Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2013., 09:51   #141
Quote:
viper50 kaže: Pogledaj post
U razgovoru spominje dioptriju od +0,25 do +0,5, laganu razrokost.
Poštovana,

iz nalaza se vidi da dijete nije ispravno pročitalo sve znakove u zadnjem redu, kao što ste i sami uočili tijekom pregleda, što znači da je vidna oštrina lagano smanjena.

Test pokrivanja i otkrivanja oka (cover-test) otkrio je prikriveni strabizam, odnosno sklonost oba oka da pobjegnu prema nosu, no to ne bismo nazvali pravim strabizmom jer, kao što se navodi u sljedećem testu (KR - rožnični refleks - centralno obostrano), oči pri gledanju stoje ravno i nema otklona, a o razrokosti (što je po meni vrlo ružan i neprikladan naziv; radije koristimo naziv strabizam ili škiljenje) možemo govoriti samo kada pri gledanju uočavamo otklon oka prema nosu, prema van, prema gore ili dolje. Treba napomenuti kako bi se sličan nalaz mogao naći kod 70 do 80% populacije.

Nalaz očne pozadine je uredan.

Skijaskopija ("kapanje") otkrila je da u Vašeg djeteta postoji relativno mala refrakcijska greška ("dioptrija").

Niste nam, međutim, otkrili kakav je zaključak napisan na samom nalazu, odnosno koje je završno mišljenje oftalmologa.

Moja eventualna zamjerka ovom pregledu bi bila ta što nije ispitan (ili naveden na nalazu) vid na blizinu a za još potpuniji pregled bi trebalo testirati i binokularni vid.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2013., 13:29   #142
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

iz nalaza se vidi da dijete nije ispravno pročitalo sve znakove u zadnjem redu, kao što ste i sami uočili tijekom pregleda, što znači da je vidna oštrina lagano smanjena.

Test pokrivanja i otkrivanja oka (cover-test) otkrio je prikriveni strabizam, odnosno sklonost oba oka da pobjegnu prema nosu, no to ne bismo nazvali pravim strabizmom jer, kao što se navodi u sljedećem testu (KR - rožnični refleks - centralno obostrano), oči pri gledanju stoje ravno i nema otklona, a o razrokosti (što je po meni vrlo ružan i neprikladan naziv; radije koristimo naziv strabizam ili škiljenje) možemo govoriti samo kada pri gledanju uočavamo otklon oka prema nosu, prema van, prema gore ili dolje. Treba napomenuti kako bi se sličan nalaz mogao naći kod 70 do 80% populacije.

Nalaz očne pozadine je uredan.

Skijaskopija ("kapanje") otkrila je da u Vašeg djeteta postoji relativno mala refrakcijska greška ("dioptrija").

Niste nam, međutim, otkrili kakav je zaključak napisan na samom nalazu, odnosno koje je završno mišljenje oftalmologa.

Moja eventualna zamjerka ovom pregledu bi bila ta što nije ispitan (ili naveden na nalazu) vid na blizinu a za još potpuniji pregled bi trebalo testirati i binokularni vid.
Hvala na opširnom odgovoru.
Završno mišljenje nije izrečeno jer treba otići na kontrolu i korekciju krajem idućeg tjedna.Dakle,preporučujete testiranje vida na blizinu i provjeru binokularnog vida.Hipoptetski,ako je s tim sve u redu preporučujete li da dijete nosi naočale za gore navedene nalaze?

Hvala!!
viper50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2013., 18:12   #143
Poštovana,

nije jednostavno odgovoriti na Vaša pitanja.

Naime, kod ovako male plus dioptrije u djece u pravilu naočale nisu potrebne ukoliko nema otklona oka, vid je dobar i nema nikakvih simptoma.

Međutim, Vi navodite da dijete ima glavobolje, na pregledu je konstatirano da vidna oštrina nije optimalna (1,0 ili 100%) te je utvrđena ezoforija (mišićna neravnoteža), za koju nema podataka o tome koliko je izražena.

Treba biti vrlo oprezan jer glavobolje mogu biti manifestacija dekompenzirane forije (u ovom slučaju ezoforije) a nekorigirana plus dioptrija može pridonositi pojačanju smetnji i forije same.

Stoga treba problemu pristupiti vrlo oprezno (detaljno analizirati kada se glavobolje javljaju - jutarnje glavobolje kao i glavobolje neposredno nakon odmora ne idu u prilog glavoboljama povezanima s forijama dok glavobolje koje se javljaju nakon nekih (vidnih) aktivnosti ili pred kraj dana više govore tome u prilog; spominjete i učestale upale sinusa), analizirati kako dijete reagira na korekciju (ispitati vidnu oštrinu s korekcijom), analizirati binokularni vid (amplitudu fuzije) te nakon toga donijeti konačnu odluku.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2013., 18:20   #144
Smile

Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

nije jednostavno odgovoriti na Vaša pitanja.

Naime, kod ovako male plus dioptrije u djece u pravilu naočale nisu potrebne ukoliko nema otklona oka, vid je dobar i nema nikakvih simptoma.

Međutim, Vi navodite da dijete ima glavobolje, na pregledu je konstatirano da vidna oštrina nije optimalna (1,0 ili 100%) te je utvrđena ezoforija (mišićna neravnoteža), za koju nema podataka o tome koliko je izražena.

Treba biti vrlo oprezan jer glavobolje mogu biti manifestacija dekompenzirane forije (u ovom slučaju ezoforije) a nekorigirana plus dioptrija može pridonositi pojačanju smetnji i forije same.

Stoga treba problemu pristupiti vrlo oprezno (detaljno analizirati kada se glavobolje javljaju - jutarnje glavobolje kao i glavobolje neposredno nakon odmora ne idu u prilog glavoboljama povezanima s forijama dok glavobolje koje se javljaju nakon nekih (vidnih) aktivnosti ili pred kraj dana više govore tome u prilog; spominjete i učestale upale sinusa), analizirati kako dijete reagira na korekciju (ispitati vidnu oštrinu s korekcijom), analizirati binokularni vid (amplitudu fuzije) te nakon toga donijeti konačnu odluku.

Lijep pozdrav.
hvala,uzimamo sve u obzir.vidjet ćemo za dalje, jer sada ipak znamo puno više.
viper50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 23:08   #145
Pitanje...bila sam danas na oregledu i rekli su mi da imam malu dioptriju mozda -0.25 ili -0.5 nesto taki ali nije sigurni...uputili su me na pregled prabi u bolnici gdje se kapaju one kapi za sirenje zjenica. Rekli su mi da nije za nosenje naocala. Ali ako bude na pregledu utvrdeno da je imam da ih mogu nositi. Sorry na greskama mjenjala sam tipkovnicu na androidu
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2013., 10:54   #146
Quote:
chemgirl kaže: Pogledaj post
Pitanje...bila sam danas na oregledu i rekli su mi da imam malu dioptriju mozda -0.25 ili -0.5 nesto taki ali nije sigurni...uputili su me na pregled prabi u bolnici gdje se kapaju one kapi za sirenje zjenica. Rekli su mi da nije za nosenje naocala. Ali ako bude na pregledu utvrdeno da je imam da ih mogu nositi. Sorry na greskama mjenjala sam tipkovnicu na androidu
Poštovana,

niste napisali koliko imate godina. Pretpostavljam da ste školske dobi.

U djece školske dobi u pravilu se uvijek izvodi skijaskopija, tj. dioptrija se određuje nakon kapanja i širenja zjenica a objašnjenje zašto je to važno je ponešto složeno pa ga neću ovdje iznositi.

Tek nakon skijaskopije može se utvrditi imate li kakvu dioptriju, a onda se definitivno određivanje naočala provodi na idućem pregledu (kada prestane djelovanje kapi).

Ukoliko bi se potvrdilo da imate neku manju kratkovidnost (npr. -0,25 Dsph ili -0,50 Dsph), nije potrebno stalno nošenje naočala.

U tom slučaju naočale bi mogli nositi pri aktivnostima koje zahtijevaju dobar vid na daljinu (primjerice, čitanje s ploče ili čitanje prezentacija pri predavanju u školi te, kada budete počeli voziti, svakako pri vožnji).

Lijep pozdrav.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 21:19   #147
Hvala Vam na odgovoru,
inace imam 20 godina. :-)
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2014., 20:53   #148
Moze pitanje :-)
koliko je cesta pojava razlicitih dioptrija na oba oka...
meni je lijevo -0.75 a desno +0.25. Otkriveno mi je na studentskom sistematskom a naocale sam dobila par tjedana kasnije i nosim ih pri citanju,ucenju,gledanju tv,kad sam na tabletu,na faxu....ma skoro stalno. ... pozdrav i hvala na odg
P.s takoder receno mi je da na desno oko ne ostvarujem 100% vida,mozda 90% ali nisam imala jos pregled vidnog polja pa ne znam sigurno.
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 14:18   #149
Quote:
chemgirl kaže: Pogledaj post
Moze pitanje :-)
koliko je cesta pojava razlicitih dioptrija na oba oka...
meni je lijevo -0.75 a desno +0.25. Otkriveno mi je na studentskom sistematskom a naocale sam dobila par tjedana kasnije i nosim ih pri citanju,ucenju,gledanju tv,kad sam na tabletu,na faxu....ma skoro stalno. ... pozdrav i hvala na odg
P.s takoder receno mi je da na desno oko ne ostvarujem 100% vida,mozda 90% ali nisam imala jos pregled vidnog polja pa ne znam sigurno.
Nešto o tome sam pisao ovdje.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 14:33   #150
Hvala :-)
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 18:36   #151
Zanima me nakon 20.god koliko brzo raste dioptrija... s obzirom da sam malo previse na internetu,premalo na zraku i plus ucenje za fakultet. Citala sam na drugoj temi kako je nekima poprilicno brzo porasla pa me zanima kako ce biti kod mene iako znam da je svako za sebe ali eto...
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 23:51   #152
Poštovani Felix,

primijetili smo da kćer (5,5 god) stišće oči i odveli je na pregled na kojem joj je napravljena skijaskopija i utvrđeno je da ima + dioptriju i astigmatizam. preciznije, naš prvi nalaz je glasio:
SKI: +5,00+3,00 ax 90 desno oko
+6,00+3,00 ax 90 lijevo oko

bez korekcije VOD 0.4, VOS 0.3.
s korekcijom VOD 0.6, VOS 0.5
ordinirane naočale VOD +3.25 + 1.75 (dcyl) i VOS +3.75 + 1.75 (dcyl)

dijete je odmah prihvatilo naočale. naručeni na kontrolu za 2-3 mj i zadnji nalaz kaže ovako:

bez korekcije VOD 0.5, VOS 0.3
s korekcijom VOD 1.0, VOS 0.8

ordinirana nova stakla: VOD +4,00+2,00 (dcyl) i VOS +4,00+2,00 (dcyl). također okluzija boljeg oka (desnog) 2 sata dnevno.

doktor je bio jako zadovoljan jer joj je vidna oštrina desnog oka dosegla 100% jako brzo, a nadam se da će i lijevo oko doseći oštrinu 1,0 do sljedećeg pregleda (uz redovitu okluziju).

kažu da je još u dobi kad se to vrlo brzo može ispraviti (napunila 6 nekidan) pa bi sad htjeli reagirati i napraviti baš sve što se može. činimo li dovoljno nošenjem naočala i okluzijom, bi li bilo pametno potražiti drugo mišljenje? kad postignemo vidnu oštrinu na oba oka 1.0, da li možemo očekivati padanje dioptrije prema nuli? cilindri pretpostavljam ostaju uvijek isti. oprostite na puno pitanja, jako me muči njen vid i stalno razmišljam o tome.neki su nam rekli da odemo u bolnicu sv vid u beogradu koja je baš poznata po tome da rade s djecom, ali ja ne vidim što bi joj tamo mogli napraviti a da tu ne mogu, tj. dijete nema strabizam niti neke anomalije oka pa da joj je potrebna operacija, zahvat ili nešto. molim vas ispravite me ako griješim.

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru
moonlight2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2014., 17:23   #153
Quote:
chemgirl kaže: Pogledaj post
Zanima me nakon 20.god koliko brzo raste dioptrija... s obzirom da sam malo previse na internetu,premalo na zraku i plus ucenje za fakultet. Citala sam na drugoj temi kako je nekima poprilicno brzo porasla pa me zanima kako ce biti kod mene iako znam da je svako za sebe ali eto...
U principu, u toj dobi u većini slučajeva rast minusa nije znatan, ali iznimke su uvijek moguće.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2014., 17:58   #154
Quote:
moonlight2 kaže: Pogledaj post
Poštovani Felix,

primijetili smo da kćer (5,5 god) stišće oči i odveli je na pregled na kojem joj je napravljena skijaskopija i utvrđeno je da ima + dioptriju i astigmatizam.
Poštovana,

Vaša kći imala je tzv. refrakcijsku ili ametropsku ambliopiju. To znači da se zbog visoke dioptrije (ponajprije visokog astigmatizma) nije uspio razviti normalan vid. Često u takvim slučajevima nema strabizma, što je, po svemu sudeći, i u ovom primjeru.

I nalazi se poklapaju s navedenim - bila je prisutna slabovidnost na oba oka, a nešto viša na onom s većom greškom.

Sreća je što se vidni sustav još uvijek razvija pa je moguće popraviti vid. Treba znati kako je kod Vaše kćeri napredak išao iznimno brzo jer se s takvom vidnom oštrinom (0,3-0,4) očekuje mnogo duži vremenski period do dolaska na 1,0, a taj interval iznosi između jedne i dvije godine. Prema tomu, ona je jako dobro odreagirala te je za očekivati da će prognoza biti odlična.

Mislim da ste na dobrom putu da to postignete i da je terapija u skladu s pravilima struke.

Po pitanju plusa, za očekivati je da bi se plus trebao smanjivati rastom odnosno rastom oka. Teško je prognozirati hoće li baš doći na nulu jer je rast oka dosta individualan i katkad nepredvidljiv, ali za očekivati je da će se smanjivati. Međutim, s obzirom da je plus dosta velik i da je udružen s astigmatizmom, istraživanja su pokazala da je u djece s tom kombinacijom vjerojatnost dostizanja nule manja. Također, postoje neka istraživanja koja pokazuju da plus može rasti sve do osme godine života, a početi se smanjivati tek od dvanaeste godine pa je moguće da dođe i do daljnjeg porasta plusa.

Važno je da dijete ide na redovite kontrole. Također bi bilo dobro, ako to već nije učinjeno, ispitati binokularni vid djeteta.

Mislim da za odlazak u Sv. Vid nema potrebe.

A uvijek podržavam i drugo mišljenje, pogotovo kada su djeca u pitanju.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 18:36   #155
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

Vaša kći imala je tzv. refrakcijsku ili ametropsku ambliopiju. To znači da se zbog visoke dioptrije (ponajprije visokog astigmatizma) nije uspio razviti normalan vid. Često u takvim slučajevima nema strabizma, što je, po svemu sudeći, i u ovom primjeru.

I nalazi se poklapaju s navedenim - bila je prisutna slabovidnost na oba oka, a nešto viša na onom s većom greškom...
Poštovani El Gato Felix,

od srca vam zahvaljujem na iscrpnom odgovoru, kao i na vremenu i trudu koji ste uložili u pisanje istog. I ja mislim da je ostvaren veliki napredak u vrlo kratko vrijeme, pa nas doktor naručuje na kontrole svaka 2-3 mj kako bi pratio stanje i eventualno korigirao što je potrebno.

Što se tiče sv. Vida, poslala sam im jedan upit s njenim stanjem i odgovorili su mi da možemo doći po drugo mišljenje i po "GP sočiva" (leće). Ali po drugo mišljenje smatram da nema potrebe potezati čak do Beograda, kad ga možemo dobiti bilo gdje.

Spomenuli ste binokularni vid i moram priznat da baš nisam upoznata s tim terminom. Njoj su stavili jedne naočale da gleda u neku knjigu i napisali da ima stereo vid. također, gledala je kućicu i vojnika, i pitali su je gdje je vojnik i je li ušao u kućicu. Da li ste na taj pregled mislili?

Još vam se jednom zahvaljujem na angažmanu
moonlight2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2014., 15:41   #156
Quote:
moonlight2 kaže: Pogledaj post
Da li ste na taj pregled mislili?
Da, to je to. I dobro da je nalaz uredan jer su prognoze za normalni vid odlične i vrlo izvjesne.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 15:11   #157
Evo obavljena skijaskopija napokon znam svoju pravu dioptriju l:-0.75 i d:-0.25 ali sa 10• astigmatizam . Sad cekam naocale dok naprave izmjene. Pozdrav.
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 11:36   #158
pozdrav, zanimaju me iskustva s djecom i rastom dioptrije. mome djetetu je u 3 godine s -1 dioptrija narasla na -5. oba oka imaju istu dioptriju bez ikakvih drugih dijagnoza. obzirom da se radi o djetetu starom 10 godina zanima me kakva iskustva imate, osobna ili iz okoline , o rastu dioptrije u ovoj fazi razvoja. do koje granice mogu očekivati rast dioptrije??? obzirom da sama ne nosim naočale, uopće ne mogu zamisliti kakav je to osjećaj i ne mogu prepoznati onaj početak kad se dioptrija počinje mjenjati, pa možda i malo kasnim s pregledom kod okuliste....pokušavam raditi kontrole svakih 6 mj.
vodainebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 12:16   #159
Quote:
vodainebo kaže: Pogledaj post
pozdrav, zanimaju me iskustva s djecom i rastom dioptrije. mome djetetu je u 3 godine s -1 dioptrija narasla na -5. oba oka imaju istu dioptriju bez ikakvih drugih dijagnoza. obzirom da se radi o djetetu starom 10 godina zanima me kakva iskustva imate, osobna ili iz okoline , o rastu dioptrije u ovoj fazi razvoja. do koje granice mogu očekivati rast dioptrije??? obzirom da sama ne nosim naočale, uopće ne mogu zamisliti kakav je to osjećaj i ne mogu prepoznati onaj početak kad se dioptrija počinje mjenjati, pa možda i malo kasnim s pregledom kod okuliste....pokušavam raditi kontrole svakih 6 mj.
Kakva je vidna oštrina s naočalama? Nalaz očne pozadine? Neka odstupanja u oftalmološkom statusu?
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 18:39   #160
vidna oštrina bez korekcije 0,05, sa korekcijom za daljinu 1,00. na oba oka. isto tako nalaz očne pozadine uredan.dijagnoza miopija.
vodainebo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:50.