Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2013., 14:31   #161
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
to na slici je kitopsina - najveći morski pas i hrani se planktonima i malim ribama
Jok, gorostasna psina ili ti basking shark.
Franem is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 14:37   #162
Da, i meni izgleda da je ovaj. Eto, nisam do sad znao sto su ulovili. Sazna se svasta na forumu
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 14:54   #163
Mediteran je bio prirodno stanište, a time i Jadran za velike bijele dok ih nisu doveli do ruba istrijebljenja.

Par jako dobrih linkova:

http://www.adriawatch.provincia.rimi...emaddalena.pdf

http://www.mnhn.fr/sfi/cybium/numero...-Soldo240N.pdf

http://www.zrs.upr.si/media/uploads/files/soldo-.pdf
Franem is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 14:59   #164
Quote:
maggiewhite kaže: Pogledaj post
jedna zanimljivost, necu rec cinjenica jer jos nije znanstveno dokazana, morski psi su imuni na sve poznate bolesti pa i rak.


necu nikad razumijeti ovo ubijanje u nas kad god negdje zateknu zivotinju...

manchild, di su SVE vrste iz jadrana? mene zanima. hvala
evo popis:

pas volonja sivac
pas volonja pepeljak
Psina zmijozuba ružična
psina zmijozuba sivka
psina atlantska
velika bijela psina - carcharodon carcharias - zadnji uhvačen 1887
psina dugonoska
psina golema
pas sabljaš
pas trupan šiljokrilac
pas trupan oblokrilac
pas modrulj - najčešći u jadranu
pas butor
pas glušac
pas čukov
pas piknjavac
mlat
bat
pas prasac
pas kostelj
pas kostelj vlastelin
pas kostelj dubljinac
pas kostelj strugar
pas kostelj crnac
pas zvjezdaš
pas mrkalj
pilan - zadnji uvhaćen 1902
__________________
Ušće zvuka

Zadnje uređivanje manchild : 09.08.2013. at 15:06.
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 15:03   #165
Quote:
Franem kaže: Pogledaj post
Mediteran je bio prirodno stanište, a time i Jadran za velike bijele dok ih nisu doveli do ruba istrijebljenja.

Par jako dobrih linkova:

http://www.adriawatch.provincia.rimi...emaddalena.pdf

http://www.mnhn.fr/sfi/cybium/numero...-Soldo240N.pdf

http://www.zrs.upr.si/media/uploads/files/soldo-.pdf
čisto amaterski, ja bih se najviše bojao otvorenog mora ispred istre ili dubrovnika ali izgleda da su "unutarnje vode" puno opasnije
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 15:34   #166
Do 50-tih godina prošlog stoljeća, dok još nije uveden lov na tune industrijskih razmjera veliki bijeli su bili koliko-toliko česti,čini mi se tamo u Bakarskom zaljevu da je bilo najviše viđenja.
Franem is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 15:48   #167
Otvaraču teme - preko ljeta NE gledati filmove o morskim psima ni od razno osim ko živišdaleko od mora i more vidjeti nećeš.
Ja, koji živim na moru i kupam se barem 5 mjeseci godišnje, ne ledam takva s**** ni za božić
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 16:51   #168


Mislim da je sasvim očito tko je kome prijetnja. Vjerojatnost da vas napadne morski pas je manja od dobitka na lotu.
Physalia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 17:00   #169
Nazalost, tocni podatci su mi na drugom kompu, ali postoji nekoliko smrtnih slucajeva kad su velike bijele napale plivace sa ove strane Jadrana. Zadnji, vec spomenuti, je kod Omisa 74'... Prije toga, jedna tinejdzerica na (mislim)Sipanu, koja je otisla sama plivati bez da se je ikom javila, taj isti dan ribari su primjetili velliku bijelu psinu, a ta cura vise nikada nije vidjena - smrt je pripisana morskom psu kao najvjerojatniji uzrok.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 17:19   #170
Quote:
Physalia kaže: Pogledaj post
http://www.peta.org/cfs-filesystemfi...2D00_500x0.png

Mislim da je sasvim očito tko je kome prijetnja. Vjerojatnost da vas napadne morski pas je manja od dobitka na lotu.
Ne pije ti vodu ova slika. Netko je prije već objavio ovaj podatak i broj mi se činio preuveličan. Tražio sam po netu neki procjenu ukupnog broja morskih pasa i jedina brojka koju sam našao je procjena od 300 milijuna. Da ih se svake godine polovi 100 milijuna već bi odavno bili istrijebljena vrsta, ili bar pred istrjebljenjem.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 17:36   #171
Quote:
el oso kaže: Pogledaj post
Otvaraču teme - preko ljeta NE gledati filmove o morskim psima ni od razno osim ko živišdaleko od mora i more vidjeti nećeš.
Ja, koji živim na moru i kupam se barem 5 mjeseci godišnje, ne ledam takva s**** ni za božić

pa čak i na kopnu čovjek se ne može osjećati sigurno kad vidi ovo
giallomovies is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 17:52   #172
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Ne pije ti vodu ova slika. Netko je prije već objavio ovaj podatak i broj mi se činio preuveličan. Tražio sam po netu neki procjenu ukupnog broja morskih pasa i jedina brojka koju sam našao je procjena od 300 milijuna. Da ih se svake godine polovi 100 milijuna već bi odavno bili istrijebljena vrsta, ili bar pred istrjebljenjem.
Možda ti se čini preuveličan, no poprilično sam sigurna da je brojka bar približno točna. I puno vrsta morskih pasa uistinu i jest ugroženo upravo zbog prelova.
Gdje si našao taj podatak o ukupnom broju? Mislim da je jako teško odrediti sveukupan broj jedinki.
Physalia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 18:16   #173
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Tražio sam po netu neki procjenu ukupnog broja morskih pasa i jedina brojka koju sam našao je procjena od 300 milijuna.
Quote:
Physalia kaže: Pogledaj post
Možda ti se čini preuveličan, no poprilično sam sigurna da je brojka bar približno točna. I puno vrsta morskih pasa uistinu i jest ugroženo upravo zbog prelova.
Gdje si našao taj podatak o ukupnom broju? Mislim da je jako teško odrediti sveukupan broj jedinki.
Skoro milijun dnevno? Ne zvuci li previse?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 21:50   #174
Quote:
Physalia kaže: Pogledaj post
Možda ti se čini preuveličan, no poprilično sam sigurna da je brojka bar približno točna. I puno vrsta morskih pasa uistinu i jest ugroženo upravo zbog prelova.
Gdje si našao taj podatak o ukupnom broju? Mislim da je jako teško odrediti sveukupan broj jedinki.
Ne možda, nego taj broj jeste preuveličan. Na žalost PETA i slične organizacije znaju izbaciti takve podatke bez razmišljanja (slučajno ili namjerno) i obični puk ih prihvaća također bez razmišljanja.
Prekomjerni lov bilo koje vrste nije dobar, ali se ne mogu iznositi, blago rečeno, neistine u svrhu očuvanja neke vrste.

Pretpostavimo da je broj morski pasa 300 milijuna, ako je njihov izlov 100 mlijuna godišnje, nestali bi za koju godinu. Njihov prirast sigurno nije 100 milijuna godišnje, niti blizu toj brojci.

Za usporedbu; na Zemlji je cirka 7 milijardi ljudi (oko 23 puta više nego morskih pasa), a godišnje se rađa oko 130 milijuna, dok je smrtnost nekih 55 milijuna godišnje. U obzir treba uzeti da je smrtnost mladučandi morskih pasa puno veća nego kod ljudi.

Kad uzmeš ove podatke koje sam dao, jedini zaključak koji možeš izvesti je da je brojka od 100 milijuna debelo pretjerana.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 18:01   #175
milijun je prevelka brojka

tolko svih morskih pasa zajedno nema u tom broju
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 09:09   #176
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Ne možda, nego taj broj jeste preuveličan. Na žalost PETA i slične organizacije znaju izbaciti takve podatke bez razmišljanja (slučajno ili namjerno) i obični puk ih prihvaća također bez razmišljanja.
Prekomjerni lov bilo koje vrste nije dobar, ali se ne mogu iznositi, blago rečeno, neistine u svrhu očuvanja neke vrste.

Pretpostavimo da je broj morski pasa 300 milijuna, ako je njihov izlov 100 mlijuna godišnje, nestali bi za koju godinu. Njihov prirast sigurno nije 100 milijuna godišnje, niti blizu toj brojci.
Nitko nije izbacio te podatke "bez razmišljanja" jer postoji istraživanje o tome. A ovaj podatak o njihovoj ukupnoj populaciji se ne može uzeti kao vjerodostojan, tako da ti pretpostavke na osnovu toga nemaju smisla.

Postoji nešto što se zove shark finning. Životinjama se skidaju peraje, a tijela (dok su još živi!) se bacaju u more, i sve to radi jako skupe i popularne juhe od peraja.
Physalia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 12:07   #177
imate ovdje fotogaleriju svih morskih pasa koji žive u jadranu https://www.facebook.com/media/set/?...3999325&type=3 a možete se i učlaniti na stranicu ima pregršt zanimljivog materijala o morskim psima

brojka izlova na morske pse je definitivno u desecima milijunima... nažalost to su stvarne činjenice ipak svake godine sve više zemalja zabranjuje lov na morske pse... tak je nedavno i europska unija zabranila... doduše najveći problem su azijske zemlje, oni su najgori po tim pitanjima... pogotovo debilni kinezi... i njihova jadna juha od peraje morskog psa... inače po istraživanjima je zaključeno da je od 1948 godine do danasbroj morskih pasa u jadranskom moru smanjen za 94%!

a morski psi borave često blizu obale... ak ih niste vidjeli to ne znači da oni nisu tu na puno mjesta kod nas blizu obale je dosta duboko, tak da nije čudno kaj ima morskih pasa blizu obala... morskim psima ljudi nisu hrana, ali neki su dosta znatiželjni pa vole istražit o čem se radi... a njihovo grickanje je ipak neusporedivo s našim... tak da ostanu često teške ozljede ili dođe do smrtnih posljedica... u pravilu većinom ljudi su krivci za napade morskih pasa... evo nedavno u francuskom reunionu(indijski ocean) neka cura se je išla kupat u ocean, unatoč tome kaj su vidljivo bile izvješene table da je zabranjeno kupanje, zbog morskih pasa... cura nažalost nastradala... i sada francuzi idu loviti morske pse, zbog ljudske gluposti...
__________________
We are only limited in life by the limitations, we set upon ourselves
Dega76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 22:34   #178
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Ne pije ti vodu ova slika. Netko je prije već objavio ovaj podatak i broj mi se činio preuveličan. Tražio sam po netu neki procjenu ukupnog broja morskih pasa i jedina brojka koju sam našao je procjena od 300 milijuna.
Loša je to procjena. Po tome, izašlo bi da na svaki kvadratni kilometar mora dolazi manje od jednog morskog psa. Što je van pameti, ukrcaj se nekad na neku koću, prilično sam siguran da ćeš vidjeti prekonekoliko morskih pasa nakon svakog povlačenja. Ili pitaj ekipu iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo, oni rade istraživanja stanja ribljeg fonda, na jedini način na koji je to moguće, testnim koćarenjem.

Pazi, pod morske pse ti spadaju i sve male vrste, kostelji, mačke, ćukovi...većina najčešćih jadranskih pasa ne premašuje 10-15 kg (kao odrasli). A u moru su još većina mladi i nedorasli primjerci...

Inače, još kao dijete viđao sam koliko bi tih nedoraslih primjeraka manjih vrsta morskih pasa bivalo bačeno samo nakon par potezanja nevelike mreže s obale...a nije ih bilo teško ni uloviti na udicu, s odgovarajućom ješkom...nisam odavno gledao mreže, ali spreman sam se kladiti da ih sad već manje ima.
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 09:41   #179
Hm! Možda je problem u tome što za morskog psa općenito ljudi smatraju veliku bijelu psinu, dok su im ostale vrste "vulgaris ribe".
Stavi se slika velike bijele psine i natpis Ubija ih se 100 milijuna godišnje. Isto tako bi se mogla stavit slika ždrala sa natpisom Godišnje se ubije 500 milijuna ptica, a ljudi neće u tu brojku uračunat piliće koje pojedu za ručak.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 13:42   #180
Vjerojatno. S tim da su veći morski psi stvarno postali znatno rjeđi, studije pokazuju osjetan pad ulova i prisutnosti morskih pasa na ogromnim područjima, naprimjer dobrom dijelu Pacifika i Indijskog oceana...
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:27.