Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2013., 10:49   #121
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
računa se da osoba ide jednom tjedno kroz 5 godina, zar ne?
4x12x5=240

no većina ide jednom mjesečno.
1x12x20=240

broj seansi ti dođe na isto, a i da ne pričam kak nisu svi isti i da mnogi nešto "zaliječe" i onda dođe do povratka bolesti. po meni u psihijatriji nitko nebi trebao gledati prosjek.
Ne znam otkuda ti ovi podaci. Oni koji idu jednom mjesečno, to nije psihoterapija, to je kontrola u trajanju 5-10 minuta.

Znači govorim o psihoanalitičkoj psihoterapiji. Ako nije jednom tjedno i ako ne traje min. 30-40 minuta (idealno 45) to nije TERAPIJA. To su kontrole.

Terapija o kojoj pričam nije zamišljena da traje duže od par godina. Uputnica za terapiju nije isto što i uputnica za kontrolni pregled, s njom možeš doći 4 puta mjesečno.

Shvati da ne pričamo o istoj stvari.
Ako netko ima kroničnu bolest, tipa šizofrenija, naravno da mu nitko ne treba ograničiti kontrole i što se već za tu dijagnozu radi (ja ne znam, ja sam običan neurotik) - niti ja o tome govorim. Samo sam spomenula to, što mi je terapeut rekao, da na Klinici ima ekipe koja baš na terapije dolazi toliko dugo (20 godina) - a ta vrsta terapije nije predviđena za toliko dugo. Samo to govorim.

Recimo, da ta osoba ide privatno i plaća 300-500 kuna po seansi, i da je psihoterapeut drži na terapiji 20 godina, svi bi rekli da je to s njegove strane zloupotreba i isisavanje novaca. Jer ako nije riješio problem u 5-6 godina, onda tu nešto ne štima.

edit: evo pronašla sam i tekst koji govori o tome, na engleskom je pa ću ga pokušati prevesti ugrubo samo boldani dio

"No one goes to therapy for twenty years. (If someone is going to see a therapist for that long, in my opinion, they are not getting therapy.) The length of therapy varies greatly from person to person, and from problem to problem, but there are basically two types of treatment - short-term and long-term therapy.

Short-term therapy, sometimes called brief therapy, addresses specific problems, with the idea that, by achieving short-term goals, a person can begin to feel effective and capable in his or her life, and this new self-efficacy can impact other areas of his or her life. This kind of therapy is generally time-limited from the outset, with the intention that certain goals will be reached in six, eight, ten or twelve weeks (sometimes more). The kind of problems which short-term therapy (arguably) addresses best are behavioral, and the approaches usually have specific names for what the treatment focuses on, such as anger management, impulse control, assertiveness training, etc.

Long-term therapy addresses deep underlying causes and conditions for emotional problems. The average length of this kind of therapy is within the range of 3-6 years. The reason this approach takes so long is that an ongoing therapeutic relationship - like any other relationship - takes a while to achieve, develop and maintain. Modeled after the developmental stages of childhood and adolescence, this therapy has beginning, middle and end stages, with the end phase being critical since it symbolizes individuation into adulthood.

- See more at: http://www.queendom.com/advices/advice.htm?advice=484#sthash.6kvfRi6z.dpuf"

okvirni prijevod:
"Nitko ne ide na terapiju 20 godina. (ako netko viđa svog terapeuta toliko dugo, po mom mišljenju - taj ne dobiva terapiju)."
"Dugoročna terapija usmjerena je na razrješavanje uzroka i stanja koji leže duboko ispod (površine), uzrokujući emotivne probleme. Prosječno trajanje te vrste terapije je između 3-6 godina."

Zadnje uređivanje femmelatin : 04.09.2013. at 11:10.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 15:27   #122
rijetko tko uopće može ići na terapiju svaki tjedan, ne postavljaj se s visoka dok klepećeš o utopiji, a ne realnosti.

tko plaćat zdravstveno i dopunsko ima se pravo liječit koliko dugo želi. to što ti možda znaš nekog tko ide dvadeset godina ne znači da to svi rade.

eos s moje strane, nisi realna.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 17:13   #123
Molim vas da se ne prepucavate i da normalno razgovarate jedni s drugima.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2013., 09:25   #124
bolovanje

zna li netko kako to sada ide s bolovanjem?naime,trebam ići na terapiju koja je vrlo agresivna(gora od kemoterapije),a moja me dr.obavijestila kako sad više nemam pravo na kontinuirano bolovanje,nego 3-4dana kad primim ter.sam na bolovanju,pa 1-2 dana radim,pa opet bol.meni je prošlu terapiju bilo i ta 1-2 dana loše i na poslu sam koji iziskuje apsolutnu pažnju i posvećenost...imate li kakva iskustva???
tarambo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2013., 17:16   #125
Quote:
Honey Dorian kaže: Pogledaj post
Mladom pacijentu s dijabetesom tip 1 pred par dana LOM je odbio izdati uputnicu za pregled kod oftalmologa-retinologa (koji inače prati njegovu retinu), s obrazloženjem da eto ne može, novi model, itd.
Pitanje je kako je reguliran DM, kad je bio na zadnjoj kontroli.

Quote:
tarambo kaže: Pogledaj post
zna li netko kako to sada ide s bolovanjem?naime,trebam ići na terapiju koja je vrlo agresivna(gora od kemoterapije),a moja me dr.obavijestila kako sad više nemam pravo na kontinuirano bolovanje,nego 3-4dana kad primim ter.sam na bolovanju,pa 1-2 dana radim,pa opet bol.meni je prošlu terapiju bilo i ta 1-2 dana loše i na poslu sam koji iziskuje apsolutnu pažnju i posvećenost...imate li kakva iskustva???
O bolovanju odlučuje isključivo vaša LOM.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2013., 17:52   #126
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Pitanje je kako je reguliran DM, kad je bio na zadnjoj kontroli.
Oftalmolog ga je naručio da dođe sada, pretpostavljam da kao specijalist koji prati retinu tog konkretnog pacijenta zna zašto.
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 20:49   #127
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Kaže mi psihoterapeut prošli tjedan, s obzirom da nisu predvidjeli psihoterapiju (kao recimo fizikalnu terapiju) u tom svom programu sanacije, nego to ide pod klasični pregled kod psihijatra, koji je dopušten triput godišnje, da ćemo sve mimo tri dolaska plaćati iz vlastitog džepa 100 kuna.
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Moram priznati da mi je ovaj podatak novost i da sam čuo kako se šuška o nekim nadoplatama, no nigdje službeno taj podatak nitko nije naveo.

Koliko sam informiran, postoji uputnica za ambulanto liječenje, a psihoterapija sigurno ne spada u kategoriju "pregled".

Nadalje, nigdje nema odredbe o broju pregleda godišnje (3 kontrolna pregleda se spominju nakon bolničkog liječenja u roku od 6 mjeseci) i nema odredbe da, primjerice, liječnik opće prakse ne može nekoga poslati godišnje, recimo, deset puta kod psihijatra.
Konkretno za ovo, LOM može izdati uputnicu D1 koja pokriva ambulantno liječenje za 365 dana i koju smije nekom pacijentu izdati jednom godišnje. Na njoj napiše da je za psihoterapiju.
Dalje je na specijalistu da odredi koliko će to terapija uključivati i koliko često. Nakon što izda takvu uputnicu, LOM s time više nema nikakve veze. Do sljedeće godine u isto vrijeme, ako će biti potrebno.

EDIT: Znam da se postavilo pitanje hoće li HZZO uopće pokrivati tjedne psihoterapije kroz godinu, ali koliko sam shvatila iz postova, bilo je nejasnoća i u vezi ovog dijela koji spada pod LOM-ovu ingerenciju i moj se odgovor odnosi na to. Za ovo prvo /broj terapija koje se dopuštaju specijalistu/ još ništa nije promijenjeno od onoga kako je bilo do sada. Za sada.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...

Zadnje uređivanje Pringles : 12.09.2013. at 21:31.
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 21:24   #128
Mene bi zanimalo da li ta uputnica D1 uključuje i vađenje krvi i pregled hematologa u bolnici za cijelu godinu. Je li i to spada pod ambulantno liječenje? Osoba inače ide na kontrolu kod hematologa jedan puta mjesečno i i isti taj dan u bolnici vadi krv. Kakva bi tu uputnica trebala ići. Doktor je na zadnji nalaz napisao da slijedeći mjesec donese uputnicu za dnevnu bolnicu, ali nije uopće naveo koje sve krvne pretrage treba izvaditi. Ne vadi svaki puta sve isto. PV, inr, kks, urea, kreatinin vadi svaki puta. Ponekad vadi i transaminaze i elektrolite. Na kraju sam pitala sestru u bolnici kakvu točno uputnicu mora donijeti slijedeći puta. Rekla mi je da o uputnicu odlučuje dr opće medicine i da mi ona ne može reći kakva uputnica treba. Dan ranije je ta ista sestra objašnjavala detaljno jednoj drugoj pacijentici kakvu uputnicu treba donijeti pa ne znam zašto meni nije htjela reći za mamu. Strah me da nas ne odbiju slijedeći puta jer mama je invalid u kolicima i nije nam baš jednostavno doći pa da nas vrati radi krive uputnice.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 22:51   #129
danas je u 24sata bio prilog o ovom novom modelu i dobila sam odgovor na ono što me zanimalo.

ako osoba A ima pravo da ide u bolnicu B, a ona pak želi ići u bolnicu C, u bolnicu C ide bez prava na putne troškove i prijevoz do tamo, ali je to pokriveno osnovnom zdravstvenom zaštitom - identično kako je bilo do sad.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 09:31   #130
Jucer su objavljene dopune vodicu za novi model narucivanja:

http://www.cezih.hr/dokumenti/Dopuna_Vodica_za_NMU.pdf

Nesto se tice dijabetesa tip 1 pa sam to prvo stavila na temu o dijabetesu, ali ima i nekih drugih promjena pa sam zato stavila link i ovdje.
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 16:06   #131
Ja ne znam sta oni toliko kompliciraju. Te nove uputnice, nemogućnost liječenja kao do sada, te štrajk. Ja imam doma teškog bolesnika i jako sam ogorčena. I taj bolesnik je bio liječnik i cijeli život je pomagao zajednici u svom području rada. A sada se suočava sa neadekvatnim liječenjem, ironičnim smijehom naših doktora. Jedino što nama iz Sjevernog dijela Hrvatske nije daleko Slovenija a i sada smo u EU. Moj bolesnik nije terminalni bolestan, nema rak pa da je unaprijed otpisan. Radi se o drugoj vrsti bolesti u kojoj se može čovjeku pomoći ako se ima volje i znanja. Kakve sam nedavno dobila nebulozne savjete da joj se da morfij i pusti prirodi da čini svoje jer je ona kao valjda otpisana, iako se nakon prve teške operacije jako dobro oporavila i funkcionira u zadovoljavajući m granicama u skladu sa svojim mogućnostima. Ali ovi novi problemi bi se mogli kod nas riješiti samo da ima volje i znanja, a ne sa morfijem valjda.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 16:26   #132
Imam pitanje. Zbog Hashimota se liječim kod endokrinologice na Vuk Vrhovcu. Tamo je inače način rada bio: naručena sam taj i taj dan. Dođem, prvo idem kod doktorice, ona me pogleda, napiše što trebam vaditi od krvi. To mi tamo onda izvade, nalaz mi dođe doma i na njemu piše kada je iduća kontrola

Kako će to sad izgledati s novim modelima? Od opće prakse sam dobila uputnicu A2 za pregled i A3 za vađenje krvi.
Vidim u onom dokumentu piše
Prilikom davanja konzilijarnog mišljenja temeljem uputnice na konzilijarni pregled (A1) ili
kontrolni konzilijarni pregled (A2), bolničkom/vanbolničkom specijalistu NIJE
DOZVOLJENO:
 izdavanje internih uputnica za daljnje obrade i kontrolne preglede
 naručivanje i izdavanje preporuka o kontrolnim pregledima
 izdavanje mišljenja o radnoj sposobnosti

Jel to znači da mene više endokrinologica neće moći naručiti na iduću kontrolu? Tj. da neće moći na nalazu napisati da je tog i tog datuma kontrola?
I znači da meni endokrinologica neće moći na licu mjesta odrediti jel trebam još nešto drugo raditi prilikom vađenja krvi osim onog što je opća praksa napisala?

Vidim da moja opća praksa nije baš na ti s tim liječenjem štitnjače, nije bila sigurna ni što mi mora dati vaditi od hormona. Nije valjda da će mi se sad sve promijeniti u praksi i da neće ići tako glatko?


I da, ako recimo endokrinologica da preporuku da mi je kontrola za mjesec, dva (što je lako moguće budući da sam trudna i trebam češće kontrolirati štitnjaču), jel ću ja moći uopće dobiti termin? Jer vidim već se sad naručuje za 11.mjesec.
Za centralno naručivanje treba poslati i uputnicu, a ona koliko znam vrijedi 30 dana? A što ako je pregled naručen za kasnije? - sad vidim da piše da uputnica vrijedi godinu dana, jel to istina?

Zadnje uređivanje Snow Fairy : 20.09.2013. at 16:58.
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 17:06   #133
Mislim da treba ići C1 uputnica

a najbolje je pitati u VV.

http://www.cezih.hr/dokumenti/Dopuna_Vodica_za_NMU.pdf

http://www.hzzo-net.hr/dload/novosti...a_02082013.pdf
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 17:14   #134
Da, sad i ja gledam i čini mi se tako...
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 17:15   #135
Javi kad saznaš, i mene čeka ista situacija na VV.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 17:22   #136
Zovem trenutno VV, sad ne mogu ništa saznati. Idem probati poslati mail

A moja opća praksa je totalno neupućena...
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 17:33   #137
Evo probala pitati i opću praksu. Kaže uputnica A2, i da će mi endokrinolog reći kada da opet dođem, i onda ću opet dobiti A2 uputnicu. A po ovim dokumentima ispada da mi ne smiju reći kad je kontrola

Imam osjećaj da se stvarno igraju sa zdravljem ljudi
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 11:18   #138
Quote:
Snow Fairy kaže: Pogledaj post
Imam pitanje. Zbog Hashimota se liječim kod endokrinologice na Vuk Vrhovcu. Tamo je inače način rada bio: naručena sam taj i taj dan. Dođem, prvo idem kod doktorice, ona me pogleda, napiše što trebam vaditi od krvi. To mi tamo onda izvade, nalaz mi dođe doma i na njemu piše kada je iduća kontrola
Nažalost, ovaj način rada više neće ići (javljate se obiteljskom liječniku samo radi uputnice a kompletnu brigu o štitnjači vodi isključivo specijalist).

Naime, za dijagnozu zbog koje se liječite, u pravilu nije opravdano pisati uputnicu C1 jer nije opravdano da po toj dijagnozi endokrinologinja piše interne uputnice (govorim u slučaju kontrole pacijenata s već postavljenom dijagnozom).

Kontrola hormona štitnjače (nema tu neke velike mudrosti) se može učiniti prije predviđene kontrole na A3 uputnicu, a endokrinologinja će temeljem tog nalaza vidjeti je li potrebna preinaka terapije.

Također, o daljnjim kontrolama po ovoj dijagnozi trebao bi odlučiti liječnik opće medicine i endokrinologinja ne bi smjela eksplicitno napisati kada bi trebala biti iduća kontrola (ali može napisati kada bi trebalo učiniti npr. kontrolu hormona štitnjače) i ne biste smjeli dobiti narudžbenicu s terminom za iduću kontrolu.

No, vidim da neki?/mnogi? kolege u bolnici i dalje pišu kada preporučuju kontrolu, a ponegdje čujem da pacijenti dobivaju i narudžbenicu nakon pregleda (npr. za 3 ili 6 mjeseci), a sve temeljem A1 ili A2 uputnice, a što nije dozvoljeno.

Smatram da je liječnica opće prakse postupila ispravno.

Ako budu potrebne još neke pretrage (npr. UZV štitnjače), za njih endokrinologinja smije dati preporuku te će one biti učinjene.

Ali za cjelovitu obradu Hashimotovog tireoiditisa, napose kod pacijenata koji su već od ranije pod nadzorom endokrinologa, ne vidim opravdanje. Nešto ipak moraju raditi i liječnici opće medicine.

Ako oni služe samo za pisanje uputnica, onda se postavlja pitanje čemu oni uopće rade.

A ako osjećate strah da u liječenju ove bolesti koju ste spomenuli sudjeluje i Vaša liječnica opće medicine, onda ćete ju morati promijeniti i pronaći nekoga u koga ćete imati povjerenja.

Uputnice C1 se posebno nadziru i liječnici opće prakse će ih pisati sve manje i manje, što znači da će morati aktivno sudjelovati u donošenju odluka o liječenju i dijagnostici svojih bolesnika. I to i jest bio cilj ove reforme, koliko vidim.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 22.09.2013. at 11:30.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 13:33   #139
Hvala na odgovoru

Da, malo sumnjam u liječenje kod svoje opće prakse, jer nije ni znala što da mi točno da vaditi od hormona, prepisala je sa zadnjeg nalaza iz bolnice. A tamo su mi zadnji puta vadili antitijela (drugi puta od kad sam bolesna, endokrinologica je htjela vidjeti kako se kreću jer ako su visoka, veća mi je šansa problema kad rodim...a jesu ogromna), i sad ću ih opet raditi. Što mi stvarno nema smisla, čak i ja znam da se antitijela ne trebaju svako malo provjeravati

Da, čula sam i ja iskustva da su ljudi na A2 uputnicu dobili točan termin iduće kontrole. Vidjet ću što će mi reći za 2 dana

Recimo meni je to malo sad drugačije jer sam inače čula da ljudi prvo vade krv, pa idu kod endokrinologa. A na VV je to isti dan, prvo doktor pa laboratorij. Nalaz doma poštom uz daljnje preporuke. Moram vidjeti kako će sad raditi, jel ću trebati onda posebne termine za vađenje krvi, a posebne za eventualnu kontrolu


Mislim, inače nemam primjedbe na svoju dr. opće prakse. Jedino vidim da očito nema toliko iskustva sa liječenjem štitnjače, a to što sam još uz sve i trudna me čini malo nervoznom... (inače, to je ordinacije op u jednom manjem mjestu, samo 2 liječnika rade, svaki u svojoj smjeni)

I da, još mi je postavila pitanje da zašto mi ginekologica ne piše uputnice za kontrolu štitnjače (sad idem češće, trudnoća jel). Pa mislim, nemam problem sa štitnjačom jer sam trudna, pa da gin to rješava. To imam od prije, i imat ću kad rodim.

Zadnje uređivanje Snow Fairy : 22.09.2013. at 13:46.
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 18:48   #140
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Nažalost, ovaj način rada više neće ići (javljate se obiteljskom liječniku samo radi uputnice a kompletnu brigu o štitnjači vodi isključivo specijalist).

Naime, za dijagnozu zbog koje se liječite, u pravilu nije opravdano pisati uputnicu C1 jer nije opravdano da po toj dijagnozi endokrinologinja piše interne uputnice (govorim u slučaju kontrole pacijenata s već postavljenom dijagnozom).

Kontrola hormona štitnjače (nema tu neke velike mudrosti) se može učiniti prije predviđene kontrole na A3 uputnicu, a endokrinologinja će temeljem tog nalaza vidjeti je li potrebna preinaka terapije.

Također, o daljnjim kontrolama po ovoj dijagnozi trebao bi odlučiti liječnik opće medicine i endokrinologinja ne bi smjela eksplicitno napisati kada bi trebala biti iduća kontrola (ali može napisati kada bi trebalo učiniti npr. kontrolu hormona štitnjače) i ne biste smjeli dobiti narudžbenicu s terminom za iduću kontrolu.

No, vidim da neki?/mnogi? kolege u bolnici i dalje pišu kada preporučuju kontrolu, a ponegdje čujem da pacijenti dobivaju i narudžbenicu nakon pregleda (npr. za 3 ili 6 mjeseci), a sve temeljem A1 ili A2 uputnice, a što nije dozvoljeno.

Smatram da je liječnica opće prakse postupila ispravno.

Ako budu potrebne još neke pretrage (npr. UZV štitnjače), za njih endokrinologinja smije dati preporuku te će one biti učinjene.

Ali za cjelovitu obradu Hashimotovog tireoiditisa, napose kod pacijenata koji su već od ranije pod nadzorom endokrinologa, ne vidim opravdanje. Nešto ipak moraju raditi i liječnici opće medicine.

Ako oni služe samo za pisanje uputnica, onda se postavlja pitanje čemu oni uopće rade.

A ako osjećate strah da u liječenju ove bolesti koju ste spomenuli sudjeluje i Vaša liječnica opće medicine, onda ćete ju morati promijeniti i pronaći nekoga u koga ćete imati povjerenja.

Uputnice C1 se posebno nadziru i liječnici opće prakse će ih pisati sve manje i manje, što znači da će morati aktivno sudjelovati u donošenju odluka o liječenju i dijagnostici svojih bolesnika. I to i jest bio cilj ove reforme, koliko vidim.
Sve je to iskomplicirano i na stetu pacijenata.Na koncu zasto bi nas lijecili nasi obitekjski dr ako vec postoje specijalisti.....rasterecenje bolnice na teret LOMa ....koji bi trebali prije na specijalizacije pa onda u ambulante. Zar samim tim sto ne mogu birati kao bolesna i to ozbiljno bolesna ko ce me lijeciti i koje lijekove treba da uzimam nije na neki nacini usktacivanje prava pacijenta,pravo na drugo misljenje i jos puno toga.

Danas biti bolestan stvarno je veliki LUKSUZ uz sve nedace koje nas prate ,placati i dopunsko i participacije , odvajati za zdravstvo i na koncu ne dobiti lijek koji odgovara nego najjeftiniji iz skupine koji ako ti iz nekog razloga ne odgovara nemoras ni piti jer sto sada ako nemas novaca za skuplji to je tvoj problem.

I jos samo o narucivanju pacijenata i rasterecenju , na MR sam se prijavila na salteru prije 15 dana i na kucnu adresu dobila termin 18.3.2014 godine....nije dugo za cekat samo 6 mjeseci .... Sve se svelo na uzmi ili ostavi ....zalosno ali istinito.
ninica 1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:40.