Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2010., 15:40   #1281
Quote:
ivka25 kaže: Pogledaj post
Cure pomozite! Dečko i ja planiramo otići kod svečenika da se dogovorimo za svadbu ali ima jedan problem, moj dragi ima sve sakramente osim krizme pa me zanima dal je moguće da nas vjenča bez obzira na to? moja frendica i njen dečko koji takoder nije imao krizmu su se bez problema vjenčali.
moj dragi ti je samo kršten a ja imam sve sakramente pa je svećenik rekao da može.naravno da mu je bar 10 puta u tih pola sata razgovora predložio da bi mu dobro došlo da si to sve obavi prije braka al ono...otom potom...jer bi trebao ić na pripreme od 10-4mj.

ja samo ne znam dali kumovi moraju bit vjenčani u crkvi ili to nije bitno? i još jedna stvar,ako imamo svećenika iz jedne župe a vjenčamo se u drugoj kome plaćamo to vjenćanje??
__________________
THE DAY is 29.04.2011.
malichka0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 17:25   #1282
Kumovi ne trebaju biti uopće u braku, kamoli crkvenom braku, a kad smo već kod toga mogu biti i crni ateisti tu je Crkva demokratična, kumovi su samo svjedoci, ne preuzimaju obveze kao npr. krsni kumovi
__________________
Amor omnia vincit...
head over heels is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 17:34   #1283
HoH i druge cure, ja ponavljam kao papiga da sve ovisi od svećenika do svećenika koji provode svoju volju. Zato treba njih pitati da ne bi bilo poslije nismo znali. Nažalost, to je tako.. jedan svećenik meni nije dao da budem vjenčana kuma frendici jer nisam krštena.
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 10:20   #1284
Mayo, my bad...ja opet sa svojim "vladavina prava" optimizmom
Fascinira me kako raštimano Crkva funkcionira, zna se što je kanonsko pravo ali se ne poštuje, mamicu im poljubim anarhističku
__________________
Amor omnia vincit...
head over heels is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 10:52   #1285
joj draga, da je barem po tvom, sve bi bilo puno lakše
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 00:20   #1286
djevojka i ja smo se vjenčali
ona je uzela pored svog prezimena i moje prezime

od toga je prošlo 11 dana i polako je vrijeme da promjenu prezimena izvrši u svim dokumentima

potvrdu o OIB-u i vjenčani list je već dobila poštom

vlasnica je automobila

koliko sam shvatio,potrebno je da promjenu evidentira u:
- osobna iskaznica
- putovnica
- vozačka dozvola
- prometna dozvola
- knjižica vozila
- PK kartica
- zdravstvena iskaznica
- iskaznica dopunskog zdravstvenog osiguranja
- radna knjižica

Počet ćemo s osobnom iskaznicom.

Moja pitanja:
1. da li je potrebno na još nekom dokumentu promijeniti podatak o prezimenu
2. znam da se osobna mora promijeniti u roku 15 dana, a koliki je rok za ove ostale isprave/dokumente
3. koliko približno trošak iznosi za sve ove promjene
4. obzirom će žena uskoro mijenjati adresu stanovanja, brine me što ćemo ponovno imati trošak promjene dokumenata, pa mi dajte neku utješnu :-)
liberty_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 00:42   #1287
Quote:
liberty_pu kaže: Pogledaj post
djevojka i ja smo se vjenčali
ona je uzela pored svog prezimena i moje prezime
znam kako joj je, i ja sam u procesu promjene dokumenata

Quote:
liberty_pu kaže: Pogledaj post
1. da li je potrebno na još nekom dokumentu promijeniti podatak o prezimenu
tekući račun, kreditne kartice.. ako je i vlasnica ili suvlasnica stana, onda vlasnički list, režije... vjerojatno još nešto, ali malo mi je kasno za jače napore

Quote:
liberty_pu kaže: Pogledaj post
2. znam da se osobna mora promijeniti u roku 15 dana, a koliki je rok za ove ostale isprave/dokumente
tu ti piše za putovnicu: http://www.mup.hr/1159.aspx

6. Je li prilikom promjene prezimena potrebno mijenjati i osobnu iskaznicu i putovnicu?

Ako osoba promijeni prezime dužna je zamijeniti osobnu iskaznicu i putovnicu (ako se njome namjerava služiti), budući se navedenim ispravama dokazuje identitet.
Prema Zakonu o osobnoj iskaznici, osoba je dužna u roku od 15 dana od dana promjene osobnih podataka podnijeti zahtjev za izdavanje nove osobne iskaznice.
Prema Zakonu o putnim ispravama hrvatskih državljana, osoba se ne smije služiti putnom ispravom ukoliko su se promijenili osobni podaci.
Uz zahtjev za izdavanje osobne isprave ili putovnice u slučaju promjene prezimena potrebno je dati na uvid izvornik vjenčanog lista ili izvadak iz matice rođenih u kojem je u rubrici određenoj za naknadne upise stavljena bilješka o novom prezimenu kojim se osoba dužna služiti u pravnom prometu.


Quote:
liberty_pu kaže: Pogledaj post
3. koliko približno trošak iznosi za sve ove promjene
Tu imaš neke od troškova, ali ne znam još kolika je ukupna cifra.
http://www.mup.hr/11.aspx

Quote:
liberty_pu kaže: Pogledaj post
4. obzirom će žena uskoro mijenjati adresu stanovanja, brine me što ćemo ponovno imati trošak promjene dokumenata, pa mi dajte neku utješnu :-)
koliko uskoro?
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 00:58   #1288
Quote:
Mayo474 kaže: Pogledaj post
znam kako joj je, i ja sam u procesu promjene dokumenata


koliko uskoro?

prije svega - hvala:-)

ma, namjeravali smo kupiti stan
mislim da ce se to ostvariti unutar 3 mj
a onda ce opet morati mijenjati podatke



bas smo se sad smijali - rekla je, da sam razmislila, ne bi ni uzela tvoje prezime samo da dokumente ne moram mijenjati
liberty_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 01:11   #1289
pa to je stvarno uskoro..

gle, mi smo u braku skoro tri mjeseca i dosad sam promijenila osobnu, vozačku, putovnicu, karticu tekućeg i režije. na tome sam stala.. i nitko me niš ne pita.. plaća redovito sjeda, amex i dalje radi, bila sam kod doktora... e sad, hoću li imati problema kad se stvarno primim svih tih promjena, tko zna

a ovo za prezime je i meni prolazilo kroz glavu

i da, zaboravila sam ti reći da za ovo imaš posebnu i prikladniju temu pa možda na njoj nađeš još odgovora:
Promjena prezimena - redoslijed promjene dokumentacije
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 01:15   #1290
Quote:
Mayo474 kaže: Pogledaj post
pa to je stvarno uskoro..

gle, mi smo u braku skoro tri mjeseca i dosad sam promijenila osobnu, vozačku, putovnicu, karticu tekućeg i režije. na tome sam stala.. i nitko me niš ne pita.. plaća redovito sjeda, amex i dalje radi, bila sam kod doktora... e sad, hoću li imati problema kad se stvarno primim svih tih promjena, tko zna

a ovo za prezime je i meni prolazilo kroz glavu

i da, zaboravila sam ti reći da za ovo imaš posebnu i prikladniju temu pa možda na njoj nađeš još odgovora:
Promjena prezimena - redoslijed promjene dokumentacije
Hvala

joj koje komplikacije....bolje da sam ja promijenio prezime, jer nemam auto....ahahahahaha
liberty_pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 20:08   #1291
ja još nisam krenula. u braku dan kraće od mayo. moj ti je savjet neka se žena preseli pa krene, nema tu žurbe.
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 15:58   #1292
župnik

u mojoj župi postoje 4 crkve i sve su u funkciji.jedna je kao glavna i jedino u njoj su se obavljale prve pričesti i krizme za sve župljane dok su se krštenja i vjenčanja prema mjestu u kojem stojiš(odnosno tamo gdje najčešće i ideš na misu).međutim prije koju godinu došao je novi župnik koji nije dopuštao vjenčanja nego samo u toj glavnoj crkvi.ja se želim vjenčati u svojoj crkvi jer me jako puno uspomena veže za nju i jer je spomenik kulture i jer je jednostavno prekrasna.(tek sljedeće godine tako da još nisam razgovarala s njim)dosad mu se nitko nije suprostavio,međutim ja čak razmišljam o susjednoj župi ukoliko mi se suprostavi.dali mi on to uopće smije zabranit?dali mogu negdje tražit dozvolu?
nooh is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 00:52   #1293
imam i ja pitanje...
pošto ću se udat kao studentica, moram li i na faksu mijenjat dokumente? pitala sam u referadi i 3 službenice su mi dale 3 različita odgovora?!
pa sad, ja si nisam u glavi odlučila da li želim diplomirat kao gospodična H. ili gospođa H.S. (ostavit ću svoje i dodat njegovo prezime)
što Vi mislie o tome?
zara... is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 16:19   #1294
Quote:
zara... kaže: Pogledaj post
imam i ja pitanje...
pošto ću se udat kao studentica, moram li i na faksu mijenjat dokumente? pitala sam u referadi i 3 službenice su mi dale 3 različita odgovora?!
pa sad, ja si nisam u glavi odlučila da li želim diplomirat kao gospodična H. ili gospođa H.S. (ostavit ću svoje i dodat njegovo prezime)
što Vi mislie o tome?
za vrijeme mog studiranja neke cure su se udale i nisu mijenjale dokumente na faksu.......
ti ionako ostavljaš i svoje prezime........a mislim da nisi ni zakonom ograničena kad moraš promjeniti sve dokumente pa..........
nooh is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2010., 01:56   #1295
Quote:
nooh kaže: Pogledaj post
za vrijeme mog studiranja neke cure su se udale i nisu mijenjale dokumente na faksu.......
ti ionako ostavljaš i svoje prezime........a mislim da nisi ni zakonom ograničena kad moraš promjeniti sve dokumente pa..........

hvala... mislim da ću i ja tako.. a možda do onda i diplomiram...
zara... is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 11:55   #1296
ei..koliko ste vi placale potvrdu da imate vjencanje u drugoj zupi?
__________________
11.06.2011 je moj dan :)
aancicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 15:34   #1297
kako to misliš?
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 15:56   #1298
pa ja sam u jednoj zupi on u drugoj a zelimo se vjencat u trecoj
a moramo traziti dopustenje iz svojih zupa da mozemo se negdje drugdje vjencati..kuzis sad?
zanima me koliko ste platile potvrdu..
__________________
11.06.2011 je moj dan :)
aancicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 21:49   #1299
sad kužim, ali ne znam :-)
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2010., 14:55   #1300
Vjencala sam se u Bosni i napravila promjenu prezimena ali nisam isto ucinila sa osobnim dokumentima..Trenutno sam u Italiji, ali za dozvolu za boravak trebaju mi ti dokumenti sa novim prezimenom...Da bih promijenila putovnicu i domovnicu sta mi sve treba i gde trebam otici i jel neki problem sto moj muz nije HR drzavljanin? Unaprijed hvala !
kitty20 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:26.