Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2021., 12:05   #1
Tsi kratko tehničko objašnjenje

Opet nanovo
Na temi fabia IV je malo prije pisano o niskim okretajima i tsi motoru. Na primjer sheshirdzhija "često se mora u prvu šaltati, npr kada se prilazi kružnom, pa usporiš da netko prođe, ako sam ostao u drugoj, neće povući jer je premalo okretaja i treba mu da nabere."

Iskreno, meni s tehničke strane i dan danas nije jasno zašto je to tako. Ne vidim igdje podatak, graf motora koji bi ukazao na to. Znam da se na grafu vidi nagli pad momenta ali tsi od 81kw koliko vidim u svakom trenutku ima više momenta od mpi bez obzira na nagli pad istog. Čak i kad uzmemo omjere difa i mjenjača ima više momenta. To je daleko jači motor.
Pa zašto se onda iz niskih okretaja mpi pokrene sa malo a tsi treba "puno" više gasa?
Molim lijepo , zanima me samo tehnička strana događaja kao da vas pitam kako avion leti. Pa nemojte opet preči na atmo nostalgiju i duge rasprave
Uglavnom ako mi je netko voljan tehnički objasniti što se događa unutar sklopa, danke.
E2s, cdrw, isb, sheshi, hhmichko, halek, vampir,... bilo tko ko bi znao i imao volje objasniti.
buli6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 12:21   #2
Obujam? Ne pratim te mlinčeke za kahvu, pa nebi znal omjere navedenih, no ameri imaju (donekle) praf u onoj njihovoj "there is no replacement for displacement".

A i turbu treba neko vrijeme za nabijanje pritiska.
__________________
Pare pokreću svijet, ljude i nogomet..... Parama mo´š kupit sve al nemo´š kupit raju.....
Nalc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 12:24   #3
Tako je, mali obujam + turbo + velika masa auta + "dugačke" brzine.. I eto mrtve krave na niskim okretajima.
Henry Miller is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 12:25   #4
Pitanje je koliko na tim okretajima taj motor ima Nm i KS, prijenosni omjer te tezina vozila. Te koliko ima klasican atmo mpi. Pa da se pravedno usporedi. Ono sto je tocno je da kad turbo napuni na 2000 roma da auto naglo krene sto kod atma nije slucaj. Pa tu ima i odredjene doze subjektivnosti odnosno osjecaju a ne neko tehnicko mjerenje.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 12:25   #5
Tako nekako je i meni u Fordu C-Maxu s 1000 kubika. Navikao sam da kad idem malom brzinom i kad moram "skoro" stati, da moram prebaciti u prvu i da praktički ne mogu krenuti iz druge pri niskim brzinama.
Drago_Gervais is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 12:29   #6
ne vidim nigdje problem - uvbaciš u prvu i to je to
nema više npr. 1.6 benz atmosferskog pa da miliš na 20 kmh u 3......nova su to vremena
po meni čak i bolja jer s 1.0 tsi imam samo pozitivna iako rijetka iskustva.....manja potrošnja prije svega
medley is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 12:31   #7
Pa i ja imam OK iskustva s 1.0 motorom. Ide sasvim solidno, vozi se normalno, a troši ipak nešto manje, iako ne onoliko manje kako proizvođač to prezentira. Konkretno, niti blizu dizela u istom autu.
Drago_Gervais is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 12:31   #8
Kombinacija kubikaze, retardacije paljenja i dugih brzina.
ISB123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 12:35   #9
Nije problem tsi. Super je. Objasnio sam u uvodu da to nije pitanje. Inače lijepo mi je napisano "treba mu da nabere" okretaje. A zašto mu treba da nabere?
buli6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 12:37   #10
Quote:
Drago_Gervais kaže: Pogledaj post
Pa i ja imam OK iskustva s 1.0 motorom. Ide sasvim solidno, vozi se normalno, a troši ipak nešto manje, iako ne onoliko manje kako proizvođač to prezentira. Konkretno, niti blizu dizela u istom autu.
e2s tvrdi suprotno...
Henry Miller is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 12:42   #11
Quote:
buli6 kaže: Pogledaj post
Nije problem tsi. Super je. Objasnio sam u uvodu da to nije pitanje. Inače lijepo mi je napisano "treba mu da nabere" okretaje. A zašto mu treba da nabere?
Zato jer turbina pumpa tek od 2000 okr il 1500....sve ispod toga je mrtvilo...
Mahun is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 12:45   #12
Al ste se zapetljali ... a odgovor vam je pod nosom i odavno je poznat: LSPI

Tako da je moment NAMJERNO softverski ograničen na najnižim okretajima.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 12:48   #13
Sad je pitanje zašto bi ga ogranicili na turbaku da bude manji nego na atmosfercu
Mahun is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 12:49   #14
Ne vjerujem da jesu nego je mjenjač na turbaku dulji pa se tako čini.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 12:51   #15
Vjerojatno
Mahun is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 12:56   #16
Zona opasnosti od LSPI-a je do nekih 2500 okr. zato ECU retardira paljenje kada osjeti da je pod prevelikim opterecenjem.
ISB123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 14:05   #17
To implicira da s time što na grafu motora piše kako su max Nm od 1500o/min moš dupe obrisat.
hadzija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 14:09   #18
Paaaaa .... da.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 14:16   #19
Quote:
buli6 kaže: Pogledaj post
Opet nanovo
Na temi fabia IV je malo prije pisano o niskim okretajima i tsi motoru. Na primjer sheshirdzhija "često se mora u prvu šaltati, npr kada se prilazi kružnom, pa usporiš da netko prođe, ako sam ostao u drugoj, neće povući jer je premalo okretaja i treba mu da nabere."

Iskreno, meni s tehničke strane i dan danas nije jasno zašto je to tako. Ne vidim igdje podatak, graf motora koji bi ukazao na to. Znam da se na grafu vidi nagli pad momenta ali tsi od 81kw koliko vidim u svakom trenutku ima više momenta od mpi bez obzira na nagli pad istog. Čak i kad uzmemo omjere difa i mjenjača ima više momenta. To je daleko jači motor.
Pa zašto se onda iz niskih okretaja mpi pokrene sa malo a tsi treba "puno" više gasa?
Molim lijepo , zanima me samo tehnička strana događaja kao da vas pitam kako avion leti. Pa nemojte opet preči na atmo nostalgiju i duge rasprave
Uglavnom ako mi je netko voljan tehnički objasniti što se događa unutar sklopa, danke.
E2s, cdrw, isb, sheshi, hhmichko, halek, vampir,... bilo tko ko bi znao i imao volje objasniti.
Predugacke brzine , jos ako imas samo 5
Svicar is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2021., 14:20   #20
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Paaaaa .... da.
Blagodarim
hadzija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:45.