Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2003., 16:39   #1
Da li znadete za APNEA?

Eto opet mene ,sa mojih jedno 14 bolesti ,koje su vecina kronicna jedna je "APNEA".

Srecom ima najnoviji clanak na Plivi, pa cu prenosti dio koji se odnosi na bolest i onda nastaviti sa mojim opisom i sta ja radim da zivim sa APNEOM!


Apnea kod spavanja

Apnea je prestanak disanja koji može trajati 10, 20 ili 30 sekundi, nakon čega čovjek počne grčevito hvatati zrak. Taj se ciklus može ponavljati cijele noći, a da spavač toga nije ni svjestan, ali se ujutro budi suhih usta, s glavoboljom i mamurlukom. Također je moguća pospanost tijekom dana, te značajan gubitak pamćenja, otežana koncentracija, poremećaj pažnje, ćudljivost i ostali problemi.

Postoje dvije vrste apnee: opstruktivna i središnja. Kod opstruktivne apnee dolazi do suženja grla za vrijeme spavanja što onemogućava protok zraka kroz dišne putove. Kada padne razina kisika mozak šalje poruku "probudi se i diši." Te epizode mogu se javiti čak i do 100 puta u jednom satu. Središnja apnea je puno rjeđa, javlja se u samo 10% slučajeva, uzrokovana je time što mozak ne šalje signal za disanje, a prati različite srčane i neurološke poremećaje.

Ovaj poremećaj javlja se u 2% žena i u 4% muškaraca srednjih godina, dakle njegova učestalost je ista kao učestalost šećerne bolesti ili astme. Također je primarni čimbenik rizika za nastanak visokog krvnog tlaka. Na sreću, ukoliko se postavi točna dijagnoza, apneu je moguće uspješno liječiti putem fizikalne ili mehaničke terapije, kirurškog liječenja, te nespecifične terapije.

Fizikalna ili mehanička terapija uključuje primjenu zraka pod tlakom koji se putem maske ili nosnog nastavka upuhuje u dišne putove i drži ih otvorenima tako da zrak slobodno cirkulira.


Druga mogućnost je primjena naprava koje jezik i donju vilicu drže u položaju prema naprijed, što kod lakšeg oblika apnee sprječava sužavanje dišnih putova. Naprave se izrađuju za svakog pacijenta posebno, a obično ih postavljaju zubar ili ortodont.

Kirurško liječenje sastoji se u uklanjanju tkiva poput krajnika, trećeg krajnika, nosnih polipa, te strukturalnih deformacija koje mogu zatvarati dišne putove. Postoje različiti postupci, ali ni jedan nije u potpunosti učinkovit niti bez rizika. Također je vrlo teško predvidjeti rezultat kirurškog zahvata, te moguće popratne pojave.

Nespecifična terapija odnosi se na biheviorističke aspekte koji mogu biti važan dio programa liječenja. Neki od primjera ove vrste terapije su smanjenje tjelesne težine kod pretilih ljudi, što može dovesti do smanjenja broja epizoda apnee. Također pomaže izbjegavanje konzumiranja tvari poput alkohola i tableta za spavanje, koje povećavaju vjerojatnost pojave produženih epizoda apnee. Neki ljudi pate od apnee samo kada leže na leđima, pa se uz pomoć jastuka ili neke naprave koja im pomaže da leže na boku problem može smanjiti.


1997 kada sam isao na snimanje za bolove u kicmi ,nasli su da nesto nije u redu ili sa srcem ili plucima, i predlozili doctoru da me ponovo posalje za te slike.

Na moju veliku zalost naslo se je da imam AZBESTOZU, za sta sam isao specijalisti za pluca.
Drugom prilikom cu opisati oko Azbestoze i njihove bolesti.

Prilikom pregleda doktorica profesor je nasla i zeljela je da napravim test spavanja u bolnici dvije noci.
Nasli su da za vrijeme spavanja prekidam disati 25-35 puta na sat.

Slijedio je novi test sa masinom za disanje da se odredi koliko zraka trosim i vidi rezolt sa masinom.

Dobio sam preko drzave, bez da sam morao platiti masinu koja uzima zrak i pumpa u moj nos (sa zatvorenom maskom i cijevima)
tako da nikada ne prekidam disati.

Bio sam sretan da se je to naslo ,jer radi mojih suzenih arterija (od pusenja), mogao sam lagano dobiti izljev krvi na mozak.

Eto vec od 1998 do sada spavam svaku noc sa masinom, nije ugodno nositi masku ,ali zivot je vazan iako bolestan.

Probati cu naci link na internet na Engleskom na kojoj se vidi aparat i maska.

Zelio bi istaci da mnogi ljudi zaspiju za volanom dok voze radi umora, kod mene sa tolikim bolestima i lijekovima ne radi toliko razliku za umor ,jer me drugi lijekovi umaraju ,ali mi spasava zivot sa neprekidnim disanjem!

Izvinjavam se ex(Hhinet razno forumasima ,radi hvaljenja sa bolestima)


Isto mozete na plivi procitati cijeli clanak!

Uz najbolju zelju ,mozda pomogne netkome!



http://www.plivazdravlje.hr/?section...id=3919&show=1


http://www.respiratorycareinc.ca/


http://www.respiratorycareinc.ca/SL_01.htm

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2003., 15:06   #2
23/07/03

postovana gospodo,
to je tema za koju ste pitali preko E-mail.

Jest ,ja spavam oko 10-12 sati sa masinom cijelo vrijeme,
ali trajanje spavanja je radi sedacije ne masine!

V.V.K.
Adelaide

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje lahor : 29.07.2003. at 19:08.
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2003., 05:36   #3
A što je dispneja?
__________________
Genije, ili ipak idijot!?
Idijot is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2003., 14:04   #4
Quote:
Idijot kaže:
A što je dispneja?



======Pneumologia News DISPNEA


BPCO : dispnea ed ostruzione delle vie aeree predicono la sopravvivenza a 5 anni


Il grado di dispnea è risultato utile nel predire la qualità della vita ed i miglioramenti della performance dopo riabilitazione polmonare nei pazienti con broncopneumopatia cronica ostruttiva ( BPCO ).
I Ricercatori del Respiratory Division del Kyoto-Katsura Hospital hanno confrontato gli effetti del grado di dispnea e la gravità della malattia sulla sopravvivenza a 5 anni nei pazienti con BPCO.
Sono stati arruolati 227 pazienti con broncopneumopatia cronica ostruttiva.
Dopo 5 anni , erano disponibili i dati di 183 pazienti. La percentuale di sopravvivenza ( a 5 anni ) è stata del 73%.
Il grado di dispnea è risultato significativamente associato alla percentuale di sopravvivenza ( p < 0.001 ).
Pertanto la dispnea dovrebbe essere inserita tra i parametri , assieme all'ostruzione delle vie aeree , utilizzate per valutare i pazienti con BPCO in termini di mortalità. ( Xagena_2002 )



__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje lahor : 29.07.2003. at 19:09.
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2003., 15:09   #5
Ja mislim da je idijot jako dobro znao sto je dyspnea i bez tvog copy paste-a.

Osim toga, u ovome sto si ti postao nema definicije dyspnee.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2003., 15:28   #6
Quote:
lahor kaže:
Ja mislim da je idijot jako dobro znao sto je dyspnea i bez tvog copy paste-a.

Osim toga, u ovome sto si ti postao nema definicije dyspnee.


[color=red ]

IDIOT PITA;

A što je dispneja?


netko je idiot ili lud!

mora da sam ja![/color]

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje lahor : 29.07.2003. at 19:09.
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2003., 03:41   #7
Ma nema toga što idijot ne zna.

Zbog tog pitanja znaju rušiti na ispitu, majku im njihovu.

Mora se naglasiti da je to SUBJEKTIVNI osjećaj nedostatka zraka koju osoba proživljava.
__________________
Genije, ili ipak idijot!?
Idijot is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2003., 23:46   #8
Šta se vi budale prepucavate tko je pametniji?
Verona is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2003., 03:25   #9
Ma ne, kad već znamo da si ti ta koja je najpametnija!
Nebi imalo nikakvoga smisla prepucavati se!
__________________
Genije, ili ipak idijot!?
Idijot is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2003., 01:18   #10
Ma ne, kad već znamo da si ti ta koja je najpametnija!

..no a bas sam luda od zelje za dokazivanjem
Verona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2003., 13:29   #11
Vas dvoje, bez chata - molit cu !
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 16:11   #12
Quote:
lahor kaže:
Ja mislim da je idijot jako dobro znao sto je dyspnea i bez tvog copy paste-a.

Osim toga, u ovome sto si ti postao nema definicije dyspnee.

Vec dulje vrijemena primjecujem da mnogi pisu diagnoze/bolesti sa (kako se kaze na latinskom ili engleskom)....ali ne propisno napisano....to je bio i ovaj slucaj...tako da osobe makar one koje znaju ne trebaju se igrati sa rijecima....mene ne smeta ja znadem latinski dijagnoze kao i engleske (meni je problem na hrvatskom),
sve vise se koristi po svijetu ENGLESKE izreke.

Idiot pita?;A što je dispneja?

Ja ne vidim sta to ima sa dyspnee?( ali znadem za sebe veoma dobro sta znaci)

pozdrav,
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2003., 01:23   #13
Quote:
VILKO kaže:
Vec dulje vrijemena primjecujem da mnogi pisu diagnoze/bolesti sa (kako se kaze na latinskom ili engleskom)....ali ne propisno napisano....to je bio i ovaj slucaj...tako da osobe makar one koje znaju ne trebaju se igrati sa rijecima....mene ne smeta ja znadem latinski dijagnoze kao i engleske (meni je problem na hrvatskom),
sve vise se koristi po svijetu ENGLESKE izreke.

Idiot pita?;A što je dispneja?

Ja ne vidim sta to ima sa dyspnee?( ali znadem za sebe veoma dobro sta znaci)

pozdrav,
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2003., 01:28   #14
Quote:
VILKO kaže:
Vec dulje vrijemena primjecujem da mnogi pisu diagnoze/bolesti sa (kako se kaze na latinskom ili engleskom)....ali ne propisno napisano....to je bio i ovaj slucaj...tako da osobe makar one koje znaju ne trebaju se igrati sa rijecima....mene ne smeta ja znadem latinski dijagnoze kao i engleske (meni je problem na hrvatskom),
sve vise se koristi po svijetu ENGLESKE izreke.

pozdrav,
Vidim da si iz daleke zemlje ali ne vidim da se koristiš engleskim.

Il grado di dispnea è risultato utile nel predire la qualità della vita ed i miglioramenti della performance dopo riabilitazione polmonare nei pazienti con broncopneumopatia cronica ostruttiva ( BPCO ).
I Ricercatori .....

Nego talijanskim
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2003., 16:59   #15
Quote:
stefano kaže:
Vidim da si iz daleke zemlje ali ne vidim da se koristiš engleskim.

Il grado di dispnea è risultato utile nel predire la qualità della vita ed i miglioramenti della performance dopo riabilitazione polmonare nei pazienti con broncopneumopatia cronica ostruttiva ( BPCO ).
I Ricercatori .....

Nego talijanskim


Jedan clan Idiot je pitao: A što je dispneja?

Da li bi mu Vi odgovorili sa necim drugim?

I speak/write english when I need.



__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2004., 16:23   #16
Odgovor na email Mariji,

jest ,nije lagano nositi cijelu noc masku , problem je da ako Vas partner spava lagano dosta se cuje zrak i masina, ja spavam u drugoj sobi.
Sta se tice disanja je normalno ,ja stavim specijalnu posudu sa vodom koju mogu po zimi ako treba zagrijati ,a po ljeti zrak samo prelazi po vrhu vode tako da je malo vlazniji sta pomaze za suho grlo.

Masku obicno mjenjam sam i kosta oko $300 dollara, nitko ne placa za nju.

Moje prekidanje disanja je 300-500 puta po noci ,tako da nebi nikada spavao bez maske/aparata.

Toliko za sada.

Pozdrav,

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 18:11   #17
Tema podignuta radi potrebe /savjeta.

Vilko

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 23:01   #18
Ajde ti Vilko objasni meni kakva je to mašina i maska koja tebi služi za disanje? Jel to nekakav CPAP ventilator ili ima neku od opcija aktivne mehaničke ventilacije ( CMV, SIMV, IPPV itd. )?
Druga stvar je kako se uspjevaš ventilirati s bilo kakvom mašinom preko maske a bez endotrahealnog tubusa? Naime, u kliničkoj praksi je opisana ventilacija maskom preko respiratora međutim to je PRAKTIČKI nemoguće ostvariti. Nikako nije moguće postići potpuno prijanjanje maske na lice tako da se potpuno hermetiziraju nos i usta i da se onda bolesnik ventilira. A potpuno zatvoreni sistem ventilacije osnovni je preduvjet BILO KAKVE ventilacije respiratorom. Ako potpuno ne "dihta" nema učinka.
Zato, de mi malo opiši što to imaš na licu i kakav to stroj imaš koji te spašava. Zbilja me zanima jer mi je to malo teško zamisliti a s tim glupostima oko mehaničke ventilacije svakodnevno se susrećem.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2004., 10:07   #19
Re: Da li znadete za APNEA?

Quote:
VILKO kaže:
Eto opet mene ,sa mojih jedno 14 bolesti ,koje su vecina kronicna jedna je "APNEA".

Srecom ima najnoviji clanak na Plivi, pa cu prenosti dio koji se odnosi na bolest i onda nastaviti sa mojim opisom i sta ja radim da zivim sa APNEOM!


Apnea kod spavanja

Apnea je prestanak disanja koji može trajati 10, 20 ili 30 sekundi, nakon čega čovjek počne grčevito hvatati zrak. Taj se ciklus može ponavljati cijele noći, a da spavač toga nije ni svjestan, ali se ujutro budi suhih usta, s glavoboljom i mamurlukom. Također je moguća pospanost tijekom dana, te značajan gubitak pamćenja, otežana koncentracija, poremećaj pažnje, ćudljivost i ostali problemi.

Postoje dvije vrste apnee: opstruktivna i središnja. Kod opstruktivne apnee dolazi do suženja grla za vrijeme spavanja što onemogućava protok zraka kroz dišne putove. Kada padne razina kisika mozak šalje poruku "probudi se i diši." Te epizode mogu se javiti čak i do 100 puta u jednom satu. Središnja apnea je puno rjeđa, javlja se u samo 10% slučajeva, uzrokovana je time što mozak ne šalje signal za disanje, a prati različite srčane i neurološke poremećaje.

Ovaj poremećaj javlja se u 2% žena i u 4% muškaraca srednjih godina, dakle njegova učestalost je ista kao učestalost šećerne bolesti ili astme. Također je primarni čimbenik rizika za nastanak visokog krvnog tlaka. Na sreću, ukoliko se postavi točna dijagnoza, apneu je moguće uspješno liječiti putem fizikalne ili mehaničke terapije, kirurškog liječenja, te nespecifične terapije.

Fizikalna ili mehanička terapija uključuje primjenu zraka pod tlakom koji se putem maske ili nosnog nastavka upuhuje u dišne putove i drži ih otvorenima tako da zrak slobodno cirkulira.


Druga mogućnost je primjena naprava koje jezik i donju vilicu drže u položaju prema naprijed, što kod lakšeg oblika apnee sprječava sužavanje dišnih putova. Naprave se izrađuju za svakog pacijenta posebno, a obično ih postavljaju zubar ili ortodont.

Kirurško liječenje sastoji se u uklanjanju tkiva poput krajnika, trećeg krajnika, nosnih polipa, te strukturalnih deformacija koje mogu zatvarati dišne putove. Postoje različiti postupci, ali ni jedan nije u potpunosti učinkovit niti bez rizika. Također je vrlo teško predvidjeti rezultat kirurškog zahvata, te moguće popratne pojave.

Nespecifična terapija odnosi se na biheviorističke aspekte koji mogu biti važan dio programa liječenja. Neki od primjera ove vrste terapije su smanjenje tjelesne težine kod pretilih ljudi, što može dovesti do smanjenja broja epizoda apnee. Također pomaže izbjegavanje konzumiranja tvari poput alkohola i tableta za spavanje, koje povećavaju vjerojatnost pojave produženih epizoda apnee. Neki ljudi pate od apnee samo kada leže na leđima, pa se uz pomoć jastuka ili neke naprave koja im pomaže da leže na boku problem može smanjiti.


1997 kada sam isao na snimanje za bolove u kicmi ,nasli su da nesto nije u redu ili sa srcem ili plucima, i predlozili doctoru da me ponovo posalje za te slike.

Na moju veliku zalost naslo se je da imam AZBESTOZU, za sta sam isao specijalisti za pluca.
Drugom prilikom cu opisati oko Azbestoze i njihove bolesti.

Prilikom pregleda doktorica profesor je nasla i zeljela je da napravim test spavanja u bolnici dvije noci.
Nasli su da za vrijeme spavanja prekidam disati 25-35 puta na sat.

Slijedio je novi test sa masinom za disanje da se odredi koliko zraka trosim i vidi rezolt sa masinom.

Dobio sam preko drzave, bez da sam morao platiti masinu koja uzima zrak i pumpa u moj nos (sa zatvorenom maskom i cijevima)
tako da nikada ne prekidam disati.

Bio sam sretan da se je to naslo ,jer radi mojih suzenih arterija (od pusenja), mogao sam lagano dobiti izljev krvi na mozak.

Eto vec od 1998 do sada spavam svaku noc sa masinom, nije ugodno nositi masku ,ali zivot je vazan iako bolestan.

Probati cu naci link na internet na Engleskom na kojoj se vidi aparat i maska.

Zelio bi istaci da mnogi ljudi zaspiju za volanom dok voze radi umora, kod mene sa tolikim bolestima i lijekovima ne radi toliko razliku za umor ,jer me drugi lijekovi umaraju ,ali mi spasava zivot sa neprekidnim disanjem!

Izvinjavam se ex(Hhinet razno forumasima ,radi hvaljenja sa bolestima)


Isto mozete na plivi procitati cijeli clanak!

Uz najbolju zelju ,mozda pomogne netkome!



http://www.plivazdravlje.hr/?section...id=3919&show=1


http://www.respiratorycareinc.ca/


http://www.respiratorycareinc.ca/SL_01.htm

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2004., 17:25   #20
Re: Re: Da li znadete za APNEA?

Quote:
VILKO kaže:
ovaj gornji clanak ja nisam postavio ,ne znadem sta se dogadja?
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:57.