Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2011., 08:25   #1
Articoka

Na zamijeni organskog sjemena ove godine dobila sam sjeme articoke.
tj. tako je pisalo na zamotuljku.
nevolja sa tim zamjenama sjemenja je sto nikad ne pise sto i kako sa sjemenom/sadnicama.

inace lijepo su nikle, ima ih 10 kom ravno.
trenutacno lice na mladi matovilac, samo sa malcice debljim listovima

po ovome nisam se bas usrecila .

glavna dilema mi je kakvo tlo osigurat, s obzirom da je kod mene pretezno pjescano koje poboljsavam.
zatim je dilema saditi u teglu ili zemlju. Prosle godine su mi naime smrznule sve mediteranske biljke tipa ruzmarin itd koje su ostale vani
jer je zima bila netipicno hladna za NL (-15) (uglavnom je vise vlazna nego hladna)

sto i kako dalje sa njima?
sto vole articoke u kontinentalnom dijelu?
kakvo tlo?
tips & trics
jel ima itko nekakva iskustva?
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 22:18   #2
artičoke se siju u jogurt čaše. kad izrastu biljčice, presađuju se u zemlju na velike razmake od barem 80 cm zbog ogromnog lišća. zima? ne misliš ih valjda ostaviti da prezime? to ti ne bude uspjelo lako.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 00:00   #3
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
artičoke se siju u jogurt čaše. kad izrastu biljčice, presađuju se u zemlju na velike razmake od barem 80 cm zbog ogromnog lišća. zima? ne misliš ih valjda ostaviti da prezime? to ti ne bude uspjelo lako.
a kud onda s njima??
ionako plod ide tek iduce godine
strah me da vani ne izmrznu
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 20:20   #4
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
a kud onda s njima??
ionako plod ide tek iduce godine
strah me da vani ne izmrznu
kak misliš iduće godine? moje su rodile iste godine. a na kontinentu sam.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 23:30   #5
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
kak misliš iduće godine? moje su rodile iste godine. a na kontinentu sam.
meni nema shamse da rode ove godine jer su premale, 10 cm
trebala sam ih posijat jos u prosloj godini
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 17:39   #6
ja sam ih u čaše sijao u 3. mjesecu da bi mi u 8. bile ogromne i cvale, tj. rodile ko lude.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 00:50   #7
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
ja sam ih u čaše sijao u 3. mjesecu da bi mi u 8. bile ogromne i cvale, tj. rodile ko lude.
i ja isto
al ipak je ovo kisna drzava niskozemska

pise da je biljka visegodisnja i da tek 2. godine ocekujem urod ako kasno posadim
zato rekoh to sa prezimljavajem
tj ako pozive
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 20:57   #8
I ja sam posadio 1 artičoku, ali u teglu, i sad mi je još uvijek živa, i kaj sad ? Da je na proljeće posadimu vrt normalno. Bu to kaj rodilo ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 11:40   #9
Nije mnogo, ali spominju se neke osnovne stvari o uzgoju artičoke, pa bacite oko, vjerujem da bi nekome moglo biti od pomoći!

http://www.agroklub.com/sortna-lista.../articoka-163/
Zeleni dašak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 21:34   #10
Marica Carica, koliko sam shvatio, živiš u nizozemskoj...
artičoka je sredozemna biljka, a uzgoj se proširio i po srednjoj europi. biljka je veliki ljubitelj topline, tako da u srednjoj europi uspijeva samo u krajevima se blagom klimom. u hladnijim krajevima ne može prezimiti. voli svijetlo i ne prevruće stanište. redovito se zalijeva.
zemlja mora biti dobro pognojena, prekopana, propusna i prozračna.
sije se u lončiće, u mješavinu jednakih dijelova zemlje i pijeska. nakon nicanja biljke se pikiraju. u vrtu se sade u redove.
prije presađivanja u vrt, zemlju pognojiti kompostom ili stajskim gnojem. prostor oko biljaka dobro je malčirati. ako želimo velike cvjetne pupove, odrežemo sve cvjetne izboje i ostaviti samo dva.
cvjetni pupovi se beru prije nego procvatu.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 12:48   #11
Prošle godine u rujnu sam posijala sjeme kupljeno u dućanu. Preživjele su zimu vjerojatno jer je bila blaga. Prije par dana primijetila sam da su iz sredine krenule male artičoke........ Pronašla sam ovaj savjet na netu za čuvanje biljaka preko zime: You can keep your artichokes from one season to the next. Protect the plants with a thick mulch of straw. In colder regions, try this smart idea: Dig the roots in fall, shake off the dirt, and hang them in onion bags in a cool, dry place such as a root cellar. In spring, these more-mature root systems kick in right away when replanted in the garden.
posudica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:55.