Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2014., 11:56   #1
Exclamation Analiza tla

Pozz svima,
Kupio sam nedavno zemlju u zagorju pa sad sam ajmo rec nov u tome svemu...citao sam nesto oko analize tla pa me zanima vasa misljenja?

kolko je vazno provodit analizu tla?
kolko cesto?
sta opce postizem s analizom?
i di ,kako analizirat?

hvala svima
lajn1807 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 15:53   #2
Analiza tla važna je ako se misliš ozbiljno baviti poljoprivredom.
Za početak dovoljno je jednom.
Analizom će se pokazati kakvo je tlo, koja hraniva sadrži, koliki je pH, koliko humusa sadrži. Osim toga dobiti ćeš savjet koje gnojivo i u kojoj količini trebaš koristiti.
Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu sigurno će ti napraviti analizu.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 11:22   #3
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Analiza tla važna je ako se misliš ozbiljno baviti poljoprivredom.
Za početak dovoljno je jednom.
Analizom će se pokazati kakvo je tlo, koja hraniva sadrži, koliki je pH, koliko humusa sadrži. Osim toga dobiti ćeš savjet koje gnojivo i u kojoj količini trebaš koristiti.
Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu sigurno će ti napraviti analizu.
koliko dode takva analiza tla?
lajn1807 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 14:25   #4
Neznam točnu cijenu, no računaj oko 200 kuna.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 14:58   #5
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Neznam točnu cijenu, no računaj oko 200 kuna.
U pravu si Biljka, nije više.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 21:48   #6
Svakako moram dodati ,da analiza tla daje pogled na kompletni sastav zemljišta . sve zavisi od toga koju parameter češ dati analizirat ..pošto je to početak ja osobno bi preporučio analizu na nitrate , fosfor ,kalij i kalcij - PH . Ako to radiš na AGr. Fa.Zagreb češ svakako dobiti i plan gnojidbe ako jim napišeš pored uzorka - šta najeravaš sadiit na toj parceli . Cjena anlize je mali dio koliko možeš uštedeti -- kod gnojenja i zaštite pojedinih kultura i doprinosa i kvaliteti plodova .
vremenski se anliza pravi svake 3-5 godine zavisi od intenzivnosti proizvodnje . za prvi put je moja preporuka da to napraviš - ako su rezultati slabi - dve godine zaredom.
sve najbolje kod proizvodnje .!!!
__________________
osmjeh žene nakon ......... menja mnogo .........
jozko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 17:03   #7
Exclamation

Quote:
jozko kaže: Pogledaj post
Svakako moram dodati ,da analiza tla daje pogled na kompletni sastav zemljišta . sve zavisi od toga koju parameter češ dati analizirat ..pošto je to početak ja osobno bi preporučio analizu na nitrate , fosfor ,kalij i kalcij - PH . Ako to radiš na AGr. Fa.Zagreb češ svakako dobiti i plan gnojidbe ako jim napišeš pored uzorka - šta najeravaš sadiit na toj parceli . Cjena anlize je mali dio koliko možeš uštedeti -- kod gnojenja i zaštite pojedinih kultura i doprinosa i kvaliteti plodova .
vremenski se anliza pravi svake 3-5 godine zavisi od intenzivnosti proizvodnje . za prvi put je moja preporuka da to napraviš - ako su rezultati slabi - dve godine zaredom.
sve najbolje kod proizvodnje .!!!
hvala na odgovorima,i nadam se da ce bit dobra proizvodnja ima jos posla oko svega... jer mozda tko upoznat s ovim nekim Digitalnim Analizatorom tla?
mjeri kao PH,Fosfor,Kalij,Dušik putem kemijskih procesa? neznam se smije stavit link sta mislite o tome? ak nemre link nek ga moderator makne hvakla

http://www.lusterleaf.com.hr
lajn1807 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2020., 12:11   #8
Da ne otvaram bezveze novu temu. Ne razumijem se baš u tla, sastav tla itd. A trebala bih uzorak pjeskovite ilovače. Pa me zanima gdje bih je mogla pronaći, a da budem koliko toliko osigurna da je to baš pjeskovita ilovača?
Moon light is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2020., 21:55   #9
Quote:
Moon light kaže: Pogledaj post
Da ne otvaram bezveze novu temu. Ne razumijem se baš u tla, sastav tla itd. A trebala bih uzorak pjeskovite ilovače. Pa me zanima gdje bih je mogla pronaći, a da budem koliko toliko osigurna da je to baš pjeskovita ilovača?
Ovisi gdje si. Ako je nemaš u blizini jedina opcija da ti netko pošalje uzorak.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2023., 10:44   #10
Pozdrav, mene zanima kako dogovoriti analizu zemlje, posto trenutno nisam blizu ZG zanima me moze li se poslati neka kolicina zemlje (kolika je kolicina potrebna?)

I kolika je danas cijena, naime htio bih saditi orah, ljesnjake ili cak nesto od crnogorice pa me zanima mogu li preko analize tla saznati sto je najbolje posaditi na tom grumenu?

Hvala.
pennsylvanian is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2023., 12:32   #11
Tu je popis ovlaštenih laboratorija, nazovi i pitaj što te zanima.
https://poljoprivreda.gov.hr/istaknu...aliza-tla/3832
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:27.