Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2004., 20:23   #1
Akutna limfoblastična leukemija

Sin od moje sestre, star malo manje od 3 godine, ima tu dijagnozu i trenutno je u Splitu u bolnici.

Sad bi mene zanimalo kakva je to bolest i dali netko ima iskustva s njom.

Hvala
No22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 21:15   #2
najbolje ti je pogledati u nekoj medicinskoj enciklopediji. tamo ćeš naći sve potrebne informacije ili se raspitaj kod liječnika, oni će ti to najbolje objasniti.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 05:02   #3
MIslim da je to naj ucestaliji cancer kod djece.Ja radim s takvom djecom ali nemam nikakve veze sa ljecenjem. Znam da je i naj visi postotak izljecenja bas te vrste karcinoma.Nisam sigurna kak se to kod nas ljeci ali ima puno stranica na netu gdje mozes nac hrpu informacija.Sretno.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 08:20   #4
Ovako, prvo treba provjeriti ime bolesti. Ne postoji 'blastfemicna' leukemija. Akutne leukemije mozemo podijeliti u dvije glavne skupine: mijeloicne i limfoblasticne. Pretpostavljam da se ovdje cilja na limfoblasticnu.

Napomena: leukemija je rak ali nije karcinom.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 10:10   #5
Velika je borba pred malcem, ali nadam se da ce uspjeti pobjediti bolest.

Trebalo bi promijeniti naslov teme, ali necu nista mijenjati dok ne saznas tocan naziv koji je vjerojatno ovaj koji je Pallas napomenuo.

O akutnoj limfoblastičnoj leukemiji:
http://www.cancerbacup.org.uk/Cancer...elymphoblastic

Ako ti nesto nije jasno, nadam se da ce netko od forumskih doktora biti od pomoci

http://www.leukemia.org/all_page?item_id=4227
pogledaj pod "disease", pa "leukaemia" gdje imas stope prezivljavanja koja je kod ove leukemije najvisa (85% za djecu).

Sretno!!!
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 14:10   #6
Hvala vam svima na informacijama

Molim Lahor da promijeni naziv teme tako da upise rijec linfoblasticna umjesto blastifemicna, krivo sam zapamtio ono sto mi je sestra rekla preko telefona, hvala

Inace mali je dobro, dobro jede i za sada je sve ok, mada su svi svjesni da predstoji dugotrajana borba, i treba se naoruzati sa strpljenjem.
No22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 14:11   #7
Quote:
No22 kaže: Pogledaj post
Sin od moje sestre, star malo manje od 3 godine, ima tu dijagnozu i trenutno je u Splitu u bolnici.

Sad bi mene zanimalo kakva je to bolest i dali netko ima iskustva s njom.

Hvala
Acute lymphoblastic leukaemia - ALL, zove se još i acute lymphocytic ili acute lymphatic leukaemia)

Ova vrsta leukemije je najčešća dječja leukemija, ali se javlja i kod odraslih osoba. Promijenjene stanice u ALL su nezreli limfociti - to su bijela krvna zrnca po limfoidnoj liniji, prema tome zovu se limfoblasti (lymphoblasts). Funkcija limfocita je da štite tijelo od infekcija. Kada se ALL odrazi na koštanu srž, smanji se proizvodnja stanica koje se bore protiv infekcija i može doći do ozbiljne infekcije. Pored toga, leukemija također može potisnuti krvne pločice i crvena krvna zrnca koja stvaraju krv.

Liječenje

Ova vrsta leukemije se često može uspješno liječiti kombinacijama kemoterapije. Kod djece ALL vrlo dobro reagira na liječenje; do 75% djece s ovom vrstom leukemije postiže potpunu remisiju i kasnije ozdravljenje. ALL pokazuje sklonost širenju u središnji živčani sustav te iziskuje poseban preventivni pristup liječenju koje se zove profilaksa mozga ili centralnog živčanog sustava (brain or central nervous system prophylaxis). Mnoga sredstva za kemoterapiju koja se koriste za liječenje ALL ne mogu proći moždanu opnu i ući u središnji živčani sustav, ali leukemija može. Profilaksa mozga predstavlja primjenu lijeka direktno u središnji živčani sustav korištenjem lumbalne punkcije kako bi se spriječilo da se leukemija sakrije u ta područja tijekom kemoterapije i da se onda razvija poslije liječenja. Može se koristiti i radioterapija (zračenje) mozga ili kralježnice. Za pojedine pacijente kojima se bolest ponovno pojavi ili se vrati poslije početnog liječenja, može se koristiti presađivanje matičnih stanica.
crna_dany is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 10:44   #8
Zanima me proces transplatacije kostane srzi kod osoba starijih od 55 godina. Te sto tocno donosi ako osoba izade iz remisije nakon sto je bila 4mj, a nije dobila kostanu srz.
Dory- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 22:11   #9
Quote:
Dory- kaže: Pogledaj post
Zanima me proces transplatacije kostane srzi kod osoba starijih od 55 godina. Te sto tocno donosi ako osoba izade iz remisije nakon sto je bila 4mj, a nije dobila kostanu srz.
www.zanovidan.hr
Na forumu je osoba koja je to prošla u detalj opisala proces.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 12:34   #10
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
www.zanovidan.hr
Na forumu je osoba koja je to prošla u detalj opisala proces.
fala
Dory- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:18.