz okvira nužne obrane, a to se može utvrđivati samo u konkretnom slučaju s konkretnim podacima i o tome odluku donosi sud.

4. Koja se vrsta oružja tolerira u svrhu samoobrane?
Svatko ima pravo braniti svoj tjelesni integritet. Pitanja tko je koga napao prvi, koje su okolnosti dovele do napada, koliko je napad bio ozbiljan, koja sredstva su upotrijebljena za napad i obranu su stvari koje se rješavaju na sudu, a na temelju prikupljenih materijalnih dokaza i izjava svjedoka. I ovdje se mora napomenuti da sukladno Zakonu intenzitet obrane mora biti razmjeran intenzitetu napada.

5. Kako komentirate optužbe da policija zaobilazi takve događaje?
Svakodnevne situacije govore sasvim suprotno. Ustvari, policija uvijek intervenira u slučajevima napada u svrhu otklanjanja opasnosti i prikupljanja podataka potrebnih za podnošenje odgovarajućih prijava. Tu, naravno, postoje subjektivna razmišljanja, jer je činjenica da za napadnutu osobu niti jedan dolazak policije nije dovoljno brz.

6. Što se može očekivati od policije nakon prijave incidenta?
Zadaća policije je da što hitnije iziđe na mjesto događaja i otkloni opasnost, te prikupi sve podatke u smislu materijalnih tragova i izjava svjedoka, da uputi sudionike u njihova prava i obaveze i da nakon prikupljanja podataka procijeni i podnese odgovarajuće pismeno, najčešće prekršajnu ili kaznenu prijavu.

7. Ima li država dužnost tužiti nasilnika?....
U slučajevima intervencije policije, ako postoji opasnost da će počinitelj napada pobjeći (krije se, ne može se utvrditi njegova istovjetnost i dr.), ako okolnosti opravdavaju bojazan da će ponoviti kazneno djelo ili će dovršiti pokušano kazneno djelo ili da će počiniti kazneno djelo kojim prijeti, odnosno uvijek kada postoje razlozi za zadržavanje u prekršajnom postupku ili razlozi za pritvor u kaznenom postupku, policija će otkloniti opasnost i uhititi počinitelja prekršaja ili kaznenog djela.
Ako se događaj okvalificira kao prekršaj, policija nadležnom sudu podnosi prekršajnu prijavu. Kada se radi o događaju koji ima elemente kaznenog djela koje se progoni po službenoj dužnosti, policija podnosi kaznenu prijavu nadležnom državnom odvjetništvu. U događajima koji imaju elemente kaznenog djela koje se progoni po privatnoj tužbi ili po prijedlogu, podnošenje prijave ovisi o oštećenom, odnosno zakonski ovlaštenoj osobi za podnošenje prijave.

8. Koja je razlika između državne i privatne tužbe?
Ne postoji razlika između službene i privatne tužbe (za neka kaznena djela progoni se po službenoj dužnosti, a za neka po privatnoj tužbi, odnosno prijedlogu), jer privatni tužitelj u postupku ima sva prava kao i državni odvjetnik, osim onih prava koja državnom odvjetniku pripadaju kao državnom tijelu, što je opisano u Zakonu o kaznenom postupku. Međutim, ovdje je možda važnije napomenuti da se u kaznenom postupku uglavnom ne rješava pitanje eventualne štete ili novčane nadoknade, te da je i u jednom i u drugom slučaju, dakle nevezano da li je podnesena službena ili privatna tužba, treba pokrenuti kod suda postupak radi nadoknade eventualne štete.

9. Postoji li mogućnost da se na ulice dovede više policijskih patrola?....
Stanje sigurnosti na jednom području i opće stanje sigurnosti u jednom društvu nije uzročno posljedično povezano s brojem policijskih patrola. To stanje sigurnosti uvjetuje mnogo veći broj čimbenika. Međutim, veći broj policijskih patrola kod građana povećava subjektivni osjećaj sigurnosti i može doprinijeti da se na nekom području privremeno smanji broj nasilnih djela, a koja se u pravilu premještaju na druga područja. Sukladno navedenom, za uspostavljanje i održavanje zadovoljavajućeg stanja sigurnosti nije dovoljna samo pojačana prisutnost policije na javnim mjestima, već je neupitno potrebno da u tome sudjeluju i građani, koji će o uočenim činjenicama koje ukazuju na mogućnost narušavanja javnog reda ili na njegovo narušavanje, o tome bez odgode obavijestiti policiju, a kada policija dođe o činjenicama koje su im poznate policiji dati obavijesti. Za napomenuti je da je jedan od nesumnjivo bitnih čimbenika koji utječu na porast kriminaliteta i apatija građana, pa se stoga upravo kroz projekt "Policija u zajednici" nastoji uspostaviti uzajamni odnos između građana i policije u svrhu djelotvornijeg djelovanja policije i povećanja samozaštite građana.

10. Postoji li u Hrvatskoj "građansko hapšenje"?....
Ustavom Republike Hrvatske i zakonom o kaznenom postupku propisano je da uhićenje bez naloga suda mogu izvršiti jedino redarstvene vlasti. Također, Zakonom o kaznenom postupku propisano je da svatko smije spriječiti bijeg osobe zatečene u kaznenom djelu za koje se progoni po službenoj dužnosti. Zatečena u kaznenom djelu je osoba koju netko opazi u radnji kaznenog djela, odnosno osoba koja je neposredno nakon kaznenog djela zatečena pod okolnostima koje upućuju na to da je upravo ona počinila kazneno djelo. građani koji su spriječili bijeg osobe zatečene u kaznenom djelu dužni su tu osobu odmah dovesti istražnom sucu ili policiji, odnosno dužni su odmah o tome obavijestiti istražnog suca ili policiju, ako dovođenje nije moguće.

S poštovanjem
Odjel za odnose s javnošću
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:56.