Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2017., 07:27   #181
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Vidim na njuškalu dosta oglasa od firmi koje nude certifikate.
Njihovi djelatnici su upisani u registar certifikatora, ali same firme nisu upisana u registar ovlaštenih certifikatora. Certifikat fakturiraju firme, a kao izdavatelj certifikata ne navodi se ime firme, već ime djelatnika.

Je li to legalno, može li firma izdavati račune za certifikate a da ona nije upisana u taj registar, već samo njen djelatnik?
Zapravo ne bi smjela.

Prema važećim propisima stvar je ovakva:

Od fizičkih ovlaštenih osoba jedino ovlašeni inženjeri arhitekture i građevinarstva smiju raditi certifikate bez da imaju ovlaštenje za ured, jer se ured klasificira kao slobodna djelatnost i ide preko OIB-a privatne osobe, odnosno ured se ne smatra pravnom osobom.
Tako ja radim i to je jedini legalni način na koji može raditi ovlaštena fizička osoba, bez da ima i ovlaštenje za pravnu osobu.
Elektrotehničari i strojari ne mogu tako raditi.

Ako Vam firma isporučuje račun, onda bi ona trebala biti ovlaštena za izdavanje energetskih certifikata, no da bi se ista ovlastila mora imati i stalno zaposlenog bar jednog ovlaštenog energetskog certifikatora. No, firme koje se oglašavaju to nemaju, nego certifikatori za njih privatno odrađuju certifikate i oni se potpisuju kao fizičke osobe, a kako ne mogu izdati račun, to napravi firma. Oni s firmom vrlo vjerojatno rade preko Ugovora o djelu ili na crno.

Cijela ta stvar zapravo je u nekom "sivom" području legalnosti.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 12:02   #182
Quote:
zpintar kaže: Pogledaj post
Zapravo ne bi smjela.

Prema važećim propisima stvar je ovakva:

Od fizičkih ovlaštenih osoba jedino ovlašeni inženjeri arhitekture i građevinarstva smiju raditi certifikate bez da imaju ovlaštenje za ured, jer se ured klasificira kao slobodna djelatnost i ide preko OIB-a privatne osobe, odnosno ured se ne smatra pravnom osobom.
Tako ja radim i to je jedini legalni način na koji može raditi ovlaštena fizička osoba, bez da ima i ovlaštenje za pravnu osobu.
Elektrotehničari i strojari ne mogu tako raditi.
Kako izdaješ račune i da li ih imaš ovezu izdavati u tom slučaju, i tko ih izdaje, ti imenom i prezimenom? Da li naplata ide preko žiro ili tekućeg računa?

Nisam baš shvatio pojam "ureda", tko izdaje ovlaštenje za "ured", da li misliš na obrt?


Quote:
zpintar kaže: Pogledaj post
Ako Vam firma isporučuje račun, onda bi ona trebala biti ovlaštena za izdavanje energetskih certifikata, no da bi se ista ovlastila mora imati i stalno zaposlenog bar jednog ovlaštenog energetskog certifikatora. No, firme koje se oglašavaju to nemaju, nego certifikatori za njih privatno odrađuju certifikate i oni se potpisuju kao fizičke osobe, a kako ne mogu izdati račun, to napravi firma. Oni s firmom vrlo vjerojatno rade preko Ugovora o djelu ili na crno.

Cijela ta stvar zapravo je u nekom "sivom" području legalnosti.
Da li ima nekih drugih prepreka za upis takvih firmi u registar ovlaštenih certifikatora osim toga da mora imati stalno zaposlenog bar jednog ovlaštenog certifikatora? Jer te fizičke osobe (ovlašteni certifikatori) rade certifikate ne za nečije tuđe već za svoje vlastite firme, pa su vjerojatno i zaposleni u istim tim firmama?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 12:21   #183
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Kako izdaješ račune i da li ih imaš ovezu izdavati u tom slučaju, i tko ih izdaje, ti imenom i prezimenom? Da li naplata ide preko žiro ili tekućeg računa?

Nisam baš shvatio pojam "ureda", tko izdaje ovlaštenje za "ured", da li misliš na obrt?
Naravno da imam obavezu izdavati račune i izdajem ih u ime svog ureda, zapravo sebe samog jer ide preko mog osobnog OIB-a. Naplata MORA ići preko žiro-računa, a pri poreznoj upravi sam zatražio da ne moram imati fiskalnu blagajnu jer ne radim s gotovim novcem.
Jednom godišnje moram predati poreznoj upravi svoju Poreznu prijavu sa svim dohodcima koje sam ostvario i preko firme u kojoj radim i preko svog ureda.
Glavna razlika između rada preko firme i ureda je u tome što firme kao pravne osobe rade preko dobiti (Zakon o porezu na dobit), a obrti i slobodna zanimanja mogu raditi preko dohodka (Zakon o porezu na dohodak), ali mogu biti i "dobitaši".

Slobodno zanimanje je po knjigovodstvu identično obrtu, ali obrte kontrolira Obrtnička komora, a slobodna zanimanja Komore po strukama (Komora građevinskih inženjera itd.). Dakle, ovlaštenje za ured izdaje strukovna Komora kojoj pripadaš po struci.


Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Da li ima nekih drugih prepreka za upis takvih firmi u registar ovlaštenih certifikatora osim toga da mora imati stalno zaposlenog bar jednog ovlaštenog certifikatora? Jer te fizičke osobe (ovlašteni certifikatori) rade certifikate ne za nečije tuđe već za svoje vlastite firme, pa su vjerojatno i zaposleni u istim tim firmama?
Ima, najbolje je pročitati Pravilnik o osobama ovlaštenim za energetsko certificiranje. Tu sve piše.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 10:47   #184
Pozdrav svima!

Guglam, ali nisam uspio naći odgovor. Znam da prema zakonu energetski certifikat treba napraviti kod kupoprodaje stana, ali nije mi jasno koje državno tijelo provjerava je li certifikat napravljen? Porezna? Gruntovna?
Traži li se igdje uopće certifikat na uvid kod kupoprodaje stana?
hrc777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 10:50   #185
Quote:
hrc777 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Guglam, ali nisam uspio naći odgovor. Znam da prema zakonu energetski certifikat treba napraviti kod kupoprodaje stana, ali nije mi jasno koje državno tijelo provjerava je li certifikat napravljen? Porezna? Gruntovna?
Traži li se igdje uopće certifikat na uvid kod kupoprodaje stana?
Prije je znala porezna provjeravati, no sada znam sigurno da EC traže banke pri izdavanju stambenih kredita kao dio procesa procjene vrijednosti nekretnine.

Mislim da je i dalje kako na koga naletite u poreznoj i gruntovnici, no oni to nius dužni provjeravati po Zakonu.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 10:49   #186
prodajem staro imanje u Podravini
ima veliku gospodarsku zgradu-štalu zidanu od cigle, krov crijep, to je sve polu-urušeno, pol crijepa nema, nema ni vrata na ulazu za stoku (ono samo rupa u zidu)
uz to je i kuća od 90 m2 zidana 1907.
kuća je za rušenje - u njoj nema namještaja, nema kupaonice, kuhinje, niti jedan komad namještaja. samo goli zidovi
nema nikakvog oblika grijanja, niti jedan kamin, peć, ništa
pod zemljan na njemu daske
jedan vanjski zid se djelomično urušio - rupa otprilike 2×2 m
dakle kuća nije pogodna za življenje i treba ju srušiti ili kompletno renovirati
čula sam da za takve objekte nije potreban certifikat, pa molim za savjet
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 08:12   #187
Možda ste već komentirali ali nisam uočio....
Ako kupim stan od rođaka što se može dogoditi ako nema EC?
Hvala
NuznoZlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 15:56   #188
Quote:
NuznoZlo kaže: Pogledaj post
Možda ste već komentirali ali nisam uočio....
Ako kupim stan od rođaka što se može dogoditi ako nema EC?
Hvala
Ništa.

Poslano sa mog LG-M160 koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2019., 14:32   #189
Molim pomoć ako netko zna za program KI Expert plus, radim proračun za osnovnu školu sa dvoranom u dvije zone (jedna zona škola temperatura 20°C, druga zona dvorana temperatura 18°C), pošto je razlika u temperaturama manja od 4°C te se smatra da nema razmjene topline između zona, da li onda u programu moram definirati granicu između zona ili ne?
tip_na_kauču is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2020., 22:16   #190
Je li EC obavezan za najam (bilo turistički, bilo dugoročni)? Guglao sam, ali oprečne informacije su...
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2020., 12:37   #191
Quote:
NuznoZlo kaže: Pogledaj post
Možda ste već komentirali ali nisam uočio....
Ako kupim stan od rođaka što se može dogoditi ako nema EC?
Hvala
Prema zakonu, on nebi trebao prodavati nekretninu bez energetskog certifikata, bez obzira na to on nju može prodati, a onda je na kupcu kako dalje.
Twinkleminkle is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2021., 20:25   #192
pozdrav, imam staru kuću građena prije 15.02.1968. (1946.). u lošem je stanju (skoro za rušenje). Kuća je uvedena u vlasničkom listu, ali nije tlocrtno izražena. kuća ima 50 m2....ne manje od 50, niti više od 50. Ima točno 50m2!
Da li pri prodaji moram imati energetski certifikat?
Da li je mogu kao takvu (neucrtanu) prodat?
Da li kupca mogu opunomoćit za sve potrebne uvjete za prijenos vlasništva?
alex osk is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2021., 11:43   #193
Quote:
alex osk kaže: Pogledaj post
pozdrav, imam staru kuću građena prije 15.02.1968. (1946.). u lošem je stanju (skoro za rušenje). Kuća je uvedena u vlasničkom listu, ali nije tlocrtno izražena. kuća ima 50 m2....ne manje od 50, niti više od 50. Ima točno 50m2!
Bruto ili neto?
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2021., 10:48   #194
Kuca koju kupujemo nema energetski certifikat, iskreno nije ni da nama nesto znaci jer cemo mjenjati stolariju i krov cim kupimo. U slucaju da banka ipak trazi taj EC, ima koja firma a da joj ne treba bas jako dugo da napravi to? Konkretno je u pitanju sisacko moslavacka zupanija... Hvala
trikipikis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2021., 18:32   #195
Nama je energetski certifikat radila tvrtka Riteh projekt - nasli ih na webu www.ritehprojekt.hr vrlo brzo su izasli na teren, detaljno sve pregledali, izmjerili i skiciral, dali nam par vrlo korisnih savjeta. Energetski certifikat, izvještaj i račun su nam poslali u roku od 2 dana.
einstein1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2021., 17:34   #196
[QUOTE=einstein1;88790391]Nama je energetski certifikat radila tvrtka Riteh projekt

U kojem ste gradu,vidim da im je sjedište Čakovec i da li smijete reći iznos i koja kvadratura? Hvala
little15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2023., 17:31   #197
Pozdrav,

Prodajem stan, te mi treba izrada energetskog certifikata.
Imate li možda koje preporuke?
Grad Zagreb je u pitanju.

Hvala
lp
manda23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2023., 07:06   #198
Pozdrav
imam pitanje. Naslijedila sam staru kuću, koja je potrebna temeljite obnove ili rušenje, pa bi trebala vjerojatno certfikat. Ako kupac odluči rušiti, trebam li certufikat? Hvala za odgovor
LP
__________________
Bez tebe mi fali jedan dio mene
margarer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2023., 08:45   #199
Certifikat znaju tražiti banke za odobravanje kredita. Zašto? Ne znam, po meni je to glupost.
Cranesbill is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:59.