Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2007., 18:33   #61
ja sam imao kad sam obolio 250/150 pa su se svi križali i imao gadne glavobolje...nakon intenzivne ( a nisam u bolnicu išo zbog tlaka) bio je 120/80

sad mi je oko 140/100 a nekad 160/110...al to je mila majka u odnosu na prije.
pola iruzida i sada su mi prepisali physiotens....izbacih coca colu,slatko,prženo na ulju u tavi ono...pomfri i hamburgere i meso općenitio..piletinu i ribu nekad pojedem i to je to....glavno da su glavobolje prestale-to je bilo kaos
__________________
"I dont wanna die in a nuclear war
I'd rather stay home and wipe the floor"
Kejos is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 23:31   #62
Meni su na sistematskom prije 3 dana mjerili i ispo je 140/110 i rekla je da je povišen za moju dob.a imam 14 godina
groucho_marx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 23:34   #63
krvni tlak se kao što je već rečeno ne normalizira preko noći, to je kontinuiran proces i dugotrajan, moderni terapijski pristup tako "rezistentnim" hipertenzijama je kombinirana terapija, svakako ACE i diuretik, slažem se da bi bilo najbolje da kardiolog u najmanju ruku internist ordinira bar početak th. a ne slažem se da opća praksa je samo za krajnike i sl.stanja, mislim da će biti dobar liječnik obiteljske medicine dostatan za praćenje nakon početne th., a ako se ne pomakne sa mrtve točke sa novom th onda će biti vjerojatno taj dr. dovoljno pametan i znati svoja organičenje, tj granice svoga područja.
a to si nemoj dopuštat da ti tlak skoči toliko, jer te hipertenzivne krize su hitna stanja, svakako na hitnu na jedan koktel antihipertenzivne th., da sad ne reklamiram svoje preferentne lijekove
nije loše pokušat sa alternativim metodama, al nikako nemoj prekidat konvecionalnu th, i keep on wit health lifestyle
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 23:50   #64
Quote:
groucho_marx kaže: Pogledaj post
Meni su na sistematskom prije 3 dana mjerili i ispo je 140/110 i rekla je da je povišen za moju dob.a imam 14 godina
mjeri 5 dana 2 x dnevno tlak i ako bude uvijek visok onda na internističku obradu.
prije mjerenja 10 min mirovat sa praznim mjehurom, poželjno na nepun želudac.
više je mogućnosti, s obzirom na dab nije za zanemarit mogućnost feokromocitoma sretno.....javi rezultate
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 23:53   #65
Quote:
groucho_marx kaže: Pogledaj post
Meni su na sistematskom prije 3 dana mjerili i ispo je 140/110 i rekla je da je povišen za moju dob.a imam 14 godina
mjeri 5 dana 2 x dnevno tlak i ako bude uvijek visok onda na internističku obradu.
prije mjerenja 10 min mirovat sa praznim mjehurom, poželjno na nepun želudac.
više je mogućnosti, s obzirom na dob nije za zanemarit mogućnost feokromocitoma sretno.....javi rezultate
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 22:07   #66
Ja ne pusim ..ne pijem ...mrsava sam ..mlada sam ..i imam tesku hipertenziju .
190 / 130 ... a ponekad i vise .
Ne znam sto ..ni di ..ni kako ...
Znam samo da se jako lose osijecam ...dobila sam neke ljekove..ali nitko me jos specijalisti nije poslao. To mi je neozbiljno i smijesno . Razmisljam da samoinicjativno odem sama .
Kako god ..osijecam se jako lose ..a nasi ljecnici se bas ne uzrujavaju ..
Dasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 15:39   #67
Quote:
Dasha kaže: Pogledaj post
Ja ne pusim ..ne pijem ...mrsava sam ..mlada sam ..i imam tesku hipertenziju .
190 / 130 ... a ponekad i vise .
Ne znam sto ..ni di ..ni kako ...
Znam samo da se jako lose osijecam ...dobila sam neke ljekove..ali nitko me jos specijalisti nije poslao. To mi je neozbiljno i smijesno . Razmisljam da samoinicjativno odem sama .
Kako god ..osijecam se jako lose ..a nasi ljecnici se bas ne uzrujavaju ..
Puno je cimbenika koji mogu dovesti do hipertenzije. U 95% slucajeva radi se o tzv. esencijalnoj hipertenziji, tj. onoj kojoj se ne poznaju uzroci, a ostalih 5% otpada na sekundarnu hipertenziju kojoj se uzroci mogu otkriti i eventualno otkloniti. Obican fizikalni pregled i dobra anamneza (tvoj opis smetnji i odgovori na niz usmjerenih pitanja) mogu uputiti u pravom smjeru. Poviseni tlak je tihi ubojica. Moj ti je savjet da svakako potrazis pomoc dobrog specijalista, ako vec tvoj lijecnik nista ne poduzima. Taj se tlak mora dovesti u normalu, ili barem pribliziti normali. Postoje promjene u navikama koje mogu pomoci, kao, uostalom, i ucinkoviti lijekovi. Ima ih nekoliko skupina, i ne djeluju svi kod svakoga. S druge pak strane, moras i svom lijecniku dati sansu. Hipertenzija nije nesto sto se moze rijesiti po hitnom postupku. Lijekovima treba vremena da pocnu djelovati, da im se pokaze ucinak, da se vidi je li potrebno povisiti dozu ili mozda promijeniti lijek.
simple is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 21:16   #68
meni je inace nizak tlak, u granicama normale ........al mi se cesto desi, evo bas sad!! da mi srce prejako lupa i vrti mi se u glavi cak se malo bojim jer je feeling kao da ce prsnut moze li se to kako zdravoseljacki smirit da ne idem po doktorima- :izbjegava u sirokom luku:
chickeneye is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 22:16   #69
Quote:
Dasha kaže: Pogledaj post
Ja ne pusim ..ne pijem ...mrsava sam ..mlada sam ..i imam tesku hipertenziju .
190 / 130 ... a ponekad i vise .
Ne znam sto ..ni di ..ni kako ...
Znam samo da se jako lose osijecam ...dobila sam neke ljekove..ali nitko me jos specijalisti nije poslao. To mi je neozbiljno i smijesno . Razmisljam da samoinicjativno odem sama .
Kako god ..osijecam se jako lose ..a nasi ljecnici se bas ne uzrujavaju ..
svakako idi liječniku neka ti napravi test mokraće na VMA da se isključi feokromocitom,i svakako kardiologu jer očito trenutna th ne funkcionira
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 17:34   #70
Quote:
Dasha kaže: Pogledaj post
Ja ne pusim ..ne pijem ...mrsava sam ..mlada sam ..i imam tesku hipertenziju .
190 / 130 ... a ponekad i vise .
Ne znam sto ..ni di ..ni kako ...
Znam samo da se jako lose osijecam ...dobila sam neke ljekove..ali nitko me jos specijalisti nije poslao. To mi je neozbiljno i smijesno . Razmisljam da samoinicjativno odem sama .
Kako god ..osijecam se jako lose ..a nasi ljecnici se bas ne uzrujavaju ..
U roku odmah idi internisti,kardiologu.Mene je slao i očnom,uzv bubrega,ekg neznam ni ja više kud sve nisam išao dok se nije otkrio uzrok i postavljena je dijagnoza.Nakon 3 promjene th pronađena je odgovarajuća i rezultat je 120/80 što je usporedbi sa 200/120(koliko je znao biti)odličan rezultat.
Liječniku hitnooo !
ddarkok. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 21:57   #71
Vidim da ste svi reagirali jednako .MORAM HITNO LJECNIKU.
Na hitnosj su mi rekli da je uzrok mozda stres na poslu! Da ..imam stresan posao ...ali zasto visok tlak imam i vikendom ? Evo i sad mi je sto posto oko 180 . Osjetim to !
Iskreno ...ne mogu jos prihvatiti da sam u biti bolesna .
Mucim i cekam .A neznam kog vraga cekam .
Dasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 22:02   #72
Moze li mi itko preporuciti kakvom dobrog specijalistu u Splitu?

Hvala
Dasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 22:07   #73
Quote:
simple kaže: Pogledaj post
Puno je cimbenika koji mogu dovesti do hipertenzije. U 95% slucajeva radi se o tzv. esencijalnoj hipertenziji, tj. onoj kojoj se ne poznaju uzroci, a ostalih 5% otpada na sekundarnu hipertenziju kojoj se uzroci mogu otkriti i eventualno otkloniti. Obican fizikalni pregled i dobra anamneza (tvoj opis smetnji i odgovori na niz usmjerenih pitanja) mogu uputiti u pravom smjeru. Poviseni tlak je tihi ubojica. Moj ti je savjet da svakako potrazis pomoc dobrog specijalista, ako vec tvoj lijecnik nista ne poduzima. Taj se tlak mora dovesti u normalu, ili barem pribliziti normali. Postoje promjene u navikama koje mogu pomoci, kao, uostalom, i ucinkoviti lijekovi. Ima ih nekoliko skupina, i ne djeluju svi kod svakoga. S druge pak strane, moras i svom lijecniku dati sansu. Hipertenzija nije nesto sto se moze rijesiti po hitnom postupku. Lijekovima treba vremena da pocnu djelovati, da im se pokaze ucinak, da se vidi je li potrebno povisiti dozu ili mozda promijeniti lijek.

Hvala na opseznom odgovoru .Otvorilo mi se sad masu dodatnih pitanja .ALi nema to smisla . Prva terapija bila mi je CONCOR ...a druga Lodoz . Trazila sam po netu nesto o lijeku Lodoz .ALi NISTA . Uputstva su napisana jako skrto ...bojim se to "cudo" piti ..
Dasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 09:22   #74
Krvni tlak

konstantno mi je povisen krvni tlak ,srcani je ok , dok ovaj varira od
150-170, imam 23 godine, 195 visok 94 kg tezak, radim fizicki posao i bavim
se trcanjem i ponesto vjezbanjem sa utezima... Da li zna netko sto je razlog povisenog tlaka i sto da radim da ga popravim, pazit na slano jelo i te fore...hvala
Blaza-dj is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 12:16   #75
Quote:
Blaza-dj kaže: Pogledaj post
konstantno mi je povisen krvni tlak ,srcani je ok , dok ovaj varira od
150-170, imam 23 godine, 195 visok 94 kg tezak, radim fizicki posao i bavim
se trcanjem i ponesto vjezbanjem sa utezima... Da li zna netko sto je razlog povisenog tlaka i sto da radim da ga popravim, pazit na slano jelo i te fore...hvala
Obvezno lijecniku! U 95% slucajeva ne zna se uzrok povisenom krvnom tlaku. Ostalih 5% otpada na neke potencijalno uklonjive uzroke. Bez obzira na uzrok, tlak je tihi ubojica, i nuzno ga je normalizirati.
Prvi je korak pravilno utvrditi vrijednost tlaka - nakon mirovanja od minimalno 5 minuta i minimalno 30 minuta nakon konzumiranja cigareta ili kave, na obje ruke, najmanje u 2 navrata. Ako se utvrdi da je vrijednost povisena na razine koje ti navodis, tu se vec radi o 2. stadiju hipertenzije (>= 160 mmHg).

Svi koji imaju povisen tlak moraju modificirati prehranu i neke zivotne navike - treba odrzavati normalnu tjelesnu masu, jesti voce i povrce, a izbaciti masnu hranu, smanjiti unos soli na maksimalno 2,4 g dnevno, baviti se aerobnom tjelesnom aktivnoscu (npr. brzo hodanje 30 minuta dnevno vecinu dana u tjednu), smanjiti unos alkohola na 2 pica dnevno ukoliko konzumiraju vise. Ove mjere mogu smanjiti vrijednost tlaka znacajno. Uz to svakako prestati pusiti.

Svakako je potrebno napraviti iscrpan fizikalni pregled i, ukoliko postoji sumnja na uklonjive uzroke, i neke pretrage u tom smjeru.
Za vrijednosti tlaka koje ti navodis bit ce potrebno uzimati i lijekove, ali o tome ti je svakako najbolje i jedino rjesenje popricati s lijecnikom. Povisen tlak glavni je i najcesci uzrok mnostva zdravstvenih komplikacija, tako da je uzimanje nekog lijeka na discipliniran nacin i pridrzavanje navedenih mjera malena cijena koju covjek placa u usporedbi s mogucim losim ishodom.
simple is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 12:50   #76
prestao sam pusiti prije 2 godine, od tada sam dosta varirao sa kilazom, prvo sam se naglo udebljao, sa 83 na 100 u malo vise od pola godine, i sad kad sam poceo trcat stepo sam kilazu na 94 i planiram mozda do 90 sto bi bilo sasvim ok za moju visinu.
do prije 10-tak dana nisam mozda 5 puta mjerio tlak (u zivotu!!) dok me nije pri povratku iz nocnog zivota (nakon 10-tak piva ) pocelo stezat u prsima, i tek sam onda shvatio da mi se to vec desavalo,istina u manjoj mjeri,ali ja tome nisam pridavao vecu pozornost. Nakon sto sam obavijestio starce mama je odmah rekla da idem lijecniku, pogotovo sto mi i otac i stric imaju problema sa srcem (stric imao 3 infarkta, otac ima pocetnu fazu angine pektoris)
Tako da sam se zaputio privatnom kardiologu,na razgovor, pa potom i pregled, ekg i ultrazvuk srca, koji su po doktoru sasvim uredni,sve dok mi nije izmjerio tlak ....prvo na jednom tlakomjeru 150/80, a kasnije na "bazdarenom" 170/110!!! - to vec pripisujem laganoj tremi i strahu...

doktor kaze da dodjem u ponedjeljak po horter (24 -satni tlakomjer) i ponovno u utorak da vidimo rezulate....

koliko sam shvatio cifra od 150 za krvni tlak se NE MORA lijeciti,dovoljno je malo paziti na prehranu i baviti se tjelesnom aktivnoscu,sto ja i cinim...

e sad ako bude vise od 150 , vjerujem da cu morat na tablete + restrikcije u hrani bemti mladost!
Blaza-dj is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 15:07   #77
U osnovi, svaki tlak preko 140 bi se trebao lijeciti medikamentno, pogotovo ako imas pozitivnu obiteljsku anamnezu. 24-satno monitoriranje tlaka ce ti dati pravu sliku stvari, pogotovo jer ces vidjeti oscilacije tlaka u normalnim zivotnim aktivnostima, a utjecaja "bijelog mantila" nece biti.
A zbog jedne il' dvije tabletice mladost ti nece patiti, a starost ce biti ipak nesto svjetlija .
Isto tako, preporucujem ti da napravis kolesterol (ukupni, LDL, HDL) i trigliceride, te CRP u krvi (za pravu sliku moras biti nataste od 19 h prethodnog dana, a dan-dva pred vadjenje krvi moras izbjegavati tezu tjelesnu aktivnost i teze, masne obroke ako ih vec nisi potpuno izbacio iz jelovnika). I provjeri glukozu (secer).

Znas ono, bolje sprijeciti nego lijeciti. Pozdrav.
simple is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 15:46   #78
ne znam jel već naglašeno ali treba napraviti i UZV bubrega,color doppler bubrežnih arterija,te vanilmadeličnu kiselinu u urinu
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2007., 20:27   #79
Visoki krvni tlak i ostali simptomi bez dijagnoze

Pozdrav!
Imam 28 god. i već dvije godine imam stalni visoki tlak te ostale
svakodnevne neugodne simptome kao trnjenje ruku uz povremene
slabije grčeve, ukočenost, pritisak u glavi i oćima uz povremenu
zamućenost vida, lagane bolove u lijevom ramenu i gornjem djelu ruke,
povremene dezorjentacije i vrtoglavice te naglo povečanje otkucaja srca
uz trešenje tjela kod jačih napada zbog hiperventilacije.
Sve je počelo prije dvije god. kada sam se na putu u automobilu u vožnji
u kratkom roku ( nekih 10ak min) kompletno tjelo zgrčilo i dovezen na hitnu
sa tlakom 220/150 i 180 otk. srca, dehidriran uz temp. od 37.5 u grču cjelog tjela. Nakon smirivanja stanja poslan sam kući. Nakon tri dana ponovo isti napad. Nakon toga napravio sam kompl. internističke pretrage, ultrazuvuke abnomena, pretrage srca i žila, CT mozga, bubrežne pretrage, štitnjača...itd.
Sve uredu osim proširenih zadnjih vratnih žila.
Internist na rebru nakon urednih pretraga prepisivao mi 4 vrste lijekova za tlak koji ne pomažu (nakon tjedan dana uzimanja reakcije porasta tlaka i pada otk. srca te zbog toga prekid terapije - očito nisu problem sužene žile a koliko znam svaki lijek za tlak djeluje putem širenja žila)
Nakon toga odlazim kod psihijatra (privatno) u mišljenju da je psihički poremećaj te nakon razg s njim uz uvid u nalaze i uz to što uz uzimanje lijekova za smirenje (normabel, xanax) tlak ne pada i ,simptomi ostaju isti te što nemam problema sa spavanjem i što se primječuje iz nalaza holtera tlaka 24h i kratkog testiranja kod njega a to je da kada sam u ležećem položaju tlak je normalan 130/80 do ćak 110/50 te nakon dizanja u stajaći ili sjedeći položaj odlazi na 160/100 do 180/120 i takav ostaje i to u svega pola min. i nakon ponovnog liježanja pada naglo, preporući mi da napravim detaljne pretrage kralježnice i mozga, te ako je sve u redu da mu se javim da uvede terapiju ljekovima (valjda je mislio na antidepresive ili nesto).
Odalazim neurologu te nakon pregleda bez ikakvih snimanja doslovno me ''odjeb'' da to nije fizički problem i da nastavim piti lijekove za tlak i obratim se psihijatru a on mi preporućio te pretrage...e sad ko je tu lud??
Ako netko ima ili je imao slične probleme i preporuku gdje se najbolje obratiti za pretrage (neurološke i kralježnice) neka nešto napiše.
Ovo je užas živjeti svakodnevno s ovim siptomima, već sam se privikao ali čovjek ne može jednostavno normalno funkcionirati , a evo u ove dvije god radio pretrage koje sam mogao napraviti u mjesec dana da sam negdje bio hospitaliziran i sad evo opet nigdje uz isto stanje bez određenog lijećenja...
to je da čovjek poludi.
Svaka pomoć dobro došla!
Pozdrav!
xcomhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 13:53   #80
Ja sam pio Concor i Laaven i to mi je odlično smanjilo tlak i otkucaje srce.

Meni su svi nalazi (štitnjača, bubrezi, srce, ...) koje su mi radili OK. Jedino što nije OK su adrenalin i noradrenalin - znatno su povišeni. Da li su ti radili VMA (vanilmandelična kiselina mislim) i te adrenaline (ti adrenalini se zovu kateholamini, mislim)?

Hospitaliziran sam bio u KB Dubrava da mi naprave pretrage. Svakako idi na hospitalizaciju, jer se mladi pacijenti poput tebe koji imaju tlak uvijek hospitaliziraju kako bi se napravili temeljiti pregledi. Možeš možda ići u Vinogradsku.

U bolnici su mi dali Carvelol i Enap-HL (iz nekog razloga). To mi snizi tlak, ali ne i puls, pa ne znam koliko mi se ta terapija sviđa.

Probaj se javiti u Srčanu stanicu u Draškovićevu, kardiologinji (dr. Slatinski).

---

Vidim da kažeš da hiperventiliraš i to.

Ja sam imao period od mjesec dana s osjećajem pritiska u plućima i osjećajem da moram duboko udisati. Od dubokog udisanja nikakvog olakšanja (kao da mi je dah prekratak). Povremeno to pređe u napad panike, borbe za zrak, znojenje, drhtanje. Onda je to gotovo prošlo, da bi se ponovo sada vratilo.

Imaš li slične simptome?

Meni za te simptome isto sliježu ramenima, a prilično su loši. Ja planiram ići pulmologu, nvj. privatno u Sunce.

---

Što se tiče toga da te neki liječnik odjebe, idi ponovo drugome. U drugu bolnicu. Nemoj se držati toga što veli neki pojedinačni liječnik.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:09.