Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2006., 20:32   #1
Algodistrofija & Sy Sudeck

Ima li nas još?
Želim čuti vaša iskustva...
 
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 23:33   #2
Eto, (na žalost) ima nas još.
Ne bi sad ulazio u detalje dok ne vidim da li Beskrajna (ili možda neko drugi) još uvijek prati ovaj forum, a nakon toga možemo nastavit čavrljane o ovoj "Veseloj" temi.
 
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 17:41   #3
Unhappy

Pozdrav, eto i mene.
Kako stanje napreduje, nadam se na bolje

JAVITE SE molim Vas
charlesthesnake is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2011., 21:15   #4
Komplikacije nakon skidanja gipsa - sudekov sindrom

Mojoj svekrvi,koja ima 48 god.,ustanovljena je bolest pod nazivom Sudek,koja je nastala kao posledica nepravilnog postavljanja gips-longete pri uganuću skočnog zgloba,koji se desio prije otprilike jedne godine.Radjena joj je fizikalna terapija,a potom i sve pretrage: EMG,kateterizacija srca(dva infarkta,ugrađena 2 stenta na račvi arterije,jedan otkazao a drugi radi 70%),magnetna rezonanca itd..međutim,poboljsanja nema noga je i dalje otecena i bolna,koža je promijenila boju i otok raste ka koljenu.Pokusala je sa raznoraznim preparatima iz alternativne medicine nakon sto joj doktori nisu mogli pomoći,ali nazalost pomaka nema.
Ovim putem molim bilo koga ko je imao neke veze sa ovom bolešću da pomogne sa savjetom,šta dalje....
edinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 20:50   #5
Sudeckov sindrom

Koja je najbolja terapija za sudeckov sindrom?
biba47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 00:40   #6
Meni je Sudeck dijagnosticiran nakon prijeloma i operacije nadlaktične kosti i to od strane fizijatra kod kojeg sam provodila fizikalnu. Nakon dijagnoze mi je promijenjena fizikalna terapija, te ordinirani analgetici i sredstvo za smirenje, te se stanje znatno poboljšalo.
Pretraživanjem neta sam skužila da je to pravi put za liječenje (fzikalna terapija+lijekovi).
Dijagnosticiran mi je tip 1, što se očitovalo intenzivnim višemjesečnim bolovima cijele nadlaktice pri svakom pokretu ruke.
Uglavnom, nakon promjene fizikalne terapije (isključivo dozirane individualne vježbe, elektroterapija) je stanje puno bolje.
Valjda sam imala sreću da moj fizijatar prepozna bolest u ranom stadiju, obzirom da je liječio dosta pacijenata od Sudecka.
bela player is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 18:55   #7
Exclamation molim pomoć: ortoped ili fizijatar?

Pozdrav svima,

ne znam više gdje da saznam pa pišem ovdje.
Majka, 66god, prije mjesec i pol slomila metatarzalnu kost u lijevom stopalu (fractura avulsiva baseos ossi MTT V pedis sin). Pa su ju prvo šaltali da ide ovamo i onamo i da nije hitno pa da se naruči za 3 tjedna i tako; ugl. prošlo mjesec i pol sa zavojima i hladnim oblogama, prije 2 tjedna dobila štake da si malo pomogne. Bili na kontroli, zarasta OK, nema pomaka.

Problem je u tome što stopalo (mjesto prijeloma, prsti i gležanj) natiču (npr. 15min sjedi za stolom i jede i sve joj natekne), i mijenja boju (crveni se, pa poplavi) i boli na dodir. Bili kod drugog ortopeda (prvi rekao 'Pa to je slomljeno, što bi vi' na pitanje o tome), koji kaže da to više ne smije naticati, dijagnoza mu je 'Mb Sudeck susp. pedis sin.', i uputio fizijatru.
Opet tamo, 3 tjedna čekaj (a za Sudeck je važno što prije reagirati). Uspijemo doći pod 'hitno', fizijatrica da Lioton da stavi u zamrzivač pa time maže (i boli k'o vrag kad ide time mazati), i da radi vježbe razgibavanja. Ovo i dalje natiče, krema (za vene!?!) ne pomaže. Jutros ju zovemo, 'joj pa naše je za razgibati, trebate i dalje stavljati obloge (što uopće nije rekla, a ortoped kaže da obloge tu ne pomažu), a za tog Sudecka - to je do ortopeda.
Kud sad? Ja više ne znam tko je tu lud: ili ova ne zna što je Sudeckov sindrom i kako se liječi, ili ortoped ne zna (što mi je manje vjerojatno) da to on treba rješavati. I kamo sad otići i kome, posebno jer je sve to u Slavonskom Brodu.

Puno hvala na odgovoru!
__________________


Da se možda nisam noću ja promijenila? Čekaj da promislim : jesam li bila ista kad sam se jutros ustala? Ako pravo razmislim, malo se sjećam da mi je bilo nekako drukčije. Ali ako nisam ista, sljedeće je pitanje : Tko sam, zaboga? Eto, to ti je zagonetka!
Illuminata is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 19:53   #8
Negu je trebalo stavit u gips.
Ja sam imala isto takvu frakturu, gips 6 tjedana i nakon skidanja gipsa nisam smjela 4 tjedna sasvim stat na nogu, odnosno, koristila sam štake.
Uz to, vježbe kod fiziotp. Znači traje neko vrijeme, tek sad nakon 7 mjeseci mogu normalno stat na nogu, recimo kod silaska iz autobusa i slično, da me ne zaboli.
hašismotko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 17:38   #9
hašismotko, hvala na odgovoru!

Da pitam, nakon takve ozljede, jel ti stopalo ostalo šire?
Jer mami evo 2 mjeseca prošla od loma, a stopalo joj je za broj šire od drugog, i sve je ukočeno, prsti još natečeni, ne može micati prste i ne može okretati nogu u zglobu u gležnju.

Hvala!
__________________


Da se možda nisam noću ja promijenila? Čekaj da promislim : jesam li bila ista kad sam se jutros ustala? Ako pravo razmislim, malo se sjećam da mi je bilo nekako drukčije. Ali ako nisam ista, sljedeće je pitanje : Tko sam, zaboga? Eto, to ti je zagonetka!
Illuminata is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 20:20   #10
Sudekov sindrom i fantomska bol

pozdrav forumaši

Prije tri godine su mi odstranili sezamsku kost na stopalu. Od tada imam kroničnu bol(trni,peče boli na dodir cijelo stopalo) najviše peče prema vrhu palca,čak mi je i prerezan živac al opet boli. uradio 5 operacija. Tri kod dr. nemeca al bezuspješno. razne dijagnoze al nijedna prava dosad (sudekov sindrom, fantomska bol) boli me užasno na dodir a nemam površinskog osjeta na jednom dijelu stopala. Molim bilo koga tko ima nekakav sličan problem da mi se javi pa bi detaljnije objasnio situaciju. Glavni problemi su (trni,peče, boli na dodir, ali to ne staje nikada već tri godine.
kineziolog87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 23:26   #11
Quote:
kineziolog87 kaže: Pogledaj post
pozdrav forumaši

Prije tri godine su mi odstranili sezamsku kost na stopalu. Od tada imam kroničnu bol(trni,peče boli na dodir cijelo stopalo) najviše peče prema vrhu palca,čak mi je i prerezan živac al opet boli. uradio 5 operacija. Tri kod dr. nemeca al bezuspješno. razne dijagnoze al nijedna prava dosad (sudekov sindrom, fantomska bol) boli me užasno na dodir a nemam površinskog osjeta na jednom dijelu stopala. Molim bilo koga tko ima nekakav sličan problem da mi se javi pa bi detaljnije objasnio situaciju. Glavni problemi su (trni,peče, boli na dodir, ali to ne staje nikada već tri godine.
Odi neurologu/anesteziologu verziranom za liječenje boli.
S obzirom kako traje već tri godine, teško da ćeš proći bez dugotrajnog agresivnog farmakoterapijskog liječenja (možda neki antiepileptici, triciklički antidepresivi...).
Problem je ( s obzirom na dugotrajnost bolnih tegoba), što ni učinak liječenja neće nastupiti brzo- u prijevodu, moraš biti strpljiv, uporan, često je potrebno u više navrata mijenjati i korigirati terapiju.
Kad uđeš u remisiju (smanjenje bolnog sindroma), paralelno probaj konzultirati kakvog psihologa/psihoterapeuta koji se bavi "skidanjem" boli.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 11:33   #12
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Odi neurologu/anesteziologu verziranom za liječenje boli.
S obzirom kako traje već tri godine, teško da ćeš proći bez dugotrajnog agresivnog farmakoterapijskog liječenja (možda neki antiepileptici, triciklički antidepresivi...).
Problem je ( s obzirom na dugotrajnost bolnih tegoba), što ni učinak liječenja neće nastupiti brzo- u prijevodu, moraš biti strpljiv, uporan, često je potrebno u više navrata mijenjati i korigirati terapiju.
Kad uđeš u remisiju (smanjenje bolnog sindroma), paralelno probaj konzultirati kakvog psihologa/psihoterapeuta koji se bavi "skidanjem" boli.
Vec idem kod raznih neurologa, trenutno sam u splitu kod dr.Marovića, on mi je dao terapiju s lijekovim Tegretol 200mg i Lyrica 75! sada mi je bol u mirovanju slabija 10-15% Al i dalje je bol na dodir nesnošljiva. Problem je u tome što se neće da posvete mome slučaju, izuzev bolnice dr Nemec s kojom sam stalno u kontaktu. Da spomenem usput ja sam diplomirao kineziologiju a ubija me to što nemogu ništa raditi, nemogu požuriti a kamoli trčati. Izgleda mi da ste vi dosta upoznati s ovim stvarima. Jeste li vi liječnik? svaki savijet, pomoć bi mi dobro došla..

hvala puno na odgovoru
kineziolog87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 15:25   #13
Nažalost ima nas još :-(

Koje terapije ili lijekove bi preporučili? Ima li netko za preporučiti nekog doktora koji se susreo s ovim i zna pomoći pacijentu?

Nadam se da netko prati ovu temu budući da postovi i nisu baš aktualni.
Hella Kalisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 12:08   #14
Ja ga isto imam. Krenula sam na fizikalne, dali su mi i TENS i magnet, no ne pomaže.
Svaki dan sve više boli. Predložili su mi blokadu simpatikusa, pa ima li netko iskustva s tim?
Brego is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2018., 12:17   #15
Molim te napiši o kojem je liječniku riječ. Treba mi pomoć za individualne vježbe. Hvala ti.
xsinisax is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2023., 11:11   #16
Vidim da je tema zamrla, a iskreno treba mi pomoć i iskustva drugih jer ne znam sama sa sobom što da radim .... Sad ću na dugačko i široko, no opet truditi ću se skratiti.

Pukla mi Ahilova tetiva tako što sam pri zamahu lijevom nogom u nazad lupila u klupicu/steper i pukla je kao odrezana. Zahvaljujući curama tamo odvezena sam na hitnu i bez ultrazvuka i RTG-a na operaciju. Operacija kao dobro prošla, stavili mi gips i nogu u položaj tako da su mi stavili spužvasti blok pod koljeno dok je peta visila ili dodirivala mardac. Žalila se da mi mišići noge sami od sebe kontraktiraju, da me prolaze trnci, da noga kuri, pa hladi nenormalno, da me hvataju grčevi i dobila odgovor da je to sve normalno.
Pustili me doma i nakon jedno tri tjedna u sred noći probudio me užasan bol, kao da me neko probio nožem s desne strane kvadricepsa. Bila na hitnoj, misle da je napukao mišić, sigurno sam previše vježbala - u noći, na spavanju??? Naredna dva tjedna se nisam mogla pomaknuti iz kreveta od bolova kroz cijelu nogu. Noga naotečena cijela kao balvan.
Nakon skoro 7 tjedana skidaju mi gips. Stopalo ne mogu pomaknuti nikud ni milimetra. Samo malo micati prstima. Ožiljak izgleda prestrašno, nagužvano, iskrivljeno, u svim duginim bojama. Kirurg kaže kak je to sve super i doslovno me začuđeno pita zašto ne hodam. Nakon natezanja daje mi preporuku da odem fizijatru, uz napomenu da mu se više ne vraćam.
Fizijatar me šalje na fizikalne, i nek nosim obuću s visokom petom, dijagnosticira Sudeck sindrom, ali niti jedne riječi šta je to.
Na fizikalnu terapiju kao da sam išla na robiju iako su se žene stvarno trudile i radile sa mnom što se tiče tetive, Sudeck se ne spominje. UVZ me užasno, ali užasno bolio, i sve ostalo sam osjetila prekoviše , bilo je više dana kada nisam više od muke mogla trpjeti istezanja i doslovno sam se raspala od muke, nekontrolirano plakala i sa velikim sramom izlazila kroz vrata dok su me svi gledali u nevjerici
Da ne bi bilo sve crno išlo je bez obzira na bolove i na apsurdnu količinu tableta na bolje, ali jako sporo. Nakon dva mjeseca terapija oteklina je spala, stopalo ide u rasponu pola svoje funkcije, no ne mogu težinu tijela još uvijek prebaciti na prednji dio. I tu je sve stalo. Vježbe postaju sve agresivnije, a pomaka nema. I do tog trenutka mi nije napravljen nijedan nalaz tipa UVZ-a ili bilo čega drugog. Sve na temelju vizualnog pregleda.
Na kraju platila pregled kod ortopeda koji kod nas dobro kotira. Tek tada mi prvi put čovjek kaže u kratkim crtama što je to Sudeck, da radim krive vježbe, da na krivi način vježbam, da je noga bila u krivom položaju nakon operacije, list mi je atrofirao i onda šećer na kraju kirurg mi je dobro sašio tetivu, no skratio ju jako i zato nikad više neću dobiti potpunu mobilnost stopala, a na to sve imam veliki koloidni ožiljak koji se uvukao prema unutra.
To je sve skupa za mene bio šok (iako sam znala da nešto gadno ne štima i da si nisam umislila ) i sad ne znam šta očekivati, imam veliki problem s cirkulacijom u toj nozi, znojim se kao prase, šta mogu napravit po tom pitanju? Kad vježbam malo duže osjećam bol i išijasnog živca. Držim se svih uputa, no dali ikad to ode na bolje ili se stvari s vremenom samo pogoršavaju?
Za sad se kljukam vitaminima, kolagenom i dobila lexaurin, tablete za bolove tipa nalgesin po potrebi, - jel' ima nešto drugo da pomaže?
Dal' vježbe u vodi pomažu, sunčanje da ili ne? Dal' je netko u sličnoj situaciji uspio ponovno vozit auto?
Smijem li putovat avionom pošto je cirkulacija sjebana do daske?
Kakve vježbe su vama pomogle? Nakon koliko ste se uspjeli vratit na posao, ili nikad niste. Sve me zanima...
Kao i činjenica da ljudi u našem zdravstvenom sustavu nemaju pojma što je to Sudeck i omalovažavaju problem. Kako, zašto????
Plava Gruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2023., 11:05   #17
Quote:
Plava Gruda kaže: Pogledaj post
i onda šećer na kraju kirurg mi je dobro sašio tetivu, no skratio ju jako i zato nikad više neću dobiti potpunu mobilnost stopala

Na temelju onoga što sam izguglao i pročitao čini se da se Ahilova tetiva može u slučaju potrebe produžiti operativnim putem.
Troko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2023., 18:59   #18
Quote:
Plava Gruda kaže: Pogledaj post
To je sve skupa za mene bio šok (iako sam znala da nešto gadno ne štima i da si nisam umislila ) i sad ne znam šta očekivati, imam veliki problem s cirkulacijom u toj nozi, znojim se kao prase, šta mogu napravit po tom pitanju?
Meni je donekle pomogla gumena loptica sa šiljcima. Ali više za bolove nego za oticanje.

Quote:
Kad vježbam malo duže osjećam bol i išijasnog živca.
Tako i mene sad boli koljeno, iako mi je problem nastao u gležnju.

Quote:
Držim se svih uputa, no dali ikad to ode na bolje ili se stvari s vremenom samo pogoršavaju?
Ide na bolje, ali vrlo polako. Ali ide. Meni je bila ozljeda prije 7 mjeseci i mogu reći da mi se dosta popravilo. Bolove imam vrlo rijetko, manje otiče noga, jedino što još postane tamno crvena.

Quote:
Dal' vježbe u vodi pomažu, sunčanje da ili ne? Dal' je netko u sličnoj situaciji uspio ponovno vozit auto?
Vježbe u vodi su super, sunčanje ja ne bih. Vozit auto se može bez problema (iako natekne noga nakon cjelodnevne vožnje).

Quote:
Smijem li putovat avionom pošto je cirkulacija sjebana do daske?
Ovo je i mene zanimalo. Nisam išla, ali ljudi kažu da se može, da nije nikakav problem.

Quote:
Kakve vježbe su vama pomogle?
A ništa posebno, samo radit normalne korake i pokrete s nogom, kakve radiš i s drugom.

Quote:
Nakon koliko ste se uspjeli vratit na posao, ili nikad niste.
Ja još nisam, ali mislim da sam sad već u fazi da bih se mogla vratiti ako želim. Nisam sigurna, možda bih za par dana morala opet na bolovanje ili bih možda trebala više odmarati nogu na poslu.

Quote:
Sve me zanima...
Malo kasno odgovaram, ali ako vidiš odgovor, pitaj ako te nešto zanima i javi se kako ti je sada.

Quote:
Kao i činjenica da ljudi u našem zdravstvenom sustavu nemaju pojma što je to Sudeck i omalovažavaju problem. Kako, zašto????
Meni je isto jedan ortoped odmah skužio o čemu se radi i sve pojasnio i mislim da sam imala sreće što sam išla kod njega, u javnom sustavu zbilja ne ulaze u detalje jel se nekom razvio neki sindrom ili takve neke banalnosti.
miss.silence is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2023., 19:10   #19
Quote:
Plava Gruda kaže: Pogledaj post
UVZ me užasno, ali užasno bolio, i sve ostalo sam osjetila prekoviše , bilo je više dana kada nisam više od muke mogla trpjeti istezanja i doslovno sam se raspala od muke, nekontrolirano plakala i sa velikim sramom izlazila kroz vrata dok su me svi gledali u nevjerici Da ne bi bilo sve crno išlo je bez obzira na bolove i na apsurdnu količinu tableta na bolje, ali jako sporo. Nakon dva mjeseca terapija oteklina je spala, stopalo ide u rasponu pola svoje funkcije, no ne mogu težinu tijela još uvijek prebaciti na prednji dio. I tu je sve stalo. Vježbe postaju sve agresivnije, a pomaka nema.
Mene je isto previše bolilo i odustala sam od fizikalnih, nisam to više mogla. Mislim da mi je svejedno i bez fizikalnih išlo na bolje. Isto nisam mogla stati na prste, prebaciti težinu na prednji dio i to što pišeš, ali svaki dan sam sama pomalo pokušavala i s vremenom sam došla do toga da to mogu.
miss.silence is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2023., 16:01   #20
Quote:
miss.silence kaže: Pogledaj post
Mene je isto previše bolilo i odustala sam od fizikalnih, nisam to više mogla. Mislim da mi je svejedno i bez fizikalnih išlo na bolje. Isto nisam mogla stati na prste, prebaciti težinu na prednji dio i to što pišeš, ali svaki dan sam sama pomalo pokušavala i s vremenom sam došla do toga da to mogu.
Baš mi je drago što si mi dala odgovore, ne osjećam se kao Pale sam na svijetu.
Dobila sam par kontakata ljudi preko Saveza za rijetke bolesti. Ima nas baš malo, no vrlo zanimljivo društvo.

Fizijatrica mi je na zadnjem pregledu napisala pokret je terminalan, najvjerojatnije više nikad neće biti bolje.
Kod ortopeda saznala da mi je tetiva jako (prejako) skraćena pri operaciji.
Ono što su na fizikalnima uspjeli mi izvući dobila sam na pokretu, no s druge strane preistegnulo se i došlo je do okoštanja pri hvatištu tetive i stvaranja spine s donje strane.
Još uvijek šepam. Cipele isključivo s visokom petom. U ravnom nema šanse hodati.
Uspjela vozit auto, ali na kratko. Kvačilo mi predstavlja fanj problem. Još uvijek sam na bolovanju i tražim si drugi posao. Svjesna sam da se na ovaj ne mogu vratit.
Rekla bih da boli nešto manje ili sam se navikla valjda na sve skupa, ali cirkulacija mi je baš loša, loša.
Kod zadnjeg pregleda kažem ja ortopedu, ma bolje je, nije onak strašno kak je bilo prije. Kaže on meni daj da ja to ipak vidim.
Skinem ja čarapu, a on meni kaže da pod hitno mjenjam dioptriju
Da u kojem svemiru to izgleda dobro?!

Tako da eto, nije baš bolje iako sama sebi pričam da je.
Kao što mi reče ortoped, sad ste se udali za gospona Sudecka i ne možete se rastat.
Oduševljena sam tom činjenicom.
Plava Gruda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:14.